جمعه 16 خرداد 1399 - 22:23
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

نيازمندي تعزيه به افراد متعهد و آگاه

 

«گزارشي از وضعيت تعزيه و مشکلات آن در گلستان و طالقان»

 

«تعزيه در گلستان»:

به گزارش خبرگزاري مهر از گرگان، هنر تعزيه که با روح و جان گلستاني ها پيوند خورده است در سالهاي اخير غريب و مهجور مانده و نتوانسته جايگاه مناسبي را کسب کند. آشنا نبودن فعالان هنر تعزيه با اصول اين هنر از جمله مسائلي است که بر مهجوريت هنر تعزيه در اين استان افزوده است.

اين درحاليست که تعزيه زماني در گلستان به اوج شکوفايي خود رسيده بود، اما چندسالي است که دچار افول شده و ديگر رونق سابق خود را ندارد.

در اين سال ها تنها در ايام محرم و صفر است که اسمي از تعزيه به ميان مي آيد ولي پس از آن دوباره به فراموشي سپرده مي شود. اين بي مهري در حالي به اين هنر صورت مي گيرد که روح و جان گلستانيها با آن عجين شده است.

يکي از پيرغلامان تعزيه گلستان در اين خصوص گفت: گروه هاي تعزيه اي که در استان در حال فعاليت اند عموماً نوپا هستند و آشنايي با اصول اين هنر ندارند.

سيد حمزه حسيني با اشاره به اينکه شناختن رديف هاي موسيقي از مهم ترين اجزاء اجراي تعزيه افزود: تعزيه خوان ها هيچکدام نه موسيقي تعزيه را مي دانند و نه با آواز آشنا هستند.

وي ادامه داد: در يکي از کتاب هاي شهيد مطهري مطلبي در مورد تعزيه خواندم به اين مضمون که "عموماً مردم در تعزيه براي شخصي ذليل و بينوا گريه مي کنند در حاليکه اشک مخاطب بايد براي ايثارگري و آزادگي و فداکاري اهل بيت (ع) باشد."

حسيني اظهار داشت: همين عدم آشنايي هاست که باعث مي شود مردم و حتي تعزيه گردان ها و تعزيه خوان ها نيز با اين هنر غريبه باشند.

وي عنوان کرد: رديف هاي موسيقي را بايد در آواز تعزيه رعايت کرد، ديده مي شود که نوازنده دشتي مي نوازد اما خواننده در مقام و دستگاه ديگري مي خواند.

وي عنوان کرد: تعزيه در استان هيچ متولي خاصي ندارد و نتوانسته جايگاه خود را در جامعه به دست بياورد.

حسيني گفت: تعزيه به سه قسمت عمده، تعزيه خواني، تعزيه فروشي و تعزيه داني است که يک تعزيه خوان بايد تعزيه دان باشد و به تمامي جنبه هاي آن اشرافيت پيدا کند.

اين پيرغلام تعزيه استان تصريح کرد: البته لازم است تا در برخي از متن ها بازنگري صورت بگيرد تا از بيان پاره اي از مسائل که سنديت ندارد جلوگيري شود.

وي بيان داشت: اين کار بايد از سوي افراد متعهد و آگاه به هنر تعزيه انجام شود، کساني که سال ها  خاک صحنه را خورده اند و در اين مورد به تحقيق و پژوهش پرداختند.

حسيني اذعان داشت: تعزيه خوان بايد حسيني و معتقد باشد خصوصاً کساني که شهادت خوان هستند.

وي تأکيد کرد: براي احياي اين هنر همه دستگاه هاي متولي بايد از آن حمايت کنند چراکه تعزيه الهامي است که به روح ايرانيان شده و آنرا ماندگار کرده است.

سرپرست گروه تعزيه اهل بيت (ع) روستاي آلوکلاته گرگان نيز در اين باره گفت: تاريخ تعزيه طي دوران رواج خود يک سردرگمي خاصي را تجربه کرده و آن هم به دليل عدم آشنايي و غير تخصصي بودن اجرا کنندگان بوده است.

حجت الاسلام علي اکبر نايبي اظهار داشت: دوگانگي که بين مراجع تقليد و روحانيان با تعزيه خوان ها بوجود آمد، باعث شد که اين هنر طي دوره زماني خاصي شکوفايي خود را از دست بدهد.

اين روحاني ادامه داد: اين هنر و هنرمندان اين عرصه نيازمند حمايت هستند چراکه هنرمند تنها اميدش همان حمايت است که بعضاً وجود ندارد.

وي اضافه کرد: جمعي از جوانان و علاقه مندان امام حسين (ع) در اين روستا گروه تعزيه اي را از 6 سال قبل تاکنون راه اندازي کرده اند که همه ساله در ايام محرم و صفر به اجراي تعزيه مي پردازند.

نايبي عنوان کرد: تعزيه حضرت ابوالفضل العباس (ع) که امسال در اين روستا برگزار شد بيش از 6 هزار نفر مخاطب داشت با اين حال فکر مي کنم که اين هنر هنوز مظلوم و مغفول است.

وي تصريح کرد: بايد از اجراي اين برنامه ها که هدف اصلي آن زنده نگه داشتن فرهنگ عاشوراست، حمايت شود.

«ديدگاه هاي يک هنرمند تعزيه در طالقان»:

به گزارش خبرگزاري مهر حاج محمد مهراني طالقاني، يکي از صاحبان و ميراث داران نام آشناي تعزيه در استانهاي شمالي و مرکزي کشور، با بيش از هفتاد سال سابقه، اين مراسم مذهبي و پرطرفدار را تا به امروز حفظ کرده است.

وي با ابراز نگراني از افول و فراموشي تعزيه گفت: متاسفانه تعزيه روي اصول پيش نمي رود و با اداره تعزيه توسط وزارت ارشاد، متاسفانه تعزيه راهش را گم کرده است.

مهراني طالقاني با بيان اينکه مديريت ارشاد نبايد در مسير اهداف نادرست تعزيه هدايت شود، اظهار داشت: اگر دولت حمايتي به تعزيه گردانان واقعي اين نمايش نکند، تعزيه از رده نمايشي خارج و به افول و فراموشي سپرده مي شود.

اين شبيه خوان هشتاد و يک ساله با اشاره به اينکه مردم در گذشته به مفهوم واقعي عاشورا را در اجراي تعزيه شبيه خوانان حس مي کردند، افزود: تماشاي تعزيه در دوران پهلوي که ممنوعيت داشته نيز از سوي مردم حذف نشده است.

وي با بيان اينکه امروز تعزيه خواني بر اساس اصول صورت نگرفته و بسياري افراد تعزيه را با کسب و کار اشتباه گرفتند، اظهار داشت: متاسفانه مارگيرها و رمالها هم گاها در کوي و برزن اين سرزمين خود را تعزيه خوان مي دانند.

مهراني طالقاني با اشاره به اينکه مردم از تعزيه خياباني استقبال نمي کنند اظهار داشت: وزارت ارشاد بايد از تعزيه هاي خياباني که گاها نسخه هاي غلط و توهين به امامان بوده جلوگيري کند.

وي با اشاره به مشکلات پيش آمده براي پيرغلامان تعزيه اظهار داشت: تعزيه اي که بدون باني باشد متاسفانه اين هنر اصيل اسلامي را به بيراهه خواهد کشاند.

طالقاني که بيش از 50 سال در روستاي مهران طالقان به امر تعزيه خواني مشغول است، مي گويد: متاسفانه فعالان اين حوزه از حداقل خدمات درماني و بيمه اي بي بهره بوده و مشکل مسکن دارند.

وي با بيان اينکه تعزيه مادر همه هنرهاي تجسمي بوده و بايد دولت از اين هنر اصيل بومي حمايت کند، اظهار داشت: براي حمايت از تعزيه بايد انجمن هاي آزاد تعزيه خوانان واقعي در کشور تشکيل شود تا اين قشر از هنرمندان مذهبي بهتر احساس امنيت کنند.

 

 

شنبه 26 آذر 1390 - 9:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری