يكشنبه 18 خرداد 1399 - 13:18
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

راويان بلخ در حوزه هنري

 

دومين نشست«با راويان بلخ» با حضور ميهماناني از ولايت بلخ درحوزه هنري برگزار شد

 

 حوزه هنري سازان تبليغات اسلامي در روزهاي گذشته ميزبان ميهماناني از ولايت بلخ افغانستان بود که براي شرکت در دومين نشست محفل ادبي«با راويان بلخ» به اين مرکز فرهنگي و ادب آمده بوده بودند.

اين نشست با حضور مهماناني از ديار بلخ، آقايان عبدالفياض مهر‏آيين، صالح‏محمد خليق، سهراب سيرت و عنايت‏الله شهير، سيد ابوطالب مظفري شاعر و نويسنده نام آشناي افغانستان، ناصر ضرابي، مدير دفتر ادبيات بيداري حوزه هنري، محمدحسين جعفريان، شاعر و مستندساز ايراني (رايزن فرهنگي سابق ايران در کابل)، اسدالله اميري، رايزن فرهنگي افغانستان، اعضاي خانه ادبيات افغانستان و جمع کثيري از دانشجويان و اهالي فرهنگ و ادب برگزار شد.

در اين محفل ادبي که از سوي خانه ادبيات افغانستان و با همکاري مرکز آفرينش هاي ادبي حوزه هنري به افتخار حضور مهماناني ولايت بلخ برگزار شده بود، حاضران به بيان نظرات خود درباره فرهنگ و ادبيات ديار بلخ کشور همسايه، افغانستان پرداختند. البته مهماناني اصلي اين نشست به مناسبت برگزاري دومين همايش بين‏المللي «باران غدير» به کشور ما آمده بودند که اين همايش هم کاري از حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي بود و براي برپايي هر چه باشکوه تر آن، ميهماناني را از کشورهاي مسلمان همسايه دعوت کرده بود.

 ذکر اين نکته هم خالي از لطف نيست که همايش باران غدير که در دو شهر تهران و شيراز با سخنراني و شعر خواني شاعران  و اديبان هفت کشور مسلمان برگزار شد.

با اين حال، در ابتداي دومين نشست محفل ادبي با راويان بلخ، محمد سرور رجايي، مدير نمايندگي خانه ادبيات افغانستان در ايران، ضمن خوش آمد گويي به مهمانان، هدف از برگزاري نشست دوم با راويان بلخ را آشنايي بيشتر شاعران و فرهنگيان مهاجر با شاعران و فرهنگيان ولايت بلخ اعلام کرد. ادامه نشست با سخنراني يکي از شاعران معاصر افغانستان همراه بود.

 سيد ابوطالب مظفري که در نشست اول با راويان بلخ هم حضور داشت، ابتدا به حاضران و ميهمانان ويژه نشست خوش آمد گفت و در ادامه، نشست  شاعران و نويسندگان معاصر افغانستان در قالب با راويان بلخ را فرصتي براي معرفي چهره هاي تازه ادبيات افغانستان و پيوند ادبيات ديروز و امروز اين کشور معرفي کرد. مظفري با توجه بر اين که در رابطه با شعر بلخ و شعر جوان افغانستان در نشست قبلي سخن گفته است، بحث جديدي را با موضوع «زبان و زمان در شعر» باز کرد و در بخشي از سخنان خود گفت:«امروزه بسياري از  شاعران جوان ما مشکلات  زبان و زمان را دارد، بعضي ها زبان شعر خوب دارند ولي موضوعات شعرشان با زمان شعر ناهماهنگ است و بعضي ها که به زمان مي پردازند، متاسفانه به زيباي زبان توجه نمي‏کنند.»

اين شاعر پيشکسوت براي تفهيم سخنان خود به اين بيت از حافظ اشاره کرد:

در ميخانه ببستند، خدايا مپسند / که در خانه تزوير و ريا بگشايند

سيد ابوطالب مظفري جوانان شاعر را خطاب قرار داد و با تاکيد گفت:«شما ببينيد که حضرت حافظ با اينکه  زبانِ شعري خوب داشت، به موضوعات زماني خودش توجه ويژه‏اي  داشت. اين توجه و دقت است که باعث ماندگاري شعرش شده است؛ در حالي که در دوران غزنويان شاعران بزرگي بودند و  توجه  خوبي به ويژگي‏هاي زباني داشتند، اما چون از دغدغه‏هاي زمان شان غافل بودند، ماندگاري کمي در ادبيات دارند. اما در عصر ما برعکس غزنويان، شهيد بلخي به عنصر زمان خوب توجه داشته اما به تکنيک هاي زباني کمتر توجه کرده است.»

در ادامه نيز ، شاعران عضو خانه ادبيات افغانستان؛ محمد جعفري، محمود تاجيک، محمد حبيبي، رضا اسدي، جاويد حسيني، جعفر واعظي، زهرا بوستاني، طاهره حسيني علي مدد رضواني، محمدحسين فياض  و شاعران مهمان ساکن شهر قم؛ سلمانعلي زکي، زهرا زاهدي، معصومه موسوي و سهراب سيرت و عنايت‏الله شهير از شاعران جوان بلخ  شعر خواني کردند و مورد تشويق حاضران قرار گرفتند.»

صالح‌محمد خليق، رئيس اطلاعات و فرهنگ مزار شريف، هم با قرائت شعرهايش که با تشويق حاضران همراه بود، بخش شعر خواني را به پايان رساند.

سخنراني پاياني اين محفل ادبي عبدالفياض مهرآيين، نويسنده، پژوهشگر و شاعر ولايت بلخ بود.  مهر آيين، به دغدغه‏هاي مشترک زباني در بين همزبانان ايران، تاجيکستان و افغانستان پرداخت. حضور خود و دوستانش را در همايش بين‏المللي غدير، حضور ارزشمند و پرثمري دانست و گفت: اين رفت و آمد‏هاي فرهنگي در بين فرهنگيان دو کشور با توجه به فرهنگ و تاريخ مشترک، مي‏تواند ما را بيشتر به هم پيوند بزند.

 وي در پايان سخنان خود با تشکر از حوزه هنري و خانه ادبيات، به شاعران و نويسندگان مهاجر توصيه کرد و گفت: وظيفه شما اين است که در هر بخش فرهنگي و هنري که فعاليت مي‏کنيد توجه جدي شما به حفظ اصالت‏ زباني فارسي در افغانستان باشد.

در اين محفل ادبي کتاب‏هاي «کشتگان جبرييل» که به خاطرات مجاهدان هرات طي سال‌هاي 1363-1370 مي‌پردازد و کتاب «تشنگان دشت غوريان» که به خاطرات مجاهدين هرات طي سال‌هاي 1357-1362 مي‌پردازد و اخيراً توسط انتشارات سوره مهر حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي منتشر شده است، توسط  محمدسرور رجايي رونماي و براي حاضران اهدا شد. اين کتاب‏ها به همت محمود رضايي تهيه شده و با همکاري دفتر ادبيات بيداري مرکز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري به چاپ رسيده است.

 

 

 

سه‌شنبه 29 آذر 1390 - 11:53


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری