سه‌شنبه 30 دی 1399 - 17:34
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

رستگاري در خيابان

 

 

 

رستگاري در خيابان / جاي پاي رود ( 1 )

نويسنده : زهرا فرج‌زاده كلهري

چاپ و تيراژ : اول 89 – 3000 نسخه

ناشر : كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

كتاب رستگاري در خيابان داراي يك پيشگفتار و چهارده فصل با عناوين رويش ، شكفتن ، رسيدن ، رهايي ، سال اول هجرت ،  سال دوم هجرت ، سال سوم هجرت ،‌ سال چهارم هجرت ، سال پنجم هجرت ، سال ششم هجرت ، سال هفتم هجرت ، سال هشتم بعثت ، سال نهم بعثت و همچنين سال‌هاي آخر مي‌باشد . سيدمحمد سادات اخوي در پيشگفتار كتاب حاضر بيان مي‌كند كه قدم گذاشتن در راهي كه بزرگاني به معناي دقيق كلمه ، آن مسير را رفته و آثاري نيز پديد آورده‌اند ؛ كار دشواري است و از اين نظر ، شايد بشود نوشته شدن مجموعه« كتاب خدا »و مجموعه  « جاي پاي رود » را خطري براي پژوهشگران و نويسندگانش دانست . سادات اخوي ادامه مي‌دهد كه در اين دو مجموعه تجربه پژوهش و جلسه‌هاي پيگير « مقابله با متون » با تجربه « نويسندگي و آموزش‌هاي ادبي » به هم آميخته و رنگ و بوي  مجموعه حاضر و دوره كتاب جاي پاي رود را گرفته است . وي مهم‌ترين هدف پژوهشگران و نويسندگان دو مجموعه را آشنايي بيشتر و بهتر نسل امروز با كتاب خدا و سرگذشت اهل‌بيت ( ع ) مي‌داند كه به همين علت پژوهشگران و نويسندگان  براي رسيدن به اين هدف تصميم گرفته‌اند با نگاهي امروزي و اخلاقي بسوي متون تدوين شده در دوره‌هاي گذشته تاريخي بروند .

سيدمحمد سادات اخوي تاكيد مي‌‌‌كند كه روشن است كه اگر از نويسندگان خواسته مي‌شد داستان يا رماني مبتني بر متون كتاب بنويسند ، نتيجه‌اي جز آنچه نگارش شده پديد مي‌آمد ؛‌ بنابراين ،‌ منابعي كه در دو مجموعه  معرفي خواهند شد  فقط منابع اصلي بوده‌اند و از ياد كردن كتاب‌هاي فرعي پرهيز خواهد شد كه اگر اثري در مجموعه باشد ، بيش از منابع و تاثير خلوص نويسندگان آنها ، مبتني بر عنايات خداي قرآن و اهل بيت‌ ارجمند رسول اكرم ( ص ) خواهد بود . سادات اخوي مي‌افزايد كه مجموعه جاي پاي رود  ،‌ در هر جلد ، كتابي را محور مطالعه و مبناي نوشتن خواهد دانست و در كنار كتاب مرجع ، آثاري ديگر را نيز بعنوان ماخذ دريافت برخواهد گزيد و اين شيوه سبب خواهد شد مخاطبان محترم ،‌ همزمان ، چند اثر را خوانده باشند و البته دغدغه اصلي همكاران مجموعه جاي پاي روي اينست كه مخاطبان پس از مطالعه هر جلد راغب شوند كه هم شخصيت محور كتاب را بازنگرانه بشناسند و هم آثار مرجع و ماخذ كتاب را با شوقي دوباره بخوانند .

وي همچنين يادآور مي‌شود كه مرور سالهاي زندگي رسول ارجمند ، اين اشتباه مكرر و جا افتاده را تصحيح مي‌كند كه آن بزرگوار رسول گرامي اسلام نيست... حضور ، شخصيت ، شيوه دعوت و همه چيز رفتار و كردار و گفتار ايشان نشان مي‌دهد كه دعوتش جهاني و پيش از اختصاص به گروه يا شهري ويژه ، براي همه عالم بود . در فصل چهاردهم كتاب حاضر با عنوان سالهاي آخر ؛ حج آخر كتاب حاضر مي‌خوانيم :

" در همه سالهايي كه كنار رسول خدا بوديم ، از آغاز در مكه و بعد در مدينه هميشه آرزو داشتيم يك بار حج كامل را به شيوه ابراهيم پيامبر (‌سلام خدا بر ا و ) در كنار رسول خدا انجام دهيم . بعد از فتح مكه ، به خواسته‌مان نزديك شده بوديم و حالا ده سال بعد از هجرت به مدينه ، كامروا مي‌شديم . از اوايل ماه ذي‌القعده  زمزمه‌هايي درباره امر خدا به رسولش براي برگزاري حج ،‌ در مدينه پيچيده بود. بعد از اعلان عمومي رسول خدا و آماه شدن همه ، در روز بيست و ششم ذي‌القعده با بيش از شصت شتر كه براي قرباني در نظر گرفته بوديم ،‌ راه افتاديم . همه چيز مثل يك روياي شيرين به سرعت مي‌گذشت . به همراه رسول خدا در مسجد شجره در حالي كه دعاي معروف ابراهيم را تكرار مي‌كرديم احرام بستيم و وارد مكه شديم و به سمت مسجد الحرام رفتيم . رسول خدا حجرالاسود را استلام و هفت بار دور كعبه طواف كرد . پشت مقام ابراهيم نماز خواند . به سعي صفا و مروه رفت و ... در روز عرفه رسول خدا برايمان سخنراني كرد و ما را به محترم شمردن حقوق يكديگر ، پس دادن امانت ديگران ، دوري از ربا ، توجه به نفوذ شيطان ، محترم شمردن حق همسر ، نيكي به زنان و ... سفارش كرد . در راه برگشت ، ايشان در منطقه‌اي به نام غدير خم توقف كرد . وقتي  همه جمع شدند فرمود : - خداوند به من امر كرده آنچه را كه از جانب او رسيده است به شما ابلاغ كنم . رسول خدا در سخنراني طولاني‌اش دست علي را بالا برد و او را بعنوان وصي و جانشين بعد از خودش اعلام كرد  همه كساني كه آنجا بودند ،‌ با علي بيعت كردند .

رستگاري در خيابان / مجموعه جاي پاي رود ( 1 ) نوشته زهرا فرج‌زاده كلهري در چاپ اول خود با شمارگان 3000 نسخه و با قيمت 26000 ريال توسط شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

چهارشنبه 30 آذر 1390 - 8:54


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری