يكشنبه 11 خرداد 1399 - 22:8
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

جامعه غارتگر، فريب در بازار آمريکايي

 

نام کتاب: جامعه غارتگر، (فريب در بازار آمريکايي)

نوشته: پل بلومبرگ

ترجمه: موسسه خط ممتد انديشه

انتشارات اميرکبير

شمارگان: 1000

بها: 65000 ريال

در کتاب «جامعه غارتگر، فريب در بازار آمريکايي» نويسنده کوشيده است جامعه مبتني بر بازار آزاد را به نقد بکشد و توضيح دهد که در اين جامعه مصرف کنندگان و در واقع شهروندان بدون هيچ چتر امنيتي در چنگال قوانين بازار آزاد گرفتار مي­شوند. اين کتاب درباره روش­هاي هوشمندانه­اي است که در بازار به کار گرفته مي­شوند تا مصرف کنندگان را فريب دهند. کتاب حاضر براساس 700 دست نوشته از کارگران در دوازده شغل مختلف نوشته شده است. در اين دست نوشته­ها، آن­ها از انواع تقلب­ها و حقه­هايي که در محل کارشان رايج بوده است، پرده برداشته­اند.

اين کتاب با رويکردي اخلاقي مي­کوشد پيش فرض­هاي غيراخلاقي جامعه مدرن غربي را به نقد بکشد. بلومبرگ مي­ گويد آنچه در اين کتاب نشان مي­دهم وقايعي زودگذر نيست که بتوان آن را به حساب يک تقلب تجاري ساده گذاشت و بعد از آن همه چيز به حالت عادي خود برگردد. او مي­خواهد ويژگي­هاي هميشگي سرمايه­داري را نشان دهد که هميشه و هر روز انگيزه­هاي قوي براي رفتار نادرست افراد فراهم مي­کنند.

اين کتاب را انتشارات دانشگاه اکسفورد در سال 1989منتشرکرده و توسط موسسه تحقيق و ترجمه «خط ممتد انديشه» ترجمه شده است. اين موسسه با دعوت گروهي از مترجمان کوشيده است زمينه­هاي همکاري ايشان را فراهم آورد و سعي کرده کار گروهي مترجمان را به گونه­اي سامان دهد که بتوان از ظرفيت­هاي علمي آن­ها سود جست و کتاب­هايي را روانه بازار نشر کرد که شايد مترجمان به تنهايي فرصتي براي به انجام رساندن ترجمه تمامي آن نمي­يافتند. اينکه نام اين موسسه به عنوان مترجم ذکر شده به اين معني است که موسسه خط ممتد انديشه، مسئوليت هر اشتباهي را مي­پذيرد و البته قدرداني از گروهي را که در اين کار سهمي داشته­اند، وظيفه خود مي­داند.

در اين اثر، عصمت خطيب زاده، هانيه کريمي، آيدا ميرشاهي، يلدا واشقاني فراهاني، روح الله اسلامي، مسعود اعتصامي، حسن خطيبي و حسام الدين صفاري در مقام مترجم و به عنوان ويراستار متن نهايي با موسسه خط ممتد انديشه همکاري داشته­اند. همچنين مسئوليت مديريت توليد مجموعه کتاب­هاي «متون انتقادي غرب مدرن» را نيز مسعود احمدوند بر عهده داشته است.

نويسنده در اين کتاب تلاش کرده است تا در اين کتاب ويژگي­هاي هميشگي سرمايه­داري را نشان دهد که هميشه و هر روز انگيزه­هاي قوي براي رفتار نادرست افراد فراهم مي­کنند. اگرچه توسعه سياسي، شرايط اقتصادي و روندهاي اجتماعي ممکن است پيامدهاي غيرمستقيمي داشته باشند و گاهي ممکن است مشکل را بغرنج­تر کنند، اما به وجود آورنده مشکل نيستند. ريشه­هاي اين مشکل را بايد در خود نظام جستجو کرد. نويسنده در بخش مقدمه يکي از عمده­ ترين چالش­هاي پيش روي قرن بيست و يکم – چه در شرق و چه در غرب – چالش بر سر ساخت نظامي مي­داند که در آن برخي از انگيزه­هاي مسئوليت پذيرانه مربوط به نظام­هاي اشتراکي و جمعي است.

در فصل اول اين کتاب؛ «اندکي درباره جامعه شناسي پولشويکي»، کارگران درباره کارهاي خود مي­نويسند. فصل دوم با عنوان «فروش؛ بخش پنهان بازار» درباره تقلب در کالاها، آب آبي که همه جا هست (و ديگر تقلب­هاي مربوط به مايعات)، ماهي­هاي مشکوک، گوشت تک نفره، مواد غذايي نامرغوب و درجه دو، من مي­توانم در فروش عمده، سر تو را کلاه بگذارم، يا کم کم از تو بدزدم، هر آنچه مي­درخشد: يک، کم فروشي، حراج دورغين و مرگ يک فروشنده: انحراف يک شغل با مخاطبان سخن مي­گويد.

يک نادان و پول­هايش، مشتريان نادان و مشتري­هاي حواس پرت از جمله مباحث آمده در فصل سوم با عنوان «ناآگاهي: مشتريان نادان و مشتريان اغفال شده» است.

نويسند در فصل چهارم هم با عنوان «جهالت در جامعه دانش: بي اطلاعي مشتري در زمينه­هاي تخصصي» درباره مرکزيت جهالت نظري، به دنبال آقاي بادرنچ، لوازم الکترونيکي مصروفي، جادو، علم و مذهب، فريب کاري­هاي داروخانه­ها، تجربه­هاي ديگر در رابطه با عدم آگاهي تخصصي، هر آنچه مي­درخشد: دو، دستگاه­هاي لاغرکننده اسرارآميز از هرکس طبق توانايي­اش صحبت مي­کند تا زمينه را براي مخاطب آماده کند و بتواند با سهولت درباره «مشتري­هاي درمانده و روستاي پوتمکين» که عنوان فصل پنجم است، سخن به ميان براند.

در اين فصل نويسنده درباره زنداني، اردوگاه تابستاني، من را به مسابقه دعوت کن و افراد بيکار به مثابه مصرف کنندگان درمانده، به آوردن منابعي مستند پيرامون مطالب تصريح مي­ورزد.

همه پسران من تنها زير عنوان فصل ششم با عنوان اصلي «کمبود» است.

همچنين فصل هفتم: فسادپذيري؛ درباره گوشت، ماهي و مرغ، ميوه­ها و سبزيجات، محصولات لبني، نان­ها و شيريني­ ها، پوشاک، گل و حيوانات خانگي است.                  

آلودگي عنوان فصل هشتم است که پيرامون ظاهر آراسته بيروني در تضاد با حقيقت دروني، پول کثيف، قانون رقابت گريشام و چيزهاي نامشروع مرتب شده است.

حيله­هاي خرد بورژوايي درباره کسب و کار کوچک: تعميرات، تنظيمات و خدمات ساختگي و دروغين، بوي خوش اعمال ناپسند، رشوه، نژادپرستي و ارائه اسکناس­هاي جعلي صحبت مي­کنند.

فصل دهم: درباره کسب و کار صادقانه: همسايگي و صداقت است و فصل يازدهم با عنوان اخلاق و بازار به تصريح جمع بندي: تناقض سرمايه داري، شرکت­هاي تعاوني مصرف کننده: جايگزيني براي بازار غارتگر، نتايج اجتماعي سيستم بازار، در دفاع از سرمايه داري، روان شناسي اجتماعي زندگي شهري، تجارت در آمريکا، دلگرمي عمومي به بخش تجارت و رهبران تجاري، تصورات و واقعيت، پيوندهاي پولي، تبليغات: دروغ مجاز، چند نظر مخالف، فريب­هاي تجاري: افراط يا جوهره نظام سرمايه داري مي­پردازد.

پي نوشت، اخلاقيات تجارت و اخلاقيات پژوهش، يادداشت و نمايه از مطالب پاياني آمده در اين کتاب ارزشمند به شمار مي­روند.

کتاب جامعه غارتگر را انتشارت اکسفورد در سال 1989 منتشر کرده توسط موسسه تحقيق و ترجمه «خط ممتد انديشه» ترجمه شده است. اين موسسه با دعوت گروهي از مترجمان کوشيده است زمينه­هاي همکاري ايشان را فراهم آورد و سعي کرده کار گروهي مترجمان را به گونه­اي سامان دهد که بتوان از ظرفيت­هاي علمي آن­ها سود جست و کتاب­هايي را روانه بازار نشر کرد که شايد مترجمان به تنهايي فرصتي براي به انجام رساندن ترجمه تمامي آن­ها پيدا نمي­کردند.

پل بلومبرگ استاد جامعه شناسي در کالج کوئينز دانشگاه نيويورک است. او مقاله نويس مجلات معتبري همچون : dissent،  the new repubic، the nation است و کتاب­هاي نابرابري در عصر انحطاط، فشار اجتماعي و دموکراسي صنعتي: جامعه شناسي مشارکت را به رشته تحرير درآورده است.

کتاب « جامعه غارتگر، فريب در بازار آمريکايي» نوشته «پل بلومبرگ» و ترجمه «موسسه خط ممتد انديشه» با شمارگان 1000 نسخه و قيمت 65000 ريال براي نخستين بار از سوي انتشارات اميرکبير وابسته به سازمان تبليغات اسلامي منتشر شده است.    

 

 

سه‌شنبه 6 دی 1390 - 13:44


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری