دوشنبه 23 تير 1399 - 22:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

مرا با درياهاي مرده کاري نيست

 

 گزارشي از يک جلسه نفد کتاب در حوزه هنري همدان

 

در ادامه سلسله نشست هاي ادبي نقد و بررسي ادبيات داستاني معاصر کشور ما در حوزه هنري استان همدان که به همت دفتر آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري اين استان برگزار مي شود، اين هفته در تازه ترين نشست، کتاب« مرا با درياهاي مرده کاري نيست» نوشته داستان نويس همداني، تيمور آقا محمدي در محل سينما قدس همدان برگزار شد.

در اين نشست ادبي، علاوه بر مؤلف اثر، تيمور آقا محمدي، دکتر علي محمدي (استاد دانشگاه)، احمد بيرانوند (شاعر و منتقد ادبي)، منتقدان استان همدان و علاقه‌مندان داستاني حضور داشتند.

در ابتداي جلسه، احمد بيرانوند، شاعر و منتقد ادبي گفت: در کتاب «مرا با درياهاي مرده کاري نيست»  که چند ماهي است به بازار کتاب راه يافته است ، اتفاقي افتاده که  مي­تواند اتفاق ادبي سال باشد. البته به شرطي که ارزش آن شناخته شود.

وي با بيان اين‌که کتاب مذکور به بررسي آثار هوشنگ ايراني پرداخته، افزود: در آثار ايراني، از کلمات و اصواتي به‌ظاهر نامفهوم استفاده مي­شود و به­نظر مي­رسد شاعر تنها مي­خواهد به بهانه متفاوت‌بودن براي خود مريد جمع کند.

اين شاعر اظهار داشت: گره ناگشوده نوشته‌هاي ايراني و اتفاق سال، آن است که مؤلف (تيمور آقامحمدي) در اين کتاب نشان داد بيشتر اين اصوات ريشه در زبان سنسکريت داشته و شعر هوشنگ ايراني بي­اراده، غيرعقلي و بدون پشتوانه پژوهشي نيست.

به گفته وي، در کتاب «مرا با درياهاي مرده کاري نيست» فصلي به اصوات استفاده شده در اشعار ايراني و فرهنگ پشت آن - يعني فرهنگ بودايي- اختصاص يافته، در حالي که پيش از اين تنها به‌طور گذرا به پيرنگ اشعار اشاره شده بود و اين مسأله، کتاب مذکور را از ديگر نمونه‌هاي مشابه متمايز ساخته است.

بيرانوند گفت: در اين کتاب اگر زيرمجموعه‌هاي زباني، فکري و... تفکيک  و نقل قول‌ها نيز کمتر مي‌شد، نتيجه بسيار بهتر مي­بود.

اين منتقد ادبي در ادامه هوشنگ ايراني را يکي از نوآوران عرصه ادبيات ايران برشمرد و تأکيد کرد: آنچه هوشنگ ايراني مي­گويد از پشتوانه فکري برخوردار است و هماني است که نيمايوشيج گفته اما دليل اينکه ايراني طرد شده اما نيما مورد اقبال قرار مي­گيرد آن است که نيما آن را به زبان ملموس گيلکي گفته اما ايراني بيشتر درگير حواشي شعرنو گفتن است نه خود شعر.

در پايان اين نشست، تيمور آقا محمدي به پرسش هاي حاضران درباره بخش هاي مختلف کتاب مرا با درياها مرده کاري نيست پاسخ داد.

 

 

چهارشنبه 7 دی 1390 - 10:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری