سه‌شنبه 21 مرداد 1399 - 6:9
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

مونا ناصرپور

 

عشق حسين(ع)، واجب تر از نان شب است

 

 

  ماه محرم براي ما شيعيان اهميت زيادي دارد. اصولا رنگ و رخ لباس ها و خانه هايمان تغيير مي کند و حال و هواي دلمان بيشتر. اما نهايت آرزويمان اين است که اين عشق و ارادت به فرزندانمان انتقال يابد و آنها نه مثل ما که بيشتر از ما ارادتمند و دنباله روي اين خاندان بزرگ باشند. شروع اين ماه بزرگ بهانه اي ارزشمند بود تا با دوتن از مسئولين تبيان به گفتگو بنشينيم واز چگونگي حسيني کردن فرزندانمان بپرسيم.

حجت الاسلام والمسلمين جناب آقاي آقاميري کارشناس مذهبي و جناب آقاي مهدوي کارشناس ارشد تعليم و تربيت و مشاور خانواده در گفتگويي با ماهمراه شدند تا در خصوص انتقال صحيح واقعه اي به بزرگي عاشورا به فرزندان مطالبي بيان کنند. - جناب آقاي آقاميري، در خصوص درسهاي عاشورا و چگونگي حسيني شدن فرزندان براي ما بفرماييد: برپايي هيئت هاي مذهبي و عزاداري براي انتقال ارزشها بسيار اهميت دارد و بزرگان مابهتر از ما اين موضوع را درک کردند ، حتي در زمان قديم که خفقان بود ، برگزاري مراسم مذهبي را فراموش نکردند .

مرحوم شاه آبادي مي فرمايند براي آنکه دين داري ودين مداري در دل مردم شکل بگيرد بايد هيئت هاي مذهبي و تکايا گسترش يابد. يکي از جاهايي که مردم از هر قشري و در هر سني مي آيند و مي تواند تاثير گذار باشد همين مراسم عزاداري است. کودکان هم وقتي از کودکي در اين گونه مکان ها حاضر شوند ، بسيارموثر است .حتي همين تکيه هايي که کودکان در کوچه ها برپا مي کنند بسيار تاثير گذاراست خيلي ها همين گونه حسيني شده اند. ما در محله اي از جنوب شهر به دنيا آمديم، سه سال قبل از تولد من در سال 1342 پدرم هيئتي درست کردند به نام «نوباوگان حسيني» . الان در سال 1390 آن هيئت هنوز هست و به اسم «جوانان حسيني» فعاليت مي کند و از آن هيئت حدود 120 نفر شهيد شدند.

اينها نشان دهنده اين است که بزرگان ما اهميت احياي فرهنگ حسيني را بهتر از ما مي دانستند .بسياري از اعتقاداتي که ما امروز داريم ازموضوعاتي است که از همان هيئت ها آموخته ايم. اين روزها مراسم هايي چون اعتکاف، دعاي ندبه و ... گسترش يافته که قبل از انقلاب ما اسم اعتکاف را نشنيده بوديم اينها ظهورش از همين مراسم است. بهتر است از کودکي به فرزندان بياموزيم که محبت اهل بيت عليهم السلام از نان شب واجب تر است زيرا دنيا و آخرت مان در گرو محبت اهل بيت است . مرحله ي بعد آشنا کردن آنها با ائمه اطهارعليهم السلام و خصائل آنهاست تا پايه هاي اين محبت ،مستحکم گردد. البته مدارس هم نقش دارند. مدارسي که آموزه هاي ديني خوب و کاملي را انتقال مي دهند ، در تربيت مذهبي فرزندانمان نقش مهمي دارند. اينجايک نکته ي بسيار مهم مطرح است ؛ بايد مراقب تغذيه ي روحي فرزندان به خصوص در مسائل ديني باشيم . اين روزها کتاب هايي نوشته مي شود که باعث اغواي فرزندان ما مي شود .جدا از آن سايت ها و رسانه ها هم تاثير گذارند پس خيلي مهم است فرزندمان چه خوراک روحي دريافت کنند .با کدام کتاب و پاي کلام کدام فرد با اين مسائل آشنا مي شوند. درقدم اول اهميت شناخت و محبت اهل بيت را بايد به فرزندان نشان دهيم و سپس آنها را بامسائل و خصائل ائمه عليهم السلام آشنا کنيم. 

-جناب آقاي مهدوي لطفا تعريفي ازتربيت ديني براي کاربران داشته باشيد : تربيت يعني تغيير رفتار از وضع موجود به وضع مطلوب. طبق اين تعريف، تربيت ديني يعني وضع موجودمان را هر چه هست به يک رفتار ديني و دين پسند برسانيم. در خصوص بحث عاشورا و امام حسين (ع) منظور اين است که بچه هارا طوري تربيت کنيم که در رفتار و انديشه شان از آن بزرگوار تبعيت کنند. من درسالهايي که در کار تعليم وتربيت بودم هيچ منبعي را از عاشورا و کربلا غني تر در بحث تربيت نديدم. جمله اي اين روزها به غلط بيان مي شود که چرا کل زندگي امام حسين (ع) را رها کرديم و فقط بحث عاشورا را پررنگ مي کنيم .درست است که کل زندگي امام حسين (ع)بايد بررسي شود و ارزشمند است اما روز عاشورا يک مينياتوري است از درياي فضيلتي که همه ي عالم درهمه ي تاريخ به فضايل صبح تا عصر امام حسين (ع) نخواهند رسيد.

درداستان عاشورا چيزي نيست که آموزش داده نشود. صبر ، حلم ، فداکاري ، بندگي در برابرخدا و... همه و همه در اين صبح تا غروب ديده مي شود . يک بحث مهم که از روز عاشور مي آموزيم، شکر است. امام در اوج مصيبت در ابتداي خطبه هايي که ايراد مي کردند ،شکر و حمد خدا را بيان مي کردند. اين درسي است که ما براي فرزندمان بگوئيم بسيارتأثير دارد. وقتي مصيبت هاي امام حسين (ع) را برايش مي گوئيم ، اضافه کنيم که درچنين شرايطي امام فقط شکر مي کردند. اين مي شود يک بحث تربيتي تاثير گذار. دربحثحجاب و عفاف و حيا هم نقل مي کنند که يکي از دختران امام حسين (ع) به فرمانده يدشمن مي گويد ما (قافله اسيران) را از خارج شهر ببريد تا کمتر نامحرم ها ما راببينند. يا موضوع اقامه ي نماز حتي در زمان جنگ . روز عاشورا در گيرودار جنگ شخصيبه امام يادآوري وقت نماز را مي کند و امام نماز خواندند.آن هم نمازي با آن حس وحال.پس ما گنجينه اي داريم و از آن بهره برداري نکرده ايم.

_ جناب آقاي مهدوي آياآموزش اين معارف از سن خاصي بايد شروع شود؟ تربيت حسيني از قبل از ولادت بايد انجام شود. مادر در دوران بارداري زيارت عاشورا بخواند .روايتي که مي گويد :کام کودک را با تربت حسين(ع) برداريد ، يعني اين مکتب بزرگ و کوچک نمي شناسد و از سفره ي عاشورا همه بايد استفاده کنند.از خردسالي بايد فرزندانمان را در جريان نعمت هايي که در اين خوان آسماني وجود دارد ، قرار دهيم.

- جناب آقاي مهدوي روش هاي آموزش معارف عاشورايي به بچه ها چطور بايد باشد ؟ براي تربيت ديني و بالاخص تربيت حسيني بايد از روش هاي مختلفي کمک گرفت. روش هاي عملياتي مثل شعر ، سرود ، داستان و داستانک مي تواند موثر باشد. در سنين مختلف با توجه به درک سني شان بايد آموزش داد. شايد گفتن مسائل خاص ودردناک عاشورا به کودک 2 ساله صحيح نباشد و تاثير خوبي نگذارد اما مي توان فراخورسن او از اين درياي عظيم ، نکاتي را آموزش داد. يک موضوع ديگر هم ايجاد فضاي حسينيدر خود خانه است . پدر با کمک فرزندانش پرچم بزند.و خلاصه فضاي خانواده را با عطر وبوي محرم آشنا کنيم. اينکه پدرها با پسرشان و مادر ها با دخترشان در مراسم شرکتکنند خيلي خوب است البته بايد مراقب باشيم که حالت افراطي پيدا نکند و باعث دلزدگي در آنها نشود. شيوه هاي سنتي که والدين ما انجام مي دادند هم مي تواند خيلي موثرباشد.

_جناب آقاي آقاميري چرا ما عاشورا را به عنوان منبعي براي تربيت ديني معرفي مي کنيم ، البته چند نکته اي گفته شد اما به طور دقيق تر بفرماييد : همانطور که جناب آقاي مهدوي اشاره کردند ، در جاي جاي عاشورا ما نکته هاي تربيتي مي بينيم . بحث نماز را که اشاره کردند . اقامه ي نماز در گير و دار جنگ خود پيامهاي زيادي دارد. يکي از آنها اين است که اگر بدعت ها در دين زياد شد ما بايد علاوه بر حفظ اعتقادات خود براي اصلاح جامعه هم اقدام کنيم. در حرکات و سکنات حضرت همه درس است ؛ درس وفاداري ، درس غيرت و درس زندگي . حضرت در گودال قتلگاه بودند که عمر سعد دستورحمله به خيمه ها را مي دهد. حضرت به سختي بلند مي شوند و قد راست مي کنند و مي گويند : اگر دين نداريد ،آزاده باشد. اين جمله از وسط قتلگاه گفته مي شود و نشان دهنده ي غيرت امام است. عاشورا درس غيرتمندي ، ايثار ،پايبندي به عهد ، به خاطر حق از خود وفرزند گذشتن ، درس تربيت فرزند و...را در دل خود دارد. زندگي امام حسين اگر تحليل شود بهترين مربي براي ما خواهد بود.

جناب آقاي مهدوي به نظر شما يکي از نمودهاي زيباي روابط خانوادگي در کربلا کدام است؟ امام حسين ارتباط بسيار زيبايي با تک تک ياران و اعضاي خانواده شان داشتند؛ اما به نظر من يکي از زيباترين آنها ارتباطي بودکه با برادر زاده شان ،حضرت قاسم داشتند ؛ زيرا پدرشان در عاشورا نبود و امام حسين )ع) هم جاي پدرشان بود هم امير و فرمانده اش بود. طبق روايات وقتي حضرت قاسم براي کسب اجازه مي آيند ، اول امام اجازه نمي دهند و بعد که راضي مي شوند يکديگر را درآغوش مي گيرند و از فرط گريه از حال مي روند اين نشان دهنده ي عمق روابط عاطفي امام با اعضاي خانواده شان است. و امام با هريک از اعضاي خانواده در خور حال خود آن فردبرخورد مي کردند . رفتارشان با دختر سه ساله شان به يک گونه بود ، با پسر جوان شان به گونه اي ديگر و با خواهرشان هم به شکلي ديگر. اينها همه درسهايي است که مي توان در زندگي از آن استفاده کرد. ما به بچه ها بايد رويش ها و ريزش هاي عاشورا را متذکرشويم .

به آنها بگوئيم افرادي چون حر که جهنمي بودند اما با آمدن به سپاه حسين (ع) به مقام شهادت رسيدند و بهشتي شدند ؛ در مقابل افرادي در سپاه امام هم بودند کهرفتند و ريزش کردند . اين يک شاه نکته ي تربيتي است که بايد به کودکان منتقل کنيم که همانطور که اگر به دوستان و اولياي خدا بپيونديم، بهشتي مي شويم ، اگر از آنهاببريم زمينه ي سقوط و گمراهي مان فراهم مي شود وآخرتمان را تباه مي کنيم.              

 

 برگرفته از سايت تبيان

 

يكشنبه 13 آذر 1390 - 9:3


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری