سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 1:12
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

«نقد»: هدف اصلي جشنواره

 

گزارشي از نشست خبري دومين دوره جشنواره مردمي فيلم عمار


دبير دومين دوره جشنواره مردمي فيلم عمار با بيان اين که حرف اصلي اين جشنواره نقد است، گفت: بايد محفلي باشد که جوان‌ها بيايند و در آن با شجاعت درباره موضوعات مختلف مثل اختلاس، بانکداري ربوي و ... فيلم بسازند و بايد امکان ريسک کردن را براي آنها ايجاد کرد.

 به گزارش خبرگزاري فارس، نخستين نشست خبري دومين دوره جشنواره مردمي فيلم عمار صبح چهارشنبه دوم آذر ماه با حضور وحيد جليلي و نادر طالب‌زاده در دفتر مطالعات جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي برگزار شد.

نادر طالب‌زاده دبير اين جشنواره در اين نشست گفت: جاي چنين جشنواره‌اي در عرصه سينماي ايران براي ارائه کار جدي و منتقدانه خالي است.

وي با اشاره به تحولات داخلي و خارجي افزود: در يک طرف شاهد باروري اهداف انقلاب اسلامي پس از سه دهه و ايجاد انقلاب‌ها در جهان عرب و حتي در قلب آمريکا هستيم که اينها نيازمند بررسي رسانه‌اي دارد و از طرف ديگر در عرصه داخلي چالش‌هايي داريم که نيازمند باز کردن عرصه نقد قبل از ورود دشمن به اين چالش‌ها هستيم.

طالب‌زاده با اشاره به تفاوت‌هاي جشنواره عمار با ديگر جشنواره‌ها، تصريح کرد: در سال‌هاي اخير جوانان مستندساز و فيلم‌ساز مومن، انقلابي، معتقد، هنرمند و داراي دغدغه ظهور پيدا کرده‌اند که کارهاي آنها نيازمند ديده شدن است و اين محفل مي‌تواند اين امر را ايجاد کند لذا حضور در اين محفل براي من يک افتخار است.

وي افزود: البته اين جشنواره‌ها بايد مکمل هم باشند اما بايد محفلي باشد که جوان‌ها بيايند و در آن با شجاعت درباره موضوعات مختلف مثل اختلاس، بانکداري ربوي و ... فيلم بسازند و بايد امکان ريسک کردن را براي آنها ايجاد کرد.

دبير جشنواره عمار با بيان اين که حرف اصلي اين جشنواره نقد است، درباره مباحث بين‌المللي در جشنواره عمار گفت: امسال تدارک مستقيم بين‌المللي نداريم اما عملا موضوع جشنواره بين‌المللي است.

وي افزود: خيلي از کارگردانان هستند که در غرب و آمريکا 7 سال پيش بحران اقتصادي غرب را نقد کردند اما فيلم‌هاي آنان ديده نشد؛ در بحث بيداري اسلامي نيز مستندها و کارهايي هست که بايد ديده شود و رابطه اين سينماگران غربي و عربي بايد با سينماگران ايراني بايد برقرار باشد.

طالب‌زاده با بيان اين که جشنواره فيلم عمار در تعارض با جشنواره‌هاي ديگر نيست، تاکيد کرد: اين جشنواره‌ها دغدغه‌هاي خاص خودشان را دارند، يکي دغدغه سينما وريته دارد و نسخه‌اي از آن را در جشنواره سينما حقيقت آورده است و يک به ورود جوانان به اين عرصه؛ اما هر چه صبر کرديم سينماي ايران و جشنواره‌هاي متعدد موجود دغدغه‌هاي ما را پاسخ ندادند.

وي همچنين از امکان برگزاري نشست‌ها و کارگاه‌هاي تخصصي در اين جشنواره خبر داد و افزود: اين نشست‌هاي تخصصي لازم است و فيلمسازان نياز دارند که حضور داشته باشند و درباره فيلم‌شان در اين نشست‌ها و کارگاه‌ها صحبت کنند.

بنابر اين گزارش در اين نشست وحيد جليلي مدير دفتر مطالعات جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي گفت: دوره نخست جشنواره مردمي فيلم عمار در دي ماه سال 89 با حضور ده‌ها اثر که عمدتا به حاشيه انتخابات 88 و فتنه آن سال مي‌پرداخت برگزار شد.

وي افزود: سال پيش گفتيم که جشنواره مردمي فيلم عمار مسيرش را با گسترش موضوعات ادامه مي‌دهد و در سالي که گذشت با هماهنگي‌هايي که شده است شوراي سياستگذاري اين جشنواره با حضور سينماگران انقلابي از جمله ناصر هاشم‌زاده فيلمنامه‌نويس انقلابي و حسين نيرومند مدير سابق سينمايي حوزه هنري شکل گرفته است.

جليلي تاکيد کرد: فضاي سينماي ايران از رسانه ملي تا بدنه سينما نگاه کاملا حذفي و بايکوتي به استعدادهاي انقلابي دارد و اين امر استعداد‌ها را به تحليل مي‌برد؛ لذا جشنواره عمار براي اين آمده است که استعدادهاي خوبي که وجود دارد را حمايت کند و تلاش ما اين است که به مرور و در دوره‌هاي آتي اهداف خود را به مرور محقق کند و آثار کيفي بيشتري داشته باشد.

وي با بيان اينکه اين جشنواره مردمي است يکي از اهداف اين جشنواره را، پرکردن گسست نسلي بين هنرمندان انقلابي نسل‌هاي گذشته و نسل حاضر عنوان کرد و افزود: حضور آقاي طالب‌زاده و برخي از بزرگان سينماي انقلاب در شوراي سياستگذاري نشان از دغدغه نسل اول هنرمندان انقلاب براي حمايت از نسل جديد دارد.

مدير دفتر مطالعات جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي همچنين درباره موضوعات جشنواره گفت: تاريخ انقلاب اسلامي، نقد درون گفتماني، بيداري اسلامي، فتنه سال 88 و جنگ نرم موضوعات اصلي اين جشنواره است که زيرفصل‌هاي آنها به صورت تفصيلي از امروز در پايگاه اينترنتي جشنواره به آدرس www.ammarfilm.ir  قرار مي‌گيرد.

وي در عين حال به برخي از اين زير فصل‌ها اشاره کرد و افزود: در بحث تاريخ انقلاب اسلامي سينماي ايران چه در حوزه مستند و چه در حوزه داستاني دست ما پر نيست و اين در حالي است که هر اتفاق بزرگي که در تاريخ افتاده است سعي کرده از طريق سينما خود را به جهان نشان دهد.

جليلي ادامه داد: جشنواره عمار قصد دارد تا تجديد مطلعي درباره سينماي انقلاب اسلامي باشد در حالي که در جشنواره‌هايي که در سالگرد انقلاب اسلامي برگزار مي‌شود در 20 سال گذشته شاهد فيلمي درباره انقلاب اسلامي نبوده‌ايم.

وي تاريخ انقلاب اسلامي پيش و پس از انقلاب، معرفي چهره‌هاي بزرگ انقلاب اسلامي، ارائه سينمايي نقاط عطف تاريخ انقلاب اسلامي، فضاهاي بين‌المللي انقلاب و نقش امام خميني(ره) در مديريت کشور پس از انقلاب اسلامي را از جمله سرفصل‌هاي اين موضوع اعلام کرد.

مدير دفتر مطالعات جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي همچنين با بيان اينکه اين زيرفصل‌ها نمونه‌سازي است، درباره زيرفصل‌هاي بخش «نقد درون گفتماني» تصريح کرد: اين بخش به دنبال نقد سازنده و مصلحانه در همه عرصه‌هاي سياسي، اجتماعي، اقتصادي و بين‌المللي است.

وي همچنين زيرفصل‌هاي بخش «جنگ نرم» جشنواره را پرداختن به تهديدها و فرصت‌ها و ارائه دستاوردها و داشته‌هاي انقلاب اسلامي و ريزش‌ها و رويش‌ها عنوان کرد و گفت: ما در عرصه رسانه‌اي براي ارائه داشته‌ها کم کاري کرده‌ايم و معرفي بزرگ‌ترين دستاورها مغفول مانده است.

جليلي فتنه 88 را به علت اهميت آن در مسير رشد انقلاب اسلامي از ديگر موضوعات جشنواره خواند و گفت: در اين عرصه در خارج از کشور همچنان کارهايي براي معکوس نشان دادن آنچه در ايران رخ داد ساخته مي‌شود اما در مقابل دستگاه‌هاي فرهنگي کاري نکرده‌اند.

وي همچنين سابقه بيداري اسلامي، ضدصهيونيست‌ بودن انقلاب‌هاي منطقه، الهام بخشي انقلاب اسلامي و گرايش به اسلام در غرب را از جمله سرفصل‌هاي موضوع بيداري اسلامي در اين جشنواره خواند.

«وحيد جليلي» در ادامه اين نشست خبري که با پرسش و پاسخ همراه بود در پاسخ به خبرنگار فارس درباره مهلت ارسال آثار و امکان تمديد آن گفت: بايد تا 30 آذر صبر کنيم و اگر نياز بود اين مهلت تمديد مي‌شود اما برآورد ما اين است که آثار زيادي ارائه شود.

وي با بيان اين که جشنواره در دي‌ماه برگزار خواهد شد، درباره حمايت‌هاي جشنواره از برگزيدگان گفت: اين حمايت‌ها بيشتر جنبه معنوي خواهد داشت و تلاش خواهد شد تا فيلم‌هاي برگزيده در شبکه‌هاي اجتماعي نيروهاي انقلاب ارائه شود.

جليلي ادامه داد: سال گذشته فيلم «يزدان تفنگ ندارد»، «ايران سبز» و «پايان فراموشي» برگزيده اين جشنواره شدند و در جاهايي در ايران که سينما به آنجا نرفته است اکران شدند.

وي با اشاره به طرح اکران روستايي جشنواره در سال گذشته گفت: اين طرح به شدت مورد استقبال قرار گرفت و امسال نيز دنبال مي‌شود.

مدير مسئول نشريه راه با بيان اين که در بخش فيلمنامه‌نويسي و طرح فيلمنامه نيز حمايت‌هايي صورت خواهد گرفت، گفت: دفتر مطالعات جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي تلاش مي‌کند براي تبديل اين فيلمنامه‌ها به فيلم از مراکز دارنده بودجه‌هاي سينمايي، بودجه جذب کند.

 

 

دوشنبه 7 آذر 1390 - 10:37


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری