چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 15:44
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

نسخه شناسي آثار علامه کلباسي و ابوالمعالي

 

نسخه شناسي آثار علامه کلباسي و ابوالمعالي (اشارات کنگره بزرگداشت علامه کلباسي)

به کوشش سيد محمد حسين حکيم

انتشارات اميرکبير

1500 نسخه

بها: 41000 ريال

 

اين کتاب بر آن است تا تمامي مکتوبات علامه محمد ابراهيم کلباسي را از لحاظ متن شناسي و نسخه شناسي مورد توجه قرار دهد و با تکيه اصلي بر دستنويس هايي که تاکنون از آنها شناسايي شده، فهرستي از آثار ايشان تهيه شود. به همين جهت سعي کردم هر نوشته­اي که از حاجي کلباسي باقيمانده بود، در اين فهرست گنجانده شود. حتي از چند کتابي که منسوب به ايشان بود و يا وقفنامه­هايي که با توليت ايشان نوشته شده بود، ياد کردم. البته در حين انجام کار قرار بر آن شده که تاليفات پسرش ابوالمعالي و نوه­اش ابوالمهدي هم مورد بررسي قرار بگيرد که اين کار در مورد پسر انجام شد. ولي درباره نواده، در عمل مشخص شد تاليفات او همه همانهايي است که در مشاهير مزار علامه ابوالمعالي کلباسي، صص 136-152 معرفي شده و چون دسترسي و کاوش بيشتر در آن دستنويسها – با همه تلاشي که کردم – ميسر نشد، از تکرار آنها در اين جا خودداري کردم. بر اين اساس، مطالب اين کتاب در دو فصل سامان دهي شد:

فصل اول: معرفي آثار علامه حاجي کلباسي

فصل دوم: معرفي آثار فرزندش ابوالمعالي.

در اين کتاب درباره متن هر کتاب به اندازه کفايت سخن گفته شده است: نام کتاب، مهدي اليه، سال نگارش و بخش هاي آن، پس آغاز و انجام نسبتاً مفصلي از هر کتاب آورده شده تا در معرفي سبک شناسي هر اثر و براي شناسايي ديگر نسخه­هاي مجهول، سودمند واقع شود.

آن گاه به ذکر چاپها و دستنويسهاي کتاب پرداخته شده است. مشخصات چاپهاي يک کتاب همان گونه که معمول است آورده شده، و نسخه­هاي يک کتاب هم با ذکر مشخصات نسخه از قبيل: نام کتابخانه، شماره نسخه، نوع خط، کاتب، تاريخ کتابت، خصوصيات نسخه، ويژگي­هاي علمي يا هنري آن، نام مالکان، شماره برگ­ها و سطور معرفي شده­ اند.

نويسنده سعي بر آن کرده که فقط به اطلاعاتي که در منابع مختلف مطرح شده اعتماد نکند و تا حد امکان آنها را با اصل کتاب مقايسه و بررسي کند. در مواردي نيز که در منابع و يا فهرست­هاي نسخه­هاي خطي، هيچ توضيح راهگشايي براي معرفي برخي کتاب­ها به دست نيامده و رويت آنها نيز ميسر نشده است؛ ناچار به ذکر همان اطلاعات بسنده کنند.

اين کتاب مخاطب همواره بر ارزشمندي آن توجه کند چرا که با گذشت حدود 170 سال از فوت علامه کلباسي پيش از اين هنوز هيچ دستخطي از ايشان پيدا نشده است و از بعضي تاليفاتشان مانند الايقاضات و حرمه القليان فقط نامي در تذکره­ها و کتابشناسيها آمده است.

محمد ابراهيم بن محمد حسن کرباسي – مشهور به کلباسي – (1261 ق) فقيه نامبردار سده 13 هـ. از اين بخت برخوردار بود که فرزندان و نوادگانش از همان سال­هاي نزديک به حياتش به ثبت وقايع زندگي و زهد زبانزدش پرداختند و روايات و اطلاعات مستندي را براي ما به يادگار گذاشتند. از حرکت­هاي فرهنگي حاجي کلباسي و مجاهدات او، علاوه بر تلاش در حفظ و احياي حوزه اصفهان، مي­توان به اقدام ايشان در مبارزه با فساد و تباهي رفتارهاي ناشايست برخي از سلسله­هاي صوفيه و تذکرات لازم به فتحعلي شاه، نصيحت به حاکمان وقت در سهل گيري نسبت به مردم، و نظارت بر قيمت­هاي اجناس و هشدار به مسولان اشاره کرد.

اين کتاب با يادداشت و درآمد آغاز مي­شود و در فصل اول با عنوان «محمد ابراهيم بن محمدحسن کلباسي» به کتب و رسائل، اجازات، آثار منسوب و وقف­هاي ايشان اشاره مي­کنند.

همچنين، در فصل دوم با عنوان ابوالمعالي محمد بن محمد ابراهيم کلباسي هم درباره کتب و رسائل و اجازات و آثار منسوب ايشان سخن مي­گويد و در بخش فهرست­ها هم فهرست منابع و مآخذ و فهرست تفضيلي مطالب آمده است.

گفتني است، نسخه شناسي آثار علامه کلباسي و ابوالمعالي به کوشش سيد محمدحسين حکيم از سوي انتشارات اميرکبير منتشر شده است.           

 

 

سه‌شنبه 6 دی 1390 - 13:52


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری