دوشنبه 16 تير 1399 - 3:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان قم

 

خرافات مذهبي رنگ مي‌بازد

 

 

 گزارشي از كاهش خرافات در عزاداري‌ها در محرم امسال

 

جريان غم‌انگيز عاشورا شايد به ظاهر در يک نيم روز اتفاق افتاده باشد، اما ثمره قيام اباعبدالله الحسين(ع) و خون‌هاي پاک شهيدان کربلا نقطه اوج واقعه است؛ واقعه‌اي که همچنان در اوج مانده و هيچ فرودي نداشته است.

عاشوراي ۶۱ هجري گرچه پيروان حق و حقيقت را داغدار کرد اما فرهنگ ايثار و شهادت و چشمه جوشان معرفت و حقيقت را سينه به سينه و نسل به نسل از اعماق تاريخ به فراسوي زمان رساند و منشأ تحولات عظيمي در عالم شد.

عاشورا نه تنها در محدوده زمان و جغرافياي مرزها محصور نماند، بلکه التيام‌بخش دل آزرده مظلومان و الهام‌بخش فرهنگ بالنده تشيع در حرکت‌هاي راستين و ظلم ستيز بود.

اما با وجود تمامي آثار و برکاتي که فرهنگ عاشورا داشته و دارد، متاسفانه برخي از آئين‌هايي که براي بزرگداشت حماسه حسيني و عاشورايي در مراسم عزاداري اجرا مي‌شود، مغاير با فرهنگ واقعي عاشورا بوده و چه بسا ما را از واقعيت اين فرهنگ دور کند و خداي ناکرده موجب وهن اسلام شود.

از سويي ديگر جبهه کفر که بارها از آثار و کارکرد والاي فرهنگ عاشورا زخم خورده، تمام تلاش خود را به کار گرفته که با نفوذدادن آسيب‌ها و انحرافات به مراسم عزاداري و حتي تحريف اين واقعه عظيم تاريخي از نقش کاربردي و سازنده فرهنگ عاشورا بکاهد.

در اين ميان جاي بسي خرسندي است که عزاداري هيئت‌هاي مذهبي قم در دهه نخست محرم امسال به ويژه در روزهاي تاسوعا و عاشوراي حسيني حال و هواي ديگري داشت و به نوعي دغدغه بزرگان حوزه و متدينين کاهش يافت.

در سال‌هاي گذشته حمل شمايل منسوب به ائمه اطهار به ويژه امام حسين(ع) و حضرت ابوالفضل(ع)، حمل علم‌هاي بزرگ، بيان نوحه‌هاي غيرمستند، استفاده از اشعار کم محتوا و بعضا بي‌محتوا و مغاير با فرهنگ عاشورا در مداحي، آهنگ‌هاي ناموزون در مداحي، استفاده از طبل‌هاي بزرگ و گوشخراش و... مراسم عزاي اباعبدالله الحسين(ع) را به شدت تهديد مي‌کرد و از همين رو بزرگان حوزه و مراجع تقليد از نفوذ اين آسيب‌ها به شدت نگران بودند و در برخي موارد به صورت علني نگراني خود را اعلام کردند، ولي امسال با رشد آگاهي‌هاي ديني مردم و دست‌اندرکاران برگزار مراسم عزاداري از طريق برگزاري دوره‌هاي مختلف آموزشي و توجيهي و همچنين اطلاع‌رساني در مورد پيامدهاي ورود خرافات در عزاداري‌ها، اين آسيب‌ها به حد قابل توجهي کاهش يافت.

برتري کمي و کيفي عزاداري نسبت به سال‌هاي قبل

در تازه‌ترين اظهارنظرها، آيت‌الله العظمي ناصر مکارم شيرازي با ابراز خرسندي از شور حسيني در عاشوراي امسال گفت: مراسم عاشوراي امسال نسبت به سال‌هاي گذشته از نظر کمي و کيفي برتري خاصي داشت و الحمدلله شور عاشورايي هر سال در حال افزايش است.

اين مرجع تقليد با تشکر از عزاداران حسيني، به توطئه‌هاي دشمنان براي تضعيف فرهنگ عاشورا اشاره کرد و اظهار داشت: نمي‌دانيم دشمنان کي مي‌خواهند از خواب غفلت بيدار شده و دست از جنايت بردارند. اينان بدانند که هرگز نمي‌توانند شور حسيني را خاموش کنند و نمي‌توانند عاشورا را کمرنگ جلوه دهند.

پيش از اين نيز آيت‌الله حسيني بوشهري در خطبه‌هاي نماز جمعه قم و برخي شخصيت‌هاي حوزوي از حضور پرشور مردم در مراسم عزاداري تاسوعا و عاشوراي حسيني و اظهار ارادتمندي به ساحت مقدس امام حسين(ع) تشکر کردند.

هر چند که هيئت‌هاي مذهبي برآمده از بطن فرهنگ عاشورا است و هر ساله شور حسيني در دل و جان مردم تجلي مي‌يابد اما بخشي از اين شور حسيني که در محافل مذهبي قم به وجود آمد حاصل تلاش تشکل‌ها و نهادهاي فرهنگي است که از مدتها قبل به فکر ساماندهي محافل و هيئت‌هاي مذهبي بودند.

در اين ميان سازمان تبليغات اسلامي استان قم و شوراي هيئت‌هاي مذهبي اين استان بيشترين نقش را در ساماندهي هيئت‌هاي مذهبي و زدودن انحرافات و پيرايه‌ها از مراسم عزاداري سيد و سالار شهيدان داشته‌اند.

کاهش شديد خرافات در محافل مذهبي

رئيس سازمان تبليغات اسلامي استان قم با تحليلي از برگزاري مراسم عزاداري در دهه نخست محرم امسال گفت: خوشبختانه با توجه به تمهيداتي که از سال گذشته فراهم شد، در مجموع برنامه‌هاي هيئت‌هاي مذهبي از نظر کمي و کيفي رشد چشمگيري داشته است.

حجت‌الاسلام والمسلمين عباس اسکندري با ابراز خرسندي از مشهودبودن آثار برگزاري دوره‌هاي توجيهي و آموزشي براي گروه‌هاي فعال در محافل مذهبي اظهار داشت: با برگزاري اين دوره‌ها و ساير فعاليت‌هاي فرهنگي، حجم خرافات و انحرافات در عزاداري‌ها به شدت کاهش يافت.

وي به نقش فعال ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در کاهش اين خرافات اشاره کرد و يادآور شد: در سال گذشته از فعاليت تمامي دسته‌هاي عزاداري که به حرم مطهر حضرت معصومه(س) اعزام شدند و همچنين از نحوه عزاداري هيئت‌هاي مذهبي در برخي مساجد فيلمبرداري شده و تعدادي از کارشناسان ديني به بررسي اين تصاوير پرداختند.

وي ادامه داد: هيئت‌هايي که دچار برخي رفتارهاي خرافي بودند شناسايي و دعوت شدند و به آنها تذکراتي ارائه شد که اين تذکرات در اصلاح برنامه‌هاي عزاداري در محرم امسال تاثير قابل توجهي داشت.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي استان قم با اشاره به کاهش آلودگي‌هاي سمعي و بصري در عزاداري‌ها گفت: در سال‌هاي گذشته آلودگي‌هاي سمعي و بصري آزاردهنده بود ولي خوشبختانه امسال کاهش يافته است.

توجه به مناطق محروم

شهر مقدس قم با اينکه در هر مناسبت مهم مذهبي هزاران مبلغ ديني به سراسر کشور اعزام مي‌کند اما متاسفانه در درون اين شهر تعدادي از محافل مذهبي بدون حضور روحانيون بر پا مي‌شود که اين امر مورد توجه سازمان تبليغات اسلامي استان قم قرار گرفته است.

بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده، در ماه‌هاي اخير تعدادي از مبلغان به مناطق مختلف شهر قم به ويژه مناطق محروم و حاشيه‌اي که اهالي آن از معضلات عديده فرهنگي رنج مي‌برند اعزام شدند و خوشبختانه برکات خوبي نصيب اين طرح شده است.

در همين حال رئيس سازمان تبليغات اسلامي استان قم با بيان اينکه امسال وضعيت سخنراني‌ها در هيئت‌هاي مذهبي بهبود يافته است، اعزام مبلغ به مناطق مختلف قم را يکي از مهمترين عوامل تاثيرگذار در اين مسئله دانست و گفت: اگر اين طرح ادامه پيدا کند تحولات خوبي در عرصه فرهنگي تبليغي ايجاد مي‌شود.

به گفته حجت‌الاسلام اسکندري امسال سخنراني تعدادي از شخصيت‌هاي مهم حوزوي در محافل مذهبي قم مورد استقبال قشرهاي مختلف مردم به ويژه جوانان قرار گرفته است.

قبل از فرارسيدن ماه محرم، برنامه‌هاي متعددي از سوي سازمان تبليغات اسلامي استان قم و تشکل‌هاي وابسته به اين سازمان در سطح استان برگزار شد که رويکرد اين برنامه‌ها جنبه آموزشي و توجيهي و تشويقي داشته است.

نمايش توانمندي‌هاي هيئت‌هاي مذهبي

يکي از محوري‌ترين برنامه اين سازمان که از سوي شوراي هيئت‌هاي مذهبي استان برگزار شد، نمايشگاه توانمندي‌هاي هيئت‌هاي مذهبي بود که با موضوع معارف عاشورايي، بيداري اسلامي از 29 آبان تا سوم آذر برگزار شد.

معاون فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي استان قم با اشاره به شرکت بيش از 40 هيئت مذهبي فعال در اين نمايشگاه اظهار داشت: در حاشيه اين نمايشگاه علاوه بر اجراي برنامه‌هاي مختلف آموزشي، در مراسمي از 16 پيرغلام حسيني با اهداي جوايزي قدرداني شد.

حجت‌الاسلام محمود نجاريان‌زاده با تقدير از رسانه‌هاي جمعي که در پوشش اخبار مربوط به اين نمايشگاه اهتمام خوبي داشتند، گفت: در اين نمايشگاه علاوه بر تهيه برنامه زنده راديويي، فعاليت‌هاي هيئت‌هاي مذهبي توسط سيماي استاني ضبط و در طول دهه نخست ماه محرم از سوي شبکه‌هاي مختلف سيما پخش شد.

حجت‌الاسلام اسکندري رئيس سازمان تبليغات اسلامي استان قم نيز در مورد رويکرد فرهنگي هيئت‌هاي مذهبي در اين نمايشگاه گفت: در سال‌هاي گذشته هيئت‌هاي مذهبي "علم" و "کتل" را در نمايشگاه به نمايش مي‌گذاشتند اما امسال نه تنها هيچ اثري از اين ابزارها نبود بلکه گزارش کارهاي فرهنگي هيئت‌هاي مذهبي به نمايش درآمد و اين نشان مي‌دهد که رويکرد هيئت‌هاي مذهبي به سمت فعاليت‌هاي فرهنگي است.

وي اظهار اميدواري کرد که با برنامه‌ريزي جدي در فعاليت‌هاي هيئت‌هاي مذهبي، نمايشگاه سال آينده الگويي براي ساير استان‌هاي کشور باشد.

اعزام 400 مبلغ به نقاط مختلف

در دهه نخست ماه محرم امسال بيش از 400 مبلغ ديني از سوي سازمان تبليغات اسلامي استان قم به نقاط مختلف تبليغي اعزام شدند که از اين تعداد 50 نفر مبلغ خانم بودند.

به گفته حجت‌الاسلام نجاريان‌زاده معاون فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي قم، امسال 150 مبلغ به استان‌هاي محروم کشور اعزام شدند.

وي همچنين از اجراي طرح تفسير آيات عاشورايي در 60 مسجد قم خبر داد و گفت: براي ارزيابي از فعاليت‌هاي هيئت‌هاي مذهبي و بررسي محتواي مراسم عزاداري سه گروه سازماندهي و اعزام شدند.

علاوه بر برنامه‌هاي اعلام شده، امسال همايش سراسري آئين دلبري ويژه تجليل از حجت‌الاسلام کوثري‌زاده به همت سازمان تبليغات اسلامي استان قم برگزار شد و در اين مراسم از 8 نفر از خادمان فرهنگ عاشورايي تجليل شد.

سازمان تبليغات اسلامي استان قم در اين ايام از تمامي ابزارهاي تبليغي براي جلوگيري از بروز خرافات در عزاداري‌ها، تشويق مردم به حضور باشکوه در مراسم عزاداري و رعايت نظم در برپايي دسته‌هاي عزا استفاده کرده که تهيه و توزيع منشور عزاداري، سخنراني رئيس اين سازمان در نماز جمعه و همچنين سخنراني در گردهمايي خطبا و مسئولان هيئت‌هاي مذهبي که در حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد از جمله آنهاست.

توجه به قرآن کريم در عزاداري‌ها

يکي از برنامه‌هايي که در دهه نخست محرم امسال با استقبال عزاداري حسيني همراه بود، قرائت آياتي از کلام الله مجيد در ابتداي محافل مذهبي بود که با حضور قاريان برجسته بين‌المللي و کشوري بود.

علاوه بر اين در شب عاشوراي حسيني نيز محفل احياي قرآني با حضور قاريان بين‌المللي قرآن کريم در شبستان امام خميني(ره) حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد که با استقبال علاقه‌مندان به قرآن و عترت مواجه شد.

دارالقرآن الکريم سازمان تبليغات اسلامي استان قم در اين ايام ضمن اعزام قاريان قرآن کريم به هيئت‌هاي مذهبي، اقدام به برگزاري محافل قرآني و اجراي مسابقات متنوع کرده است.

يکي ديگر از اين برنامه‌ها برگزاري چهارمين کنگره شعر عاشورايي با حضور مداحان و شاعران آئيني بود که قبل از فرارسيدن ماه محرم برگزار و از برترين‌هاي اين کنگره تجليل شد.

ادارات تبليغات اسلامي در بخش‌هاي استان قم نيز فعاليت‌هاي گسترده‌اي براي هر چه باشکوه‌تر برگزارشدن محافل مذهبي در روستاها و شهرهاي تابعه اين استان انجام دادند.

اعزام مبلغ به روستاهاي بخش خلجستان

در حال حاضر 25 هيئت مذهبي در بخش خلجستان قم به ثبت رسيده که اين هيئت‌ها محوريت برنامه‌هاي مذهبي در اين بخش را بر عهده دارند.

رئيس اداره تبليغات اسلامي شهر دستجرد به تشريح فعاليت‌هاي انجام شده در بخش خلجستان پرداخت و گفت: قبل از فرارسيدن ماه محرم جلسه توجيهي با حضور مسئولان هيئت‌هاي مذهبي برگزار و مسائل مربوط به رعايت نظم و انضباط در حرکت دسته‌هاي عزاداري، پرهيز از ورود خرافات در عزاداري‌ها و... مورد تاکيد قرار گرفت.

حجت‌الاسلام سيد عباس رفيعي‌پور انجام تبليغات گسترده محيطي را يکي ديگر از برنامه‌هاي اين اداره برشمرد و گفت: در ايام محرم تعداد قابل توجهي بسته‌هاي فرهنگي شامل کتاب‌هاي مرتبط با عزاداري و تشريح واقعه عاشورا، نشريات، سي‌دي و بروشور در ميان گروه‌هاي هدف توزيع شده است.

وي با اشاره به وجود 52 روستا در بخش خلجستان، اظهار داشت: اداره تبليغات اسلامي دستجرد اقدام به اعزام مبلغ به 30 روستاي پرجمعيت اين بخش کرده است.

رئيس اداره تبليغات اسلامي دستجرد از راه‌اندازي 6 هيئت مذهبي دانش‌آموزي در اين شهر خبر داد و گفت: اين هيئت‌ها در روز هشتم ماه محرم با برپايي دسته‌هاي عزاداري به سينه‌زني پرداختند.

وي برگزاري مسابقه مقاله نويسي ويژه دانش آموزان پيرامون قيام و نهضت اباعبدالله الحسين(ع)، اهداي جوايز به دانش آموزان روستاي ورزنه، هماهنگي با بخشداري براي معرفي هيئت‌هاي مذهبي به سازمان بازرگاني و... را از ديگر برنامه‌هاي اداره تبليغات اسلامي دستجرد برشمرد.

ثبت 49 هيئت مذهبي در بخش مرکزي

رئيس اداره تبليغات اسلامي قنوات نيز از ثبت 49 هيئت مذهبي در اين اداره خبر داد و گفت: هيئت‌هاي مذهبي بخش مرکزي در دهه نخست محرم امسال بهتر از سال‌هاي گذشته به عزاداري پرداختند.

حجت‌الاسلام سيد حسين سجادي‌تبار گفت: اداره تبليغات اسلامي قنوات قبل از فرارسيدن ماه محرم اقدام به برگزاري همايش توجيهي با حضور مسئولان هيئت‌هاي مذهبي، مسئولان بخش مرکزي و امام جمعه قنوات کرده و در اين گردهمايي مسائل مرتبط با عزاداري تبيين شد.

وي يکي ديگر از برنامه‌هاي اين اداره را انجام تبليغات محيطي در سطح گسترده عنوان کرد و افزود: شهرداري قنوات 4 تابلو تبليغاتي در اين شهر نصب کرد که مديريت نصب تبليغات بر روي دو تابلو را به اداره تبليغات اسلامي واگذار کرد.

وي از اعزام روحاني به 21 روستاي بخش مرکزي خبر داد و گفت: در سطح مدارس شهر قنوات نيز برنامه‌هاي عزاداري به همراه سخنراني شخصيت‌هاي حوزوي برگزار شد.

حجت‌الاسلام سجادي‌تبار با اشاره به برگزاري مسابقه مقاله نويسي در دبيرستان دخترانه قنوات افزود: اين مسابقه با موضوع نقش حضرت زينب(س) در جريان کربلا برگزار مي‌شود و علاقه‌مندان تا اربعين حسيني فرصت دارند آثار خود را ارسال کنند.

وي گفت: هيئت انصارالمهدي(عج) دبيرستان پسرانه قنوات نيز اقدام به برگزاري مراسم عزاداري و محفل انس با شهيدان کرده است.

رئيس اداره تبليغات اسلامي قنوات از آغاز تفسير سوره‌هاي انسان و واقعه در 14 مسجد بخش مرکزي قم خبر داد و تصريح کرد: در پايان اين طرح به برترين‌هاي آن جوايزي اهدا مي‌شود.

مساجد جعفرآباد فعال‌تر از سال‌هاي قبل

رئيس اداره تبليغات اسلامي جعفريه نيز به ارائه گزارشي از فعاليت‌هاي انجام شده در بخش جعفرآباد پرداخت و گفت: اين اداره علاوه بر انجام فعاليت‌هاي سال‌هاي گذشته، چند کار ويژه انجام داده که يکي از آنها برگزاري مسابقه بهترين نوحه و نوحه‌خوان بوده است.

حجت‌الاسلام دخيل عباس زارع‌زاده همچنين از ساماندهي نذورات در شهر جعفريه خبر داد و گفت: بيش از 200 نذردهنده در اين شهر شناسايي شدند که موارد توجيهي براي آنها بيان شده است.

وي برگزاري مسابقه امر به معروف و نهي از منکر را يکي ديگر از فعاليت‌هاي اين اداره برشمرد و تاکيد کرد: در دهه نخست ماه محرم 30 نفر از مبلغان اعم از روحانيون اعزامي، بومي و اساتيد حوزه به مناطق شهري و روستايي بخش جعفرآباد اعزام شدند.

وي با بيان اينکه امسال برنامه‌هاي مساجد فعال‌تر از سال‌هاي قبل بوده است، گفت: خوشبختانه سخنراني‌هاي مبلغان در محافل عزاداري از نظر محتوايي طبق نياز جوانان بود.

حجت‌الاسلام زارع‌زاده تهيه و توزيع بسته‌هاي فرهنگي را از ديگر فعاليت‌هاي اداره تبليغات اسلامي جعفريه ذکر کرد.

انحرافات عزاداري در کهک برچيده شد

رئيس اداره تبليغات اسلامي کهک نيز با ابراز خرسندي از کارآمد بودن جلسات توجيهي و آموزشي براي مسئولان هيئت‌هاي مذهبي اظهار داشت: خوشبختانه به واسطه برگزاري اين برنامه‌ها، امسال مراسم عزاداري هيئت‌هاي مذهبي کهک عاري از انحرافات بود.

حجت‌الاسلام خليل سميعا گفت: به خاطر جلسات متعددي که سازمان تبليغات اسلامي استان براي گروه‌هاي مخاطب برگزار کرد مراسم عزاداري در کهک منطقي‌تر برگزار شده و از نظر کمي و کيفي نيز رشد قابل قبولي داشته است.

وي با اشاره به اعزام مبلغان به مناطق تبليغي روستايي و شهري بخش کهک اظهار داشت: در سطح روستاهاي بخش کهک نيز برنامه‌هاي روخواني و روان‌خواني و مفاهيم قرآني با محوريت اساتيد و مربيان قرآني برگزار شد که مورد استقبال خانواده‌ها قرار گرفت.

حجت‌الاسلام سميعا توزيع بسته‌هاي فرهنگي در بين گروه‌هاي هدف را از ديگر فعاليت‌هاي اداره تبليغات اسلامي کهک ذکر کرد و افزود: مهمترين خبر فرهنگي در ايام عزاداري سيد و سالار شهيدان، مسلمان شدن يک فرد چيني بود که اين خبر بازتاب گسترده‌اي در رسانه‌هاي جمعي داشته است.

وي تاکيد کرد: اين جوان تحصيلکرده پس از گرويدن به تشيع، نام خود را کمال الدين انتخاب کرد و با حضور در جمع عزاداري حسيني به سينه‌زني پرداخت.

اجراي 11 برنامه ويژه بانوان

مسئول امور بانوان سازمان تبليغات اسلامي استان قم نيز از اجراي 11 برنامه ويژه بانوان در ايام محرم خبر داد و گفت: در مجموع 50 نفر از مبلغات به مناطق مختلف تبليغي اعزام و به تشريح ابعاد مختلف و فلسفه قيام اباعبدالله الحسين(ع) پرداختند.

اشرف يوسفي برگزاري گردهمايي مسئولان هيئت‌هاي مذهبي بانوان، مشارکت در برگزاري گردهمايي مبلغات، توزيع اقلام فرهنگي، همکاري در برپايي نمايشگاه بيداري اسلامي و معرفت عاشورايي، جمع‌آوري طرح‌هاي فرهنگي هيئت‌هاي مذهبي بانوان، توزيع شناسنامه‌هاي اطلاعات هيئت‌ها، بازديد از برنامه‌هاي هيئت‌هاي مذهبي، معرفي هيئت مذهبي نمونه، مصاحبه با شبکه قرآن و... را از جمله برنامه‌هاي امور بانوان سازمان تبليغات اسلامي قم برشمرد.

وي با اشاره به ثبت حدود 200 هيئت مذهبي بانوان در سازمان تبليغات اسلامي قم گفت: خوشبختانه در ايام محرم مراسم عزاداري در تمامي هيئت‌هاي مذهبي بانوان با حضور پرشور بانوان برگزار شد.

يوسفي تاکيد کرد: امسال مراسم عزاداري بانوان از نظر کمي و کيفي مطلوب‌تر از سال‌هاي گذشته برگزار شد.

راه‌اندازي راديو مدرسه در صدرا

دبيرستان علوم و معارف اسلامي صدرا که زير نظر سازمان تبليغات اسلامي فعاليت مي‌کند در اين ايام علاوه بر برگزاري جلسات سنتي عزاداري، اقدام به راه‌اندازي راديو مدرسه کرده است.

سيد مرتضي موسوي‌نژاد مدير دبيرستان علوم و معارف اسلامي صدرا در اين زمينه گفت: اين برنامه همانند برنامه‌هاي راديو داراي مجري، کارشناس و ساير دست‌اندرکاران بوده که تمامي برنامه‌ها توسط دانش‌آموزان اجرا شده است.

وي گفت: اين برنامه در زنگ‌هاي تفريح و برخي ساعات کلاس‌ها اجرا شد که در ايجاد انگيزه بين دانش‌آموزان تاثير زيادي داشته است.

موسوي‌نژاد همچنين از برگزاري يک مسابقه پژوهشي درباره امام حسين(ع) در اين دبيرستان خبر داد که مهلت تحويل آثار تا اربعين حسيني اعلام شده است و در اين زمينه گفت: خوشبختانه تاکنون آثار خوبي به دفتر دبيرستان رسيده است.

سازمان تبليغات اسلامي علاوه بر برنامه‌ريزي شکلي و محتوايي براي هر چه باشکوه‌تر برگزارشدن مراسم عزاداري سيدالشهدا(ع) در فضاي مجازي نيز ورود پيدا کرده است.

قرارگرفتن 12 هزار فايل صوتي و تصويري بر روي تبيان

در اين زمينه رئيس موسسه تبيان قم از وارد کردن فايل‌هاي صوتي و تصويري پيرامون محرم و امام حسين(ع) در اين سايت خبر داد و گفت: بيش از 7 هزار فايل صوتي در 50 هزار دقيقه و 5 هزار فايل فيلم در 30 هزار دقيقه بر روي خروجي سايت تبيان قرار گرفته است.

حجت‌الاسلام عليرضا سلطاني مهاجر با بيان اينکه فايل‌هاي صوتي شامل مداحي، سخنراني‌هاي مختلف، نماهنگ و... است ادامه داد: تا روز 20 آذر ماه بيش از دو ميليون و 600 هزار مورد بازديد از فايل‌هاي صوتي انجام شد که در مجموع 11 درصد از حجم بازديدهاي سايت را به خود اختصاص داد.

وي ادامه داد: بيش از يک ميليون و 700 هزار بازديد از فيلم‌ها صورت گرفت که حجم قابل توجهي از بازديدکنندگان اقدام به دانلود فايل‌هاي صوتي و تصويري کردند.

سلطاني مهاجر از قرارگرفتن بيش از هزار تصوير مرتبط با محرم بر روي خروجي سايت تبيان خبر داد و افزود: بسياري از نهادها و سازمان‌ها از تصاويري که در سايت تبيان قرار داده شد براي چاپ بنر و ساير فعاليت‌هاي تبليغي استفاده کردند.

وي تهيه بيش از 100 سخنراني مستند و قوي براي روحانيون مستقر سراسر کشور را يکي ديگر از برنامه‌هاي تبيان ذکر کرد و يادآور شد: در دهه نخست محرم ويژه برنامه‌اي با عنوان فرات تشنه لب تهيه شد که اين ويژه‌نامه شامل روضه‌ها و محتواي مستند براي سخنراني دهه نخست محرم بوده است.

رئيس موسسه تبيان قم تصريح کرد: حدود 4 هزار نفر از اين ويژه‌نامه بازديد و محتواي آن را دانلود کرده‌اند.

جاي هيئت‌هاي دانشجويي خالي بود

يکي ديگر از صحنه‌هاي ماندگار که در محرم 1433 هجري قمري به يادگار ماند، حماسه شورانگيز هيئت‌هاي دانش‌آموزي قم در روز جوان عاشورايي بود.

همزمان با روز هشتم محرم مراسم بزرگداشت ياد و خاطره رشادت‌هاي حضرت علي اکبر(ع) در قالب دسته‌هاي باشکوه عزاداري برگزار شد و هزاران نفر از دانش‌آموزان مدارس قم در قالب دسته‌هاي باشکوه سينه‌زني، از ميدان روح‌الله در جوار بيت قديمي امام خميني(ره) تا حرم مطهر حضرت معصومه(س) به عزاداري و سينه‌زني پرداختند و پس از حضور در حرم مطهر حضرت معصومه(س) حماسه شورانگيزي از عزاداري را به نمايش گذاشتند.

اين حرکت آئيني به گونه‌اي زيبا و عاري از آسيب‌ها و انحرافات بود که تحسين امام جمعه قم و مسئولان استان را در پي داشت اما مسئله‌اي که حائز اهميت است اين است که امسال جاي هيئت‌هاي مذهبي دانشجويي در اين حماسه شورانگيز خالي بود و اگر در سال‌هاي بعد دانش‌آموزان و دانشجويان حماسه‌آفريني کنند اين حرکت عاشورايي مي‌تواند الگويي براي ديگر استان‌هاي کشور باشد.

بي‌جهت نيست که سياستمداران کشورهاي سلطه‌گر بر اين اعتقادند که تحريم‌ها و فشارها بر مردم ايران تاثيري ندارند، آنها مي‌دانند مردم ايران با عاشورا خود را بيمه مي‌کنند و هرگز مغلوب نمي‌شوند. از ديدگاه آنها تا زماني که عاشورا وجود دارد آنها نمي‌توانند با تحريم‌ها بر ايران فشاري وارد کنند.

 

گزارش از: روح‌الله كريمي كارشناس رسانه‌اي

 

 

 

شنبه 3 دی 1390 - 13:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری