سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 16:23
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

خلاف جريان(2)

 

خلاف جريان دو

مولف : دكتر سعيد زيباكلام ؛ استاد دانشگاه تهران

چاپ و تيراژ : 89 – 2500 نسخه

ناشر : سوره مهر

 

ابتداي كتاب حاضر بيان مي‌شود كه رويهم رفته اين كتاب عجيبي است . هيچ موضوعي محوري واحدي ندارد و نه فقره مطالب آن ، كه حاوي مقالات ، سخنراني‌ها و مصاحبه‌هاي انتقادي از نويسنده ظرف سالهاي 1386 – 1374 است به موضوعاتي در دو عرصه فرهنگ و سياست مي‌پردازد . چرا انقلابي فرهنگي و جنبشي نرم‌افزاري ؟ آيا جريان روشنفكري همان جريان مدرنيستي است ؟ اصول‌گرايي و نهمين انتخابات رياست جمهوري ، كتاب الله و عترت رسول‌الله ، حوزويان و دانشگاهيان : تعارض يا تعاون ؟ شمشير دولبه آرمان‌طلبي و عدالت‌خواهي دانشجو ، چرا انديشه‌هاي غربي را به نام دين مطرح مي‌كنيد ؟ برخي افراد با احياي تشيع علوي مخالفند ، ضميمه :‌ هيچ كس را غسل تعميد ندهيم ! فهرست اسامي اشخاص ، فهرست روزنامه‌ها ، مجلات و كتب ، فهرست موسسات ،‌ نهادها و خبرگزاري‌ها و همچين موضوعات ، عناوين اصلي كتاب حاضر را تشكيل مي‌دهد .

دكتر سعيد زيباكلام در بخشي از مقاله « چرا انديشه‌هاي غربي را به نام دين مطرح مي كنيد ؟ » كه پس از مصاحبه با خبرگزاري ايسنا در روزنامه ابرار 27 آبان 1381 منتشر مي‌شود بيان مي‌كند كه در سالهاي اوليه بعد از  انقلاب به دليل فقدان سياست‌ها و نظريه‌پردازي‌هاي مشخص ، دوران بسيار سخت و لغزنده‌اي را پشت سر گذاشتيم . بعد از رحلت امام ( ره ) داستان به كلي عوض شد و ماجراي متفاوتي آغاز شد . يعني ، در هشت سال بعدي كه حدوداً از پايان جنگ آغاز شد ، به طور كاملا ً مشخص و علني سياست‌ها والگوهاي ليبرال – سرمايه‌داري والبته به نام دين ، وارد عرصه‌هاي برنامه‌ريزي و سياست‌گذاري كشور شد و با شكل و صورتي غلط ، توام با خطاهاي زياد و به صورت بسيار كج و معوج به اجرا درآمد كه آثار بسيار زيان‌بار و ويرانگري را به دنبال داشت . زيباكلام ادامه مي‌دهد كه هر عالم دانشگاهي يا حوزوي ، دانشجو و به طور كلي هر انساني كه از يك جو انصاف و آگاهي برخوردار بوده و دستي دركارهاي تحقيقي و دانشگاهي داشته باشد و حب و بغض‌هاي جناحي ، گروهي ، حزبي و قدرت‌طلبي و مصلحت‌انديشي‌هاي خلاف دين را كنار بگذارد ، بدون هيچگونه ترديدي خواهد گفت : در آن هشت سال تعدادي پل ، ساختمان و سد ساخته شد ؛ اما در مجموع دوراني بود كه بسياري از ارزش‌هاي اجتماعي ، فرهنگي و باورهاي ديني زير سوال رفت واز جامعه رخت بربست. در بسياري از مواقع ، اين ارزش‌ها نفي شده و ارزش‌هاي ديگري كه عمدتا ً در لايه‌هاي پايين و كم‌ارزش جوامع غربي قرار داشت ، در  مناسبات و ترتيبات سياسي ، اقتصادي و اجتماعي جامعه ما حاكم گرديد.

خلاف جريان (دو ) تاليف دكتر سعيد زيباكلام ؛ استاد دانشگاه تهران در چاپ اول خود با شمارگان 2500 نسخه و با قيمت 3400 تومان توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسيده است .

 

 

 

سه‌شنبه 22 آذر 1390 - 9:25


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری