سه‌شنبه 30 دی 1399 - 17:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

بازخواني وقايع عاشورا از مدينه تا شام

 

گزارشي از  افتتاحيه نمايشگاه «خيمه خورشيد»


نخستين نمايشگاه فرهنگي هنري عاشورا با عنوان «خيمه خورشيد» برپا شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در مراسمي كه صبح شنبه ـ12 آذرماه ـ در كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان برپا شده بود،‌ امير خوراكيان و علي اكبر ولايتي ـ مشاور بين‌الملل مقام معظم رهبري ـ از نمايشگاه «خيمه خورشيد» بازديد كردند.

در ادامه خوراكيان ـ رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران ـ با خير مقدم به حاضران گفت: از روزي كه در جمع دوستان تصميم گرفتيم برنامه‌اي با رويكرد تبيين حركت امام حسين (ع) در عاشورا و انتقال پيام‌ها،‌ درس‌ها و عبرت‌هاي اين حادثه بزرگ برپا كنيم‌، همه چيز به گونه‌ي ديگري رقم خورد.

او با برشمردن تفاوت‌هاي اصلي اين نمايشگاه با ساير برنامه‌هاي برگزار شده در اين حوزه، عنوان كرد: هر روز كه كار پيش مي‌رفت شرايط به گونه‌ي ديگر رقم ‌خورد، به طوري كه در حد انتظار ما نبود و تمام مشكلات آن به شكل زيبايي برطرف ‌شد.

خوراكيان خطاب به جمع حاضر گفت:‌ در اين مراسم نه احساس مسئوليت و نه ميزباني دارم تا بخواهم به شما خير مقدم بگويم. حس من در اين مراسم همچون دربان حرم امام رضا(ع) است كه امروز مثل شما در اين مراسم حضور دارد.

رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با اشاره به اهداف اين مجموعه در برپايي چنين نمايشگاه‌ها و برنامه‌هايي گفت: مي‌خواهيم با استفاده از امكانات هنري و نگاه چند رسانه‌اي، به اتفاقات فرهنگي هنري و به ويژه در ارتباط با موضوعات تاريخي‌، اسلامي و مرتبط با انقلاب وارد شويم تا امكان انتقال پيام اين دستاوردها را براي مخاطبان خود فراهم كنيم.

او اضافه كرد: قطعا اين نمايشگاه كه براي اولين بار به اين شكل حاصل شده، كمبودهايي دارد اما در خلال آن ما كسب تجربه مي‌كنيم و مبنايي خواهد بود تا در آينده كيفيت فعاليت‌هايمان را افزايش دهيم.

خوراكيان با تاكيد بر لزوم برپايي چنين برنامه‌هاي تاثير گذاري، بيان كرد: بايد جنبه تاثيرگذاري فعاليت‌هايمان را در عرصه افكار عمومي بالا ببريم تا از حالت شكلي به كيفي ارتقا يابيم.

به گفته او، برنامه «خيمه خورشيد» در هشت هزار متر مربع ارائه شده است كه چهار هزار متر مربع آن به بازخواني واقعي عاشورا از مدينه تا شام اختصاص دارد و با مطالعه دقيقي طي چهارماه فراهم شده است.

او تصريح كرد: در بخش «عاشورا و انقلاب»، الهام از حركت عظيم عاشورا در انقلاب اسلامي را مبناي كار قرار داده‌ايم و در كنار آن غرفه‌ي ديگري همچون «عاشورا و دفاع مقدس» نيز داريم.

خوراكيان ادامه داد: فيلم‌ها‌ و انيميشن‌ها در بخش مستقلي جمع‌آوري شده است و در بخش كودك و نوجوان نيز هفت قصه عاشورايي ارائه مي‌شود. همچنين نمايشگاه پوستر و عكس، عرضه محصولات فرهنگي‌، اجراي تعزيه خواني و ادبيات عاشورايي نيز در اين هفته تدارك ديده شده است.

او در پايان اظهار اميدواري كرد: تا اين اتفاق فرصت بهره‌مندي مردم از معارف و پيام‌هاي عاشورايي را فراهم كند.

در نمايشگاه «خيمه خورشيد»، نمايشگاهي با استفاده از تصوير سازي‌هاي مرتبط و برنامه‌هاي چند رسانه‌اي برپا مي‌شود كه تركيبي از حجم‌، عكس‌، نور،‌ صدا،‌ متن با محتواي سير حركت امام حسين(ع) از مدينه تا وقايع كربلا‌ است.

همچنين در بخش «خيمه عاشورا‌، انقلاب اسلامي،‌ بيداري اسلامي» نيز مجموعه كارهاي حجمي و نمايشگاهي با استفاده از تابلو متن گرافيكي همراه با روايتگري راوي زنده در بخش‌هايي از مسير اين بخش ارائه مي‌شود.

در اين خيمه روايت كربلا و ارتباط آن با انقلاب اسلامي ايران و جرياني بيداري اسلامي در منطقه خاورميانه بيان مي‌شود.

در «خيمه عاشورا و دفاع مقدس» نيز مخاطبان در گروه‌هاي 50 نفره با استفاده از توانايي‌هاي فناوري و چند رسانه‌اي به همراه صدا،‌ نور و حجم‌سازي در مسيري 15 دقيقه‌اي با مباحثي از فرهنگ عاشورا و دفاع مقدس آشنا مي‌شوند.

يك غرفه نيز به عكس و پوستر اختصاص دارد كه مجموعه‌اي از كارهاي برتر با موضوعات فرهنگ عاشورايي و عزاداري سنتي را در بر مي‌گيرد.

خيمه كودك و نوجوان نيز ويژه برنامه‌ ماه محرم براي كودكان و نوجوانان است.

همچنين در برنامه ويژه‌اي هر شب و در طول برپايي نمايشگاه شب شعر با دعوت از استادان اين حوزه و جوانان برگزار مي‌شود.

اجراي 10 تعزيه توسط گروه‌هاي حرفه‌اي فعال نيز از ديگر بخش‌هاي اين برنامه است.

نمايشگاه «خيمه خورشيد» از 12 تا 25 آذر از ساعت 8 صبح تا 20 در بلوار كشاورز، ‌خيابان حجاب،‌ سالن كانون پرورش فكري كودكان و نوجوان برپا است.

 

يكشنبه 13 آذر 1390 - 9:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری