يكشنبه 11 خرداد 1399 - 14:59
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

م رستمي

 

بصيرت

 

بصيرت

از مجموعه ره توشه ي راهيان نور «ويژه محرم الحرام»(1)

تهيه و تدوين: دفتر تبليغات اسلامي حوزه ي علميه ي قم   

ناشر : نشر رشيد

نوبت چاپ: اول  1388

 

اين مجموعه ي با عنوان «ره توشه ي راهيان نور» مي باشد كه ويژه ي ماه محرم تهيه ، تدوين و منتشر شده است؛ و در آن به جنبه هاي گوناگون نهضت حسيني و حماسه ي هميشه جاويد عاشور پرداخته مي شود، مجموعه مزبور در قالبي نوين و با شيوه اي جديد در 7 جلد کتاب و در بسته بندي متناسبتنظيم گرديده است.

جلد اول اين اثر با عنوان بصيرت، در ده درس در خصوص شناخت معني و هدف و وظيفه ما در خصوص عاشورا ارائه شده است، که درس اول آن به  شناخت عاشورمي پردازد:

در ظهور و سقوط تمدن‌ها، همه ي انسان‌ها نقش داشته و دارند، اما تاريخ همواره نام کساني را ثبت مي کند که ويژگي خاصي آنها را از ديگران متمايز کند. ويژگي مثبت و يا منفي شخصي و يا اجتماعي که برجسته تر از ديگران باشد.

تاريخ را در هر عصري که ورق بزنيم، به نام اشخاصي بر مي خوريم که يا اثري، يا کتابي، يا مکاني، يا اختراعي را از خود بر جاي نهاده و يا ويژگي برجسته اي از آنان باقي مانده است که با ديگر انسانهاي عصر خود و يا همه ي عصرهاي قبل و يا بعد خود متفاوت است...

بر قله ي تاريخ پاکي ها، شجاعت ها، سخاوت ها و هر واژه ي زيباي ديگري در عالم آفرينش، نام انبياء الهي و ائمه اطهار، به چشم مي خورد، کساني که براي تبليغ توحيد و ترويج عدالت از همه چيزخود گذشتند و زندگي خود را با صداقت و صميميت سپري کردند و به الگويي هميشگي براي بشريت تبديل شدند...

به نقل از کتاب حاضر، مسئله ي شناخت مسئله اي مهم در زندگي هر انسان است و مانند برخي ديگر از ويژگي هاي ديگر، انسان را از ساير موجودات جدا مي کند. اين بحث ما را با چالش هاي شناخت وانواع آن آشنا مي سازد و در نهايت اينکه چگونه مي توانيم به شناخت معصومين نائل شويم.

در اين خصوص آمده است: اولين عبرتي که در قضيه ي عاشورا ما را به خود متوجه مي کند اين است که ببينيم چه شد که پنجاه سال بعد از درگذشت پيغمبر (ص) جامعه ي اسلامي به آن حدي رسيد که  کسي مثل امام حسين(ع) ناچار شد براي نجات جامعه ي اسلامي چنين فداکاري بکند.

شناخت ما از واقعه ي کربلا و عوامل به وجود آورنده ي آن، جداي از بالا بردن درک ما از فعل درست و منطبق بودن اقدام امام حسين (ع) آن هم مبتني بر شرع و عقل، فايده ي ديگري در پي دارد و آن جلوگيري از تکرار حادثه ي کربلا و مشابه آن براي حسين سيرتان در مقطع ديگري در تاريخ است .

نويسنده كتاب در بخش ديگري در خصوص لزوم آگاهي ما و نياز به بصيرت آورده است:  نيز، بصيرت داشته باشيم، به تکليف عمل کنيم، توجيه نکنيم، مواظب خواص باشيم، در دفاع از حق ترديد نکنيم، همه به ميدان بياييم، فريب رسانه ها را نخوريم، دشمن آسيب پذير است و مي شود ايستاد، از ديگر دروسي است که در اين کتاب ارائه شده است.

اينکه اساسا بصيرت چيست و به چه چيزهايي بستگي دارد، و به طور خاص چه کساني صاحب بصيرت هستند از موضوعاتي است که در يكي ديگر ازدروسكتاب مطرح شده است.

بصيرت داشتن و با بصيرت بودن سابقه اي به درازاي حيات انسان دارد، و تا زمان ظهور امام زمان عج، هم ادامه دارد، تا جايي که بر اساس برخي روايات بسياري به خاطر بي بصيرتي در مقابل امام زمان(عج) مي ايستند، آنها که در صف مقابل حضرت قرار مي گيرند، فقط ظالمان و فاسقان و زرسالاران نيستند بلکه خواص هم در ميان آنها ديده مي شود.

يکي ديگر از درسهاي اين کتاب در تأکيد بر دفاع از حق است، در اين زمينه آمده است، ترديد تزلزل، تذبذب و واژه هايي معادل اين معنا در قلم، در قدم و در گفتار کساني ديده مي شود، که يا در مسئله اي به مرز يقين نرسيده اند و يا اگر به ژرفاي حقيقتي دست يافته اند، ترس در رويارويي با خطر بر باور آنان غلبه کرده است.

همچنين در قسمتي ديگري از بحث با عنوان همه بايد به ميدان بيايند، مي خوانيم، عاشورا درس مي دهد که براي حفظ دين، بايد فداکاري کرد. درس مي دهد که در راه قرآن، از همه چيز بايد گذشت، درس مي دهد که در ميدان نبرد حق و باطل، کوچک و بزرگ، زن و مرد، پيرو جوان، شريف و وضيع و امام و رعيت، با هم در يک صف قرار مي گيرند...

عاشورا مي آموزد، کسي که به هنگام به خطر افتادن دين از همه چيز خود نگذرد، نمي تواند نام عاشورايي بر خود بگذارد، واقعيت امر اين است، عاشورايي واقعي کسي است که براي دفاع از دين نه تنها از خود، از طفل شيرخوار خود و جوان رعناي خود هم بگذردو ترس از اسارت خانواده اش در راه خدا او را در مسير دفاع از مکتب متزلزل نکند، عاشورا مي گويد همه بايد فرياد بر آورند، همه بايد سلاح به دست گيرند اما با يک تفاوت و آن اينکه در دفاع از دين امام بايد آخرين نفري باشد که بايد به ميدان مبارزه گام بگذارد، ...

در زندگي حسين بن علي (ع) يک نقطه ي بر جسته، مثل قله اي که همه ي دامنه ها را تحت الشعاع خود قرار مي دهد، و جود دارد و آن عاشوراست. در زندگي امام حسين)ع)  آنقدر حوادث و مطالب و تاريخ و گفته ها و احاديث وجود دارد که اگر حادثه ي کربلا هم نمي بود زندگي آن بزرگوار مثل زندگي هر يک از ائمه ي ديگر، منبع حکم و آثار و روايات و احاديث بود. اما قضيه ي عاشورا آنقدر مهم است که شما از زندگي آن بزرگوار، کمتر فراز و نشانه ي ديگري را به خاطر مي آوريد.

عنوان ديگر درس هاي كتاب حاضر عبارتند از:

به تكليف عمل كنيم، توجيه نكنيم، مواظب خواص باشيم، در دفاع از حق ترديد نكنيم، فريب رسانه ها را نخوريم، دشمن آسيب پذير است و درس دهم و پاياني با عنوان مي شود ايستاد.

 

 

 

يكشنبه 20 آذر 1390 - 13:3


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری