جمعه 9 خرداد 1399 - 8:14
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

علي الله سليمي

 

پله هاي ترقي داستان انقلاب

 

 در حاشيه موفقيت هاي رمان«تالار پذيرايي پايتخت» در جشنواره هاي ادبي

                                                                                         

در ميان داستان هاي مرتبط با موضوع انقلاب اسلامي، رمان«تالار پذيرايي پايتخت» نوشته محمدعلي گوديني از جمله آثار موفق در جلب نظر منتقدان ادبي و کارشناسان و داوران جشنواره هاي ادبي است که تا به حال جواديز متعددي را نصيب نويسنده آن کرده است. اين رمان که پيش از انتشار در جشنواره داستان انقلاب مورد تقدير قرار گرفته بود، پس از انتشار از سوي انتشارات سوره مهر حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، اثر برگزيده جايزه کتاب فصل جمهوري اسلامي ايران شد و در سومين دوره جايزه سال جلال آل احمد هم مورد تقدير قرار گرفت. در دهمين دوره جايزه ادبي شهيد حبيب غني پور هم برگزيده شد و سرانجام امسال در مراسم افتتاحيه نوزدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران، اثر برگزيده در بخش نثر فارسي معرفي و از نويسنده آن، محمدعلي گوديني تجليل شد. نويسنده اين رمان، محمدعلي گوديني متولد سال 1335 در شهر کنگاور است که در 13 سالگي به شهر تهران مهاجرت کرده و اکنون هم مقيم تهران است. از ديگر آثار برگزيده او مي توان به «داستان صعود»(برگزيده در دومين دوره مسابقات بنياد جانبازان)،«آجر بهمني»و «لبخند تلخ»( برگزيده در مسابقات قلم زرين)،«شيرين»( برگزيده در دوره دوم جايزه عذرا) و «نورد»(برگزيده در مسابقات ادبي كارفرمايان و كارگران) اشاره کرد.

داستان کتاب تالار پذيرايي پايتخت از 6 بهمن سال 41 همزمان با طرح انقلاب سفيد شروع و در خلال آن به جريان هاي روابط ارباب و رعيتي و انقلاب رعيت عليه ارباب اشاره مي شود. ماجراهاي رمان تالار پذيرايي پايتخت که قبل از 15 خرداد سال 42 شروع شده و وقايع انقلاب را بطور غير مستقيم مورد توجه قرار داده پيش از انقلاب و در سال 53 تمام مي شود.

موضوع رمان از روستاي پاميل و چند روستاي اطراف آن به نام‌هاي برف رود، چغاپيره و گودپهن و... شروع مي ‌شود با پياده كردن طرح تقسيم اراضي ـ يكي از اصول انقلاب سفيد ـ در اين روستاها نيز مانند روستا‌هاي ديگر، دگرگوني ‌هايي رخ مي ‌دهد كه تمام زندگي آنها را تحت تاثير خود قرار مي ‌دهد. بخشي از اين تاثيرات مربوط به اختلافات بين اهالي و همچنين كشيدن پاي امنيه به روستا و بخشي ديگر موجب رها كردن روستا و آمدن آنها به سوي شهرها مي ‌شود. غلامعلي ـ شخصيت اصلي و راوي ـ پسر نوجواني است كه با 3 خواهر و 2 برادر و پدر و مادر خود در اين روستا زندگي مي ‌كند. او نيز در پي آمدن خانواده عمويش به شهر مي ‌آيد و با تحمل سختي ‌هاي بسيار و انجام كارهاي سخت مانند فرفره و جغجغه‌فروشي، آب‌فروشي، شاگردي بازار تره‌بار و ميوه، شاگرد قهوه‌چي، و شاگرد ماست‌بندي و... به رنگ مردم شهري در مي ‌آيد. او بعد از سربازي در بخش‌هاي آخر رمان، در استخدام كارگاه پارچه‌بافي در ميي ‌آيد. همچنين داستان حكايت از آمدن روستايياني ديگر از آبادي پاميل و ديگر آبادي ‌ها دارد، كه هر كدام با چه مشكلاتي روبه‌رو مي ‌شوند. بيش از هر كس براتعلي، پسر عمويش درگير اين ماجرا ميي ‌شود چرا كه هم معتاد و هم دزد مي ‌شود. اين جريان روزبه‌روز خسارات و مشكلاتي به بار مي ‌آورد كه امام خميني(ره) به انجام آن اعتراض مي ‌كنند و در پي آن جريان كشتار 15 خرداد به وجود مي ‌آيد و در نهايت حضرت امام تبعيد مي ‌شوند. غلامعلي به سربازي مي ‌رود، خانواده‌اش هم به پايتخت كوچ مي ‌كنند و ابتدا در يک مرغداري ساكن مي ‌شوند. ناصر نجله يكي از اهالي آبادي، بعد از مهاجرت به خدمت دولت و امنيت در مي ‌آيد و كار و بارش خوب مي ‌شود و صاحب 2 دانگ از سينماي آبي و 2 دانگ از تالار پذيرايي پايتخت مي ‌شود. او همچنين خان شده و با نخست وزير رفت و آمد دارد شجاع‌الدين كه در دفتر مصالح‌فروشي كاظم‌خان ـ پايگاهي كه براي روستاييان سخنراني مي ‌كند ـ دستگير و زنداني مي ‌شود، كه هم زمان با آن عروسي براتعلي را در همان تالار پذيرايي پايتخت جشن مي ‌گيرند.

مجمدعلي گوديني، درباره شکل گيري ايده اين رمان در ذهنش و همچنين نگارش آن مي گويد:«تقريبا سال 83 بود كه من شروع به نوشتن اين كتاب كردم پس از آن هم مدتي رهايش كردم و دوباره كار بازنگري و ويرايش آن را انجام دادم و به دنبال ناشر براي انتشارش بودم.

چند سال پيش متوجه شدم حوزه هنري فراخواني داده است براي «جشن داستان انقلاب» خب كتاب من هم ناگفته‌هاي انقلاب را به نوعي در بر ميي ‌گرفت و ديدم بهترين فرصت براي ارائه است و در آخرين روزهاي مهلت ارسال آثار بود كه اين رمان را تحويل دادم.»

وي به نحوه انتخاب اين داستان در جشنواره داستان انقلاب هم اشاره مي کند و مي گويد:« در حالي كه من پيش بيني مي ‌كردم رتبه بياورد خب آن جايزه هم برگزيده نهايي نداشت و فقط 3 تا تقديري داشت كه يكي كتاب من بود. ولي فرصت خوبي براي انتشار كتاب فراهم كرد و انتشارات سوره مهر كتاب را با كيفيتي خوب چاپ كرد.»

گوديني به شباهت هاي زندگي شخصيت اصلي داستان تالار پذيرايي پايتخت يعني غلامعلي با زندگي خودش هم اشاره مي کند مي گويد:«با كمي تغييرات زندگي اين شخصيت داستاني با زندگي خودم شبيه است. البته سن او را از خودم كمي بزرگ‌تر گرفتم ولي من براي ادامه تحصيل و كار به تهران آمدم روزها كار مي ‌كردم و شب‌ها درس مي ‌خواندم و در همان سال‌ها بود كه در تهران تضاد فرهنگي وحشتناكي ديدم ميان روستايياني كه به دليل همين انقلاب سفيد به شهرها مراجعه و مهاجرت كرده بودند و گرفتار زندگي شهري شده بودند و حتي برخي به دليل بيكاري و فقر واقعا زندگي سختي داشتند و به فلاكت افتاده بودند و در رمان هم به آنها اشاره شده است. تقريبا 90 درصد حوادث داستان ريشه در واقعيت و تجربه‌هاي من دارد.»

نويسنده کتاب تالار پذيرايي پايتخت درباره اين رمان حرف هاي ديگري هم دارد و مي گويد:«من اين كتاب را براي خودم نوشتم چون بخشي از زندگي من بود، من كتاب را ننوشتم كه در جايزه جلال يا ساير جوايز ادبي برگزيده يا تقدير شود يا براي اين ننوشتم كه فروش آنچناني داشته باشد و پولي از آن در بياورم. اينها اولويت من نبود. من مي ‌توانستم بروم رمان‌هاي بازاري و سطحي و عاشقانه‌هاي مبتذل بنويسم ولي من اهل نوشتن اين‌گونه داستان‌ها نيستم و تمام كارهايي كه مي ‌نويسم برداشت‌هاي عيني خودم است.»

به گفته محمدعلي گوديني، رمان تالار پذيرايي پايتخت در واقع يک سه‌گانه است كه جلد بعدي آن كه به مسائل بعد از انقلاب اسلامي و جنگ مي ‌پردازد که کار نوشتن آن تمام شده و آماده چاپ است.

 

 

دوشنبه 7 آذر 1390 - 9:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری