يكشنبه 15 تير 1399 - 14:44
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

حجت‌الاسلام مسعود صفي ياري
مديركل تبليغات اسلامي استان كردستان

 

عاشورا و تکاليف فراموش شده ما

 

 حادثه عظيم عاشورا و پيامد آن مراسم سوگواري حضرت ابا عبدا... الحسين(ع) و ياران فداکار آن امام همام نقش اساسي و کليدي در صيانت، حراست و استمرار اهداف متعالي اسلام و برافراشته شدن پرچم سرخ تشيع داشته و دارد.شکوه اين حادثه و عظمت مراسم عزاداري سالار شهيدان،‌ حسين بن علي(ع) که در ماه‌هاي محرم و صفر جلوه ويژه‌اي پيدا مي‌کند همه ارادتمندان و شيفتگان اهل بيت(ع) را به تکاپو و تلاش وا داشته و هر کس سعي مي‌کند خدمتي را در اين زمينه به نام خويش ثبت نموده و در هرچه با شکوه‌تر و با عظمت‌تر برگزار نمودن اين مراسم نقش داشته باشد.از سوي ديگر دشمنان و معاندين نيز با درک حمايت و ميزان بالاي تأثير گذاري اين حماسه بزرگ با تمام توان به مقابله برخاسته و درتخريب، تحريف و انحراف آن از اهداف اصولي و سرگرم ساختن مردم به مسائل ظاهري و سطحي از هيچ کوششي فروگذار نيستند.بر اين اساس پيروان اهل بيت(ع) دو وظيفه مهم بر عهده دارند:

 

وظيفه اول: گراميداشت و حفظ سنت حسنه عزاداري بر سالار شهيدان مخصوصا درايام محرم وصفر

 وظيفه دوم: آسيب زدايي و پالايش آن از خرافات ، بدعت‌ها و عمق بخشي به آن. 

 

اکنون که با عنايت خداوند و توجهات خاصه اهل بيت(ع) بحمدا... عزاداري اهل بيت(ع) مخصوصا دردهه اول محرم جايگاه بسيار والايي پيدا نموده وجاي جاي ايران اسلامي متأثر ازاين حادثه عظيم مي‌گردد معاندان و دشمنان اسلام به تحريف و بدعت گذاري در مراسم و ترويج خرافات در آن چشم دوخته‌اند. تذکرات صريح و دغدغه‌هاي دلسوزانه مقام معظم رهبري مراجع معظم و علماي اعلام به خصوص طي سال‌هاي اخير ناظر بر همين مسأله است.رهبر معظم انقلاب(مدظله العالي) در همين زمينه مي‌فرمايند:«امروز حسين بن علي(ع) مي‌تواند دنيا را نجات بدهد، به شرط آنکه چهره او را با تحريف مغشوش نکنند نگذاريد مفاهيم تحريف آميز، کارهاي تحريف آميز و غلط،‌ چشم‌ها و دل‌ها را از چهره مبارک و منور حسين بن علي(ع) منحرف کند. با تحريف بايستي مقابله کنيد».

 اما به رغم تذکرات جدي بزرگان ديني هنوز اقدام شايسته عملي در اين زمينه صورت نگرفته است.امروز در برخي جلسات و هيآت مذهبي مسائل خرافي، بدعت و کج فهمي غوغا مي‌کند،‌ «گريه» هدف اصلي تلقي شده و احساس جاي معرفت را گرفته است.يکي از اهداف مهم قيام ابي عبدا...(ع) احياء ارزش‌هاي ناب اسلامي و از بين بردن بدعت‌ها و خرافاتي بود که به نام اسلام در جامعه اسلامي رسوخ کرده بود. حال چه سنخيتي بين عزاداري براي سرور آزادگان حسين بن علي(ع) و علامت‌هاي کذايي است که خود نمادي از اعتقادات و ارزش‌هاي مسيحي است؟

 انگيزه امام حسين(ع) از قيام و شهادت، احياء و گسترش امر به معروف و نهي از منکر در جامعه اسلامي و بين مسلمانان بود. پيروان آن امام همام چه مقدار به اين اصل‌هاي مهم ديني التزام عملي دارند؟ جايگاه امر به معروف و نهي از منکر در زندگي مسلمانان حتي در مجالس ابي عبدا...(ع) کجاست؟

 حسين بن علي(ع) در روز عاشورا لقمه حرام را منشأ عناد، لجبازي و ستيزه انسان‌ها با حق و حقيقت اعلام فرموده و بي توجهي سپاه عمر سعد به خطابه‌ها سخنان و جايگاه ولايي خود را ناشي از اين امر دانستند. آيا شأنيت، وزانت وجايگاه بالاي مجالس ابي عبدا…(ع) اقتضاء نمي‌کند هزينه‌هايي که دراين راستا صورت مي‌گيرد «پاک» و «حلال» بوده و افراد اموالي را که حقوق شرعي آن مانند خمس و زکات ادا شده باشد رادر اين زمينه مصرف کنند؟

 رعايت «حق الناس» از دغدغه‌هاي مهم ابي عبدا...(ع) بودو تا آخرين لحظه حيات نوراني خود بر آن اصرار مي‌نمود. پيروان آن امام عزيز چقدر به اين امر اهتمام دارند؟ آيا ايجاد مزاحمت‌هاي صوتي به بهانه برگزاري مراسم عزادراي، سد معبر و طولاني کردن مراسم تا پاسي از شب و.... با رعايت حق الناس سازگاري دارد؟

 پيغمبر گرامي اسلام(ص) يکي از اهداف مهم بعثت را از بين بردن آلات لهوو موسيقي اعلام فرمودند.اما برخي از پيروان ايشان، مراسم سوگواري فرزند پاک پيامبر و مظهر عصمت الهي حسين بن علي(ع) را با آلات موسيقي آلوده مي‌کنند.

 عاشورا دانشگاه عشق است. دانشگاهي که درس‌هايش معنويت،‌ اخلاص، وفا، غيرت، عبوديت،‌ تقوا، از خودگذشتگي، حيا، حجاب و ... است. محور برنامه‌هاي ما در ايام عزاداري سيدالشهدا(ع) و محتواي سخنراني‌‌ها و مداحي‌ها چه مقدار با آموزه‌هاي عاشورا سنخيت دارد؟

 از صدر اسلام تاکنون مساجد سنگر مستحکم اسلام به شمار مي‌رود و همه موظف به تقويت جايگاه اين مکان مقدس هستند و بايد تمام فعاليت‌هاي ديني و ارزشي بامحوريت مساجد صورت گيرد. حال، اعلام استقلال برخي هيأت‌ها و فاصله گرفتن آنان از مساجد چه توجيهي مي‌تواند داشته باشد؟ آيا استمرار اين حرکت‌ها دردراز مدت خطرناک نيست؟ 

 ماه محرم وصفر به ويژه دهه اول محرم که تجليگاه حضور پرشکوه مردم، مخصوصا جوانان در مساجد و محافل حسيني است بهترين فرصت تبليغي براي هدايت وانذار و ابلاغ پيام الهي و تبيين فلسفه عاشورا و زمينه سازي براي الگو گيري از شهداي کربلا به حساب مي‌آيد. جوانان ما با الهام از کربلا و عاشورا آلودگي‌ها و زشتي‌هاي اخلاقي را از خود دور نموده و حسيني‌وار زندگي کنند و پيران ما حبيب بن مظاهر راسر مشق قرار داده و در دفاع از ولايت والتزام عملي به مباني اعتقادي و اخلاق کوتاهي نکنند. خردسالان، علي اصغر و عبدا... بن حسن، نوجوانان ما قاسم بن حسن، جوانان ، علي اکبر ، ميانسالان،‌ابوالفضل العباس(ع) و خواهران زينب کبري(س) را سر مشق خويش قرار داده و زندگي خود را براين اساس تنظيم کنند.آيا مبلغان مداحان و دستگاه‌هاي فرهنگي تبليغي در سوق دادن مردم به اين حقايق موفق بوده‌اند؟!

 

 

شنبه 19 آذر 1390 - 10:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری