يكشنبه 26 خرداد 1398 - 1:2
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

حجت الاسلام عباس اسكندري
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم

 

مراسم عزاداري امام حسين(ع)؛ دانشگاه تربيت انسان‌ها

 

اهميت محرم و زنده‌نگه داشتن ياد و خاطره واقعه عاشورا و شهداي آن به ويژه حضرت اباعبدالله الحسين(ع) به اين جهت است كه آن واقعه عظيم منجر به حفظ اسلام و ادامه راه نبوت و امامت بود. اگر شما مي‌بينيد ائمه اطهار(ع) و بزرگان دين، ما را به بزرگداشت ياد و خاطره عاشورا و شهداي كربلا توصيه كردند به اين خاطر است كه با حضور مردم در صحنه موجب حفظ و تقويت دين خواهد شد و اگر مي‌بينيد در روايات يك شأن و جايگاه خاصي براي امام حسين(ع) در نظر گرفته شده است كه براي احدي در نظر نگرفته‌اند مثل اينكه تنها در تربت قبر او شفاست و انسان تنها مجاز است تربت آن حضرت را براي شفا بخورد، يا تنها بر تربت پاك او نماز خواندن استصواب موكد دارد، يا گريه بر مصائب اوست كه موجب آمرزش گناهان مي‌شود و موارد ديگر، به اين خاطر است كه قيام و انقلاب و شهادت امام حسين(ع) موجب بقاء دين اسلام شده است.

طبيعي است برنامه و مراسمي مورد تائيد آنان خواهد بود كه منجر به تقويت، نشر، توسعه و بقاء دين شود.

بدون ترديد بايد به اين نكته توجه داشت كه نمي‌توانيم به بهانه برگزاري مراسم عزاداري حضرت اباعبدالله الحسين(ع) اصول، مباني و احكام دين را ناديده بگيريم و همين جاست كه مسئولان و دست‌اندركاران برگزاري مجالس اباعبدالله الحسين(ع) وظيفه دارند از ورود هر گونه انحراف، خرافه و بدعت به برنامه‌هاي عزاداري امام حسين(ع) با جديت جلوگيري كنند و اجازه ندهند افرادي يا از سر ناداني و جهالت و يا خداي ناكرده تحت تاثير وسوسه‌هاي دشمنان اين مكتب حيات‌بخش، بالنده و حيات آفرين را بي‌محتوا كنند.

ما در مراسم عزاداري امام حسين(ع) بايد حق و حقيقت كه همان اسلام ناب و مكتب اهل بيت عصمت و طهارت(ع) و امروز انقلاب عظيم اسلامي و نظام مقدس جمهوري اسلامي و حاكميت ولايت فقيه است را ترويج كنيم و مي‌بايست روح ظلم ستيزي و مقابله با استكبار جهاني و ظالمان و خيانتكاران در عالم را در مراسم عزاداري امام حسين(ع) حاكم نموده و نداي هيهات من الذله را براي هميشه فرياد كنيم.

مراسم عزاداري امام حسين(ع) بايد دانشگاه تربيت انسان‌ها باشد. در اين برنامه‌ها بايد انسان‌ها ساخته شوند، نسل جوان و نوجوان ما تربيت حسيني شوند تا اينكه كشور و انقلاب و نظام اسلامي از همه خطرات مصون و محفوظ بماند.

مراسم عزاداري امام حسين(ع) بايد محل ترويج قرآن و آيات الهي و بيان احكام ديني و فقه و فقاهت اسلامي باشد و حقيقتا براي رسيدن به چنين اهدافي بايد براي مسئولان هيئت‌هاي مذهبي و دست‌اندركاران امور هيئت‌ها دوره‌هاي آموزشي، ارتقاي سطح تحصيلي و آگاهي‌هاي لازم از اوضاع و احوال روز در نظر گرفته شود.

اردوهاي آموزشي، ديدار با علما و شخصيت‌ها و تامين محتواي فكري و معرفتي از ضرورت‌هاي اجتناب‌ناپذير مسئولان و دست‌اندركاران هيئت‌هاي مذهبي است و هيئت‌هاي مذهبي بايد روحاني‌محور و مسجد مدار و بر پايه عبوديت خداي متعال به صورت خاص اقامه نماز و تهذيب نفس و اخلاق و رعايت عفاف و حجاب اسلامي و كرامت انساني باشند تا مديريت آينده جهان بر تفكر اسلام اصيل استوار شود.

 

 

يكشنبه 13 آذر 1390 - 10:53


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری