دوشنبه 5 خرداد 1399 - 13:19
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

عاشق شو

 

عاشق شو

نويسنده : عليرضا برازش

چاپ و تيراژ : اول / 90 – 3000 نسخه

ناشر : موسسه انتشارات اميركبير

 

كتاب حاضر داراي يك فهرست تفضيلي و مقدمه و پنج فصل با عناوين شناخت محبت ، ارزش و فضيلت دوست‌داشتن خدا ، مقدمات نيل به مقام محبت ، حفظ و تقويت محبت و همچنين پي‌آمدها و ثمرات محبت مي‌باشد . مولف كتاب در ابتداي مباحث خود بيان مي‌كند كه به حتم خوانندگان كتاب در انتخاب همسر به دنبال بهترين بوده و هستند ، در انتخاب رشته تحصيلي و شغل نيز ، ايده‌آل همه ، انتخاب بهترين است . حتي در انتخاب يك كتاب براي مطالعه و يك فيلم براي تماشا ،  سعي مي‌شود كه به ازاي وقت صرف شده بهترين انتخاب شود .

عليرضا برازش ادامه مي‌دهد كه براي دعا « شب قدر » و « عصر عرفه » برگزيده مي‌شود چرا كه گفته شده است اين زمان‌ها براي بالا رفتن دعا و امكان استجابت ، بهترين است . برازش از خوانندگان سوال مي‌كند كه چرا براي « عبادت» و نوع و گونه آن بهترين را انتخاب نمي‌كنيم ؟ عبادتي كه هدف خلقت است و ثمرات آن در كل مسير زندگي دنيوي و اخروي همراه ماست . وي يادآور مي‌شود كه عبادت نيز اقوام و اقسامي دارد و كتاب وي « افضل عبادات‌» و بهترين نوع و راه‌هاي پيمودن آنرا پيش روي خوانندگان خود قرار مي‌دهد . برازش تصريح مي‌كند كه پيامبران ، اولياء عرفا و شعراي انسان‌شناس همه و همه « عبادت عاشقانه » را بهترين نوع عبادت دانسته‌اند و اين نوشتار در واقع كتاب تمرين عبادت عاشقانه است ؛ عشقي كه به گفته امام سجاد ( ع ) در مناجات محبين ، اگر ذره‌اي از آن چشيده شود با هيچ لذت ديگري تعويض نخواهد شد . و الهي من ذا الذي ذاق حلاوه محبتك فرام منك بدلا ؟

نويسنده كتاب در مقدمه خود اظهار مي‌كند كه دوست داشتن خدا يعني اينكه دلمان براي او پر بزند ، تا به او نرسيده‌ايم شوق داشته باشيم به او برسيم ، تا او را راضي نكرده‌ايم ، كوتاه نياييم و مشتاقانه در پي رسيدن به او ، و جلب رضايت او باشيم . البته تلاشي با اشتياق و ميل باطني ، يعني در همان حالي كه او را شاد مي‌كنيم ، از اين شادي و از اين تلاش ، خود نيز بايد شاد باشيم . و به محض اينكه احساس كرديم نزديك شديم و رسيديم ، بهجت ، سرور و شادماني مضاعفي به ما دست دهد كه حاضر نباشيم در كنار يار بودن و مانوس بودن با او را با چيز ديگري مبادله نكنيم . از بودن دركنار او و از رضايت او راضي باشيم ، از فكر و ذكر و او خسته و ملول نشويم ، يعني فكر و ذكرمان فقط مشغول او باشد و در او غرق و محو باشيم .

عليرضا برازش در پايان مقدمه خود تاكيد مي‌كند كه به هر صورت اگر انسان مي‌خواهد كسي را دوست داشته باشد بهتر است سراغ بهترين معشوق و بهترين محبوب برود . سراغ شريف‌ترين و بهترين كسي كه مي‌شود دوستش داشت كسي كه دوست داشتنش بهتر از هر دوست داشتن ديگري باشد . برازش درباره محتواي كتاب خود اظهار مي‌دارد كه « عاشق شو » كتابي است كه در آن تلاش شده است سطر به سطر و كلمه به كلمه‌اش ، مستند به گفتار بزرگان دين و اخلاق و ادب باشد و اين امر را خوانندگان با يك نگاه به حجم پاورقي‌ها و منابع و ماخذ درمي‌يابند .

تعريف محبت ، پرتوافشاني ، زيباترين عنصر ، ريح و روح ، فناء و توحيد ، عقيده اختياري ،  حلاوت و شيريني ، از نزديك شدن تا توحيد كامل ،  شناخت محبت از طريق بازشناسي صفت مترادف و متضاد ، شناخت از طريق اضداد ، دوستي دنيا ، ترجيح دنيا بر خدا ، گريه شوق و گريه فراق ، تمايل به تحمل به سختي در راه محبوب ، ترجيح دادن آخرت بر دنيا ، محبت‌هايي در طول محبت خالق ، فروتني در برابر مومنان و عزت‌مداري در برابر كافران ، شهوات و هوي و هوس ، تقسيمات ، درجات و مراتب محبت ، محبت زياد در مقابل محبت كم ، مراتب محبت بر مبناي انگيزه محب ، تعابيري از درجات محبت عاليه ، تمجيد از محب ، اداي حق بندگي ، ورود اختصاصي به بهشت ، دريافت اختصاصي آخرت ، باعظمت‌تر از عرش ، نشات گرفته از بركت خدا ، عبادت عاشقانه ، برتر از هفتاد سال عبادت غيرعاشقانه ، علل پيدايش و جوشش محبت از طرف محب ، عوامل بروني جوشش محبت ، جعل الهي و قراردادن محبت در دل ، تنبه الهي و بيدار كردن توسط حضرت حق ، تبعيت و اطاعت از پيامبر (‌ص ) ، بزرگداشت كتاب‌الله ، شناخت حقوق برادران ديني ، دنيادوستان و اهل معصيت ، حفظ و تقويت محبت ، قطع نيازهاي دنيوي ، مابين محبت و محب ، مناجات و رازگونه خداوند ، عدم احساس قربت ، گوارا شدن كلام محبوب ، قرار گرفتن در زمره اهل فايده ، باخبر شدن از خدا ، تكفير و پاك شدن گناهان ، كنار گذاشتن هر ذكري جز ذكر او ، صدق و صفا و يكرنگي و همچنين رضايت خداوند از جلمه مطالبي هستند كه در كتاب حاضر توسط عليرضا برازش واكاوي و به خوانندگان ارائه مي‌شود .

مولف كتاب در بخش قطع نيازهاي دنيوي حديثي نبوي را بيان مي‌كند : « خدايا نيازهاي دنيوي مرا به خاطر شوقي كه به لقاء تو دارم قطع كن . »

من كه از ياقوت و لعل اشك دارم گنج‌ها

كي نظر در فيض خورشيد بلند اختر كنم

من كه دارم در گدايي گنج سلطاني بدست

كي طمع در گردش گردون دون‌پرور كنم / حافظ

در تكميل اين بخش بيان مي‌شود كه پس اگر كسي پاي در جاده محبت بگذارد  ، خير دنيا براي او كامل مي‌شود ، ملك و ملك و مال دنيا به سمت او سرازير مي‌شود . نزد خلايق ، محبوب مي‌شود . حاجات و نيازهاي او به خلايق ، توسط خدا ، كفايت و برطرف مي‌شود ، آنقدر نزد خدا آبرو مي‌‌گيرد كه سرزميني كه او در آن پاي گذاشته ، جميعتي كه او را در ميان گرفته ، به اعتبار و كرامت قرار مي‌گيرند . دعاي مردم به حرمت او مستجاب مي‌شود ، به حرمت او بلا از مردم دفع مي‌شود ، و همه اين‌ها ، ذره‌اي از ثمراتي است كه به محب ، و يا به واسطه محب ، به مردم داده مي‌شود . اين بخش خوانندگان را دعوت مي‌كند كه بياييد محب پرودگار شويد ، و براي مردم ، و براي اطرافيان و براي دوستان خود ، لطف و مرحمت الهي ، جلب كنيد . البته مواظب باشيد ، نيتتان  از جلب رضايت ذات باري تعالي نزول نكند .

عاشق شو ؛ به قلم عليرضا برازش در چاپ اول خود با شمارگان 3000 نسخه و با قيمت 48500 ريال توسط موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

 

 

 

سه‌شنبه 22 آذر 1390 - 9:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری