چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 11:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

نگاهي ويژه به استعدادهاي جوان

 

«گزارشي از برنامه هاي جشنواره موسيقي فجر‌«

رئيس، دبير و دبير اجرايي بيست و هفتمين جشنواره موسيقي فجر صبح روز 22 آذر در تالار وحدت حاضر شدند تا آخرين اخبار درباره اين جشنواره را که به مدت يک هفته (24 تا 30 بهمن) در 8 تالار تهران برگزار مي‌شود، به رسانه‌ها بدهند.

به گزارش همشهري‌آنلاين حسن رياحي، سازنده سرود ملي ايران که دبيري علمي جشنواره را عهده‌دار است، سيد محمد ميرزماني رئيس دفتر موسيقي وزارت ارشاد که براي نخستين بار پستي به نام رياست جشنواره موسيقي را هم به مجموعه سمت‌هاي اين جشنواره اضافه کرده است و علي ترابي، دبير اجرايي اين جشنواره به همراه ندا انتظامي (مدير روابط عمومي جشنواره بيست و هفتم) در نشست خبري ساعت 11 صبح با خبرنگاران موسيقي حضور يافتند.

سيد محمد ميرزماني رئيس جشنواره موسيقي فجر با خوشامدگويي به روزنامه‌نگاران و سپاس از انعکاس اخبار حوزه موسيقي توسط آنان گفت: جشنواره موسيقي فجر از جايگاه ويژه اي برخوردار است و رويداد فرهنگي بسيار مهمي تلقي مي شود که همراه با ساير جشنواره هاي هنري در جهت گرامي داشتن ياد پيروزي انقلاب مردم ايران برگزار مي شود.

وي تصريح کرد: از اهداف مهم جشنواره بيست و هفتم موسيقي فجر مي‌توان به جنبه رقابتي آن اشاره کرد که سعي شده تا به اين وسيله به ايجاد انگيزه براي رقابت اهالي موسيقي و همچنين جوانان فعال در اين عرصه پرداخته شود. از اين رو ما امسال نگاه ويژه اي به استعدادهاي جوان داريم و سعي مي کنيم تا عرصه را براي ديده شدن اين عزيزان فراهم کنيم.

مدير کل دفتر موسيقي همچنين تاکيد کرد: دومين ويژگي اين جشنواره به نگاه خاصي باز مي‌گردد که ما به دستاوردهاي انقلاب در بخش آهنگسازي داشته ايم. آثار بسيار مهمي در اين حوزه توليد شده و يا مي شود که ما سعي کرده ايم بخش آهنگسازي انقلابي را به عنوان بخش ويژه جشنواره در نظر بگيريم.

ميرزماني در ادامه افزود: از جمله کارهاي ما براي حمايت از استعدادهاي جوان اين است که يکي از پايان نامه هاي برگزيده سال گذشته جشنواره را توسط ارکستر سمفونيک تهران اجرا خواهيم کرد. اين اجرا در جشنواره موسيقي فجر امسال به روي صحنه خواهد رفت.

حسن رياحي نيز درباره بخش هاي مختلف جشنواره گفت: من اصولا جشنواره موسيقي فجر را به دو بخش فرهنگي و جشن ملي تقسيم مي کنم. بخش فرهنگي آن به نگاه فرهنگي ما به آثار و گروه هاي اثرگذار باز مي‌گردد؛ بخش جشن ملي آن نيز مربوط به تامين نياز شنونده عام براي شنيدن آثاري که به آنها علاقه دارد، باز مي‌گردد.

دبير بيست و هفتمين جشنواره موسيقي فجر در ادامه افزود: موسيقي کشور نياز به تحولي اساسي دارد و کليد اين تحول به دست نسل جوان ما است. همانطور که آقاي ميرزماني اشاره کرد نگاه اصلي ما در اين جشنواره به ايجاد فرصت براي حضور جوان ها است؛ چرا که من اعتقاد دارم موسيقيدان هاي نسل ما حرف هاي خودشان را زده اند و حالا نياز هست که اين عرصه براي ايجاد تحول توسط جوان ترها و زدن حرف هاي تازه تر آنها باز شود.

وي تصريح کرد: البته تا حدودي اين شرايط براي حضور جوان ها فراهم شده و شما در اکثر ارکسترها مي بينيد که بيش از 90 درصد نوازنده ها را جوان ها تشکيل مي دهند. در دانشگاه نيز اين نسل در حال حاضر وارد پروسه تدريس شده اند و اثر خود را مي‌گذارند.

رياحي همچنين تاکيد کرد: امسال تقاضاهاي بسيار زيادي از سوي گروه هاي شهرستاني براي حضور در جشنواره موسيقي فجر داشته ايم که جاي بسيار خوشحالي دارد. در بخش هاي گروه نوازي موسيقي کلاسيک ايراني و غير ايراني نيز ما شاهد گروه هاي توانمندي هستيم. البته در بخش رقابتي ما تاکيد خاصي بر روي پايان نامه هاي رشته آهنگسازي در مقاطع کارشناسي و کارشناسي ارشد داريم که بخشي از آنها در حال بررسي است.

دبير بيست و هفتمين جشنواره موسيقي فجر ادامه داد: در بخش "آهنگسازي موسيقي غير ايراني براي پيانو" ما با کمبود آثار مواجه هستيم و سعي کرده‌ايم نگاه آهنگسازان را به اين مسئله و خلق آثاري در اين رابطه معطوف کنيم.

وي در مورد بخش بين الملل نيز تاکيد کرد: ما متاسفانه طي سال هاي اخير با کم فروشي هاي فرهنگي مواجه بوده ايم و با کمک مشاور خوبي که در بخش بين الملل داشتيم سعي کرديم تا حدودي مشکلات اين بخش را بر طرف کنيم. ما رايزني هاي اين بخش از ارديبهشت ماه امسال آغاز کرديم و با توجه به بودجه محدود جشنواره و تقاضاهاي کلان گروه هاي بزرگ بين المللي تصميم گرفتيم از گروه هاي کوچک تر که کيفيت کاري بسيار بالايي دارند دعوت کنيم.

دبير جشنواره موسيقي فجر همچنين در پاسخ به سئوال ديگري در مورد بخش بين الملل گفت: تا به امروز 5 گروه از اروپا به همراه گروه هايي از سوريه، لبنان و ارمنستان در اين جشنواره حضور خواهند داشت. اين در حالي است که امکان اضافه شدن به تعداد اين گروه ها نيز وجود دارد.

علي ترابي نيز در بخش ديگري از اين نشست درباره بيست و هفتمين جشنواره موسيقي فجر گفت: اين جشنواره از 24 تا 30 بهمن ماه امسال برگزار خواهد شد. ما به همين منظور 8 سالن را براي اجراهاي

زنده در نظر گرفته ايم که از آن جمله مي توان به تالار وحدت، تالار رودکي، برج ميلاد، سالن سوره، تالار ايوان شمس، سالن خانه هنرمندان و سالن اصلي تئاترشهر اشاره کرد.

دبير اجرايي جشنواره همچنين ادامه داد: امسال بر تهران چند استان ديگر نيز براي برگزاري اجراهاي جشنواره موسيقي فجر اعلام آمادگي کرده اند که ما در حال بررسي شرايط آنها هستيم. تا اين لحظه شيراز به دليل مديريت مناسبي که در حوزه موسيقي داشته به عنوان يکي از اين استان هاي ميزبان برخي از اجرهاي جشنواره انتخاب شده است. ساير استان هاي ميزبان جشنواره نيز به زودي اعلام خواهند شد.

وي همچنين گفت: جشنواره امسال در بخش هاي رقابتي، جنبي، ويژه، بين الملل، نسل ديگر، بانوان و نواحي تدارک ديده شده است. ما همچنين بحث بليت هاي دانشجويي و در نظر گرفتن تسهيلات ويژه براي استفاده هنرمندان را نيز داريم که شرايط آن به زودي اعلام مي شود.

رياحي در بخش ديگري از اين نشست در پاسخ سئولات خبرنگاري درباره نبود موسيقي پاپ در جشنواره موسيقي فجر گفت: البته گروه هايي از موسيقي پاپ در بخش جنبي جشنواره شرکت مي کنند که از آن جمله مي توان به رستاک، رومي و دارکوب اشاره کرد. موسيقي پاپ مي بايست مبتني بر موسيقي بومي ما و با استفاده از ريتم هاي جالب اين موسيقي باشد و گرنه اگر بحث تقليد باشد که خود خارجي ها بهتر از ما مي توانند کار تقليد را انجام بدهند. ما در واقع در موسيقي پاپ به دنبال حرف هاي تازه هستيم و نه تقليد.

وي در مورد بودجه جشنواره نيز گفت: من اطلاع دقيقي از مبلغ بودجه جشنواره موسيقي امسال ندارم و به گمان مي بايست نسبت به سال گذشته کمي از آن کاسته شده باشد. البته اين امکان وجود دارد که اين مبلغ با رايزني هايي که انجام مي شود باز هم افزايش پيدا کند.

ميرزماني نيز درباره بحث خط قرمزها براي حضور در جشنواره موسيقي فجر گفت: نگاه و خط قرمزهاي ما در واحد نظارت و ارزشيابي دفتر موسيقي بر کسي پوشيده نيست. اگر کسي استانداردهاي دفتر موسيقي را کسب کرده باشد مشکلي براي حضور در جشنواره نخواهد داشت.

مدير کل دفتر موسيقي در ادامه افزود: بخشي از اين خط قرمزها به صلاحيت‌هاي فني مربوط مي شود که ما در دفتر موسيقي بر روي آنها تاکيد داريم؛ بخش ديگري از اين موارد نيز به صلاحيت هاي فردي افراد مربوط مي شود که توسط ما بررسي نمي شود و مجراي ديگري در مورد آن تصميم مي گيرد.

وي همچنين گفت: تا اين لحظه هيچ دستوري از سوي هيچ نهادي براي صدور مجوز به فرد خاصي به ما ديکته نشده است و ما بر همان روال اداري خودمان در حال انجام وظيفه هستيم.

علي ترابي نيز درباره حضور گروه هاي بانوان در جشنواره گفت: تنها سه گروه بانوان در اين جشنواره حضور خواهند داشت. ما ناچار هستيم گروه هاي جدي بانوان را به اين جشنواره دعوت کنيم؛ اين نکته را نيز مي بايست يادآور شوم که ما هيچ محدوديتي براي حضور گروه هاي با کيفيت بانوان در جشنواره موسيقي فجر نداريم.

 

دوشنبه 28 آذر 1390 - 8:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری