پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 12:55
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

نقش يونس نقش دشوار و پيچيده اي است

 

گفت وگو با حميد رضا نعيمي بازيگر نمايش لابي به کارگرداني بيتا الهيان

 

 

مقدمه : نمايش لابي به تاثيرات جنگ بر زندگي آدمها و تصميماتي که در اين عرصه انجام مي دهند مي پردازد . تصميماتي که مي تواند زندگي آنها دستخوش تغييرات زيادي کند . راضيه و يونس دو شخصيت اصلي نمايش تحت شرايط موجودشان تصميماتي مي گيرند که مسير زندگي آنها را تغيير مي دهد . حميد رضا نعيمي بازيگر نقش يونس در باره تاثير جنگ و نقش  يونس در اين گفت وگو نقطه نظراتش را بيان کرده است .

 

 بلوط هاي تلخ و همين نمايش لابي  که شما در آنها بازي داشته ايد به تاثيرات جنگ بر زندگي آدمها مي پردازد چگونه حضور در اين دو نمايش را پذيرفتيد ؟

  حداقل در تاريخ صد سال اخير کشورمان اتفاقي به بزرگي جنگ تحميلي عراق عليه کشورمان تجربه نکرده بوديم و به صورت رود درو با کشورهاي ديگري در گير جنگهاي فرسايشي و طولاني مدت  نشده بوديم . لذا تاثيرات اين دوران هشت سال جنگ کاملا خودش را بعد از سالهاي جنگ نشان داده است . هنوز هم بعد از گذشته بيش از دو دهه از خاتمه جنگ تاثيرات مخرب جنگ را بر زندگي آدمها مي بينيم . معتقدم هنوز در قالب هاي مختلف هنري از قبيل  رمان ، شعر ، تئاتر ، فيلم و هنرهاي تجسمي  بسياري از اين ناگفته ها را  هنوز نتوانسته ايم مطرح کنيم و با توجه به فضاي  محدودي  که از سوي برخي از مديران فرهنگي  به وجود آمده است و متاسفانه برخي از اين آثار مورد جرح و تعديل قرار مي گيرند و بنابراين اين آثار نمي توانند شکل واقعي خودشان را به دست بياورند . اگر مقداري به قول  عليرضا نادري نويسنده صاحب نام کشورمان  مسئولان هنري ما سعه صدر بيشتري از خودشان نشان مي دادند و اين مسئولين ظرفيت و طاقت شنيدن برخي از مسائل را داشتند . آن وقت با آثار ماندگار تري روبه رو مي شديم و اين آثار مي توانستند در حوزه هنر ما بدرخشند .

 

 در حال حاضر در اين زمينه بايد چه اقداماتي انجام شود ؟

 هنوز هم براي پرداختن به اين مسائل دير نشده است و مسئولين  هنري با نگاهي واقع بينانه و بازتر مي توانند به اين  نوع ديدگاه حرمت گذاري بيشتري انجام دهند . تا در اين عرصه دچار کم کاري نشويم و نسل هاي آينده آثار قابل رجوعي براي مرور تاريخ جنگ و مسائل در دسترس داشته باشند . متاسفانه اغلب آدمهايي که در جنگ حضور داشته اند يا شهيد و جروح شده اند و يا دوران پيري را سپري مي کنند . اگر همين سندهاي زنده را هم بدون استفاده از مشاهداتشان از دست بدهيم با کمبودهاي مواجه خواهيم شد . 

 

  براي خود شما در کارهايي که مي نويسد و يا بازي مي کنيد طرح مسائل جنگ چقدر  در اولويت قرار دارد ؟

البته به صراحت نمي توانم عنوان کنم که طرح و پرداختن به اين مسائل در اولويت اصلي کاريم قرار دارد . اما چون خودم در بطن جنگ حضور داشتم و در شهر مرزي زندگي مي کردم و با  اشغال ، بمباران ها و تجاوزگري هاي دشمن روبه رو بودم  و تعداد زيادي از آشنايان و دوستانم را در طول جنگ از دست دادم .  زخم جنگ هر از گاهي در زندگيم خودش را نشان مي دهد و باصطلاح سر باز مي کند . لذا  اگر بخواهم عنوان کنم که خودم را متعهد به پرداختن هميشگي به مسائل جنگ در کارهاي  مي دانم   اين ادعا مي تواند کليشه اي و اغزاق آميز تلقي بشود . اما جنگ في النفسه در ذاتش  درام هاي جذاب و نمايشي زيادي را خلق مي کند که مي تواند مورد استفاده زيادي در کارهاي نمايشي قرار بگيرد .

 

 چقدر به اين مسئله اعتقاد داريد که در دنياي مدرن امروز جنگ بخش هاي زيادي از جوامع بشري را درگير خودش کرده است ؟

بله ، اساسا دنياي امروزي دنياي جنگ زده اي است و کشورهاي مختلف توسط  نيروهاي اشغالگر با عنوان هايي نظير  مبارزه با تروريسم  اشغال مي شوند . در دور و اطرفمان اين اتفاق براي عراق و افغانستان به وجود آمده است . کشور ما هم بعد از خاتمه جنگ هم به نوعي با تهديدهاي اين نوعي روبه رو بوده است و با انواع و اقسام تحريم ها مقابله کرده است . بنابراين مطلوب خواهد بود که هميشه به عواقب و تبعات جنگ در کارهاي هنري يک بازنگري داشته باشيم . هنرمندان ما براي طرح سوال و مطرح کردن وقايع جنگ هميشه آماده هستند . وحدت و انسجام مردم در دوران جنگ واقعا مثال زندني بود و از اين مسائل مي توانيم در کارهاي نمايشي استفاده کنيم . حتي مردم دور افتاده ترين نقاط کشورمان هم نسبت به جنگ بي تفاوت نبودند و در قبال آن احساس مسئوليت مي کردند و در مقابل حملات متجاوزگرانه مقابله کردند .

 

 در نوع بازي در نقش يونس چگونه بازي درون گرايانه و تا حدي برون گرايانه ارائه کرديد ؟

 با نقش سختي به لحاظ بازي روبه رود بودم و ابعاد شخصيتي يونس هم فوق العاده پيچيده و چند لايه بود . از طرف ديگر فرصت کمي براي حضور و بازي در نمايش لابي در اختيارم قرار داشتم .

 

 به چه دليل فرصت کمي براي حضور و بازي در اين نمايش در اختيار داشتيد ؟

 نزديک به دو هفته براي آماده شدن براي بازي در اين نقش فرصت داشتم . زيرا قرار بود بازيگر ديگري اين نقش را بازي کند که بنا به دلائلي و گرفتاري نتوانست در اين کار بازي کند و من قرار شد اين نقش را بازي کنم . در شروع کار اصلا به اين سمت نرفتم که بازيگر قبلي قرار بود با چه شيوه اي اين نقش را بازي کند . سعي کردم در مدتي که در اختيار داشتم تحليل و استباطم را در مورد نقش يونس ارائه کنم تا شکل گيري کاراکتر روي صحنه نمايش به وجود بيايد و مقتضيات اين نقش به اين گونه بود که بايد در جاهايي يونس دروني و در جاهايي رفتارهاي برون گرايانه اي از خودش بروز مي داد .

 

 

 

 

 

سه‌شنبه 6 دی 1390 - 11:36


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری