جمعه 16 خرداد 1399 - 21:34
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

هفتاد و دو ساعت بيداري

 

هفتاد و دو ساعت بيداري  - مجموعه كتاب خدا (‌2 )

نويسنده : زينب عطاءاللهي

ناظر : سيدمحمد سادات اخوي

چاپ و شمارگان : اول 90- 3000 نسخه

ناشر : شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

سيدمحمد سادات اخوي در پيشگفتار كتاب حاضر بيان مي‌كند كه قدم گذاشتن در راهي كه بزرگاني به معناي دقيق كلمه بزرگ ، آن مسير را رفته و آثاري نيز پديد آورده‌اند ؛ كار دشواري است و از اين نظر ، شايد بشود نوشته شدن مجموعه« كتاب خدا »و مجموعه  « جاي پاي رود » را خطري براي پژوهشگران و نويسندگانش دانست .  سادات اخوي ادامه مي‌دهد كه عنوان « كتاب خدا » نشان مي‌دهد كه بيش از همه چيز ، قرار پديدآورندگان مجموعه بر وفاداري به متن قرآن كريم است و در اين راه ،‌ تجربه گرانبهايي نيز دارند . وي مهم‌ترين هدف پژوهشگران و نويسندگان دو مجموعه را آشنايي بيشتر و بهتر نسل امروز با كتاب خدا و سرگذشت اهل‌بيت ( ع ) مي‌داند كه به همين علت پژوهشگران و نويسندگان  براي رسيدن به اين هدف تصميم گرفته‌اند با نگاهي امروزي و اخلاقي بسوي متون تدوين شده در دوره‌هاي گذشته تاريخي بروند .

سيدمحمد سادات اخوي تاكيد مي‌‌‌كند كه روشن است كه اگر از نويسندگان خواسته مي‌شد داستان يا رماني مبتني بر متون كتاب بنويسند ، نتيجه‌اي جز آنچه نگارش شده پديد مي‌آمد ؛‌ بنابراين ،‌ منابعي كه در دو مجموعه  معرفي خواهند شد  فقط منابع اصلي بوده‌اند و از ياد كردن كتاب‌هاي فرعي پرهيز خواهد شد كه اگر اثري در مجموعه باشد ، بيش از منابع و تاثير خلوص نويسندگان آنها ، مبتني بر عنايات خداي قرآن و اهل بيت‌ ارجمند رسول اكرم ( ص ) خواهد بود . سادات اخوي ادامه مي‌دهد كه در مجموعه كتاب خدا ، به حتم به كتاب‌هايي مانند فرهنگ‌هاي لغت عربي ،‌ قاموس قرآن و غيره نيز مراجعه شده است اما كدام مراجعه پژوهشي ،‌ برتر از تلاش فاخر و ارزشمند استاد ارجمند و علامه بزرگوار ،‌ سيدمحمد حسين طباطبايي  خواهد بود ؟ و چنين است كه نويسندگان مجموعه ،‌ تفسير شريف علامه – تفسير الميزان – را محور قرار داده‌اند .  وي تاكيد مي‌كند كه در مجموعه كتاب خدا كه جلد دوم آن در پيش روي خوانندگان قرار دارد  ،‌ بناي بي‌نياز كردن مخاطبان از منابع اصلي نيست بلكه نويسندگان تلاش مي‌كنند با ايستادن بر ستون پژوهش‌هاي پژوهشگران ارجمند مجموعه ، دست دل مخاطبان را بگيرند و پس از چشاندن مختصري از ترجمه‌ها و تفسيرهاي گوناگون ،‌ او را به خواندن اصل تفسيرها علاقه‌مندتر كنند . چنانكه كه مخاطبان پس از مطالعه هر جلد مجموعه ،‌ مشتاق به خواندن متون اصلي شوند .

سيدمحمد سادات منصوري در پايان يادآور مي‌شود كه در همه بخش‌ها خوانندگان ابتدا آيه را خواهند خواند و پس از آن ترجمه هر آيه به قلم مفسران مرجع كتاب مطالعه مي‌شود . پس از آن بخش نيز با عنوان نگاهي بهتر مخاطبان وارد بخش ديدگاههاي تفسيري مي‌شوند كه در اين بخش نيز ،‌ بسته به دشواري قلم و با پرهيز از دخالت بي‌حساب و كتاب در قلم نويسندگان تفسيرهاي اصلي مشاهده خواهد شد كه نويسندگان هر جلد از مجموعه ،‌ تلاش كرده‌اند كه متن اصلي را ساده و درخور درك مخاطبان علاقه‌مند و كم حوصله (! ) امروزي كنند . در بخش هشتم كتاب حاضر مي‌خوانيم :

" بعد از فوت علي ، در تمام روزهايي كه گذرانده بود  ، همه چيز را به مسخره گرفته بود ، حتي موقع خداحافظي با مادرش همه نذرهاي پدرش را ... امام رضا و تمام اعتقاداتي را كه روزي سرش را مي‌داد ، به خاطر دفاع از همان اعتقاداتي كه ديگر قبولشان نداشت و مسخره‌شان مي‌كرد . پشيمان بود ... بلند شد به ساعت نگاه كرد . چند دقيقه تا ظهر مانده بود . تجديد وضويي كرد و سجاده را انداخت . صداي ساعت در گوشش بود و چيزهايي را زيرلب مي‌گفت كه خودش نمي‌فهميد . هر ذكر ، دعا ، يا حرفي را كه در دل داشت و سالها فراموش كرده بود  ،‌ به زبان آورد . حتي ارتباط واژه‌ها را نيز نمي‌فهميد ... فقط اين را مي‌دانست كه آيه‌ها در چشم و دلش صخره ترديدش را مي‌تراشيدند . حرف به حرف و جمله  به جمله ، همه چيز را در ذهنش مرور كرد . سالها پيش ، وقتي صداي تلاوت آرام و آهنگين پدر در خانه مي‌پيچيد ،‌ همه خوانده‌ها را « شنيده » بود . سر ش به سجده بود و اشك مي‌ريخت كه صداي تلفن بلند شد . به سرعت از جا پريد و گوشي را برداشت .... "

هفتاد و دو ساعت بيداري  - مجموعه كتاب خدا (‌2 ) به قلم زينب عطاءاللهي در چاپ اول خود با شمارگان 3000 نسخه و با قيمت 17000 ريال توسط شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

 

يكشنبه 13 آذر 1390 - 10:59


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری