سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 16:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

خريد 2000 جلدي از کتاب هاي ديني

 

گزارش نخستين نشست هماهنگي مجمع ناشران انقلاب اسلامي

                                                                                     

نخستين نشست هماهنگي مجمع ناشران انقلاب اسلامي با حضور بهمن دري؛ معاون فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، عليرضا مختار پور، از فعالان حوزه نشر،محمد اللهياري فومني؛ مدير کل اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، ميثم نيلي؛ مديرعامل، محمد حمزه‌زاده؛ رئيس هيئت مديره مجمع، اعضاي هيئت مديره و ديگر اعضاي مجمع ناشران در سالن جلسات هتل هويزه تهران برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم عليرضا مختار پور گفت:«اگر قرار باشد از يک مشاور کاردان، امين و مسلط به حوزه نشر و کتاب دعوت کنيم که به ناشران نظراتشان را بيان کند و نقش مشورتي داشته باشد به مقام معظم رهبري مي‌رسيم که ايشان به عنوان کاردان‌ترين و مطلع‌ترين شخص در عرصه نشر کشور هستند.» وي در ادامه ترجيح داد بياناتش را با مصاديق سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامي درباره کتاب و عرصه نشر هماهنگ کند و افزود:« نگارش و چاپ کتاب بايد در چارچوب ارزش‌ها باشد. امروز محتواي بسياري از کتاب‌هايي که در کشور منتشر مي‌شود، غربي است. کارهاي ما دسته جمعي نيست. اجماع وقتي معني مي‌دهد که همه نيروها و ابزارها کار دسته جمعي انجام دهند. ما همه ناشرهايي هستيم که از يک مسلک و عقيده هستيم ولي جدا از هم کار مي‌کنيم و گاهي هم موازي‌کاري مي‌کنيم. در حالي که مي‌توانيم در کنار هم و با هم کار کنيم.»

مختار پور گفت:« ما 2 گونه نياز داريم، هميشگي و مقطعي. تعداد کتاب‌هايي که با موضوعات کم اهميت يا مثلا درباره هنرمندان منتشر مي‌شوند، بسيار زياد هستند ولي درباره حجاب چند کتاب يا شعر و داستان داريم؟ نکته ديگر اهميت مساله زيبايي و هنر در چاپ و حروفچيني کتاب است.»

در ادامه مراسم ميثم نيلي؛ مديرعامل مجمع، ضمن قرائت گزارش هيئت مديره گفت:«9 ماه از فعاليت مجمع مي‌گذرد. بعد از تشکيل هيئت امنا مجمع به عنوان يک تشکل غير دولتي در ارشاد، در حال حاضر در مقام ورود به ساختار عملياتي هستيم. در حال حاضر مجمع 5 دفتر دارد که فعال هستند. اين دفاتر عبارت‌اند از: امور بين‌الملل، امور فرهنگي ترويجي، اجرايي، برنامه‌ريزي و مطالعات و دفتر منابع و تشکل‌هاي انساني. رهبر انقلاب از وجود چنين تشکلي ابراز خشنودي داشتند. درباره مسابقات و جشنواره‌ها هم هماهنگي‌ها در حال انجام است.» وي افزود:«اتاق فکر هم در مجمع با مسئوليت مجيد صحاف تشکيل شده است. اين تشکل، يک مجمع فرهنگي است که مي‌خواهد کار فرهنگي انجام دهد و چارچوب‌هاي اقتصادي روشني هم دارد. بعضي‌ها به همين دلايل در مجمع عضو نشدند. خيلي نبايد به دنبال کميت بود. نرم‌افزار کتابخانه هم به سفارش مجمع آماده شده که در جهت توسعه کتابخانه الکترونيکي، تا چند هفته آينده از آن بهره‌برداري خواهد شد. برقراري ارتباط با ناشران عضو از طريق سامانه پيام کوتاه هم از برنامه‌هاي ديگري است که در حال پيگيري آن هستيم.»

مديرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامي همچنين گفت:«در زمينه بين‌الملل با اين که تعداد اعضاي بين‌المللي‌مان زياد نيست ولي کار در اين زمينه بسيار است. چند ناشر خارجي درخواست عضويت در مجمع را داده‌اند و جاي خالي فعاليت‌هاي بين‌المللي در مجمع کاملا مشهود است. در حاشيه برگزاري دومين همايش ناشران جهان اسلام هم با تعدادي از ناشران اروپايي و کشورهاي خاورميانه مذاکره‌هايي داشتيم. حضور در نمايشگاه‌هاي بين‌المللي هم از ديگر برنامه‌هايمان است که البته اولويت در اين زمينه با کشورهاي منطقه و فارسي‌زبان است.»

محمد حمزه‌زاده ؛ رئيس هيئت مديره مجمع هم در اين نشست گفت:«طراحي دفترهاي مجمع، براساس آسيب‌شناسي مسائل نشر در کشور صورت گرفته است و همان‌طور که اشاره شد، در حال حاضر 5 دفتر در زمينه‌هاي کاري مشخص، مشغول به کار هستند.»

در ادامه بهمن دري که به نمايندگي از وزارتخانه متبوعش در اين نشست حاضر شده بود، گفت:«يکي از دغدغه‌هاي مجموعه فرهنگي کشور در حوزه مکتوب اين است که تشکل‌هايي را تقويت کند که از تصدي‌گري ارشاد کاسته شود. دوم اين که دغدغه‌هاي راهبردي کلان کشور را محقق کند و نکته سوم اين که، نفسِ گرد هم آمدن اين جمع هم‌فکر و هم‌دل را بايد مغتنم شمرد. يکي از ناشران در اين جمع گفت ناشران حاضر دغدغه مالي ندارند، به نظرم اين مطلق‌گرايي است چون هر کاري از جمله نشر، دغدغه‌هاي خود از جمله مسائل مالي را دارد که نبايد نفي‌شان کرد.»

معاون فرهنگي ارشاد در ادامه با بر شمردن صفت‌هاي مجمع ناشران انقلاب اسلامي يادآوري کرد:« اين مجمع يک صفت دارد که انقلاب اسلامي است و بايد تلاش کنيم در تراز اين صفت قرار بگيرد و اگر با اين عنوان فعاليت مي‌کند، صرفا اين نباشد که فقط اين نام را بر پيشاني داشته باشد.»

وي با بيان اينکه بايد توجه داشت که انقلاب اسلامي فقط در ايران اتفاق نيافتاده تاکيد کرد:« شرايط جهان اين هشدار را به ما مي‌دهد که عقب افتاده‌ايم و از وقايع امروز جهان غافلگير شده‌ايم. اين اتفاقات به ما يادآوري مي‌کند که صرفا شکل‌گيري اين مجمع و صحبت درباره توزيع، مميزي يا ارکان نشر کافي نيست. نگاه بايد به سوي افق جهاني باشد.»

معاون فرهنگي وزير ارشاد ادامه داد:« نگاه بايد به افقي باشد که مجمع ناشران ترسيم کرده است. افقي که مجمع ترسيم کرده فقط متعلق به ايران نيست چون اگر اين‌گونه بود در عنوانش قيد مي‌شد. در اين صورت ظرفي که انتخاب کرده‌ايم‌، مي‌تواند مظروف‌هاي مختلفي را در بر بگيرد. اگر در شروع کار شناخت کافي از مسائل نداشته باشيم، کار به بي‌راهه مي‌رود. شناخت يک پيش‌شرط است.»

درّي در ادامه گفت:«رهبر انقلاب درباره يکي از گزارش‌هاي آسيب‌شناسانه گفته بودند، اول اين که اگر به آسيب‌شناسي فکر مي‌کنيم بايد ضعف در ايمان يا بي‌ايماني را مد نظر داشته باشيم. اگر اين مسائل وجود دارد، مجمع بايد به آن‌ها توجه کند. دوم عملکرد بد مسئولان است و نکته سومي که ايشان اشاره کرده‌بودند، انحطاط فرهنگي و اخلاقي بود.»

معاون فرهنگي وزير ارشاد با اشاره به مجمع ناشران انقلاب اسلامي افزود:« اين مجمع بايد از کارهاي پراکنده، موازي‌کاري يا آن فعاليت‌هايي که پيشينيان تجربه کرده‌اند، پرهيز کند. سعي کنيم ضعف‌هاي گذشته را تکرار نکنيم.»

دري در ادامه گفت:«بايد بگويم اين مجمع بايد خيلي زودتر از اين‌ها تشکيل مي‌شد. امروز براي رسيدن به نقطه مطلوب، ناچاريم نقاط ضعف را بشناسيم و شناخت کاملي از موقعيت کنوني‌ داشته باشيم. همين که پايه و فونداسيون اين مجمع با يک نيت پاک شکل گرفته است، دليلي است تا به دوستان توصيه کنم نااميد نشوند.»

به گفته وي، مهم‌تر از رسيدن به نقطه مطلوب، حفظ نقطه مطلوب است. مجمع اگر به آن حد بلوغ برسد، مي‌تواند متولي بسياري از کارهاي بنيادين باشد و آن‌ها را به صورت شيب ملايم انجام دهد. اين مجمع مي‌تواند از ناشران فعال استفاده کند و فقط دايره ناشران را در نظر نداشته باشد، بلکه از نويسندگان و ديگر اهالي ارکان نشر هم استفاده کند.

وي گفت:«چه ايرادي دارد مجمع ناشران بخشي از اتاق فکر ارشاد باشد؟ اين را مي‌گويم چون اين خلا وجود دارد و آن را حس مي‌کنم.»

معاون فرهنگي وزير ارشاد در پايان به اعضاي مجمع اين خبر را داد که اگر ناشران عضو مجمع کتاب‌هايي با موضوعات ديني منتشر کنند به پيشنهاد خود مجمع ناشران انقلاب اسلامي 2 هزار جلد از آن کتاب را خريداري مي‌کنيم.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي هم در اين نشست گفت:«از ناشران عضو مجمع انتظار مي‌رود الزامات نام اين مجمع را در برنامه‌ريزي‌هاي خود و همچنين محتواي کتاب‌هايي که توليد و منتشر مي‌کنند، در نظر بگيرند.» حجت‌الاسلام خاموشي با اشاره به اينکه کتاب‌ها بايد حايز شرايطي براي جذب مخاطب باشند، توضيح داد:«ناشران لازم است براي دست يافتن به نقطه‌اي که در آن کتاب‌هايي مورد پسند و اقبال و مطابق با نياز مردم توليد شود، از مشورت کارشناسان و صاحب‌نظران امر بهره ببرند.» وي همچنين تاکيد کرد که اگر کتاب‌ها خوب نوشته و طراحي شوند، حتما مخاطب خود را خواهند يافت. به گفته رييس سازمان تبليغات اسلامي، ناشران عضو مجمع مي‌توانند از تجربيات ناشران زيرمجموعه سازمان تبليغات اسلامي در ترجمه آثار فاخر کشورمان به زبان‌هاي روز دنيا و انتشار آنها در کشورهاي دنيا به ويژه کشورهايي که بيداري اسلامي در آنها رخ داده است، گام‌هاي بلندي برداشته‌اند، استفاده کنند.

 

يكشنبه 20 آذر 1390 - 13:16


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری