پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 13:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

جديدترين شماره ماهنامه «سوره انديشه» منتشر شد

 

به گزارش سازمان تبليغات اسلامي، اين مجله شامل سه بخش «مجله‌ خبري»، «مجله‌ تحليلي» و ضميمه‌ «معرفي و نقد کتاب» است. مجله‌ تحليلي شامل شش بخش سبک زندگي، نظام اجتماعي، نظريه‌ اجتماعي، تفکر، هنر و ادب و تاريخ است.

بخش سبک زندگي به‌مناسبت ايام محرم تلاش کرده است بپرسد که چگونه مي‌توان زندگيِ روزمره را رنگ عاشورا زد و هميشه در روضه (بهشت) سکني گزيد. «برخي موفقيت‌هاي هيئت در غلبه بر اقتضائات تمدني» از عطاء‌الله بيگدلي، «روضه، راه سامان دادن به توجهات» از سيد ابراهيم رئوف موسوي و «تأثيرات هيئت براي تحول در زندگي» در گفت‌وگو با حاج سعيد حداديان از جمله مطالب اين شماره است.

نظام اجتماعي در اين شماره بر موضوع «بوروکراسي» متمرکز شده و از يک‌سو به مبادي و زمينه‌هاي شکل‌گيريِ نظم اجتماعيِ غربي بر مبناي بوروکراسي پرداخته و از سوي ديگر تلاش‌ها و تجربه‌هاي جمهوري اسلامي در زمينه‌ ايجاد تأسيسات حکومتي به‌منظور استقرار مردم‌سالاري ديني را مورد تأمل مجدد قرار داده است.

ميزگرد «در جستجوي بوروکراسي ايراني» با حضور دکتر مجتبي اميري، دکتر علي اصغر پورعزت، دکتر داود دانش جعفري و دکتر سيد ضياء هاشمي، «بوروکراسي وا ختلالات ساختاري» در گفت‌وگو با دکتر محمد خوش چهره، «نقد مخالفت‌ها با بوروکراسي و شرح ضرورت بخش دولتيِ مقتدر» از دکتر حسن دانايي‌فرد، «ظهور جهادسازندگي در تجربه‌ي انقلاب اسلامي» از دکتر سيدمجتبي امامي و «بررسي پيوندهاي بوروکراسي و عقلانيت ابزاري» از محمدمهدي شاه‌آبادي، بخشي از محتواي اين بخش است.

«طبقه‌بندي علوم» و ضرورت توجه به آن، به عنوان يکي از مسائل اساسي در تحول علوم انساني، محور مباحث اين شماره‌ نظريه اجتماعي است. «از تجويز پوزيتيويسم تا توصيف هرمنوتيک» از دکتر عباس منوچهري، «تأثير جهان‌بيني بر طبقه‌بندي علوم و تأثير متقابل طبقه بندي علوم بر معرفت شناسي انسان» از دکتر غلامرضا فدايي عراقي، «جايگاه علوم انساني در طبقه‌بندي علوم و سياستگذاري» از سيدمحمدتقي موحد ابطحي و «تأملي در امکان طبقه‌بندي علوم» از سيدمهدي ناظمي، در شماره ارائه شده است.

بخش تفکر نيز مباحث خواندني متعددي را با محوريت «فلسفه‌ تحليلي» گردِهم آورده و از جايگاه آن در تاريخ فلسفه و نسبت آن با جامعه‌ غربي و همچنين تأثيرات حضور پررنگ آن در فضاي علمي حوزه و دانشگاه پرسش نموده است.

«بررسي وضعيت فعلي و آينده‌ فلسفه‌ تحليلي» در گفت‌وگو با هانس-يوهان گلاک و «بررسي چيستي و چشم‌انداز فلسفه تحليلي» در گفت‌وگو با آلويسيوس مارتينيچ، «منوچهر بزرگمهر؛ نخستين مترجم آثار فيلسوفان تحليلي» از ياسر پوراسماعيل، «تأملي درباره‌ گسترش فلسفه‌ تحليلي در قم» از علي‌رضا سميعي، «مروري بر ماجراي فلسفه تحليلي در ايران» از ياسر خوش‌نويس، بخش از مباحث پرونده تفکر است.

در سرويس هنر و ادب هم مطالبي از جمله «بررسي نسبت نظر و عمل در هنر» در گفت‌وگو با دکتر محمدعلي رجبي، «نسبت فرماليسم با تعهدگريزي در ادبيات» در گفت‌وگو با شهريار زرشناس، ترجمه‌ مقاله‌ زيبايي شناسي سکوت اثر سوزان سونتاگ و «بررسي آينده ادبيات در عصر تصوير» در گفت‌وگو با دکتر حسين پاينده، مشاهده مي‌شود.

«تاريخ تشيع» موضوعي است که سرويس تاريخ به آن توجه کرده است. بخشي از مباحثي که در اين شماره مي‌خوانيم عبارتند از: «در انتظار افتتاح تاريخي متعالي، انفسي و آسمانيتر» از دکتر حکمت‌الله ملاصالحي، «سير تطورات فکري شيعه از آغاز» از دکتر محمدحسين رجبي و «خاورشناسي به شيوهي همدلانه» از دکتر محمدعلي چلونگر.

در بخش مجله‌ خبري هم در سه بخش «نقد نهاد»،« علوم انساني» و «اقتراح» به نقد و بررسي مسائل جامعه‌ فکري کشور مي‌پردازد، در بخش «نقد نهاد» وضعيت «شوراي اسلامي‌شدن دانشگاه‌ها» را بررسي کرده و در بخش «علوم انساني» همانند شماره‌ قبل اساتيدي را که با نگاه ديني و بومي به آموزش علوم انساني مبادرت مي‌کنند معرفي کرده است.

همچنين در بخش «اقتراح» پرسش از رابطه‌ دموکراسي و سرمايه‌داري را با اساتيدي چون دکتر محمد رجبي، دکتر عبدالحسين خسروپناه، دکتر منوچهر آشتياني، دکتر محمدرضا باقرزاده، و دکتر علي‌اصغر هادوي‌نيا مطرح کرده است.

چهارمين شماره‌ ضميمه‌ کتاب اسفار نيز حسن ختام مجله است. در بخش معرفيِ يک نويسنده، آراي دکتر موسي نجفي و آثار متعدد ايشان مورد بررسي قرار گرفته و در قسمت معرفيِ تازه‌هاي کتاب، کتاب‌هاي «فلسفه و آينه‌ طبيعت» ريچارد رورتي، «تاريخ هنر» دينا آرنولد، «تجديد حيات اقتصاد نهادي» محمود متوسلي، «شاعران در زمانه‌ عسرت» رضا داوري اردکاني، «فلسفه‌ منطق» مارک سينزبري، «تمدن برتر» موسي نجفي، «پيش‌درآمد فلسفه‌اي براي هنر ايراني» محمود خاتمي، «گفتارهايي در مباني و تاريخ معماري و هنر» مهرداد قيومي بيدهندي، و «اقتصاد سياسيِ تطبيقي» باري کلارک، معرفي و نقد شده است.

همچنين متون درس عمومي انقلاب اسلامي در دانشگاه‌ها در ميزگردي با حضور دکتر احمد رهدار، دکتر مظفر نامدار، دکتر محمد شفيعي‌فر و حجت‌الاسلام حسين ارجيني نقد و بررسي شده است.

گفتني است، ماهنامه فرهنگي تحليلي «سوره انديشه» در ۳۲۰ صحفه منتشر شده است.

 

 

دوشنبه 28 آذر 1390 - 9:14


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری