دوشنبه 5 خرداد 1399 - 21:55
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

بابك راكخواه

 

لزوم بهره‌گيري از ظرفيت مدارس و حسينيه‌ها در اجراي طرح نهضت ملي حفظ قرآن

 

لزوم بهره‌گيري از ظرفيت مدارس و حسينيه‌ها در اجراي طرح نهضت ملي حفظ قرآن

دوران کودکي کارآمدترين و پربازده‌ترين زمان براي جذب به مسجد است و فضاي مسجد بايد آن چنان جذابيت داشته باشد که زمينه حضور هرچه بيشتر کودکان در مسجد را فراهم کند. يکي از راهکارهاي ايجاد انس با قرآن کريم در  ميان كودكان، نوجوانان و جوانان بحث فرهنگ‌سازي است. در کشور ما عليرغم توجه به بحث آموزش‌هاي قرآني، نسبت به بحث فرهنگ‌سازي کمتر عنايت شده است. در صورتي که اين بحث مقدمه و مکمل بحث آموزش مي‌باشد و تا هنگامي که نوجوانان ما انگيزه کافي براي يادگيري قرآن نداشته باشند، روش‌هاي آموزشي جوابگوي خطاهاي موجود نيست. بهره‌گيري از ظرفيت مدارس و حسينيه‌ها بحثي است كه از ديرباز براي آشنا شدن كودكان و نوجوانان با قرآن مطرح بوده ولي استفاده نكردن صحيح از اين فضا‌ها براي آموزش به يك معضل تبديل شده است. ورود و آشنايي با مسجد مختص سن خاصي نيست و ترغيب کودک به مسجد و حسينيه، به خانواده، عملکرد بستگان و اهالي مسجد بستگي دارد.

در همين راستا گفت و گويي را با معاون پژوهش و آموزش سازمان دارالقرآن‌الكريم، داوود تك‌فلاح انجام داديم كه در ادامه مي‌خوانيم.

 

داوود تك‌فلاح با اشاره به اجراي طرح نهضت ملي حفظ قرآن كريم به منظور تربيت 10 ميليون حافظ قرآن كريم، عنوان كرد: سازمان دارالقرآن‌الكريم پيش از اين اقدامات لازم براي تربيت حافظان قرآن كريم را فراهم كرده و در اين زمينه همواره فعال بوده است. براي اجراي طرح نهضت ملي حفظ قرآن كريم و آموزش حفظ قرآن به كودكان از فضاي آموزشي مدارس، مساجد و حسينيه‌ها استفاده خواهيم كرد. 

وي در اين بخش از سخنان خود با بيان اينكه براي اجراي طرح نهضت ملي حفظ قرآن كريم در موسسات سازمان دارالقرآن‌الكريم نياز به فراخوان عمومي نداريم، عنوان كرد: تعداد مراجعان سازمان دارالقرآن‌الكريم به منظور حفظ قرآن كريم به اندازه‌اي است، كه نه تنها نيازي به اعلام فراخوان و جذب قرآن‌آموز نداريم بلكه در بسياري از موارد با كمبود جا و فضاي آموزشي نيز روبرو مي‌شويم.

معاون پژوهش و آموزش سازمان دارالقرآن‌الكريم در ادامه با اشاره به اينكه آموزش حفظ قرآن به خردسالان نيازمند فضاهاي آموزشي مناسب است، گفت: مخاطبان نوآموز ما چنان افزايش يافته‌اند كه نيازمند توسعه فضاي آموزشي هستيم و تلاش داريم تا از ظرفيت ساير بخش‌ها براي ايجاد اين فضاهاي آموزشي بهره بگيريم.

وي در اين بخش از سخنان خود با عنوان اين مطلب كه در حال حاضر رشد جمعيت دانش‌آموزي نسبت به سال‌هاي گذشته منفي شده و تعداد دانش‌آموزان ورودي به مدارس نسبت به گذشته كاهش يافته است، ادامه داد: كاهش جمعيت دانش‌آموزان ورودي به مدارس موجب شده تا اكثر مدارس كشور به صورت تك شيفتي باشند و بعدازظهر اين مدارس خالي باشد و البته اين شرايط فرصت خوبي براي آموزش حفظ قرآن كريم به كودكان و نوجوانان خواهد بود. 14 كتاب تأليف شده در اين سازمان هم‌اكنون در مرحله انتشار هستند كه هر جلد از اين كتاب به سه كتابچه كوچك‌تر تقسيم مي‌شود و به نوعي مجموعه‌اي كاملي است كه براي آموزش در بهار و تابستان سال 91 آماده خواهد شد

تك‌فلاح با بيان اينكه تلاش داريم تا از ساعات بعدازظهر مدارس در جهت ايجاد فضاي آموزشي جديد براي نوآموزان خود بهره بگيريم، عنوان كرد: در حال پيگيري براي انجام توافقاتي با آموزش و پرورش و مدارس هستيم كه در صورت نياز هزينه‌اي را نيز به مدارس پرداخت كنيم در قبال آن از فضاي آموزشي مدارس براي آموزش حفظ قرآن كريم به نوآموزان استفاده كنيم.

وي در ادامه اين بخش از سخنان خود با اشاره به برخي حسينيه‌ها و هيأت‌هاي مذهبي كه به غير از ايام ماه محرم در طول سال هيچ برنامه‌اي ندارند، گفت: استفاده از فضاي مساجد و حسينه‌ها براي آموزش قرآن به كودكان و نوجوانان، امر مهمي است كه بايد در جامعه ما فرهنگ‌سازي شود و البته در سازمان دارالقرآن‌الكريم تلاش داريم تا اين شرايط را ايجاد كرده و علاوه بر بهره‌گيري از فضاي آموزشي مدارس از فضاهاي خالي مساجد و حسينيه‌ها نيز براي آموزش قرآن به خردسالان استفاده كنيم.

تك‌فلاح در ادامه با يادآوري اجراي طرح نهضت ملي حفظ قرآن كريم در سازمان دارالقرآن‌الكريم، اظهار كرد: 14 كتاب در حوزه كودك و نوجوان به ويژه براي گروه سني زير 7 سال پيش‌بيني كرده‌ايم كه اين كتاب‌ها براي آموزش در مراكز پيش‌دبستاني و مهدهاي كودك تأليف نشده بلكه به منظور آموزش حفظ قرآن به كودكاني است كه از جمله مخاطبان موسسات دارالقرآن‌الكريم در تهران و استان‌ها هستند. استفاده از فضاي مساجد و حسينه‌ها براي آموزش قرآن به كودكان و نوجوانان، امر مهمي است كه بايد در جامعه ما فرهنگ‌سازي شود و البته در سازمان دارالقرآن‌الكريم تلاش داريم تا اين شرايط را ايجاد كرده و علاوه بر بهره‌گيري از فضاي آموزشي مدارس از فضاهاي خالي مساجد و حسينيه‌ها نيز براي آموزش قرآن به خردسالان استفاده كنيم

وي با بيان اينكه بخشي از كتاب‌هايي كه از سوي سازمان دارالقرآن‌الكريم تأليف شده و به زودي منتشر مي‌شود، با محوريت حفظ قرآن هستند، گفت: هرچند كه محوريت اصلي اين كتاب‌ها حفظ است اما در اين كتاب‌ها تلاش شده تا بچه‌ها علاوه بر حفظ با مفاهيم قرآني نيز آشنا شوند و علاوه بر حفظ قطعات كوتاه قرآني به فهم قرآن نيز برسند.

تك‌فلاح با بيان اينكه هر مقطع از آموزش‌هاي حفظ قرآن كريم در قالب 24 جلسه يك ساعته برگزار خواهد شد، عنوان كرد: آموزش حفظ قرآن به نوآموزان در مجموع 136 قطعه خواهد شد كه در كنار اين آموزش‌ها، داستان، شعر، نقاشي، بازي و سرگرمي نيز طراحي شده است.

معاون پژوهش سازمان دارالقرآن‌الكريم ادامه داد: 14 كتاب تأليف شده در اين سازمان هم‌اكنون در مرحله انتشار هستند كه هر جلد از اين كتاب به سه كتابچه كوچك‌تر تقسيم مي‌شود و به نوعي مجموعه‌اي كاملي است كه براي آموزش در بهار و تابستان سال 91 آماده خواهد شد.

وي در پايان به انتشار دو كتاب همراه براي والدين و معلمان اشاره كرد و افزود: اين كتاب‌ها نيز كه هم‌اكنون در مرحله چاپ قرار دارند به والدين و معلمان كمك مي‌كنند تا در ارتباط با كودكان و نوآموزان خود از بهترين شيوه‌ها و روش‌هاي آموزشي بهره بگيرند.

 

چهارشنبه 7 دی 1390 - 9:55


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر