پنجشنبه 26 تير 1399 - 4:38
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

محمد عصاريان

 

ابلاغ چابک­سازي نيروي انساني به حوزه هنري

 

گفتگو با عليرضا معين بخش معاونت اداري مالي حوزه هنري

وقتي در مورد چيزي ابهاماتي وجود داشته باشد زمينه براي درست شدن شايعات مختلف فراهم مي­شود. بحث طرح تشويقي بازخريد هم از همان موارد چالش­برانگيزي است که چند وقتي است توي حوزه هنري شاخ و برگ اعتراضات به حق و ناحق را زياد کرده. کافي است فقط دوبار با آسانسور بالا و پايين بروي و صحبت­هاي کارمندان را توي آسانسور بشنوي تا بفهمي هنوز هم بحث­ها حول محور اين اتفاق در حوزه هنري چرخ مي زند. اين شد که رفتيم سراغ کسي که با تلاش­ها و پيگيري­هاي او در اوايل سال بيمه معوق هنرمندان پرداخت شد تا يکبار ديگر از او کمک بگيريم. همه سؤالاتمان را از عليرضا معين بخش- معاونت اداري مالي حوزه هنري- پرسيديم تا هم حجم اين اعتراضات کم شود و ابهامات از ميان برود و هم اينکه کارمندان بتوانند با سطح اطلاعات کافي بهترين قضاوت را پيرامون اين عملکرد حوزه هنري داشته باشند:

- چه اتفاقي در ساختار حوزه هنري شکل گرفت که حوزه هنري به دنبال تعديل نيرو حرکت کرد؟

اين مرحله اصلاً مرحله تعديل نيرو نبود. يک تغيير و اصلاح نيروي انساني در حوزه مطرح بود. سه، چهار سالي در شوراي سياستگذاري حوزه هنري اين مسئله بررسي مي­شد. خيلي از هنرمندان قديمي حوزه هنري اين سؤال را داشتند که حوزه هنري به حوزه کارمندي تبديل شده است و بحث­هائي را در محافل مختلف مطرح مي­کردند. مسئولان سازمان تبليغات اسلامي و مديران ارشد حوزه هنري تصميم گرفتند که يک اصلاح ساختار نيروي انساني را در مأموريت­هاي خودشان داشته باشند و اين امر با تغيير مديريت حوزه هنري و تغيير برخي از سياست­ها همراه شد و آقاي مومني تيمي را تشکيل داد و يک کار سه، چهار ماهه کارشناسي صورت گرفت و اين تيم کار کردند. علاوه بر آن تکليفي هم بود که دفتر مقام معظم رهبري مبني بر چابک­سازي نيروي انساني به حوزه داده بود و همچنين ابلاغي که حاج آقاي خاموشي به آقاي مومني تکليف کرده بودند. همه­ي اينها جمع شد تا اين برنامه اجرا شود.

- اين طرح تشويقي که گفتيد به چه صورت است؟

ما در مرحله اول و دوم طرح تشويقي را داشتيم همکاراني که احساس مي کنند در جاي ديگري مي توانند کار کنند يا در جاهاي ديگري زمينه فعاليت برايشان مهياست و يا در آينده منجر به حذفشان از حوزه هنري خواهد انجاميد بيايند و از اين فرصتي که حوزه در اختيارشان قرار داده استفاده کنند. چرا که ما آن موقع بحث تعديل نيرو را نداشتيم بلکه طرح تشويقي و بازخريدي است و همه هم مي توانند از اين طرح استفاده کنند.

- در اين توضيحاتي که شما داديد پرسنل دو دسته مي­شوند: دسته­ي اول کساني هستند که کارائي دارند شما اگر جاي آنان بوديد در اين طرح تشويقي شرکت مي­کرديد؟

آنهائي که کارآئي دارند اگر فضاي کار بيرون از حوزه برايشان مهيا باشد به مصلحتشان است که از اين طرح تشويقي استفاده کنند اما اگر از اين طرح استفاده نکنند در حوزه باقي خواهند ماند و ادامه خدمت را خواهند داشت.

- و دسته دوم کساني هستند که کارآئي ندارند.

کساني که کارآئي ندارند و احساس مي­کنند در آينده ممکن است توسط مديرشان و يا برنامه­ريزي­اي که در دفتر طرح و برنامه ملي دو سال آينده اتفاق مي­افتد مهر عدم نياز به پيشاني­شان بخورد و در اختيار کارگزيني قرار بگيرند بهتر بود که از اين طرح استقبال ويژه­اي مي­کردند. اين عدم نيازها اگر از طرح استفاده کنند بهتر است و اگر نکنند به دو دسته تقسيم مي­شوند: يا قراردادي اند يا پيماني و رسمي. اگر قراردادي باشند انتهاي سال با اينها لغو قرارداد مي­شود و از خدمتشان مرخص مي­شويم. سوابق بازخريدشان هم همان يک ماه است و آنهائي که رسمي و پيماني هستند آماده به خدمت مي­شوند، درصدي از مزايايشان قطع مي­شود، اضافه کار نمي­گيرند و فقط حقوق مبنا را دريافت مي­کنند و آماده به خدمت در حوزه مي­مانند تا زماني که واحد ديگري اعلام نياز کند که معمولاً يک چنين اتفاقي نمي­افتد و کسي که آماده به خدمت شود واحد ديگري او را به خدمت نمي­گيرد و همين­طور با حقوق اندک سوابقشان زياد مي­شود تا بازنشسته شوند. خب اينها به نفعشان بود که از طرح تشويقي استفاده مي کردند.

- کارکنان از کجا بفهمند که جزء کدام دسته هستند؟

خود افراد به خوبي مي­دانند. با مديران خود هم مي­توانند صحبت کنند. آقاي مومني به مديران تاکيد کرده است که تکليف اين افراد را کاملاً مشخص کند و اگر کسي مراجعه کرد و سؤال کرد جزء کدام دسته است مدير موظف است کمک لازم را به اين افراد بکند. آقاي مومني طي جلسات مختلفي که با اين مديران داشته بود ذکر کرده بود که با همکاران صادق باشيد و صريح نکاتي را که لازم است به آنها بگوييد تا بتوانند از اين فرصت استفاده کنند.

- آيا اين امکان وجود دارد که اين فرصت دوباره ايجاد شود تا کارکنان بتوانند از آن استفاده کنند؟

من چنين فرصتي را براي همکاران حوزه هنري پيش بيني نمي­کنم.

- اين طرح بيشتر به نفع حوزه است يا پرسنل؟

حوزه هنري به دنبال نفع خودش نيست. ببينيد، براي حوزه تکليف کرده­اند که بايد چابک­سازي کنند. بنابراين حوزه در اينجا نفعي نمي­برد بلکه اين بازخريدهائي که انجام مي­شود فشار زيادي را روي حوزه هنري مي­آورد چون مي­خواهد اين اعتبار را تأمين کند که دولت يک ماهش را انجام مي­دهد. بنابراين حوزه مي­خواهد فرصتي براي همکارانش ايجاد کند که کمتر متضرر شوند مخصوصاً براي آن دسته از همکاراني که در آينده ممکن است در اختيار کارگزيني قرار بگيرند و آماده به خدمت شوند. براي همين اين فشار را بر روي خودش ايجاد مي­کند که همکاران کمتر متضرر شوند.

- اين چابک سازي که مي­گوييد به چه معنا است و حوزه  هنري ديروز با حوزه هنري امروز و بعد از اجراي اين طرح چه تفاوتي کرده است؟

چابک­سازي يعني نيرو با کارآئي بالا در جهت اهداف و رسالت­هاي حوزه قرار بگيرد. تفاوت از نظر کيفي بالا مي­رود چون به هر حال يک انتظاراتي براي رئيس جديد حوزه فراهم شده است و او بايد اين انتظارات را براي جاهاي مختلف حوزه هنري برآورده کند و چاره ديگري هم ندارد تا حوزه چابک­تر و فعال­تر در جهت توليد بيشتر براي اساسنامه حوزه هنري اقدام کند. قطعاً بايد وضع بهتر شده باشد.

- آيا بهتر نبود به جاي تعديل نيرو، فرصت کار بيشتر را براي اين افراد فراهم مي­کرديد؟

به هر حال اين مرحله اصلاً تعديل نيرو نبود و مرحله سوم هم شامل کساني شد که کارآئي ندارند و امتحاناتشان را در اين چند سال گذشته پس داده بودند.

- افراد کارآئي ندارند يا کار قابل توجهي براي اين افراد در حوزه وجود ندارد؟

نه اين طور نيست. کار هميشه توي حوزه بوده است. اين همه کار در حوزه هنري توليد شده و شما اخبارشان را در رسانه­هاي مختلف مي بينيد و مي­شنويد که تجلي­شان در گوشه گوشه حوزه هنري پيداست اما برخي­ها عادت کرده­اند که در کارها مشارکت نکنند و شايد تعداد اين افراد زياد هم نباشد که من توصيه مي­کردم و مي­کنم که از اين فرصت استفاده کنند.

- آيا حوزه هنري حد نصابي براي تعديل نيروها داشت؟

حوزه براي مرحله اول و دوم که تشويقي بود حد نصابي نداشت و هر تعدادي که در اين طرح مي­گنجيد کم و زياد و متوسط ما پذيراي آنها بوديم و ما لاجرم نيروهائي که کارآئي نداشتند را تعديل خواهيم کرد. حالا مي­خواهد در مرحله اول و دوم تعداد مراجعه­ها کم باشد يا زياد، فرقي نمي­کند. پس دوستاني که وضعيت خودشان را مي­دانند منتظر نباشند و بگويند که اينها يک حد نصابي دارند و اگر اين تعداد بروند ديگر مرحله سوم مشمول ما نخواهد شد. آنهائي که کارآئي نداشته و مديران به آنها نياز نداشته باشند قطعاً مرحله سوم مشمولشان خواهد شد.

­- تفاوت مرحله اول و دوم طرح تشويقي در چيست؟

مرحله اول و دوم از يک نظر به نسبت بازه زماني براي اقدام با يکديگر متفاوت هستند از طرفي در مرحله دوم مزايا نسبت به مرحله اول کاهش پيدا مي­کند بنابراين کساني بيشترين سود را مي­کردند که در مرحله نخست به طرح تشويقي اضافه مي­شدند. از طرفي کساني که مي­خواستند از طرح تشويقي استفاده کنند بايد در همين مرحله نخست دست بکار مي­شدند وگرنه در مرحله دوم ما کاهشي نسبت به مرحله اول داشتيم و اين کاهش يک ماه است. يعني کساني که در مرحله اول زير ده سال چهار ماه برايشان حساب مي شود در مرحله دوم زير ده سال سه ماه است.

- تکليف کساني که کارآئي ندارند و از طرح تشويقي هم استفاده نمي­کنند چه مي­شود؟

آماده به خدمت مي­شوند و در اختيار کارگزيني قرار مي­گيرند يعني صبح ها مراجعه مي­کنند و کارت مي­زنند و بعدظهرها هم که مي­خواهند بروند کارت مي­زنند مزايايشان قطع مي­شود و حقوق مبنا را مي­گيرند و با همين حقوق اندک مي­مانند تا بازنشسته شوند يا اينکه مي­توانند درخواست بازخريد بدهند که حالا اگر آن موقع مراجعه کنند بازخريد براساس قانون يک ماه محاسبه خواهد شد.

- به عنوان مثال کسي که هفت سال کارمند رسمي حوزه هنري بوده است و حالا مي­خواهد بازخريد کند سنواتش چگونه محاسبه مي­شود؟

حکم نيروهاي رسمي و پيماني منهاي حق اولاد ضرب مي­شود در چهار ماهي که براي زير ده سال است و بعد ضرب مي­شود در هفت که سابقه کارشان است پيشنهاد ما به پرسنل اين است که اگر کارآئي دارند ولي باز هم فرصت شغلي مناسبي در بيرون از حوزه دارند از اين طرح­هاي تشويقي استفاده کنند و آنهائي هم که کارآئي نداشتند قبل از اينکه در اختيار کارگزيني قرار بگيرند و متضرر شوند از اين طرح استفاده کنند.

- اگر در اين طرح بخش عظيمي از نيروها خارج شوند حوزه اين خلاء را چگونه جبران مي­کند؟

حوزه اين خلاء را به صورت نيروهاي پروژه اي و نه قراردادي جبران خواهد کرد. يعني کار مشخص، زمان مشخص و مبناي مشخص. اين طوري نيروها را به کار مي­گيرد و خلاء احتمالي را پر مي­کند.

- در طرح تشويقي تکليف بيمه کارمندان چگونه مي­شود؟

نبايد فکر کرد که با بازخريد تمام سنوات دوستان از بين مي­رود. بيمه ها که بازخريد نشدند. يعني کسي که خودش 22 سال سابقه کار دارد بيمه اش بازخريد نمي­شود و محفوظ مي­ماند. حالا اگر بخواهد خودش کار آزاد بکند به صورت خويش فرما بيمه­اش را پرداخت مي­کند و در زمان بازنشستگي هم از مزاياي آن استفاده مي­کند.

- تکليف کساني که وام داشته­اند چه مي­شود؟

کساني که از بانک مسکن وام داشته­اند يا وام خودرو گرفته­اند و حوزه هنري ضامن آنها بوده است گفته­ايم با بانک­ها صحبت کرده و ضامنشان را تغيير دهد بانک ها هم اين کار را انجام دادند آنهائي که به صندوق قرض الحسنه برگ سبز هنرمندان بدهکارند برايشان فرمولي در نظر گرفتيم و مساعدت­هايي انجام شد مثلاً ضامن دوم فراهم کرديم و مقداري از پولشان را پرداخت کرديم. بستگي به ميزان پولي دارد که به بازخريد پرداخت مي­کنيم.

- استقبال پرسنل چگونه بوده است؟

مراجعه براساس پيش بيني خوب بوده است و استقبال هم همينطور.

 

شنبه 26 آذر 1390 - 10:30


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری