چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 17:58
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

مونا ناصرپور

 

نمايشگاه بين المللي فرهنگ عاشورايي بستري براي ترويج الگوسازي عزاداري در جهان

 

 

بوي ماه محرم به مشام مي رسد و پرچم هاي سياه عزاي امام حسين(ع) بر بالاي پشت بام ها در كوچه پس كوچه هاي شهر بانگ عزا مي زنند. به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي زنجان،يكهزار و چهار صد سال گذشت و هنوز جهان در عزاي امام حسين(ع) سياه پوش است و داغدار، هر سال رخت سياه بر تن مي كند و زنجير ندامت بر سينه بي وفايش مي كوبد.

 گويي كه اين غم را پاياني نيست هر سال پرشور تر از سال گذشته و غمگين تر از روزهاي واپسين، اين مردم تا چه اندازه مي توانند عزادار مرگ عزيزي همچون امام حسين(ع) باشند؟

دسته جات در كوچه پس كوچه ها و خيابانها يكي پس از ديگري به راه مي افتند و در رساي غم از دست دادن امام خويش سينه زني مي كنند، شايد اندكي از غم و اندوه بي وفايي اين بشر كاسته شود.

هيات ها علم عزا برپا مي كنند و فرياد و نوحه سرايي عزاداران به آسمان مي رسد، گويي كه قرار است ستارگان نيز در عزاي امام حسين(ع) سيه پوش و اشك ريزان باشند.

و اين سوال مدام در ذهن تمامي شيعيان و دوست داران اهل(ع) تكرار مي شود، غفلت تا كي؟ تا آن زمان كه امام خويش را در قيام عليه ظلم و جور يزيديان تنها رها كنيم؟ تا آنجا كه فراموش كنيم، پيامبر(ص) چندي پيش از مرگ خويش امانتي را به ما مسلمانان سپرد و خيانت در برابر امانت دريافت كرد؟ و شايد تا آنجا كه بگوييم هنوز خون حسين(ع) زنده است و تا زماني كه اين عزاداري هست، هيچ شيعه و هيچ مسلماني دست از مبارزه با ظلم و جور برنخواهند داشت تا آنجا كه غفلت سالهاي دور خود را جبران كنند.

در اين ميان زنجانيان عزاداري را به اوج خود رساندند و هر سال با حضور صدها هزار نفري در عزاداري سرور و سالار شهيدان در عصر تاسوعا و فرداي عاشورا حماسه اي آفريدند از اشك و خون و عزا، دست هاي خويش بالا بردند و بارها بر سينه هاي ستبر خويش كوباندند كه ما با قلبي مالامال از غم و اندوه پيش مي تازيم، هنوز بيداريم، آگاهتر شده ايم، بصيرت يافته ايم، دشمن را از خانه بيرون كرده ايم و امروز آمده ايم فرياد لبيك يا حسين(ع) را به گوش تمام جهانيان برسانيم و خوب مي دانيم كه اين فرياد ها و يا ابوالفضل ها هر سال گوش استكباري را كه چشم ديدن شيعه را ندارد، پاره خواهد كرد.

خوب مي دانيم اين همان چيزي است كه دشمنان خدا از آن هرايش دارند، خوب متوجه شده ايم تا زماني كه حسين(ع) و حسينيان هستند، هيچ بمب و موشكي ياراي پاسخ گويي ياران جان بر كف امام عصر(عج) و ولي فقيه را نخواهد داشت.

عزاداري زنجانيان با همين معنا و فرياد و اشك بود كه الگو شد، الگويي از بصيرت و بيداري، الگويي از پاسداشت شهادت بزرگ مرداني كه در راه حمايت از ولي و امام خود سر و جان نمي شناختند و مشتاق به ديدار معبود ابدي خود مي شتافتند.

از اين رو مسوولان استان زنجان نيز به فكر افتادند تا به اين طريق اين عزاداري با شكوه و بزرگ جهان اسلام را صادر كنند، همان موضوعي كه دشمن از آن هراس داشت و دارد و درچهارمين سال برگزاري نمايشگاه فرهنگ عاشورايي، از تمامي كشورهاي اسلامي براي حضور در اين همايش بزرگ حسيني دعوت كردند.

مدير كل تبليغات اسلامي استان زنجان، به حضور 13 كشور در اولين نمايشگاه بين المللي فرهنگ عاشورايي زنجان اشاره كرد و گفت: آستان مقدس حضرت امام حسين (ع) نيز به صورت ويژه و جدا گانه در اين نمايشگاه حضور خواهد داشت.

حجت الاسلام 'علي دشتكي'، حضور نمايندگان و مبلغان ديني ساير كشورها در اين نمايشگاه را موجب انتقال فرهنگ درست عزاداري زنجانيان به ملت هاي مسلمان دانست و افزود: اين موضوع به ويژه در زماني كه خيزشهاي جهان اسلام با الگو گرفتن از نظام اسلامي به پيروزي دست يافته اند اهميت مي يابد.

وي، يادآورشد: تا زمان حاضر ايران با ساير كشورهاي تعاملات فرهنگي بسياري داشته اما هيچ تعامل فرهنگي ديني صورت نگرفته است كه نمايشگاه بين المللي فرهنگ عاشورايي اولين گام را در اين راستا برخواهد داشت.

حجت الاسلام دشتكي به حضور ساير استانها در اين نمايشگاه اشاره و اظهار كرد: تا زمان حاضر برنامه هاي بسياري از استانهاي داوطلب براي حضور در اين نمايشگاه به دست دبيرخانه رسيده و براي حضور در نمايشگاه به تاييد رسيده است.

مدير كل تبليغات اسلامي استان زنجان، برنامه هاي ويژه نمايشگاه در سال جاري را حضور افراد تازه مسلمان شده در نمايشگاه و در سطح مساجد اين استان دانست و گفت: برنامه ويژه اي نيز مركز پژوهشي مهدويت استان قم براي اين نمايشگاه تدارك ديده است.

حجت الاسلام دشتكي، بر لزوم انجام كار فرهنگي براي تعميق باورها و تفكرات توحيدي در جامعه و در ميان مسلمانان تاكيد كرد و افزود: لازمه به سرانجام رسيدن هر حركت و اقدامي در جامعه آميختن آن با برنامه ريزي هاي فرهنگي است.

به گفته وي، اگر امروز جمهوري اسلامي ايران پرچم استقلال، عزت و سربلندي دين مبين اسلام را در دست گرفته و به عنوان يك الگو در دنيا معرفي شده بعلت اعتقادات و باورهاي ديني عميقي است كه در ميان مردم وجود داشته و پافشاري كه مردم براي پاسداري و حفظ آن داشته اند، است.

حجت الاسلام دشتكي، با بيان اينكه قطعا مردم نظام اسلامي براي پاسداري از اين ارزشها و اعتقادات هزينه داده اند، اظهاركرد: جبهه حق همواره بر حاكميت ارزشهاي ديني تاكيد داشته و به همين دليل، متوليان فرهنگي وظيفه و تكليفي مشخص براي حفظ و پاسداري آن داشته و هيچ بهانه و عذري در اين زمينه از آنان پذيرفته نيست.

مديركل تبليغات اسلامي استان زنجان، اين استان را در كانون توجه مسولان فرهنگي كشور دانست و گفت: بايد زنجان در نظام اسلامي كه امروز به عنوان يك الگوي اسلامي به جهان معرفي شده است، بعنوان يك الگو از فرهنگ عاشورايي و ديني مطرح و معرفي شود.

وي، بر لزوم الگو سازي عزاداري زنجانيان در كانون توجهات جهاني تاكيد و خاطر نشان كرد: لازمه تحقق اين موضوع برنامه ريزي تخصصي و كارشناسي براي طرح برنامه هاي قابل ارائه به ساير استانها و كشورهاي اسلامي است.

حجت الاسلام دشتكي، الگو سازي فرهنگي در زمينه فرهنگ عاشورايي را وظيفه سنگين و خطيري توصيف كرد و افزود: زماني كه نگاه هاي ملي و جهاني به زنجان به عنوان پايتخت شور و شعور حسيني منعطف است، رسالت تدوين برنامه هاي فرهنگي در زمينه فرهنگ عاشورايي را بايد به گونه اي انجام داد كه مخاطبان ملي و جهاني اغنا شود.

معاون فرهنگي تبليغات اسلامي استان زنجان و مسول دبيرخانه جشنواره بين المللي فرهنگ عاشورايي، نيز به برگزاري چهارمين دوره نمايشگاه فرهنگ عاشورايي از هفت الي 12 آذر ماه سال جاري در محل دائمي نمايشگاه هاي كاسپين اشاره كرد و افزود: اين جشنواره فرهنگ عاشورايي يكي از نمايشگاه هاي منحصر به فرد در حوزه فرهنگ عاشورايي است.

يوسف اماملو با بيان اينكه نمايشگاه فرهنگ عاشورايي در سال جاري بايد از نظر گروه هاي شركت كننده و عوامل دخيل در حجم وسيع تري برگزار شود، يادآورشد: ايجاد فضاي مناسب براي تفكر و تعمق در ارزشهاي عاشورا و كربلا و فلسفه قيام امام حسين(ع) از جمله اهدافي است كه اين نمايشگاه در صدد دست يابي به آن است.

وي، آشنا سازي مردم با حجم گسترده اي از فعاليت هاي مردمي در استان زنجان و ساير كشورهاي اسلامي شركت كننده در اين نمايشگاه را از ديگر اهداف اين نمايشگاه دانست و اظهار كرد: به عبارت دقيقتر در نمايشگاه فرهنگ عاشورايي سال جاري اقتدار جبهه اسلام و تشيع در مقابل جبهه كفر و استكبار به نمايش در خواهد آمد.

معاون فرهنگي ، آموزشي وپژوهشي اداره کل تبليغات اسلامي استان زنجان، نگاه ويژه به موضوعات روز جهان اسلام با محوريت بيداري اسلامي را از ديگر اهداف اين نمايشگاه توصيف كرد و گفت: تمامي حركت هاي مسلمانان در جهان امروز به نوعي الگو گرفته شده از قيام امام حسين(ع) است.

وي، به راه اندازي بزرگترين هيات مجازي جهان اسلامي همزمان با برگزاري اين نمايشگاه اشاره و خاطر نشان كرد: اين سايت در زمان حاضر با تلاش شبانه روزي سايت تبيان و با محتوا و مباحث ديني براي ايجاد حساسيت در ميان عموم جوانان در دست طراحي قرار دارد.

اماملو، به حضور ساير استانهاي كشور در نمايشگاه فرهنگ عاشورايي اشاره كرد و افزود: محتواي غرفه هاي استانهاي متقاضي براي شركت در اين نمايشگاه بايد به تاييد دبيرخانه رسيده و با محتواي خوب و مناسب در داير شوند.

مسول دبيرخانه دائمي نمايشگاه فرهنگ عاشورايي، هدف از اين تاييد را پرداختن به محتواي مطالب و موضوعات ارائه شده در نمايشگاه دانست و يادآورشد: بايد سطح تمامي اين مباحث بالا بوده و زمينه تفكر و تعمق بازديد كنندگان از نمايشگاه را ايجاد كند.

وي، ساعات برگزاري اين نمايشگاه را صبح ها از ساعت 9 و 30 دقيقه الي 12 ظهر مختص دانش آموزان دانست و اظهار كرد: براي دانش آموزان برنامه هاي ويژه گفتمان ديني و پاسخ گويي به پرسش هاي آنان در زمينه عاشورا و امام حسين(ع) تدارك ديده شده است.

اماملو، با بيان اينكه بعد از ظهر ها اين نمايشگاه از ساعت سه و 30 دقيقه الي هشت شب داير مي باشد، گفت: دبيرخانه دائمي اين نمايشگاه در طول سال داير بوده به بررسي روشهاي ارائه محتواي مناسب و تفكر برانگيز به مخاطبان مي پردازد.

 

 

شنبه 12 آذر 1390 - 9:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری