جمعه 16 خرداد 1399 - 6:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

همه ما از دوران جنگ خاطرات زيادي داريم

 

 

گفت وگو با حميد نعمت الله کارگردان مجموعه وضعيت سفيد

 


 

مقدمه : وضعيت سفيد اولين مجموعه تلويزيوني است که در آن موضوع موشک باران  شهرها در زمان جنگ محور اصلي آن است و اتفاقاتي که ميان شخصيتهاي مجموعه اتفاق مي افتد حول و حوش محور جنگ شهرها است  . شخصيت پردازي دقيق با تلفيقي از رئاليست و حتي جاهايي سوررئاليسم (صحنه هاي روياي امير و بهروز ) باعث شده مجموعه وضعيت سفيد بتواند با هر نوع مخاطبي ارتباط برقرار کند و اين مجموعه سندي  باشد براي نسل هاي بعدي که فقط اسم جنگ را شنيده باشند .

 

دهه شصت و زمان موشک باران جنگ شهرها براي شما که دوران جوانيتان مصادف با اين سالها بود چه حس و حالي دارد ؟

خاطرات زيادي از آن سالها دارم و يک حس و حال نوستالوژي درمن وجود دارد . جنگ در نفس خودش تبعات زيادي دارد و به صورت طبيعي زندگي مردم هم در آن دوران متاثر از شرايط جنگ با کاستي هايي مواجه بود . در زمان جنگ چون معاصر آن دوران بوديم چشم انداز ديگري از شرايط عادي نداشتيم و اينکه در دهه هاي بعد  چقدرشرايط رفاهي ، دست يابي آسان به محصولات فرهنگي و هنري و ماهواره و اينترنت به وجود مي آيد را نمي توانستم تصور کنيم . جنگ در دهه شصت به عنوان يک موضوع ملي باعث وحدت ، نزديکي و صميميت بين مردم شده بود . همه مردم با يکديگر دوست و مهربان بودند و به يکديگر کمک مي کردند .انگاري موقعي که يک حادثه اي هويت کشورمان را به خطر مي اندازد مردم با يکديگر نزديک مي شوند .

 

محور اصلي مجموعه پرداختن به زندگي آدمهاي  يک خانواده  است ؟

اين خانواده خانواده به خصوصي هستند و اختلافي بين خواهر و برادرها وجود دارد که ريشه اين اختلافها تازه نيست و ريشه در گذشته دارد . البته به نظر نمي رسد خيلي اين اختلافها عميق ، جدي و لا ينحل باشد . در مواقعي که براي يکي از آنها اتفاقي بروز مي دهد همه نگران مي شوند وبين هيچ خواهرو برادري اختلاف منجر به کينه و دشمني نمي شود .

 

آيا مجموعه وضعيت سفيد يک مجموعه شخصيت محور است ؟

نه ، اما شخصيت امير حضور و تاثير بيشتري در داستان مجموعه دارد و بسياري از لحظات و اتفاقات فيلم از زاويه ديد امير روايت مي شود .شخصيت امير شبيه نوجواني ماها در دهه شصت است .

 

حضور بازيگراني از جنس جواد هاشمي و افسانه بايگان چگونه انجام شد ؟

 سيد جواد هاشمي که نقش احمد را بازي مي کند  براي اعضا خانواده در حکم يک قهرمان است و بارها نقش هاي رزمنده را در سينما و تلويزيون بازي کرده است . افسانه بايگان و ابوالفضل پورعرب کارشان را از دهه شصت آغاز کردند و بااصطلاح بازيگران دهه شصتي هستند که براي مخاطبان آن دوران نام آشنا هستند.

 

انتخاب بازيگراني از جنس برداران غزالي که سابقه کار حرفه اي را نداشتند براي نقش هاي مهم سريال کار مخاطره آميزي بود اين مسئله چگونه شکل گرفت ؟

براي بازي در نقش امير بازيگر نوجوان حرفه اي در اين سن و سال نداريم و بايد از چهرهاي جديد استفاده مي کرديم .

 

چگونه در ساختار رئال مجموعه از برخي از صحنه هاي سورئال استفاده کرديد ؟

 بهر حال اين نوع صحنه ها را براي مخاطبان خاص تر و شايد منتقدان و اقشار روشنفکر تر جامعه ساختيم  . ساختار رئال و سوررئال ومرز ميان آنها در ذهن من مرز مشخصي ندارند و صحنه هاي سورئال در برخي از لحظات به باور پذيري کار هم کمک مي کنند . استفاده از لحظات شوخي بهر حال باعث تلطيف  موضوع مورد بحث سريال هم مي شود و آدمهاي جدي هم برخي از لحظات رفتار طنزي از خودشان ارائه مي کنند و اين مسئله در زندگي عادي آدمها وجود دارد .

 

به چه دليل مادر کمتر در اختلاف ميان بچه هايش دخالت مي کند ؟

بهر حال اخلاق و خلق و خوي همه مادران مثل هم نيست و برخي از مادران ترجيح مي دهند دخالت بيشتري در زندگي فرزندانشان داشته باشند . البته در قسمت هاي انتهاي مجموعه مادر حضور موثرتري در قضيه اختلافات بين بچه ها خواهد داشت و اينکه مادر هم بخواهد در اختلاف بين بچه هايش که برخي از آنها هم نوه دارند دخالت زيادي داشته باشد قضيه جذابي نخواهد بود و مي رود به سمت الگوهايي که در سينما و تلويزيون بارها ديده ايم .

 

آيا به تنوع شخصيتهاي مجموعه که عده اي رفتارهاي بيروني داشته باشند و عده ديگر رفتار هاي دروني فکر کرده بوديد ؟

بله در حين نوشتن به استفاده از چنين ويژگي هاي فکر کرده بوديم .

 

براي برخي از بازيگران از لهجه استفاده کرديد دليل اين استفاده چه بود ؟

لهجه براي شخصيتي مثل منيژه يک سادگي و معصوميت مضاعفي را به وجود مي آورد و استفاده به خصوص و گل درشتي از لهجه در سريال انجام نداديم .

 

 

 

 

شنبه 5 آذر 1390 - 14:5


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری