دوشنبه 5 خرداد 1399 - 8:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

سه ثانيه

 

سه ثانيه

نويسنده و تصويرگر : ژورژ لموئن

مترجم : مرجان حجازي‌فر

چاپ و تيراژ : اول 90 / 3000 نسخه

ناشر : كتاب‌هاي شكوفه وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

درباره محتواي كتاب سه ثانيه بيان مي‌شود كه در هر سه شبانه روز نزديك به سه‌هزار نفر از كودكاني كه چيزي براي خوردن و آشاميدن ندارند جان خود را از دست مي‌دهند . سي‌هزار نفر ديروز ، سي‌هزار نفر امروز . در آفريقا ، آسيا و آمريكاي جنوبي ، درهر سه ثانيه كودكي از دنيا مي‌رود . در يك ثانيه تابش نور خورشيد ، در دو ثانيه پرواز پرنده و در سه ثانيه قطره‌هاي باران ... و باز كودكي با زندگي خداحافظي مي‌كند . چون شش ميليارد نفر از خواهران و برادرانش ، بسياري از انسان‌ها نمي‌دانند و نمي‌خواهند كه ثروت خود را با ديگران تقسيم كنند . در حالي كه جمعيت زمين به سرعت در حال افزايش است ،‌كسي به فكر گرسنه‌‌هاي زمين نيست !

بعضي از كشورها هنوز موفق نشده‌اند كه از بيماري‌هاي ناشي از سوء تغذيه پيشگيري كنند . ولي در بسياري از كشورها مواد سرشار از ويتامين‌هاي مورد نياز براي زندگي به فراواني وجود دارد . بهتر است همه به فكر چاره‌اي براي حل اين مشكل باشيم . اگر كاري نكنيم فردا باز هم سي‌هزار كودك ديگر از گرسنگي خواهند مرد . به راستي تا چه زماني سران كشورهاي ثروتمند براي اين تصميم كه هر كودكي حق دارد از نعمت زندگي بهره‌مند باشد منتظر خواهند ماند ؟ آيا لازم است كه هر سه ثانيه يك‌‌‌بار يكي از بين ما ، كودك يا بزرگ ،‌ اين را بگويد ؟ تكراركند ؟ و فرياد بزند كه به فكر كودكان گرسنه باشيد ؟

سه ثانيه ، يعني زندگي . پرنده‌اي پرواز مي‌كند و رنگين‌كماني پيدا مي‌شود . در تمام سه ثانيه‌ها ، هزاران دانه به پرواز درمي‌آيد و ميليون‌ها كلمه گفته مي‌شود . اما در تمام اين سه ثانيه ها بي‌عدالتي وحشتناكي انسانيت را زير سوال مي‌‌برد گرسنگي در جهان ، براي بزرگ و كوچك نبايد عادي شود . چون دنيا و زندگي به زيبايي باغي رويايي است كه بايد بين همه تقسيم شود .

سه ثانيه به قلم و تصويرگري ژورژ لموئن و با ترجمه مرجان حجازي‌فر در چاپ نخست خود با شمارگان 3000 نسخه و با قيمت 2300 تومان توسط كتاب‌هاي شكوفه وابسته به موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

يكشنبه 13 آذر 1390 - 11:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری