جمعه 16 خرداد 1399 - 4:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ستاره سعادت

 

ناشراني که جوايز کتاب سال دفاع مقدس را درو کردند

 

 

 هيئت داوران پانزدهمين جشنواره کتاب سال دفاع مقدس از ميان ۴۱۹ عنوان کتاب منتشر شده در سال 89 برگزيدگان خود را اعلام کرد که «بنياد حفظ آثار و نشر ارزش​هاي دفاع مقدس، فاتحان و سوره مهر» بيشترين جوايز را به خود اختصاص دادند

به گزارش خبرآنلاين، مراسم اختتاميه پانزدهمين جشنواره کتاب سال دفاع مقدس با حضور معاون اول رييس جمهور، رييس کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي و برخي مسئولان فرهنگي کشور و تين چند از سرداران و پيشکسوتان 8سال جنگ تحميلي در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد. هيئت داوران اين جشنواره از ميان 419 عنوان کتاب منتشر شده در سال گذشته، برگزيدگان خود را به شرح زير اعلام کرد:

هيئت داوران اين جشنواره از ميان 419 عنوان کتاب منتشر شده در سال 1389 در 15 گروه برگزيدگان را به شرح زير اعلام کرد.

در گروه پژوهش ادبي، کتاب‌هاي «قسم به نخل قسم به زيتون» نوشته محبوبه روزبهاني، «ادبيات دفاع مقدس» نوشته محمدرضا سنگري و «شناخت ادبيات انقلاب اسلامي» نوشته غلامرضا کافي به ترتيب عنوان‌هاي سوم تا نخست را کسب کردند.

در حوزه پژوهش فرهنگي نيز ضمن تقدير از دو اثر «تحليل تحولات و تاريخ جنگ تبليغاتي» و نيز «نسيم سبز خاطره‌ها» هيئت داوران کتاب‌هاي «رهاورد پژوهشي» نوشته جواد اترابي و يوسف دلخون؛ «شخم در مزرعه» نوشته محسن حسام مظاهري و «هنر اهل بيت (ع)» نوشته حجت‌الاسلام سيدحسن منتظرين را به عنوان نفرات سوم تا اول معرفي کرد.

در بخش شعر نيز آثار «انار سبز، زيتون سرخ» سروده پونه نيکويي، «سرزمين هزار خورشيد» سروده سلمان نظافت و «داغ و دغدغه» سروده پروانه نجاتي به ترتيب عنوان اول تا سوم را به دست آوردند و هيئت داوران دو اثر «خواب ارغواني» و «کلمه‌ها سربازند» را نيز شايسته تقدير معرفي کرد.

در بخش داستان کودک تنها اثر «باغ‌ کيانوش» نوشته علي اصغر عزتي به عنوان رتبه سوم معرفي شد و در ساير رتبه‌ها اثري شايسته انتخاب معرفي نشد و در بخش شعر کودک نيز تنها دو مجموعه شعر «مثل قلب پروانه» سروده مهدي مرداني و «تا پل رنگين‌کمان» سروده مريم هاشم پور شايسته تقدير معرفي شدند.

در بخش جنگ و زندگي‌نامه، هيئت داوران تنها کتاب «حيات ارجمند» نوشته سميه شريفلو را شايسته تقدير دانست و در بخش وصيتنامه داستاني نيز «گنج‌نامه» نوشته محسن سيفي‌کار شايسته تقدير شناخته شد.

در حوزه زندگي‌نامه داستاني نيز کتاب‌هاي «زندگي کنار شط» نوشته عبدالرضا سالمي‌نژاد و «ياد يوسف» نوشته يوسف قوجق شايسته تقدير شناخته شدند.

در بخش خاطرات اسارت، هيئت داوران ضمن تقدير از کتاب «ما هشت نفر» کتاب «يک وجب و چهار انگشت» نوشته محمد پرحلم را به عنوان اثر رتبه سوم معرفي کرد و در بخش خاطرات خودنوشت نيز کتاب‌هاي «بي‌‌‌سيم‌ها به گوش» نوشته مصطفي رحيمي و «از معراجع برگشتگان» نوشته حميد داوودآبادي، رتبه‌هاي سوم و دوم را به خود اختصاص داد.

در حوزه خاطرات شفاهي نيز دو اثر «زمين ناله مي‌کند» و «سبز در آسمان» شايسته تقدير شناخته شده و کتاب‌هاي «سياه سفيد خاکستري» نوشته ساسان ناطق، «سرباز سال‌هاي ابري» نوشته سيدقاسم ياحسيني و «کوچه نقاش‌ها» نوشته راحله صبوري سوم تا اول معرفي شدند.

در بخش داستان هيئت داوران، ضمن تقدير از کتاب «عزيز بومي» جايزه سوم و دوم را به ترتيب به کتاب‌هاي «بوفاري 4» نوشته مصطفي جمشيدي و «سرد سفيد» نوشته کاوه بهمن اهدا کرد.

در بخش پژوهش نظامي، کتاب «گزارش روزانه جنگ» شايسته تقدير شناخته شد و کتاب‌هاي «بهار 82» نوشته گلعلي بابايي و «عوارض جسمي ناشي از ضايعات جنگ» نوشته محمدحسين لشکري مشترکاً رتبه سوم را به دست آوردند. کتاب «مهران در تحولات جنگ» نوشته مهران خداوردي نيز رتبه دوم را به دست آورد.

در بخش فيلم‌نامه و نمايش‌نامه نيز کتاب‌هاي «کانال کميل» نوشته حسين فدايي حسين، «کودک و فرشته» نوشته محمدحسين گوهري و «دو حکايت از چندين حکايت رحمان» نوشته عليرضا نادري رتبه‌هاي سوم تا اول را به دست آوردند.

در بخش تصويرسازي، پيمان پورحسين، محسن بيرقي و مؤسسه سلوک افلاکيان، رتبه‌هاي سوم تا اول شناخته شدند و در بخش طراحي جلد نيز رضا زواري و مجيد زارع، نفرات دوم و اول شناخته شدند.

همچنين انتشارات فاتحان، انتشارات سوره مهر و انتشارات اميرکبير، رتبه‌هاي اول تا سوم بخش ناشران برتر دولتي را کسب کردند و در بخش نشر خصوصي نيز کتاب يوسف، کتاب نيستان و نويد شيراز رتبه‌هاي اول تا سوم را به دست آوردند.

همچنبن در بخش ناشران برتر دولتي « فاتحانان، اميرکبير، سوره مهر» و در بخش ناشران خصوصي هم «کتاب يوسف، نيستان و نويد شيراز» رتبه هاي اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.

 

 

شنبه 10 دی 1390 - 8:53


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری