دوشنبه 12 خرداد 1399 - 17:48
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

بابك راكخواه

 

حفظ قرآن بايد براي رضاي خدا باشد

 

گفتگو با جواد فروغي قاري بين‌المللي قرآن كريم

جواد فروغي از سه سالگي با راهنمايي پدرش با قرآن مجيد آشنا شد و به حفظ وتلاوت قرآن كريم پرداخت. قرائت حرفه اي را از سن 7سالگي شروع كرده و سپس در سطح استان بعنوان دانش آموز قاري ممتاز معرفي شد. پس از 16سالگي شروع به كار در خصوص مفاهيم قرآن كريم كرد و تاكنون نيز به همين امر اشتغال دارند. وي در سال 77 در رشته مهندسي كامپيوتر در دانشگاه بين المللي كيش ادامه تحصيل داد و ازسال84 دروس حوزه را شروع کرد وهمزمان  مشغول فراگيري زبان عربي شد.

 

بارزترين خصوصيت يک حافظ قرآن درچيست؟

حفظ قرآن بايد براي رضاي خدا باشد ، نه براي مسابقه و شهرت و.. غير از رضاي خدا کاري انجام ندهد، سعي کند مفهوم آنچه را که حفظ مي کند درک کند ، هميشه با وضو باشد ، ذهن خود را بايد از هر گناهي پاک کند ، سعي کند هر کاري را انجام مي دهد بر اساس قرآن به زشتي و زيبايي آن کار پي ببرد و بفهمد آيا رضاي خدا در آن هست يا نه ؟چرا که آيات قرآن حفظ است و مي تواند بر اساس آيات قرآن خوب و بد را بفهمد .در سينه حافظ قرآن آيات الهي جاي دارد ، لذا سعيي کند غير از نور قرآن چيز ديگري جاي نگيرد.

 

با توجه به آيات قران کريم بفرماييد که رمز فرمانبري و مطيع خداوند بودن چيست؟

بايد توجه داشت خودخواهي ، غرور ، خودبيني ، منيت ، بخل و حسد و تکبر را سمپاشي کرد و جاي آن صفا و صميميت ، تواضع و فروتني را جايگزين کرد تا در ارتباط با فرمانبري مطيع خداي خود باشيم ، رمز فرمانبري و مطيع بودن غربال کردن نفس از زشتيها و پليدي هاست . وقتي زشتيها و پليديها از انسان دور شد اطاعت و بندگي خدا جايگزين خواهد شد . پس نتيجه مي گيريم که انسان ، بي نماز و بي ارتباط با خدا محال است که به مقصد و عزت برسد چون شرط رسيدن به عزت ، عبور از کانال تقوا ، پرهيزکاري و اطاعت و بندگي و توسل جستن به معصومين (ع) و عمل به قرآن و ارتباط داشتن با خداي تبارک و تعالي است .آناني که خوار و ذليل شدند و ذلت ارمغانشان بود راهي غير از راه حق تعالي پيمودند.

 

براساس آيات قرآن مومن واقعي جامعه امروز کيست؟

در سوره فرقان آيه 63 تا 65 مي فرمايد : مومنين واقعي کساني هستند که بر روي زمين با وقار ، سنگين و با متانت راه مي روند و اگر از انساني جاهل و نادان سخني زشت و عتابي شنيدند با تواضع و فروتني و با سلام جوابشان را مي دهند ، مثل خودشان برخورد نمي کنند و بايد اين شيوه مومنين واقعي جامعه امروز باشد.

از آيه 1 تا 9 سوره مومنون مي فرمايد : آنانيکه از نمازشان خاضع اند و خاشع اند و سخن لغو و بيهوده نمي زنند ، زکات مال خود را مي پردازند ، به فقرا کمک مي کنند و از عمل حرام خود را نگه مي دارند و در امانت خيانت نمي کنند ، به عهد خود وفا مي کنند ، به نمازشان اهميت مي دهند و حافظ آن هستند . مومن واقعي جامعه امروزند چرا که آنان هميشه در حال دعا و سجده به درگاه خداوند هستند و از خوف خدا تضرع مي کنند و از عذاب جهنم مي ترسند.

 

به نظر شما ثمره تربيت ديني چه مي باشد؟ 

اگر والدين محورهاي اصلي عنصر بنيادين خانواده باشند و در تربيت صحيح فرزندان خود بکوشند ثمره آنان انسانهايي هستند که در جامعه از وجود آنان بهره مي گيريم ، تربيت درست همان است که تمام حرکات فرزندان را از اوان کودکي از نظر دور ندارند و در آموختن آداب زندگي و شئون ديني و معرفت خداپسندانه ، به آنان همواره تلاش کنند و راه و روش را به جوانان و نوجوانان خود نشان دهند ، اگر نگاهي عميق به زندگي ره يافتگان حقيقت که در عرصه هاي مختلف زندگي  و فضاي سعادت دست يافته اند و به فضايل نيکو شهرت يافته اند به خوبي اثر تربيت قرآني را آشکار مي سازد و در جاي جاي لحظه هاي حساس و سرنوشت ساز زندگي آنان حضور و نگاه کاوشگر و ظريف والدين احساس مي شود لذا هر گاه فرزندانشان براي هر کاري و يا براي يادگيري هر علمي از خانه بيرون مي روند ، مراقب و مواظب آنان باشند تا خداي ناکرده در دامان گمراهي هاي برگشت ناپذير نيفتند و بايد دانست که هيچ ميوه اي شيرين و دلپذير از درختي رنجور و بيمار به بار نخواهد نشست . و عزيزان بي بهره از ارزشهاي والاي تربيت قرآني نمي توانند اثر گذار باشند ، زيرا اين دو اصل را ارتباطي تنگاتنگ است و همه ي طراوت يک گل مديون رنج خاري است که باغبان را نصيب مي شود .لذا همه بزرگان در بازگشت در زندگي گذشته خود به اين حقيقت اذعان دارند که از ثمرۀ تربيت قرآني است که به فضائل نيکو شهرت يافته اند.

 

بفرماييد در حال حاضر به چه فعاليتهايي مشغول هستيد؟

حضور در مساجد و مراكز مختلف در سطح كشور و نيز  سخنراني و  انتقال مفاهيم و معارف قرآني و قرائت قرآن كريم در دانشگاه ها براي دانشجويان آينده ساز از افتخارات اينجانب و برنامه هاي در حال اجرا مي باشد. همچنين شركت در كنفرانس ها و مجالس مذهبي خارج از كشور و سخنراني به زبان انگليسي و عربي جهت  انتقال مفاهيم قرآن براي مسلمانان و غير مسلمانان از افتخارات بنده در خارج از كشور است .

 

چه انگيزه اي موجب شد که شما با تلاشي مضاعف زبان انگليسي را فرا بگيريد و تا چه حد آن را براي يك قاري ضروري مي دانيد؟

در رابطه با زبان انگليسي بايد عرض كنم سفري به كشور انگلستان داشته ام در دانشگاه منچستر و ليورپول كه دانشجويان ايراني مشغول به تحصيل در آن دانشگاه بودند و هم اكنون هر كدام از آن دانشجويان اساتيد بنام و مطرح دانشگاه هاي ايران هستند برنامه هايي داشتم پس از قرائت قرآن شخصي صحبت ها و قرائت قرآنم را كه ايراني هم نبود به زبان انگليسي ترجمه كرد كه اين اتفاق تاثير زيادي بر روحيه ام گذاشت كه چطور ممكن است بنده قرائت قرآن و صحبت كوتاهي داشته باشم ولي نتوانم پيام قرآن را به زبان انگليسي ارائه دهم لذا با توجه به زمينه و اطلاعاتي كه از قبل به زبان انگليسي داشتم و با 10 سال تلاش و كوشش زبان انگليسي ام را در حد سخنراني و با تسلط كامل تكميل نمودم تا آنجايي كه هم اكنون در كنفرانس ها و سخنراني هاي خارج از كشور شركت نموده و مطلب خود را در زمينه معارف و مفاهيم ارزشمند قرآن ارائه مي دهم و همچنين يكي ديگر از اقدامات و فعاليت هاي اين جانب در خارج از كشور ترويج معارف قرآني و تشويق و ترغيب مسلمانان به ويژه جوانان به سوي اين كتاب انسان ساز است سالهاست كه دشمنان قسم خورده اسلامي تمام امكانات و توانمندي خود را بر تهاجم فرهنگي به اسلام عزيز متمركز نموده است.

 

از سفرهايتان به خارج از کشور و برنامه هاي متعددي که در آنجا  اجرا مي کنيد برايمان بفرماييد.

 با توفيقات الهي تاكنون بيش از 3000 برنامه در داخل و خارج از كشور اجرا نموده ام كه 200برنامه قرآني در كشورهاي عربستان، سوريه، لبنان، كشورهاي اقماري شوروي سابق، سنگاپور، اسكاتلند، مالزي، تايلند، هنگ كنگ، امارات، قطر و انگلستان و...، دانشگاه هاي منچستر، ليورپول و بلكبرن بوده است با بيش از 40پرواز خارجي و با بيش از 450 پرواز داخلي جهت برنامه هاي قرآني سفر كرده ام و با دعوت بسياري از نهادها و سازمان هاي گوناگون كشوري و لشگري در محضر علماي اعلام و مراجع عظام و در كنفرانس ها، اجلاس ها، سمينارها، افتتاحيه ها و... حضور فعال داشته ام و در برخي برنامه ها به عنوان يك حركت فرهنگي در بعضي از مراكز استان ها مراسم انس با قرآن در خيابان ها با حضور بيش از 30000 نفر از آحاد مردم شريف بويژه جوانان و نوجوانان عزيز تشكيل شده است كه سوابق آنها موجود و در اختيار مي باشد . هم اكنون كه دشمنان قسم خورده اسلام و انقلاب اسلامي نااميد از تهاجمات نظامي و برنامه هاي سخت افزاري درصدد به انحراف كشاندن و گمراه كردن آحاد جوانان اين مرز و بوم به وسيله شبيخون فرهنگي و هجوم به اعتقادات و فطرت هاي پاك انسان ها مي باشد يكي از خطرناك ترين تهاجم دشمن توهين به پيامبر اعظم و دين مبين اسلام است بعضي از قلم به دستان مزدور از روي غرض و عناد و با برخورداري از امپراطوري رسانه اي، دين پيامبر اسلام را، دين خشونت، و پيامبر را، پيامبر جنگ طلب به ملت هاي گوناگون معرفي نمودند و هر روز بر ضد شخصيت الهي و تعاليم پيامبر عظيم الشأن مطالب انحرافي نوشته و آن را منتشر مي كنند لذا در پاسخ به اين حركت هاي ناجوانمردانه تلاش هايي نيز توسط مسلمانان و انديشمندان اسلامي در اقصي نقاط عالم انجام مي شود بدين مناسبت در سال 85 در كشور تايلند (بانكوك) كنفرانسي تحت عنوان پيامبر اعظم برگزار گرديد. اينجانب در اين كنفرانس به زبان انگليسي به ايراد سخنراني پرداختم و با استناد به آيات قرآن كريم، پيامبر اعظم را، پيامبر صلح و دوستي، اسوه و الگوي بشريت و رحمه للعالمين معرفي نمودم. در پايان اين كنفرانس مورد تشويق و تفقد حاضران اساتيد دانشگاه كشورهاي مختلف و علماي مراكز اسلامي جهان از جمله آقاي دكتر تيجاني از آمريكا و آقاي موسوي از مركز اسلامي لندن قرار گرفته و از سوي برخي از اين شخصيت ها به چند كشور اروپايي دعوت شدم. همچنين سفري در سال 86 به هنگ كنگ و قطر داشتم در آنجا هم با سخنراني انگليسي خطر دشمنان اسلام و فرقه گرايي را به مسلمانان گوشزد نمودم از سال 75 تا هم اكنون به طور مداوم مشغول مطالعه زبان انگليسي هستم براي برگرداندن آيات عربي به انگليسي كه كار بسيار مشكل و طاقت فرسا است كه اين حركت فرهنگي زحمتش چندين برابر بيشتر از مكالمه معمولي است چون بعضي از كلمات انگليسي كه جايگزين معني كلمات قرآن مي شوند بايد در شأن قرآن باشد لذا اين حركت فرهنگي تلاش و زحمت بيشتري را مي طلبد چون براي پيداكردن يك كلمه انگليسي كه جايگزين يك كلمه قرآن شود بايد ساعتي كتاب را مطالعه نمود تا كلمه اي در شأن و عظمت قرآن پيدا كرد.  اينجانب خود را مكلف و موظف به اداي تكليف دانسته و اميدوارم با حضور بيشتر خود در اين عرصه سرنوشت ساز دينم را ادا نموده وبا اين سلاح هدايتگر و مؤثر در حد خود به مقابله با تهاجم فرهنگي دشمنان اسلام اهتمام وجديت بيش از پيش داشته باشم.

 

سه‌شنبه 8 آذر 1390 - 12:57


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر