يكشنبه 22 تير 1399 - 1:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

مونا ناصرپور

 

«چهره جديد تبيان» رونمايي شد

 

اشاره : زماني که در مورخ يکم تيرماه سال 81 سايت موسسه فرهنگي اطلاع رساني تبيان وابسته به سازمان تبليغات اسلامي رونمايي شد، شايد کسي تصور نمي کرد اين سايت در مدت کمتر از يک دهه بتواند به اين سرعت در دل کاربران اينترنتي جا باز کرده و بازديد روزانه اش از مرز يک ميليون کاربر بگذرد .

در آستانه خبر رونمايي از صفحه جديد سايت به حضور جناب آقاي عليرضا مهدوي معاونت محتوايي موسسه فرهنگي اطلاع رساني تبيان رسيده و به گفتگو نشستيم.

 

تغيير صفحه جديد با همکاري کدام بخش هاي موسسه صورت گرفته است ؟

طراحي صفحه اصلي سايت تبيان با تلاش شبانه روزي همکاران فني و محتوايي در حدود يکسال و نيم به طول انجاميده است و از قابليت هاي خاصي نسبت به صفحه فعلي برخوردار بوده تا از اين طريق در ارائه خدمات و تامين نيازهاي کاربران اقدام جديدي صورت گرفته باشد. 

 

به چه دليل صفحه باز طراحي شده است ؟

همان طور که تنوع و ارتقاء در هر مجموعه و سيستمي کار پسنديده اي به حساب مي آيد ما هم براي اينکه بتوانيم فضاي کاري خود را ارتقاع بدهيم و در کنارش تنوعي را براي کاربران خودمان فراهم آورده باشيم صفحه جديد را طراحي کرديم. 

 

صفحه جديد از نظر گرافيکي چگونه عمل مي کند ؟

از نظر گرافيک داراي مزيت هاي بيشتري نسبت به صفحه فعلي بوده و داراي جذابيت هاي بيشتر و فضايي خلوت تر از صفحه فعلي است و در وهله اول که صفحه را باز مي کنيم با انبوهي از مسائل و مطالب مواجه  نمي شويم و از طرفي نيز سعي شده در ارائه بخش ها و معرفي بخش هاي مختلف در يک قالب جديد که چشم را خسته نمي کند. صفحات داخلي نيز به مرور زمان طراحي شده و قابل استفاده قرار خواهد گرفت. همچنين صفحه اصلي بسيار راحت تر و سريع تر لود خواهد شد.

 

سايت تبيان براي اولين بار است که رونمايي مي شود ؟ در صورت منفي بودن جواب توضيح دهيد ؟

تا به حال سايت تبيان در سه دوره طراحي شده است يکبار طراحي اصلي – يک دوره در سال 85 که طرح فعلي سايت است و در حال حاضر براي سومين بار صفحه جديد طراحي شده است.

 

هدفتان از طراحي صفحات جديد چيست ؟

هدفمان از طراحي هاي جديد ، ايجاد دسترسي هاي بيشتر براي کاربران است . همان طور که مستحضر هستيد سايت تبيان پر مخاطب ترين و پر بازديد کننده ترين  سايت کشور است يعني حدود يک ميليون بازديد در طول روز از سايت تبيان داريم و روز به روز به کاربران اضافه مي شود اين افزايش روزانه کاربران مستلزم برآورده ساختن انتظارات و درخواست هاي بيشتري مي باشد، براي اينکه اين درخواست ها و نيازهاي کاربران را فراهم کنيم نياز بود که يک تغييرات فني و گرافيکي در سايت ايجاد کنيم لذا اين طراحي جديد صورت گرفت. اعمال اين تغييرات بر روي سايت فعلي امکان پذير نبود.

 

سايت تبيان چه تعداد عضو دارد ؟

سايت تبيان حدود 700000 عضو دارد که اعضاي بزرگ خانواده تبيان به حساب مي آيد در بخش عضويت اوليه و فعال و ويژه هستند.

 

شما خودتان چند بار در روز از سايت بازديد مي کنيد ؟

من خودم وقتي در جلسه سردبيري که هيئت تحريريه تبيان به حساب مي آيد حضور داريم و براي چيدمان صفحه روز بعد برنامه ريزي مي کنيم  که اگر قسمتي نياز به توضيح و يا اصلاحيه داشته باشد انجام داده و کل صفحه را بازبيني مي کنيم ، ولي اگر مطلبي جذابيت داشته باشد بيشتر مطالب را مرور کرده و مي خوانيم.

 

کدام بخش هاي سايت پربازديد کننده ترين بخش هاي سايت به حساب مي آيد ؟

سايت تبيان در صفحه هاي مقاله اي و محتوايي بخش هاي مربوط به سلامت و تغذيه و مسائل ديني پربازديدکننده ترين بخش ها به حساب مي آيند.

در بخش غير مقاله اي کتابخانه ديجيتال تبيان و خدمات و بخش گنجينه ها از بيشترين بازديد کننده برخوردار هستند.

 

سخن پاياني

هدف ما ارتقاء جايگاه فعلي سايت تبيان مي باشد و بنا به درخواست کاربران بخش هاي مختلف سايت توسعه يافته تا بتوان کاربري آن را افزايش دهيم.

ما به موازات طراحي سايت جديد امکانات فني نيز خريداري کرده و از نظر تقويت سرورهاي تبيان و سيستم هاي فني، تمهيدات لازم پيش بيني شده و هيچ گونه رکود و سکوني به دليل بازديد کننده و يا مشکلات فني نخواهيم داشت . در اين صفحه جديد ما هيچ بخشي را حذف نکرده ايم بلکه مواردي اضافه شده و سايت ارتقاء پيدا کرده است و براي بخش هاي جديد نيز نيروهاي جديد و متناسب با کار دعوت به همکاري شده اند.

معاونت محتوايي سايت تبيان خاطر نشان کرده است که صفحه جديد سايت از ساعت 24 روز چهارم دي ماه رونمايي شده و در دسترس کاربران اينترنتي قرار خواهد گرفت.

از جمله مزيت هاي صفحه جديد اين است که سرعت باز شدن صفحات به ميزان قابل ملاحظه افزايش يافته و اطلاعات زير بخش هاي مختلف سايت نيز افزايش يافته است.

 

 

 

شنبه 10 دی 1390 - 9:3


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری