چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 17:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

رفاقت با سازهاي ايراني

 

 

رفاقت با سازهاي ايراني

نويسنده :‌ فاطمه ملكي

تصويرگر : الهه طاهريان   -  طراح گرافيكي : محمود حسيني

چاپ و تيراژ: اول 90 / 5000 نسخه

ناشر : سوره مهر

 

پيش‌درآمد ، درباره‌ي كتاب ، روش اول دسته‌بندي سازهاي ايراني ، سازهاي بادي ، سورنا ، قرنه ، ني‌جفتي ، ني‌انبونه ، بوق ، كرنا ، سازهاي زهي – زخمه‌اي ، عود ، سازهاي با كاسه گلابي‌شكل و دسته ، رباب ، بنجو ، زنبورك ، سازهاي كماني ، كمانچه ، قيچك ، سازهاي كوبه‌اي ، قاوال ، نقاره ، نقاره‌كوبي صحن حرم مطهر اما رضا (‌ع ) ، دهل ،‌ سنج ، روش دوم دسته‌بندي سازهاي ايراني ، سازهاي رديفي ، سه تار ، تار ، تنبك ، قانون ، سنتور ، قدم بعدي ، صندوقچه و همچنين فهرست منابع عناوين اصلي كتاب حاضر را تشكيل مي‌دهد . انتشارات سوره‌مهر در پيش‌درآمد كتاب خود بيان مي‌كند كه معلم‌هاي باتجربه در آموزش موسيقي مي‌گويند كه آشنايي با سازها معمولاً براي بزرگسالان جزو آخرين موضوعات جالب توجه مي‌شود ، ولي براي كودكان ، از اولين موضوعات و بلكه نخستين مرحله‌‌ي ورود به دنياي موسيقي و آموختن آن است. در ادامه پيش‌درآمد مي‌آيد كه كودك كم كم به راه مي‌افتد تا جهان پيرامون خود را كشف كند. با رشد بيشتر ، اشياء و رويدادها را از همديگر تفكيك مي‌كند و سعي دارد آنها را با نام‌ها ،‌ نشانه‌ها ، كاربردها و دلالت‌هايشان بشناسد . شكل ظاهري سازها براي اين انسان‌هاي كوچك و تازه به جهان پاي گذاشته جذاب و اسرارآميز است . سوره مهر تاكيد مي‌كند كه حساس‌ترين سنين شكل‌پذيري فرهنگي ، هنري ، و علمي نيز همين سالهاست كه با تاسف بسيار ، در نظام آموزشي به آن كم‌اعتنايي شده است .

كتاب حاضر ، اولين اثري معرفي مي‌شود كه به منظور آشنا ساختن كودكان ايراني با مجموعه عظيم سازهاي مناطق گوناگون سرزمين پهناور اير‌ان نوشته شده و براي فهم عميق‌تر از نقش نيرومند تصوير و صدا نيز در آن استفاده شده است كه مي‌تواند مورد استفاده‌ي دوره‌هاي پيش‌دبستاني و دبستاني قرار گيرد .

فاطمه ملكي درباره كتاب خود اظهار مي‌‌كند كه آموزش با لطافت و نرمي و تخيل بازده بيشتري دارد . ملكي مخاطبان خود را دعوت مي‌كند تا با سازها آشنا شوند ؛ اما اين آشنايي در يك ملاقات خيلي رسمي نيست بلكه در ديداري ساده است كه هم مزه‌ي شنيداري مي‌دهد و هم مزه ديداري كه اگر مخاطبان دوست داشته باشند بعدها با سازها گپ و گفتي هم انجام مي‌شود . ملكي ادامه مي‌دهد در كتاب ، شكل دقيق سازها ديده مي‌شود و با آنها آشنايي حاصل مي‌شود و پس از آن در لوح فشرده كودكان همراه كتاب به سرزمين روياها و تخيل مي‌روند و با سازها حسابي رفيق مي‌‌شوند .

در فصل سازهاي رديفي و بخش  ساز سه‌تار و همچنين سازهاي زهي – زخمه‌اي و بخش ساز رباب كتاب  حاضر مي‌خوانيم :

-        « سه‌تار » هم جزء آن سازهايي است كه يك دسته و يك كاسه به شكل نصف گلابي دارد . سه تار را بيشتر با ناخن انگشت اشاره مي‌نوازند . اگر به سه‌تار نگاهي انداخته شود ديده مي‌شود كه چهار سيم دارد و نه سه تا ! اما خوب حق دارد كه اسمش سه‌تار باشد ،‌ چون در گذشته سه‌تار ( سيم يا رشته ) داشته و گفته مي‌شود كه بعدها فردي به نام مشتاق عليشاه يك سيم ديگر را براي زيباتر شدن صدا به آن اضافه كرد . در قديم هم سه‌تاري وجود داشت كه كاسه آن شبيه جعبه بود تا كوچك‌تر باشد و به راحتي و بدون جلب توجه بتوان آنرا جابجا كرد ؛ اسم اين سه‌تار « سه‌تار كتابي» بود و در آستين گشاد لباس‌هاي آن زمان جا مي‌گرفت . هنوز هم عده‌اي به اين شكل از سه‌تار علاقه دارند .

-        كاسه‌ي صوتي « رباب » سيستان و بلوچستان دو بخش بالايي و پاييني دارد . روي قسمت پاييني پوست كشيده مي‌شود ؛ يعني سطح رويي كاسه از چوب نيست بلكه از پوست حيوان است . دسته‌ي ساز رباب نسبتاً كوتاه است و گوشي‌هاي زيادي براي كوك دارد .

   رفاقت با سازهاي ايراني به قلم فاطمه ملكي و تصويرگري الهه طاهريان در چاپ اول خود با شمارگان 5000 نسخه با قيمت 5200 تومان به همراه لوح فشرده همراه كتاب توسط انتشارات سوره‌مهر به چاپ رسيده است .

 

 

 

 

دوشنبه 5 دی 1390 - 11:30


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری