يكشنبه 18 خرداد 1399 - 6:58
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اكرم اماني

 

همسفر کوچک (سفرهاي کرگدن)

 

- همسفر کوچک (سفرهاي کرگدن)

- فريبا کلهر

- تصويرگر: نرگس محمدي

- کتابهاي شکوفه وابسته به انتشارات اميرکبير، چاپ اول 1390

- شابک: 9- 584- 300- 964- 978

- قيمت: 1750تومان

«همسفر کوچک» نيز يکي ديگر از مجموعه کتابهاي سفرهاي کرگدن به قلم فريبا کلهر است. داستان درباره­ي کرگدني است که مي­خواهد سفر کند و همه جاي دنيا را ببيند، او قصد دارد تنهايي سفر کند اما در حين سفرش با حيوانات ديگري آشنا مي­شود که آنها در ابتداي مي­گويند مي­خواهند با او همسفر باشند و بعد از مدتي خسته شده و کرگدن را تنها مي­گذارند: «. . . خرگوشي که بشدت گرسنه بود کرگدن را ديد و گفت: تو اين طرفها هويج نديده­اي؟ کرگدن گفت: هويج! نه نديده­ام. خرگوش گفت: چه بد! من گرسنه­ام. تو کجا مي­روي؟ کرگدن گفت: به هرجايي که اينجا نباشد. من هميشه در سفرم، من مي­خواهم سر از کار دنيا درآورم. خرگوش گفت: چه خوب، من هم بيايم؟ من عاشق سفرم. کرگدن گفت: چه بهتر از يک همسفر به سفيدي برف. و خرگوش همراه کرگدن راه افتاد. رفتند و رفتند. هرچه مي­رفتند سرما بيشتر مي­شد. خرگوش خيلي سردش شده بود. کرگدن گفت: پشت من گرم است. اگر مي­خواهي پشت من بنشين. خرگوش گفت من گرسنه­ام، در اين راه که مي­رويم هويج پيدا نمي­کنيم. کرگدن هيچ نگفت و خرگوش ادامه داد: من بايد بگردم. بايد بگردم و هويج پيدا کنم. کرگدن گفت: باشد برو. ولي نگفته بودي که براي هويج همسفر من شده­اي. خرگوش من من کنان گفت: اگر هويج نخورم مي­ميرم. کرگدن با بي­تفاوتي گفت: مي­دانم. . .».

در ادامه داستان کرگدن با شانه­سر و روباه نيز آشنا شد و آنها هم مي­خواستند با او همسفر بشوند اما بعد پشيمان شدند و حتي روباه مکار نيز نقشه­اي براي کرگدن کشيده بود که او را به دست شير بسپارد اما کرگدن زودتر فهميد و از دست او فرار کرد. . .

تا اينکه کرگدن به سنجاقکي رسيد و او هم گفت که مي­خواهد با او همسفر شود کرگدن در ابتدا فکر کرد او هم مثل ساير حيوانات از سفر خسته مي­شود و او را تنها مي­گذارد و مدام با خود مي­گفت: اگر در راه مثل خودت را نيافتي تنها سفر کن! اما غافل از اينکه سنجاقک با بقيه فرق مي­کرد و . . .

لازم بذکر است که کتاب حاضر براي کودکان و نوجوانان گروه سني «ج و د» نوشته شده است.      

 

 

 

شنبه 26 آذر 1390 - 10:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری