سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 3:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

مهماني خانه باغ

 

مهماني خانه باغ / نگاهي از سر شوق به كتاب خدا ؛ آيه‌هايي از سوره بقره ( مجموعه كتاب خدا / 4 )

نويسنده : زهرا نرگسي

ناظر : سيدمحمد سادات اخوي

چاپ و تيراژ : اول 90- 3000 نسخه

ناشر :‌ شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه ا نتشارات اميركبير

 

سيدمحمد سادات اخوي در پيشگفتار كتاب حاضر بيان مي‌كند كه قدم گذاشتن در راهي كه بزرگاني به معناي دقيق كلمه بزرگ ، آن مسير را رفته و آثاري نيز پديد آورده‌اند ؛ كار دشواري است و از اين نظر ، شايد بشود نوشته شدن  اين مجموعه را خطري براي پژوهشگران و نويسندگانش دانست . سادات اخوي ادامه مي‌دهد كه عنوان « كتاب خدا » نشان مي‌دهد كه بيش از همه چيز ، قرار پديدآورندگان مجموعه بر وفاداري به متن قرآن كريم است و در اين راه ،‌ تجربه گرانبهايي نيز دارند . وي مهم‌ترين هدف پژوهشگران و نويسندگان دو مجموعه را آشنايي بيشتر و بهتر نسل امروز با كتاب خدا و سرگذشت اهل‌بيت ( ع ) مي‌داند كه به همين علت پژوهشگران و نويسندگان  براي رسيدن به اين هدف تصميم گرفته‌اند با نگاهي امروزي و اخلاقي بسوي متون تدوين شده در دوره‌هاي گذشته تاريخي بروند .

سيدمحمد سادات اخوي تاكيد مي‌‌‌كند كه روشن است كه اگر از نويسندگان خواسته مي‌شد داستان يا رماني مبتني بر متون كتاب بنويسند ، نتيجه‌اي جز آنچه نگارش شده پديد مي‌آمد ؛‌ بنابراين ،‌ منابعي كه در دو مجموعه  معرفي خواهند شد  فقط منابع اصلي بوده‌اند و از ياد كردن كتاب‌هاي فرعي پرهيز خواهد شد كه اگر اثري در مجموعه باشد ، بيش از منابع و تاثير خلوص نويسندگان آنها ، مبتني بر عنايات خداي قرآن و اهل بيت‌ ارجمند رسول اكرم ( ص ) خواهد بود .

سادات اخوي يادآور مي‌شود كه قدم گذاشتن در مسير پژوهش و نوشتن مجموعه « كتاب خدا » براي پژوهشگران و نويسندگان جوان و خوش قلم آن ، رفتن به راه شهر سنگستان است ! وي اظهار مي‌‌كند كه در اين مجموعه و جلد سوم آن بناي بر بي‌نياز كردن مخاطبان از منابع اصلي  نيست بلكه نويسندگان تلاش خواهند كرد  با ايستادن بر ستون‌هاي پژوهشگران ارجمند مجموعه ، دست دل مخاطبان را بگيرند و پس از چشاندن مختصري از ترجمه‌‌ها و تفسيرهاي گوناگون آنها را به خواندن اصل تفسيرها علاقه‌مندتر كنند چنانكه مخاطبان پس از مطالعه هر جلد از مجموعه ، مشتاق به خواندن متون اصلي شوند .

سيدمحمد سادات اخوي يادآور مي‌شود كه كتاب‌ها براساس گوناگوني نگاه و گاهي شباهتي توام با تفاوت انتخاب شده‌اند . بعنوان نمونه تفسير نمونه كه نتيجه تلاش مجموعه‌اي از نويسندگان فاضل حوزه علميه است و زير نظر استاد مكارم شيرازي تدوين شده ، شباهت فراواني با تفسير الميزان دارد اما از نظر نگاه روزآمد ، ساده و شايان استفاده است .

درباره آيه 259 سوره بقره در كتاب حاضر مي‌خوانيم :

" الميزان : ... يا مثل آن مردي كه بر دهكده‌اي گذر كرد كه با وجود بناهايي كه داشت ،‌ از سكنه خالي بود . از خود پرسيد : - خدا چگونه مردم اين دهكده را زنده مي‌كند ؟ پس خدا او را صد سال بميرانيد ... آنگاه زنده‌اش كرد و پرسيد: - چه مدتي مكث كردي ؟ گفت : « يك روز يا قسمتي از يك روز . » خداوند فرمود : -  نه بلكه صدسال مكث كردي. به خوردني و نوشيدني خويش بنگر كه طعمش در اين صدسال دگرگون نشده و به درازگوش خويش بنگر ... ( ما از همه اين كارها منظورها داريم يكي اين است كه ) تو را آيتي و عبرتي براي مردم قرار دهيم . استخوانها را بنگر كه چگونه آنان را برمي‌انگيزانيم و سپس آنها را با گوشت مي‌پوشانيم ...  همين كه بر او روشن شد كه صدسال است مرده و اينك دوباره زنده شده ، گفت : - مي‌دانم كه خدا به همه چيز تواناست .

نگاه بهتر : در آيه ، نه اسم روستا آمده و نه اسم كسي كه زنده‌ شدن مردگان را ديد ... و اين مجهول بودن ،‌ به خاطر آنست كه ما زنده‌ شدن مردگان را امري دور از باور و سخت مي‌دانيم ... اما اين كار براي خداوند ، كاري ناچيز است .

نور : خيلي وقت‌ها  ما چيزهايي را نمي‌بينيم كه وجود دارند ... چيزهاي ساده‌اي كه مثل هوا كه براي زندگي به آن نياز داريم ولي به چشم نمي‌‌آيند . بعضي از دستورها و حكمت‌هاي الهي را هم نمي‌توانيم با عقلمان بسنجيم و درك كنيم ولي براي زندگي‌مان لازمند .

مهماني خانه باغ / نگاهي از سر شوق به كتاب خدا ؛ آيه‌هايي از سوره بقره ( مجموعه كتاب خدا / 4 ) به قلم زهرا نرگسي ،  با نظارت سيدمحمد سادات اخوي در چاپ نخست خود با شمارگان 3000 نسخه و با قيمت 20000ريال توسط شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير انتشار يافته است .

 

 

 

 

 

يكشنبه 13 آذر 1390 - 11:3


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری