چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 3:10
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

كتاب‌شناسي آسيب‌هاي اجتماعي / طلاق

 

 

كتاب‌شناسي آسيب‌هاي اجتماعي / جلد چهارم / طلاق

تاليف : محمدعلي كرباسي

چاپ و شمارگان : 89- 1000 نسخه

ناشر : موسسه انتشارات اميركبير

 

پيشگفتار ، مقدمه ، ويژگي‌هاي خانواده ، كليات مساله طلاق ، تاريخ طلاق ، انواع طلاق ، آمار طلاق ، روانشناسي طلاق ، جامعه‌شناسي طلاق ، مردم‌شناسي طلاق ، جميعت‌شناسي طلاق ، ادبيات طلاق ، سينماي طلاق ، طلاق و دين ، حقوق طلاق ، علل طلاق ، عوارض طلاق ، طلاق عاطفي ، پيشگيري از طلاق ( بهداشت رواني خانواده ) و همچنين منابع و نمايه‌ها عناوين اصلي كتاب حاضر را تشكيل مي‌دهند .

محمدعلي كرباسي ؛ مولف كتاب در سال1331 در شهرستان صومعه‌سرا متولد شد و تحصيلات تكميلي خود را تا سطح كارشناسي ارشد مردم‌شناسي در تهران ادامه داد . نخستين كتاب وي سال 1359 تحت عنوان شناخت جامعه روستايي هرمزگان منتشر شد . كتابشناسي مردم‌شناسي از اين نويسنده در سال 1380 منتشر شد . وي در سال 1382 جلد نخست كتاب‌شناسي آسيب‌هاي اجتماعي : طلاق را توسط انتشارات اميركبير منتشر نمود كه تاكنون 4 جلد آن انتشار يافته است. ايشان داراي مقالات زيادي در مجلات و روزنامه‌ها مي‌باشد و سخنراني‌هاي متعددي را در همايش‌هاي گوناگون و مجامع دانشگاهي ارائه نموده است .

در ابتداي كتاب بيان مي‌شود كه اين كتابشناسي به منظور آگاهي از تحقيقات انجام شده در زمينه اختلالات خانواده و عوامل تاثيرگذار آن و براي شناخت ويژگي‌ها و مختصات پاره‌هاي فرهنگي خانواده در ايران تهيه شده و تاكنون در 4 جلد موفق به معرفي بيش از 10500 عنوان كتاب ، مقاله ، پايان نامه تحصيلي ، خبر و گزارش دولتي به زبان فارسي شده است كه از لحاظ زماني تا مهر 1386 را در برمي‌گيرد . در ادامه مقدمه كتاب به پژوهندگان توصيه مي‌شود كه براي استفاده بهينه و جهت آگاهي به پيشينه‌هاي مطالعاتي موضوع مورد تحقيق خود ، لازم است كه پيشگفتار و مقدمه مجلدات اين كتابشناسي را به دقت مورد مطالعه قرار دهند . اين مقدمه مي‌افزايد كه در جامعه جرمي بوجود نمي‌آيد مگر آنكه نطفه اصلي آن در خانواده شكل گرفته باشد و از آنجا كه هيچ شخصي ، مجرم  و دست‌بند زده به دنيا نمي‌آيد و از جهتي ساختار خانواده در هر سرزمين و منطقه‌اي ويژگي‌هاي خاص خود را دارد كه با اوضاع اقتصادي و اجتماعي جوامع ديگر متفاوت است ، بنابراين براي پيشگيري از جرايم گوناگون ، بايد به مطالعات انديشمندان سرزمين خودمان كه در اين كتابشناسي معرفي شده‌اند ،‌ تكيه كرد و يافته‌هاي آنان را مورد توجه دقيق قرار داد . در پايان مقدمه كتاب حاضر تاكيد مي‌شود كه تمام منابع معرفي شده در اين كتابشناسي ، يك هدف مشترك را دنبال مي‌كنند و آن پيشگيري از وقوع جرم و كجروي و رسيدن به جايگاهي است كه  اعضاي جامعه ،‌ احساس آرامش رواني داشته باشند و تلاش كنند كه اين آرامش رواني را به ديگران هم منتقل كنند . مولف كتاب بيان مي‌كند كه براي بهبود اوضاع جامعه ورسيدن به وضعيت مطلوب خانواده نقطه آغازين بسيار با اهميت است .  

محمدعلي كرباسي يادآور مي‌‌شود كه در رابطه با خانواده و آينده آن ، نمي‌توان چند ويژگي مثبت كه زندگي روزمره را آسان كرده و نيز چند دست‌‌آورد صنعتي را كنار هم چيد و نتيجه‌گيري كرد كه خانواده ، راه تعالي را پيش گرفته است ، بلكه تغييرات و دگرگوني‌هاي خانواده ، در مسير راهي را كه مي‌پيمايد فروپاشي ساده‌ ترين تعريف اين  تغييرات است . كرباسي ادامه مي دهد كه بايد توجه نمود كه خانواده در چه شرايطي و در چه بستري جريان دارد . بازتاب ويژگي‌هاي خانواده روي موضوعي همچون طلاق قطعي و حتمي است و به همين جهت يكي از قسمت‌هاي مهم اين كتابشناسي به فصل جداگانه‌اي به نام «‌ويژگي‌هاي خانواده در ايران » اختصاص داده شده است . وي در پايان پيشگفتار خود اظهار مي‌كند كه اختلالات خانوادگي و پيايندهاي آن :‌ اعتياد ، سرقت ، فرار از خانه ( رانده‌شدن از خانه ) ، قتل و ديگر جرايم به نحو بارزي خود را نشان داده‌اند ، به طوريكه اين قبيل جرايم و اختلالات اجتماعي ، همراه با پيايندهاي غير مستقيم آنها نظير بيكاري ، ازدياد آمار زندانيان و افزايش شديد تعداد خلافكاران و ايجاد آشفتگي اجتماعي و غيره ، بارزترين مشخصه و مهم‌ترين مسائل اجتماعي كشور محسوب مي‌شود .

محمدعلي كرباسي در پايان پيشنهاد مي‌دهد كه بايد به مطالعات انديشمندان و پژوهندگان سرزمين خودمان و پله‌هايي  را كه با زحمت خود نهاده‌اند تكيه كرد. كرباسي تصريح مي‌كند كه در اين رابطه مطالعه منابع و تحقيقاتي كه در مجموعه كتابشناسي آسيب‌هاي اجتماعي گردآوري و معرفي شده به عنوان اولين گام و نخستين قدم براي برنامه‌ريزي در جهت رسيدن به خانواده سالم ، لازم است برداشته شود .

ويژگي‌هاي مشترك خانواده در جهان ، ويژگي‌هاي خانواده‌ها در سراسر جهان ، ويژگي‌هاي خانواده در ايران ، كليات مساله طلاق در  ايران ، كليات مساله طلاق در ساير كشورها ،‌ انواع طلاق ، آمار طلاق در ايران ، آمار طلاق در ساير كشورها ، روانشناسي طلاق ، جامعه‌شناسي طلاق ، مردم‌شناسي طلاق ، جميعت‌شناسي طلاق ، ادبيات طلاق ، طلاق و دين ، حقوق طلاق ، طلاق و قانون ، حقوق تطبيقي طلاق در ايران و ساير كشورها ، كليات علل طلاق ، علل اجتماعي طلاق ، علل فرهنگي طلاق ، علل اقتصادي طلاق ، علل رواني طلاق ، علل زيست شناختي طلاق ، عوارض رواني و اجتماعي طلاق ، عوارض اجتماعي طلاق ، جرم‌شناسي طلاق ، وضعيت زنان مطلقه ، وضعيت مردان مطلقه ، كليات طلاق و فرزندان ، طلاق و محروميت از والدين ، نقش طلاق در ايجاد مشكلات رواني فرزندان ، نقش طلاق  در ارتكاب به جرم فرزندان ، حضانت كودك و همچنين عوارض طلاق رواني از جمله مطالب و موضوعاتي هستند كه در كتاب كتاب‌شناسي آسيب‌هاي اجتماعي مورد بررسي و واكاوي قرار مي‌گيرد .

كتاب‌شناسي آسيب‌هاي اجتماعي / جلد چهارم / طلاق نوشته محمدعلي كرباسي در چاپ اول خود با شمارگان 1000 نسخه و با قيمت 131500ريال توسط موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

 

 

چهارشنبه 23 آذر 1390 - 13:37


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری