دوشنبه 16 تير 1399 - 4:26
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

الکامپ و حاشيه‌هايي پر رنگ‌ تر از متن

 

 حدود 600 شرکت داخلي و خارجي در الکامپ هفدهم حضور دارند که نشان دهنده رشد 20 درصدي در بخش شرکت‌کنندگان است. اما نکته مهم، غيبت شرکت‌هاي بزرگ ايراني از جمله آواژنگ، سازگار‌ارقام، فراسو و... و نيز حاشيه‌هايي است که از چند ماه پيش پيرامون برگزاري اين نمايشگاه شکل گرفت.

 

 هفدهمين نمايشگاه بين‌المللي الکامپ (الکترونيک، کامپيو‌تر و تجارت الکترونيک) در حالي امروز افتتاح شد که به صورت رسمي از روز گذشته کار خود را آغاز کرده است. اين نمايشگاه امروز با حضو وزير ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات، دبير شوراي عالي اطلاع رساني، مديرعامل شرکت سهامي نمايشگاه‌‌هاي بين‌المللي، معاون رسانه مجازي سازمان صدا و سيما و رئيس مرکز آمار و فناروي اطلاعات قوه‌ قضائيه به طور رسمي افتتاح شد.

ابتداي اين مراسم حميد شهرياري، دبير شوراي عالي اطلاع رساني به دليل فراهم نبودن امکانات فني نتوانست به صورت کامل سخنراني خود را ارائه کند به همين علت گفت:‌ در نمايشگاه تخصصي کامپيو‌تر يک دستگاه کامپيوتر وجود ندارد تا بتوانم سخنراني خودم را که براي آن بيش از 12 ساعت وقت گذاشته‌ام، ارائه کنم.

همچنين در پايان اين مراسم رضا تقي‌پور، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به افزايش حضور شرکت‌هاي خارجي در اين نمايشگاه، به نقش فناوري اطلاعات در تمامي حوزه‌هاي فعاليت کشوري اشاره کرد و افزود: بي‌شک برگزاري چنين نمايشگاهي در رشد صنعت آي‌تي و توجه شرکت‌هاي خارجي به فعاليت‌هاي ما جلب خواهد شد و ما بايد از اين فضاي نمايشگاهي براي جهش به سمت فضاي دانش بنيان استفاده کنيم.

افزايش شرکت کنندگان و متراژ نمايشگاه

ايران الکامپ 2011 به عنوان بزرگ‌ترين رويداد فناوري اطلاعات کشور با شعار «ايران الکامپ؛ آينده امروز» از روز 18 آذر در محل دائمي نمايشگاه بين‌المللي تهران آغاز به کار کرد و تا 22 آذر از ساعت 9 الي 16 ميزبان علاقه مندان اين حوزه است.

در الکامپ هفدهم حدود 600 شرکت داخلي و خارجي شرکت مي‌کنند که اين ميزان نشان دهنده رشد 20 درصدي در بخش شرکت‌کنندگان است.‌ البته در ميان نام شرکت‌هاي بزرگ ايراني از جمله آواژنگ، سازگار ارقام، فراسو، و... ديده نمي‌شود اما در بخش شرکت‌هاي خارجي، نمايندگاني از کشورهاي آلمان، تايوان، اندونزي، فرانسه، نروژ، ژاپن، کره جنوبي، هلند، انگلستان، ايتاليا، سنگاپور، چين، سوئيس، کانادا، هند و روسيه حضور دارند.

همچنين از نظر متراژهم اين نمايشگاه با رشد 8 درصدي نسبت به سال گذشته مواجه است و بر اساس اظهارات مسوولان نمايشگاه فضاي مفيد اشغال شده توسط شرکت‌ها در حدود 25 هزار متر مربع است.

در الکامپ هفدهم حدود 600 شرکت داخلي و خارجي شرکت مي‌کنند که اين ميزان نشان دهنده رشد 20 درصدي در بخش شرکت‌کنندگان است.‌ البته در ميان نام شرکت‌هاي بزرگ ايراني از جمله آواژنگ، سازگار ارقام، فراسو، و... ديده نمي‌شود اما در بخش شرکت‌هاي خارجي، نمايندگاني از کشورهاي آلمان، تايوان، اندونزي، فرانسه، نروژ، ژاپن، کره جنوبي، هلند، انگلستان، ايتاليا، سنگاپور، چين، سوئيس، کانادا، هند و روسيه حضور دارند.

چهار گروه کالايي شامل الکترونيک، کامپيو‌تر، تجارت الکترونيکي، سخت افزار، نرم افزار و تجهيزات مرتبط در اين نمايشگاه حضور دارند. براساس اظهارات مسوولان برگزاري نمايشگاه ‌در بخش الکترونيک و کامپيو‌تر، رايانه‌هاي شخصي و نوت‌بوک‌ها، سيستم‌هاي صوتي و تصويري، ماشين‌ها و تجهيزات اداري، تجهيزات شبکه، تجهيزات امنيتي و تجهيزات چاپگر حضور دارند.

در بخش نرم‌افزار، نرم‌افزارهاي اداري، سازماني، تخصصي، ‌ عمومي و کاربردي، آموزشي، فرهنگي، ديني، امنيتي، سرگرمي و بازي‌ها معرفي خواهند شد. همچنين در بخش شبکه و اينترنت، فعالان تجارت الکترونيکي، امنيت شبکه و اينترنت و خدمات و ميزباني وب محصولات و خدماتشان را معرفي مي‌کنند. بخش دولت الکترونيکي که يکي ديگر از بخش‌هاي حاضر در نمايشگاه الکامپ هفدهم است بخش‌هايي همچون قواي مجريه، قضاييه، مقننه، بانکداري الکترونيکي و سازمان‌هاي مرتبط با تجهيزات الکترونيکي و کشورداري ديجيتال را در خود جاي داده است. سالن‌هاي شماره 6 - 7 - 27 - 31 - 35 - 37 - 38 - 40 - 41 - 44 و غرفه‌هاي حاضر در فضاي باز نمايشگاه، از جمله اصلي‌ترين فضاهاي الکامپ هفدهم را تشکيل مي‌دهند.

الکامپ؛ از گذشته تا امروز

تاريخچه برگزاري نمايشگاه‌هاي کامپيو‌تر و تجهيزات آن در کشور به سال 69 برمي‌گردد. درست زماني که به فاصله هر دو سال يک‌بار نمايشگاه کامپيو‌تر برگزار مي‌شد. بعد از آن در سال 74 نمايشگاه بين‌المللي الکترونيک، کامپيو‌تر و تجارت الکترونيکي تحت نام الکامپ قدم به عرصه نمايشگاه‌هاي کشور گذاشت. اگر بخواهيم براي اين دوره‌ها نقطه اوجي را در نظر بگيريم اکثر کار‌شناسان و فعالان حوزه آي‌تي، روي دور دهم نمايشگاه الکامپ اتفاق نظر دارند و اين دوره را دوران طلايي نمايشگاه الکامپ مي‌دانند. در اين دوره، نمايشگاه الکامپ با همکاري انجمن شرکت‌هاي انفورماتيک که بعد‌ها به نام سازمان نظام صنفي رايانه‌اي تغيير نام داد، برگزار شد. بعد از اين دوره بود که مناقشه بر سر برگزاري اين نمايشگاه آغاز شد و تا امروز ادامه دارد.  به گونه‌اي که هميشه حاشيه‌هاي نمايشگاه الکامپ بيشتر از متن جلب توجه کرده است و الکامپ هفدهم نيز بي نصيبت از اين ماجرا نيست.

برعکس دوره شانزدهم که از چند ماه قبل از برگزاري الکامپ و بعد از سال‌ها‌ سازمان نظام صنفي رايانه‌اي توانست مجري برگزاري اين نمايشگاه تخصصي در حوزه آي‌تي باشد، تنها چند هفته مانده به برگزاري الکامپ هفدهم مشخص شد که برخلاف انتظار اين سازمان، برگزاري الکامپ به شرکتي ديگر سپرده شده است.

در واقع اين دور از نمايشگاه الکامپ هم همچون دوره‌هاي يازدهم تا پانزدهم مورد مناقشه بين سازمان نظام صنفي رايانه‌اي، شرکت بين‌المللي نمايشگاه تهران و وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت، اما گويا باز هم سازمان نظام صنفي در اين مناقشه شکست خورد و با تمام انتقاداتي که نسبت به مسوولان برگزارکننده اين نمايشگاه داشت، نتوانست برگزارکننده الکامپ هفدم باشد.

سازمان نظام صنفي در نشستي در اواخر شهريور ماه، در خصوص آخرين گزارش و مواضع سازمان نظام صنفي در مورد الکامپ هفدهم، با صراحت اعلام کرد مسوولان مربوطه خيال ندارند سازمان نظام صنفي را مجري برگزاري الکامپ هفدهم کنند و حتي اين سازمان‌ها و نهاد‌ها با سازمان نظام صنفي تعامل نداشته و آن‌ها را در جلسات خود هم راه نمي‌دهند. رحمتي در همين جلسه اعلام کرد که پيشنهاداتي را براي بهبود شرايط مطرح کرده و اميدوار است که با قبول اين پيشنهادات، دوباره سازمان مطبوعش سکان برگزاري الکامپ هفدهم را به دست بگيرد اما گويا مسوولان دولتي به هيچ وجه حاضر نبودند به تلاش‌ها و پيشنهادات اين سازمان پاسخ داده و برگزاري الکامپ هفدهم را همچون دور گذشته به اين سازمان بسپارند.

 محمد صادق مفتح قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت، هفته گذشته، در نشست خبري به بهانه برگزاري الکامپ هفدهم در پاسخ به اين سوال که چرا در برگزاري الکامپ هفدهم سخني از همکاري سازمان نظام صنفي نيست گفت: طي جلساتي که با مسوولان سازمان نظام صنفي‌رايانه‌اي داشتيم، اين سازمان حمايت کامل خود را از نمايشگاه اعلام کردند و همچنين يکي از کساني که باعث شد الکامپ شانزدهم را اين سازمان برگزار کنند بنده بودم اما امسال به دليل کمبود وقت و به دليل برخي اتفاقاتي خارج از اراده سازمان نظام صنفي، در جلسه‌اي در دفتر بنده، اين سازمان اعلام کرد که نمي‌توانند برگزار کننده اين نمايشگاه باشد.

وي در ادامه با اظهار اين نکته که مدافع اين تشکل است افزود:‌ براساس تعاملي که در اين جلسه با سازمان داشتيم قرار شد که امسال را کماکان ما برگزار کنيم و سال بعد با هماهنگي‌هاي صورت گرفته با مديريت نمايشگاه‌ها و در وقتي بيشتر، همچون دور شانزدهم اين سازمان متولي برگزاري اين نمايشگاه باشد.

محمد ثروتي، عضو هيأت مديره سازمان نظام صنفي رايانه‌اي: سازمان ما به روش‌هاي گوناگون اعتراض خود را به کليات آنچه در ماجراي نمايشگاه الکامپ هفدهم روي داده است اعلام کرده و به هيچ وجه با تيم اجرايي کنوني و شرکت نمايشگاه‌ها در اين نمايشگاه همراهي نداشته است.

اظهارات مفتح در خصوص تعامل با سازمان نظام صنفي در حالي مطرح مي‌شود که محمد ثروتي، عضو هيئت مديره سازمان نظام صنفي تهران و مجري الکامپ شانزدهم اين گفته‌ها را تکذيب کرده و در گفت‌وگويي در واکنش به اين سخنان مي‌گويد: سازمان نظام صنفي رايانه‌اي به روش‌هاي گوناگون اعتراض خود را به کليات آنچه در ماجراي نمايشگاه الکامپ هفدهم روي داده است اعلام کرده و به هيچ وجه با تيم اجرايي کنوني و شرکت نمايشگاه‌ها در اين نمايشگاه همراهي نداشته است اما متاسفانه مجري، شرکت نمايشگاه‌ها و مديران سازمان توسعه تجارت در جاهايي اعلام کرده‌اند که سازمان نظام صنفي رايانه‌اي در شوراي سياستگذاري الکامپ حضور داشته است و با نمايشگاه الکامپ هفدهم موافقت دارد، در حالي که چنين اظهاراتي صحت نداشته و معلوم نيست دوستان دولتي با چه انگيزه‌اي اين ادعاهاي کذب را مطرح مي‌کنند.

هر چند براي اظهار نظر و قضاوت قطعي در خصوص نحوه برگزاري الکامپ هفدهم بايد تا آخرين روز صبوري کرد اما شواهد امر طي دو روز برگزاري و براساس اظهارات برخي غرفه داران نشان مي‌دهد که شرکت آوين به عنوان برگزار کننده اين دور از نمايشگاه چندان موفق عمل نکرده است و اکثر شرکت‌کنندگان اعتقاد دارند که سال گذشته الکامپ با نظم و مديريت بهتري برگزار شده است و به نوعي حضور شرکت‌هاي بزرگ زير يک چتر به نام سميرغ جذابيت‌هاي خاصي را به اين نمايشگاه اضافه کرده بود و اين در حالي است که در اين نمايشگاه با غيبت اين بزرگان و عدم هماهنگي مجري با شرکت‌ها، فضاي نمايشگاهي چندان رضايت بخش به نظر نمي‌رسد.

 

 

برگرفته از تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان

 

 

چهارشنبه 23 آذر 1390 - 11:36


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری