چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 3:51
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

ده شاعر انقلاب

 

ده شاعر انقلاب

نويسنده : محمدكاظم كاظمي

چاپ و تيراژ : اول /90 – 2500 نسخه

ناشر : سوره‌مهر

 

نويسنده كتاب در ابتداي نوشتار خود به « نجيب‌الله » و « زرير » دو آموزگار دوران دبيرستان خود كه با هدايت‌هايي فراتر از وظايف معلمي اولين انگيزه‌هاي پژوهش و تحقيق را در او ايجاد كردند اداي احترام مي‌كند . كتاب « ده شاعر انقلاب » شامل پيشگفتار ، مقدمه مولف ، شعر انقلاب در يك نگاه و بررسي شعر ده شاعر انقلاب به نام‌هاي حميد سبزواري ، مهرداد اوستا ، طاهره صفارزاده ،  علي موسوي گرمارودي ، نصرالله مرداني ، عل معلم ، حسن حسيني ، قيصر امين‌پور ، احمد عزيزي و همچنين سلمان هراتي مي‌‌‌باشد . محمدكاظم كاظمي در پيشگفتار خود بيان مي‌كند كه كتاب حاضر با هدف ترسيم سيماي شعر انقلاب اسلامي ايران و بدايع صوري و معنوي آن ، در پرتو نقد آثار چند تن از شاعران عصر انقلاب فراهم آمده است . كاظمي ادامه مي‌دهد كه با اين نقدها در پي اين بوده است كه ضمن ارزيابي آثار اين شاعران ، از روند تكوين و بالندگي اين جريان گزارشي به دست دهد . وي يادآور مي‌شود كه كانون توجه در اين نقدها جريان شعر انقلاب در دهه‌هاي پنجاه و شصت و شاعران سرشناس آن بوده است و كوشيده است كه سير كار هر شاعر را تا سالهاي اخير و يا واپسين سالهاي حيات او پيگيري كند .

نويسنده كتاب اظهار مي‌كند كه با همه تلاشش براي حفظ بي‌طرفي و انصاف ، نمي‌تواند مدعي شود كه سليقه فردي‌اش در ميزان تفضيل و يا موضعي كه در نقد هر شاعر داشته است موثر نبوده است . محمدكاظم كاظمي مي‌افزايد كه كوشيده است ديگر ملاحظات معمول و رايج را در كار نداشته باشد و به رفتگان و به آناني كه سايه‌‌شان بر سر شعر فارسي است به يك ديده بنگرد .

كاظمي در كتاب خود در نه قسمت به بررسي و واكاوي شعر انقلاب سيدحسن حسيني مي‌پردازد . حسيني متولد  1325 خورشيدي در تهران متولد و در سال 1383 در همين شهر چشم از دنيا فرو مي‌بندد . وي از فعالان شعر انقلاب در دهه شصت ، دكتر ادبيات ، استاد دانشگاه و صاحب پژوهش‌هاي ادبي گوناگون است . سيدحسن حسيني دارنده مجموعه شعرهاي همصدا با حلق اسماعيل ، گنجشك و جبرئيل ، نوشداروي طرح ژنرنيك ، از شرابه‌هاي روسري مادرم و همچنين شاعري در مشعر ( گزيده اشعار ) است .

مولف كتاب در اين بخش بيان مي‌كند كه حسيني در بيست و هشت سالگي اولين دفتر شعرش را منتشر كرد و آن همصدا با حلق اسماعيل بوده است . اين كتاب در سال 1363 خورشيدي چاپ مي‌‌شود . همصدا با حلق اسماعيل از نظر محمدكاظم كاظمي يكي از كتاب‌هاي برتر شاعران انقلاب در آن سالهاست و بايد براي شاعرش فضل تقدمي قائل شد و در داوري درباره آن بايد وضعيت شعر انقلاب در اوايل دهه شصت را در نظر گرفت .

گفته بودند به ما

مي‌كشد در همه كس

غم نان

ايمان را

كاظمي يادآور مي‌شود كه دغدغه دين‌داري و مقابله با جريان‌هاي روشنفكري ضد ديني از همين شعر تا واپسين سروده‌هاي اين كتاب ديده مي‌شود و چنانكه دانسته مي‌شود اين از دغدغه‌هاي اصلي شاعران انقلابي آن نسل است . نويسنده كتاب تاكيد مي‌كند كه سيدحسن حسيني به گواهي آثارش شاعري خلاق و نكته‌ياب با توانايي‌هاي ويژه‌اي در يافتن ارتباط‌هاي كشف نشده ميان اشياء و پديد‌ه‌هاي پيرامون بوده است . براي همين در جاهايي كه قالب شعر مساعدت بيشتري براي اين كشف‌ها مي‌كرده ، موفق‌تر بوده است . محمد كاظم كاظمي نقش سيدحسن حسيني را بازنگري قالب رباعي و به‌روز ساختن آن انكارناپذير مي‌داند . از ديدگاه كاظمي اين را هم كيفيت و هم كميت اين دفتر تاييد مي‌كند . مولف كتاب حاضر ادامه مي‌دهد كه اين رباعيها نيز همانند غزلها از تصويرها و عناصر رايج و عام ‌در شعر آن دوره خالي نيست ، ولي آنچه به بعضي‌شان كيفيتي خاص مي‌بخشد كشف‌هايي شاعرانه است .

كاظمي در انتهاي اين بخش درباره مثنوي « آبها و مردابها » بيان مي‌كند كه كاري نسبتاً متفاوت و نشانگرخط‌شكني‌هاي هميشه سيدحسن حسيني است . نويسنده اين مثنوي را از نظر بهره‌مندي از چشم‌ديدهاي عيني و تجربه‌هاي ملموس زندگي ارزشمند مي‌داند و با همه ضعف نسبي در زبان آنرا بر غزل‌هاي ديگر شاعر به علت اينكه حداقل آن مايه از تمايز نسبت به شعرهاي معمول روزگار را دارد كه آدمي را به خواندن تشويق و ترغيب مي‌كند ارجح مي‌داند .

ماجرا اين است : كم‌كم كميت بالا گرفت

جاي ارزش‌هاي ما را عرضه كالا گرفت

احترام « ياعلي » در ذهن بازوها شكست

دست مردي خسته شد ، پاي ترازوها شكست

فرق مولاي عدالت‌ بار ديگر چاك خورد

خطبه‌هاي آتشين متروك ماند و خاك خورد

زير بارانهاي جاهل ، سقف تقوا نم كشيد

سقف‌هاي سخت مانند مقوا نم كشيد

با كدامين سحر از دلها محبت غيب شد ؟

ناجوانمردي هنر ، مردانگي‌ها عيب شد ؟

خانه‌دلهاي ما را عشق خالي كرد و رفت

ناگهان برق محبت اتصالي كرد و رفت

سرسراي سينه‌ها را رنگ خاموشي گرفت

صورت آيينه زنگار فراموشي گرفت .

ده‌ شاعر انقلاب به قلم محمدكاظم كاظمي در چاپ اول خود با تيراژ 2500 نسخه و با قيمت 5500 تومان توسط انتشارات سوره‌مهر به چاپ رسيده است .

 

 

 

 

دوشنبه 5 دی 1390 - 11:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری