چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 10:54
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

شور حسيني در فضاي فرهنگي و هنري

 

«گزارشي از  برنامه هاي فرهنگي و هنري در محرم امسال»


«برنامه‌هاي هنري سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران»:

معاون هنري سازمان فرهنگي‌ هنري شهرداري تهران با اشاره به برنامه‌هاي هنري ماه محرم اين نهاد با عنوان «خيمه‌ هنر»،گفت: برگزاري دومين کارگاه نگارگري مهرهامون، نمايشنامه خواني و نمايشگاه‌هاي هنر عاشورايي، رونمايي آثار موسيقي عاشورايي، برگزاري جايزه ادبي محتشم و نشست آسيب‌شناسي نغمه‌هاي عاشورايي از جمله اين برنامه‌ها است.

 به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، سيدقاسم ناظمي معاون هنري سازمان فرهنگي‌ هنري شهرداري تهران، در اين رابطه افزود: در پي اجراي موفق كارگاه نگارگري مهر هامون در سال گذشته و توليد 15 تابلوي نگارگري، امسال نيز در ايام ماه محرم 15 هنرمند نگارگر ايراني براي به تصوير كشيدن فرازهايي از زيارت وارث به باغ موزه هنر ايراني خواهند آمد.

او ادامه داد: همچنين در همين ايام آثار برگزيده دور اول كارگاه نگارگري مهر هامون به همراه آثار ديگري از نگارگري‌هاي گنجينه موزه امام علي (ع) در سالن حجاب به نمايش گذارده مي‌شود.

 معاون هنري سازمان فرهنگي‌ هنري شهرداري تهران تصريح‌کرد: در ماه محرم و در آستانه اربعين حسيني از 2 آلبوم موسيقي ويژه ايام سوگواري نيز رونمايي خواهد شد. نخستين آلبوم، «كيميا» نام دارد که به آهنگسازي ‌سيدمحمد ميرزماني و با صداي ابراهيم يوسفي‌نژاد توليد شده و در دهه اول محرم به مخاطبان معرفي مي‌شود. دومين آلبوم، «ساقي سرمست» با آهنگ‌سازي آريا عظيمي‌نژاد و صداي محمدعلي كريمخاني نيز در آستانه اربعين حسيني رونمايي مي‌شود.

ناظمي از تدوين وتوليد لوح فشرده آثار «سليم موذن‌زاده» خبرداد و افزود: اين لوح فشرده تصويري، مشتمل بر مراسم عزاداري اين مرثيه خوان سيدالشهداء(ع) در جوار ضريح در حال ساخت حضرت ابوالفضل(ع) است. در سال 1387 که مراحل ساخت ضريح حضرت ابوالفضل(ع) در فرهنگسراي بهمن انجام مي شد، سليم موذن زاده مداح معروف آذري زبان، در کنار ضريح در حال ساخت حضرت اباالفضل(ع) به اجراي برنامه عزاداري براي امام حسين(ع) پرداخت.

او نمايشنامه‌خواني عاشورايي را از ديگر برنامه‌هاي هنري سازمان فرهنگي‌ هنري شهرداري تهران در ايام ماه محرم عنوان کرد و گفت: در اين برنامه، خوانش و اجراي 10 نمايشنامه منتخب مذهبي توسط كارگردانان شناخته شده در دهه دوم محرم در چند فرهنگسرا و موزه سازمان صورت مي‌گيرد. همچنين با مشارکت راديو، از اين نمايشنامه‌خواني‌ها، برنامه راديويي توليد مي‌شود.

 معاون هنري سازمان فرهنگي‌ هنري شهرداري تهران همچنين از برپايي نمايشگاه‌هاي هنر عاشورايي در سطح مناطق 22گانه تهران خبرداد و افزود: با مشارکت 22 استاد از 22 منطقه تهران، در هر منطقه يک کارگاه با حضور دست کم 15 تا 22 هنرجو شکل خواهد گرفت. دستاورد اين کارگاه‌هاي 22 گانه، تابلوهايي با مضامين عاشورايي خواهد بود. پيش‌بيني‌شده که در هر منطقه 22 تابلو توليد شود.

 به گفته ناظمي براي بررسي نغمات عاشورايي و آسيب هايي که در سال هاي اخير در متون، آهنگ ها و ريتم ها و ... مرثيه خواني مراسم عزاداري بروز کرده است، نشستي با عنوان «آسيب‌شناسي نغمه‌هاي عاشورايي» با حضور کارشناسان و صاحب نظران اين حوزه از ادبيات آييني، برگزار خواهد شد.

معاون هنري سازمان فرهنگي‌ هنري شهرداري تهران تصريح‌کرد: همچنين براي قدراني و تکريم شاعران و داستان نويسان عاشورايي، «جايزه ادبي محتشم» به ياد شاعر بزرگ اسلامي، محتشم كاشاني، به اين افراد اهدا مي شود. بدين منظور، آثاري که از محرم سال گذشته تاکنون در حوزه هاي داستان، شعر در قالب هاي رايج شعري نوحه و ترانه، کتاب داستان، مجموعه عاشورايي، مجموعه گردآوري شده شعر و داستان و مجموعه مستقل شعر و داستان، منتشر شده، بررسي و به صاحبان آنها، اين جايزه اختصاص مي‌يابد.

ناظمي افزود: موزه هنرهاي ديني امام علي(ع) نيز براي ايام محرم و صفر، برنامه‌هاي ويژه‌اي را پيش بيني کرده است که از جمله آن مي‌توان به برپايي نمايشگاه کتيبه‌هاي عاشورايي (آثار خوشنويسي استاد کرمعلي شيرازي) با بيش از يک صد اثر از اين هنرمند و برپايي نمايشگاه پژوهشي بررسي 100 پوستر عاشورايي از 3 نسل طراحان گرافيک ايران توسط هشت استاد اشاره کرد. اين نمايشگاه‌ها هم‌اکنون در حال برپايي است و تا 3 اسفند ادامه دارد.

 او ادامه داد: همچنين نمايشگاه عاشورا از منظر تصويرگران معاصر ايران، رونمايي يک اثر نقاشي قهوه‌خانه‌اي (پرده درويشي) اثر زنده‌ياد حسين همداني با عنوان «واقعه کربلا» و، برگزاري سلسله نشست‌هاي پژوهشي بررسي تحليلي تاثير محرم در شکل گيري بناها و معماري اسلامي با تاکيد بر حسينيه‌ها و همچنين نمادشناسي عاشورايي و ... در اين مجموعه نشست‌ها، برنامه هاي اين موزه را در سوگ عزاي حسيني، تشکيل مي‌دهد.

«برنامه هاي معاونت فرهنگي ارشاد»:

به گزارش هنر پرس به نقل از روابط عمومي معاونت امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، در ويژه برنامه‌هاي "آفتاب سرخ" هر يک از واحدهاي زير مجموعه معاونت امور هنري برنامه‌هايي را تدارک ديده‌اند که بدين شرح است.

مرکز هنرهاي نمايشي:

1. ويژه برنامه "شب هاي واقعه"در مجموعه تئاترشهر: (اين ويژه برنامه شامل: اجراي آيين‌هاي گوناگون عاشورايي از قبيل تعزيه، منقبت‌خواني، مقتل خواني، کرنا نوازي، کتل‌گرداني، سنج و دمام و گونه‌هاي نمايشي ديگر چون زره پوشي و خيمه خواني بعد از اذان مغرب و عشا در محوطه مجموعه تئاتر شهر است.)

2. برپايي غرفه هاي ويژه عرضه محصولات فرهنگي، کتاب‌هاي مرتبط با حماسه عاشورا ، آثار موسيقايي مناسبتي و معرفي گونه‌هاي مختلف عاشورايي درمحوطه تئاتر شهر مي‌شود.)

3.اجراي نمايش "کوفيان" در خيمه عاشورايي محوطه تئاتر شهر،از دهه دوم محرم تا ابتداي دهه ماه صفر

4. مجلس شبيه خواني "وداع ياران"،در خيمه عاشورايي محوطه تئاتر شهر،دهه پاياني ماه صفر

5. اجراي نمايش "مجلس شبيه حصر نامه؛کارگاه بکاء"،در تالار اصلي تئاترشهر، به مدت دو ماه

6. اجراي نمايش "تربت"، درتالار سنگلج، به مدت 30 شب.

مرکز هنرهاي تجسمي:

اين مرکز سه برنامه را براي ايام ماه محرم در نظر گرفته است:

 1. برگزاري "کارگاه تجسمي" در موزه هنرهاي معاصر

 2. نمايشگاه "سوگ نگاره ها" نمايش آثار ارزشمند و نفيس هنري از استادان و پيشکسوتان با موضوع محرم)

 3. برگزاي مجلس :"زيارت عاشورا" در موزه هنرهاي معاصر با دعوت گسترده از هنرمندان.

دفتر موسيقي:

دفتر موسيقي نيز توليد دو آلبوم تحت عنوان"نجواهاي عاشورايي"، 4 اجراي زنده موسيقي مرتبط با ايام محرم و تحقيق و پژوهش در رابطه با سبک هاي نوحه خواني با مشارکت 120 مداح از سراسر کشور، اساتيد و صاحب نظران در زمينه تحليل سبک‌هاي نوحه سرايي را در برنامه هاي خود در اين ايام دارد.

بنياد فرهنگي هنري رودکي:

اين بنياد برنامه‌هايي بدين شرح تدارک ديده است:

 1. نمايش "عشق کافي نيست"،در تالار وحدت،از تاريخ 17 آذر تا 2 دي.

 2. نمايش "خورشيد کاروان"،در برج آزادي،از تاريخ 20 آذر تا 4 بهمن.

 3. نمايشگاه "عکس هاي قديمي تعزيه" به اهتمام عليرضا قاسم خان،در تالار وحدت،از تاريخ 8آذر تا 4 دي.

 4. نمايشگاه "عکس هاي برگزيده مختارنامه" و نمايشگاه موضوعي عاشورا،در نگارخانه برج آزادي.

فرهنگسراي نياوران نيزاجراي نمايش "مهاجران" (ويژه کودکان و نوجوانان)،در سالن گوشه، از تاريخ 20 آذر تا 2 دي را در دستور کار دارد.

«برنامه‌هاي صدا و سيما»:

شبکه هاي تلويزيوني سيما در ايام ماه محرم امسال با پخش مراسم عزاداري دلباختگان حسيني در ايران و سراسر جهان و با تبيين حماسه ماندگار حسيني، حضور کارشناسان و انديشمندان، قطره اي از شور و شعور اقيانوس حسينيان را انعکاس مي دهند.

 به گزارش جام جم آنلاين به نقل از روابط عمومي سيما، شبکه يک سيما هر شب ساعت 20 خلاصه مجموعه « مختارنامه » را در دهه نخست ماه محرم به نمايش خواهد گذاشت و با برنامه «هنگام درنگ» که قرار است 2 تا 3 بامداد پخش  شود، بررسي هاي مباحث تاريخي مجموعه «مختارنامه» را مرور مي کند.

مجموعه تلويزيوني سيزده قسمتي "تا رهايي " نيز هر روز، ساعت 22 و 15 دقيقه پخش مي شود.

فيلم هاي تلويزيوني "بيا مي بخشيم"، "نقش ليلي"، "پيش خواهد آمد" و"يک اشتباه کوچولو" نيز از ديگر برنامه هايي است که از اين شبکه در دهه اول ماه محرم پخش خواهد شد.

شبکه يک سيما برنامه هاي "مکن اي صبح طلوع"، "عقيق"، "زيارت وارث"، "سخنراني ويژه محرم"، "آفتاب شرقي"، "درس هايي از قرآن" و  "طرحي براي فردا" را براي همنوايي با سوگواران حسيني در دهه اول  محرم الحرام در نظر گرفته است.

گفته مي شود اين شبکه قرار است مراسم سوگواري و سخنراني مهديه تهران را در  صبح تاسوعا و عاشورا و همچنين ويژه برنامه دعاي ندبه را نيز در روز جمعه پخش کند. مستند « روايت عاشورا » که با

موضوع تأثير عاشورا در زندگي مردم تهيه شده و مستند" عاشورا ضيافت الهي" و " يک صحرا عطش " نيز از ديگر برنامه هايي هستند که براي پخش در اين ايام در نظر گرفته شده است.

شبکه دو سيما نيز برنامه هاي عزاداري کودکان و نوجوانان را پوشش مي دهد، اين شبکه  برنامه هاي معمول خود را نيز با محوريت ماه محرم به مخاطبان خاص خود ارائه مي کند.

شبکه سه سيما برنامه هايي را به صورت زنده از حرم مطهر امام حسين (ع) پخش خواهد نمود که عبارتند از « زيارت وارث »، « سوگواري شيعيان حسيني در کربلاي معلي » و ساير ادعيه، علاوه بر آن مراسم « شير خوارگان حسيني » که در سطح کشور برگزار مي شود را پوشش زنده تصويري خواهد داد.

در روزهاي تاسوعا و عاشوراي حسيني نيز اين شبکه عزاداري هاي دلسوختگان را بطور زنده و مستقيم انعکاس مي دهد.

گروه فرهنگ و معارف اسلامي شبکه سه سيما نيز برنامه  زنده "سمت خدا" را هر روز به جز پنجشنبه ها و جمعه ها ساعت 13:30 پخش خواهد کرد که در اين برنامه با حضور کارشناسان،  به شرح رساله حقوق امام سجاد (ع) و ديگر موضوعات ويژه محرم، پرداخته مي شود.

برنامه هاي "زنده عشق"، از سه شنبه 8 آذر هر روز به جز جمعه ها ساعت 16:15 " محرم در ايران" از سه شنبه 8 آذر هر روز به جز جمعه ها ساعت 15:45، " مثل باران" از سه شنبه 8 آذر هر روز بعد از اذان مغرب، " نجوا" از شنبه 5 آذر هر روز به صورت ميان برنامه، "حقيقت پنهان" از شنبه 5 آذر هر روز به صورت ميان برنامه، " لحظه هاي باراني" از دوشنبه 7 آذر هر روز ساعت 17:15 و " مصباح"  از شنبه 5 آذر هر شب ساعت 22:30 نيز در دستورکار پخش از اين شبکه قرار دارد.

بينندگان اين برنامه ها از سخنان گوهر بار حضرت امام خميني (ره)، رهبر معظم انقلاب، شهيد مطهري، مراجع عظام تقليد، نويسندگان، مداحان و شاعران نيز بهرمند مي شوند.

حجج اسلام طباطبايي، فاطمي نيا، انصاريان، ميرباقري و پناهيان از جمله سخنرانان در اين شبکه و حاج منصور ارضي، محمود رضا طاهري، محمود کريمي، سيد مهدي ميردامادي، سعيد حداديان، محمد طاهري، علي انساني و مهدي سماواتي از جمله مداحان دراين برنامه ها هستند.

گروه اجتماعي اين شبکه نيز برنامه هاي « طريق الحسين(ع) » و کتابخانه را در ايام محرم براي بينندگان خود در نظر گرفته است.

در شبکه چهار سيما مهمترين برنامه ها، به مناسبت دهه اول محرم، روايت مقتل خواني بر اساس کتاب معروف ابن طاووس است که در برنامه "کتاب آه" از اين شبکه پخش خواهد شد.

همچنين اين شبکه « سخنراني مذهبي بانوان » را نيز در خصوص ماه محرم و شخصيت حماسه سازان زن در کربلا را با سخنراني فريبا علاسوند و دکتر روح افزا پخش مي کند.

برنامه هايي نظير" کتاب چهار" و " عصر گفتگو" نيز از ديگر برنامه هاي گروه معارف شبکه چهار سيما است.

در گروه اجتماعي اين شبکه نيز پرده خواني وقايع عاشورادر قالب برنامه "واگويه" براي مخاطبان پخش خواهد شد.

مجموعه نمايشي" خاک تابان" در هر قسمت زندگي يکي از شخصيت ها،  علما و عرفا از جمله "ميرزا رفيع نائيني"، آخوند کاشي، " بابا رکن الدين"، " استاد همائي"، "استاد فاضل هندي"،" حاج آقا رحيم ارباب" و "  مولا محمد بيدآبادي" را به تصوير مي کشد.

علي آئينه چي، امين مقدم، سيد مجتبي بني فاطمه، حيدر توکل و علي عليان نيز از مداحان اهل بيت عصمت و طهارت(ع) اند که مداحي آنها در برنامه  "همپاي کاروان" از شبکه چهار سيما پخش خواهد شد.

" نفخه صور"و" نهضت کربلايي" با حضور دکتر رجبي دواني و حجت الاسلام ميرباقري،  " مباني قرآني قيام امام حسين(ع)" با حضور دکتر مجيد معارف از ديگر برنامه هاي اين شبکه در ماه محرم است.

برنامه هايي مانند: عاشورائيان، منشور، مجله تئاتر، کارگاه هنر، باز اين چه شورش است، کتاب سرا، دفتر شعر، پرده عشاق، پيکر خورشيد، روايت عشق، فتوکليپ و انعکاس مراسم عزاداري در تهران و ديگر نقاط کشور نيز از توليدات شبکه چهار است که در ايام عزاي سيد و سالار شهيدان و ياران با وفايش پخش خواهد شد.

شبکه تهران « زيارت وارث » را هر روز ساعت 12:05 و مجموعه " شايد براي شما هم اتفاق بيافتد" را هر شب ساعت 23:10 پخش مي کند. برنامه هاي « مهر محرم، دلدادگان حسيني، نواي کاروان، ياران شهداي حسين(ع) و نغمه هاي عاشورايي »، از ديگر برنامه هاي اين شبکه است.

در شبکه آموزش يکي از شاخص ترين برنامه ها، « مشاعره آئيني » است که به اشعار محرم و در مدح ائمه معصومين (ع)  اختصاص دارد.اين شبکه همانند ديگر شبکه هاي سيما ويژه برنامه هايي را نيز براي انعکاس عزاداري حسيني اختصاص داده است.

شبکه آموزش سيما با استفاده از کارشناسان مذهبي، برنامه هاي "صبحي ديگر" و "کيميا" را در خصوص حماسه حسيني به بينندگان خود ارائه مي کند و" گل آموز کودک " اين حماسه ماندگار را به زبان ساده و کودکانه براي اين قشر از مخاطبان بيان مي کند.

« سلام بر حسين» به تهيه کنندگي امير قميشي با موضوع کارگاه آموزشي مداحان و ستايشگران  اهل بيت (ع) توسط اساتيد و مداحان همچون حاج منصور ارضي، حاج سعيد حداديان، حاج محمود کريمي و حجت الاسلام والمسلين محمد ميرزا محمدي و روش هاي روضه خواني و سبک هاي نوحه خواني همزمان با ماه محرم هر شب ساعت 20:30 از شبکه آموزش پخش مي شود.

 برنامه هاي: حوالي هفت، راديو هفت، ايران زيبا، مقتل خواني، دود عود، حسين محور وحدت، نغمه هاي عاشورايي نيز از ديگر برنامه هاي توليد شده در اين شبکه است.

شبکه قرآن و معارف سيما نيز خلاصه مجموعه « مختارنامه » را در ده قسمت براي بينندگان خود در نظر گرفته است.

مجموعه نمايشي « سرگشته »، مجموعه ايي ده قسمتي است که به حکايت زندگي عبيدا... ابن حر جعفي مي پردازد که  در جدول پخش برنامه هاي اين شبکه قرار دارد.

اين شبکه همچنين برنامه هاي توليدي و زنده " گلاب ياس" با عاشقان حسيني هم ناله مي شود و با برنامه "اشک روان" روضه رهبر معظم انقلاب و آيات عظام جوادي آملي، حق شناس،جاودان، ضياء آبادي و مجتهدي را به بينندگان خود هديه مي کند.

علاوه بر برنامه زنده « وقت بيداري »، برنامه هاي توليدي و تاميني: کتب عاشورايي، آيينه در کربلاست، رواق، قصيده سرخ، پويا نمايي، محرم در کشورهاي اسلامي، عبرتهاي عاشورا، شور حسيني، سخن حق  نيز از ديگر برنامه هاي شبکه قرآن و معارف سيما است. سخنراني سال گذشته در بيت مقام معظم رهبري، مداحي در بيت معظم له و عزاداري هاي معروف در سراسر ايران و ديگر کشورها نيز از شبکه قرآن و معارف سيما پخش مي شود.

شبکه جهاني جام جم نيز 9765 دقيقه برنامه هاي نمايشي داستاني، سخنراني، ترکيبي، مستند، مسابقه مشاعره، مستند گزارشي، نمايشي ترکيبي و عروسکي ترکيبي را براي ايام محرم امسال تهيه، توليد و تامين کرده است که از سه کانال آسيا، اروپا و آمريکا براي مخاطبان فارسي زبان خارج از کشور پخش مي کند.

ويژه برنامه هايي مانند پخش مراسم عزاداري ايرانيان مقيم خارج از کشور، طبخ و توزيع غذاهاي نذري براي عزاداران مقيم ديار غربت، بحث هاي کارشناسي دکتر ميرباقري و حجج اسلام فاطمي نيا و شجاعي از ديگر برنامه هاي  اين شبکه در ايام محرم است.

گروه کودک و نوجوان اين شبکه نيز خردسالان و کودکان را با مفاهيم عاشورايي و زندگاني حضرت رقيه (س) و علي اصغر (ع) آشنا مي سازد.

همچنين13 فيلم سينمايي، مجموعه هاي نمايشي ويژه محرم و خلاصه اي از سريال مختارنامه، سخنراني ها، مداحي ها و مرثيه سرايي ها نيز براي پخش از شبکه جهاني جام جم در نظر گرفته شده است.

شبکه مستند نيز شنبه تا پنجشنبه ساعت 20 برنامه « اهل سوگ » را در دهه اول ماه محرم روي آنتن مي برد.

از ديگر ويژه برنامه هاي سوگواري سالار شهيدان حضرت امام حسين (ع) در شبکه مستند مي توان به پخش مستندهاي ويژه ماه محرم اشاره کرد.

 

يكشنبه 13 آذر 1390 - 8:39


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری