يكشنبه 11 خرداد 1399 - 14:49
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

خلاف جريان(1)

 

خلاف جريان  يك

مولف : دكتر سعيد زيباكلام ؛ استاد دانشگاه تهران

چاپ و تيراژ : 89 – 2500 نسخه

ناشر : سوره مهر

 

در ابتداي مباحث كتاب حاضر بيان مي‌شود كه روي هم رفته اين كتاب عجيبي است . هيچ موضوع محوري واحدي ندارد و هشت فقره مطالب آن ، كه حاوي مقالات ، سخنراني ها ومصاحبه‌هاي انتقادي از نويسنده ظرف پنج سال گذشته است ، به موضوعات گسترده‌اي در دو عرصه فرهنگ و سياست مي‌پردازد . تقديم‌نامه ، قدرداني ، بازشناسي پارادايم علمي ايران ، دو گزينه بنيادي پيش روي اصلا‌ح طلبان ابطال‌خواه ، كالبدشناسي فرهنگ سياسي ايران معاصر ، واجب‌تر از نان سر سفره و دانشگاه آزاد اسلامي ، فقط ارواح و اموات به ايدئولوژي نياز ندارند ! به راستي ما براي چه انقلاب كرديم ؟ نظريه‌پردازي در ايران ، قوه قضائيه، غارتگران بيت‌المال و حيات انقلاب اسلامي ، فهرست اسامي اشخاص ، فهرست روزنامه‌ها ، مجلات و كتب ، فهرست موسسات ، نهادها و خبرگزاري‌ها و همچنين فهرست موضوعات عناوين اصلي كتاب حاضر را تشكيل مي‌دهد .

دكتر سعيد زيباكلام در مقاله خود با عنوان « كالبدشناسي فرهنگ سياسي ايران معاصر » معضلات عمدتاً نهاني فرهنگ سياسي ايران را مورد تامل و كالبدشناسي قرار مي‌دهد . اين مقاله در ابتدا به دعوت كانون قرآن و عترت در 16/2/1388 در دانشگاه صنعتي شاهرود ارائه شده و سپس گونه اصلاح شده آن به دعوت انجمن علمي دانشجويان علوم سياسي دانشگاه تهران ، در تاريخ 22/2/88 در همان دانشگاه ايراد شده است . سعيد زيباكلام سوالات خود را گزنده و بعضاً ويرانگر مي‌داند و احتمال مي‌دهد براي بسياري از دانشگاهيان و حوزويان مطرح شده باشد و آنها بتوانند پاسخ تبييني خود را بيابند .

چرا در ايران برخي از افراد به سرعت پله‌هاي ترقي سياسي را طي مي‌كنند در حالي كه هيچ ويژگي يا امتياز برجسته‌اي از ساير افراد پيرامون ما ندارند ؟  چرا برخي از افراد تحصيل‌ كرده خوش فكر هوشمند و در عين حال ، امين و درستكار نقشي در صحنه سياسي ايفا نكرده‌اند و در عرصه بسياركوچك معيشت فردي محصورند ؟ چرا به رغم آشكار شدن تبهكاري‌ها و قانون‌شكني‌هاي كلان برخي افراد و شخصيت‌هاي سياسي در ايران ، آنها همواره در جايگاه بلندمرتبه خود باقي ماندند ؟ چرا برخي احزاب و گروه‌ها به سرعت حيرت‌انگيزي مي‌رويند و مطرح مي‌شوند و كمابيش با همان سرعت زايل و محو مي‌شوند ؟ چرا ساختار جامعه ، سياست ، اقتصاد و حتي فرهنگ سياسي ما در برهه‌اي ، چرخشي قابل توجه يا بزرگ مي‌كند و شكلي خاص به خود مي‌گيرد ؛ در حالي كه علل آن چرخش حتي براي عموم تحصيلكردگان جامعه در هاله‌اي از ابهام و تيرگي مي‌ماند ؟ چرا در اكثر قريب به اتفاق موارد ، سياست‌هاي كلان سياسي و اقتصادي نمي‌تواند مورد ارزيابي روشن و شفاف كارشناسان قرار گيرد تا دست كم عموم تحصيلكردگان جامعه تلقي يا ارزيابي رويهم‌رفته روشني از نتايج و ثمرات آن سياست‌ها يا برنامه داشته باشند ؟ چرا برخي از رجال و شخصيت‌هاي سياسي همواره از خطا و فساد و تبهكاري مصون و معاف مي‌شوند ؛ در حالي كه در بسياري از تصميم‌گيريها سياست‌گذارانه و يا تعيين مسئولان ، نقش مستقيم و يا غيرمستقيم  دارند ؟  

دكتر سعيد زيباكلام در ادامه اين سوالات خود در هشت بخش چرايي‌ها و علل خود را در پاسخ به اين سوالاتي كه مطرح كرده است بيان و پاسخ‌ها را در معرض قضاوت خوانندگان كتاب حاضر قرار مي‌دهد .

خلاف جريان ( يك ) به قلم دكتر سعيد زيباكلام ؛ استاد دانشگاه تهران در چاپ اول خود با شمارگان 2500 نسخه و با قيمت 3000 تومان توسط انتشارات سوره‌مهر انتشار يافته است .

 

 

 

سه‌شنبه 22 آذر 1390 - 9:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری