پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 10:57
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

آخرين سلام

 

آخرين سلام / نگاهي از سر شوق به كتاب خدا ؛ آيه‌هايي از سوره بقره ( مجموعه كتاب خدا / 3 )

نويسنده : محمد جهان تيغ

ناظر :‌ سيدمحمد سادات اخوي

چاپ و تيراژ : اول 90- 3000 نسخه

ناشر : شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

سيدمحمد سادات اخوي در پيشگفتار كتاب حاضر بيان مي‌كند كه قدم گذاشتن در راهي كه بزرگاني به معناي دقيق كلمه بزرگ ، آن مسير را رفته و آثاري نيز پديد آورده‌اند ؛ كار دشواري است و از اين نظر ، شايد بشود نوشته شدن  اين مجموعه را خطري براي پژوهشگران و نويسندگانش دانست . سادات اخوي ادامه مي‌دهد كه عنوان « كتاب خدا » نشان مي‌دهد كه بيش از همه چيز ، قرار پديدآورندگان مجموعه بر وفاداري به متن قرآن كريم است و در اين راه ،‌ تجربه گرانبهايي نيز دارند . وي مهم‌ترين هدف پژوهشگران و نويسندگان دو مجموعه را آشنايي بيشتر و بهتر نسل امروز با كتاب خدا و سرگذشت اهل‌بيت ( ع ) مي‌داند كه به همين علت پژوهشگران و نويسندگان  براي رسيدن به اين هدف تصميم گرفته‌اند با نگاهي امروزي و اخلاقي بسوي متون تدوين شده در دوره‌هاي گذشته تاريخي بروند .

سيدمحمد سادات اخوي تاكيد مي‌‌‌كند كه روشن است كه اگر نويسندگان خواسته مي‌شد داستان يا رماني مبتني بر متون كتاب بنويسند ، نتيجه‌اي جز آنچه نگارش شده پديد مي‌آمد ؛‌ بنابراين ،‌ منابعي كه در دو مجموعه  معرفي خواهند شد  فقط منابع اصلي بوده‌اند و از ياد كردن كتاب‌هاي فرعي پرهيز خواهد شد كه اگر اثري در مجموعه باشد ، بيش از منابع و تاثير خلوص نويسندگان آنها ، مبتني بر عنايات خداي قرآن و اهل بيت‌ ارجمند رسول اكرم ( ص ) خواهد بود . سادات اخوي يادآور مي‌شود كه قدم گذاشتن در مسير پژوهش و نوشتن مجموعه « كتاب خدا » براي پژوهشگران و نويسندگان جوان و خوش قلم آن ، رفتن به راه شهر سنگستان است ! وي اظهار مي‌‌كند كه در اين مجموعه و جلد سوم آن بناي بر بي‌نياز كردن مخاطبان از منابع اصلي  نيست بلكه نويسندگان تلاش خواهند كرد  با ايستادن بر ستون‌هاي پژوهشگران ارجمند مجموعه ، دست دل مخاطبان را بگيرند و پس از چشاندن مختصري از ترجمه‌‌ها و تفسيرهاي گوناگون ، آنها را به خواندن اصل تفسيرها علاقه‌مندتر كنند چنانكه مخاطبان پس از مطالعه هر جلد از مجموعه ، مشتاق به خواندن متون اصلي شوند .

 " در باب آيه 83 سوره بقره در كتاب حاضر مي‌خوانيم :

الميزان : و ياد آريد هنگامي را كه از بني‌اسرائيل عهد گرفتيم كه جز خداي يكتا را نپرستيد و درباره پدر و مادر و خويشان و يتيمان و فقيران نيكي كنيد ... و به « زبان خوش » ، با مردم تكلم كنيد و نماز را به پاي داريد و زكات مال خود را بدهيد .  شما ، جز چند نفر ،‌ عهد را شكستيد و روي گردانيديد ... و شماييد كه از حكم و عهد خدا برگشتيد .

نگاهي بهتر/ نكته‌هاي مشترك تفسيرهاي الميزان و نور : چگونه و به چه صورتي به ديگران نيكي كنيم ؟ اولين مرتبه از نيكي ، پرستش خداوند است و در كنار آن احترام به پدر و مادر . اگر پدر و مادر از لحاظ مالي نيازمند باشند بايد به آنها ياري رساند و اگر غني بودند ، از نظر روحي به آنها كمك كنيم . بايد به لفظ پدر مادر در كنار هم توجه داشته باشيم و با گرايش به يكي از آنها ، ديگري را ناراحت نكنيم . اول نزديكان و خويشان ، بعد يتيمان و فقيران را ياور باشيم . خوش‌رو و خوش‌صحبت باشيم . در كنار همه اين‌ها ،‌ نماز ، زكات و احسان ( نيكي بي منت) جايگاه خاصي دارد.

چهارشنبه ، 5 تير :

كاش اين آيه و اين تفسير را زودتر خوانده بودم . شايد اگر اين روايت آخري را درباره اين آيه خوانده بودم ،‌ هنوز محمود دوستم بود . هر روز يك دين پيدا مي‌كرد و هر روز پيرو يك مكتب بود . عادتش شده بود كه همه‌اش به اسلام ايراد بگيرد و اعصاب مرا به هم بريزد . نمي‌دانم ، شايد هم نيتش اين نبود . شايد واقعاً مي‌خواست حقيقت را پيدا كند و من همه‌اش فكر مي‌كردم مي‌خواهد دين را مسخره كند . حالا كه خوب فكر مي‌كنم ، مي‌بينم كه دور و بري‌هايش توي محل كار ،‌ آدم‌هاي بي‌قيد و بندي بودند ... من هيچ وقت از اين زاويه به محمود نگاه نكردم ... نگاه مهربان به كسي كه نياز به كمك دارد و قرآن درباره او سفارش به نيكي كرده ،‌ اگر نه حتماً بيشتر تحملش مي‌كردم . كاش بشود دوباره رابطه‌ام را با محمود از سر بگيرم ... كاش بشود ... يعني مي‌شود ؟

آخرين سلام / نگاهي از سر شوق به كتاب خدا ؛ آيه‌هايي از سوره بقره ( مجموعه كتاب خدا / 3 ) به قلم محمد جهان‌تيغ و با نظارت سيدمحمد سادات اخوي در چاپ نخست خود با شمارگان 3000 نسخه و با قيمت 21500 ريال توسط شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير  انتشار يافته است .

 

 

 

 

يكشنبه 13 آذر 1390 - 11:1


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری