پنجشنبه 12 تير 1399 - 19:19
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

داود خسروي

 

اثري در ارادت به امام رضا(ع)

 

نگاهي به گروه فيلمسازي «آسمان هشتم»(حسن نجفي)


حسن نجفي در بيست و پنجم شهريور ماه سال 1345 در تبريز متولد شد. او فعاليت هنري خود را با داستان نويسي آغاز و در سال 1357 اولين حضور خود را در تئاتر تجربه كرد. در سال 1362 با نمايش «نيستان اول» كار حرفه اي تئاتر را آغاز كرد و در سال 1364 اولين فيلم كوتاه مستند خود را ساخت. در سال هاي 76-71 به اجراي خياباني تئاتر، ساخت كليپ، و تله تئاتر پرداخت كه اين آثار برنده چند جايزه نيز شدند.

 او همچنين از سال 1373 كار در تلويزيون را آغاز كرد و با مجموعه هاي: «بمان و با من بخوان»، «سرزنش»، «پاتوق»، «ميقات» و «آبي آفتابي» فعاليت هنري خود را ادامه داد. نجفي در سال 1376 به عرصه سينما وارد شد و در فيلم «تولد يك پروانه»(مجتبي راعي) دستيار كارگردان بود. او کارش را با دستياري مجيد مجيدي ادامه داد. لازم به ذكر است كه نجفي صاحب تأليفات متعددي همچون: «زوزه»، «حنانه»، «آگرانديسمان» و مجموعه داستان«و چراغ همچنان قرمز است» نيز مي باشد. «آسمان هشتم» دومين اثر نجفي پس از «سهم گمشده»(1386) است.

«آسمان هشتم» داستان يک خانواده باکويي است که پس از سال ها حسرت، براي زيارت به مشهد مقدس مي آيند اما در بدو ورود با مشکلاتي مواجه مي شوند. رحمت دانشجوي سال آخر پزشکي با اين خانواده آشنا مي شود و اين آشنايي زمينه ساز اتفاقات و حوادث جديدي است و...

فيلمبرداري «آسمان هشتم» از سيزدهم خرداد ماه 1389 در مشهد آغاز شد و پس از 36 جلسه و با صرف 118 حلقه نگاتيو به پايان رسيد.

حسن نجفي در مورد ايده اوليه ساخت فيلم مي گويد: «من از بچگي عکس هايي از حرم امام رضا(ع) داشتم که هميشه برايم خاطره انگيز بود. زماني که عشق مردم آذربايجان را به امام هشتم(ع) و مشهد مقدس ديدم، تصميم گرفتم اين علاقه را به تصوير بکشم.

«آسمان هشتم» بر اساس کتابي با همين نام که خودم نوشته ام ساخته شده، و در واقع يک ملودرام اجتماعي است. اين فيلم برخلاف فيلم هايي که امروز بيشتر به نمايش فقر و بدبختي مي پردازند، درباره اميد و ايمان است. کتاب و فيلم را مستقل از هم ديدم و بدون شک «آسمان هشتم» در قالب تصوير و ويژگي هاي خاص و مستقلي که دارد با کتاب متفاوت است و من تنها به روح اثر وفادار بوده ام.»

نجفي در مورد مضمون فيلم مي گويد: «آسمان هشتم بعدي ديني، اجتماعي دارد و درام در آن به شکل پررنگي دنبال شده است. واقعيت اين است که همه ايرانيان نگاهي نوستالژيک و خاص به حرم امام رضا(ع) دارند و آنچه در «آسمان هشتم» روايت شده نيز برآمده از همين حس زيباي ايرانيان نسبت به امام هشتم‌شان است. موضوع امام رضا(ع) و توسل به اين امام همام همواره مورد توجه مردم کشور بوده، از اين رو مي توان گفت «آسمان هشتم» روايتي ديني براي شيعيان است.»

نقش هاي اعضاي خانواده باکويي را بازيگران آذربايجاني بازي کرده اند. نجفي در اين مورد مي گويد: «از ابتدا هم براي اين نقش ها، همين سه بازيگر را در نظر داشتم و مي دانستم که آنها را براي بازي در اين فيلم مي خواهم. به جز اين نياز بود که نقش‌هاي اصلي فيلم را هم به تعدادي بازيگر متبحر ايراني بسپارم و البته بر اين اساس بازيگران ايراني را انتخاب کردم که بتوانند به زبان آذري صحبت کنند. محمد کاسبي و رحيم نوروزي به همين دليل انتخاب شدند که البته توانسته‌اند به خوبي نقش‌هاي خود را ايفا کنند. نوروزي ترک است و مي توانست راحت ديالوگ ها را ادا کند اما کاسبي هر کدام از ديالوگ هاي ترکي را بايد تمرين مي کرد و با لحن گفتاري آن آشنا مي شد.» نقش مادر را در فيلم خالده قلي آوا، دختر خانواده را زلفيه آل حسين آوا و پسر بيمار را قربان مسيم اف بازي کرده اند.

جمال شورجه(تهيه کننده) درباره فيلم مي گويد: «به دنبال توليد فيلم هاي ارزشي هستيم و بر همين اساس اين فيلم را تهيه کرديم. صحنه هاي «آسمان هشتم» در حرم مطهر امام رضا(ع) و فضاهاي شهري مشهد فيلمبرداري شده و استانداري، شهرداري و آستان قدس رضوي در تهيه و توليد اين فيلم سينمايي مشارکت و همکاري داشته اند.»

ناصر رويين تن(مدير توليد) درباره «آسمان هشتم» مي گويد: «آسمان هشتم در مشهد و به مدت 45 روز فيلمبرداري شد و کار تدوين آن را حسن ايوبي بر عهده داشت. شهر مشهد به عنوان پايتخت معنوي ايران مورد توجه بيشتر سينماگران است و اين عنوان، سينمايي در خور شان مي طلبد که بايستي با ساخت آثار فاخر و فرهنگي به آن دست يافت. بي شک با سينما مي توان شهر مشهد و ظرفيت هاي فرهنگي، گردشگري و اقتصادي آن را بيش از اين معرفي کرد.»

محمد تقي پاک سيما(مدير فيلمبرداري) در مورد حضورش در فيلم مي گويد: «بعد از گذشت تقريبا سي سال از فعاليت سينمايي دوست داشتم بعد از فيلم «به کبودي ياس» در شهر خودم کار کنم، چرا که به نظرم مشهد پتانسيل خوبي در زمينه کار سينما دارد که نيازمند حمايت و هدايت است.»

مشخصات «آسمان هشتم»:

نويسنده و کارگردان: حسن نجفي، مدير فيلمبرداري: محمد تقي پاک سيما، تدوين: حسن ايوبي، موسيقي: ستار اورکي، صدابردار: محمد مختاري، طراح صحنه و لباس: هادي قميشي، صداگذار: محمدرضا دلپاک، طراح گريم: کامران خلج، مجري طرح: روح الله برادري، بازيگران: محمد کاسبي، رحيم نوروزي، خالده قلي آوا، زلفيه آل حسين آوا، قربان مسيم اف و مهدي فقيه. تهيه کنندگان: مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي و جمال شورجه.

 

 

 

شنبه 12 آذر 1390 - 8:36


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری