سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 8:33
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

افشاگر ماهيت صهيونيستها

 

گزارش مراسم تجليل از عوامل توليد «شکارچي شنبه»


به گزارش خبرگزاري فارس، مراسم تجليل و بزرگداشت عوامل سازنده فيلم ضدصهيونيستي «شکارچي شنبه» با حضور سيدنظام‌الدين موسوي؛ مدير عامل خبرگزاري فارس، محمد قهرماني؛ مدير عامل مؤسسه شهيد آويني و تهيه‌کننده، اميريل ارجمند؛ بازيگر نقش متين، محمدجواد جعفرپور؛ بازيگر نقش بنيامين، جبارآذين؛ منتقد سينما، مديران، دبيران، خبرنگاران و کارکنان خبرگزاري فارس برگزار شد.

بنابراين گزارش ابتدا فيلم «شکارچي شنبه» براي دست‌اندرکاران و خبرنگاران فارس به صورت ويژه به نمايش درآمد و پس از آن، عوامل فيلم در سالن نشست‌هاي خبرگزاري فارس حاضر شده و گفت‌وگو درباره مراحل توليد فيلم پرداختند.

در ابتداي اين مراسم جبار آذين(منتقد) در خصوص محوريت «شکارچي شنبه» بيان داشت: با وجود محتواي غيرمتعارف فيلم و انتظار بسياري مبني بر عدم جذب مخاطب براساس اين نوع محتوا، ما در سالن‌هاي سينما شاهد اين ماجرا بوديم که تماشاگر مجذوب داستان مي‌شود.

آذين در ادامه گفت: فيلم «شکارچي شنبه» در نگاه نخست سرشار از خشونت است و مخاطب را دچار پس‌زدگي احساسي مي‌کند، اما استحاله شخصيتي بنيامين؛ از انسان به حيوان، بسيار در فيلم درخشان است اين رگ خواب تماشاگر است که به وسيله آن مخاطب جذب مي‌شود. در حقيقت، فيلم قطب شر و مخاطب قطب خير است و اين کار را براي انتقال پيام سخت مي‌کند، اما فضايي که ترسيم شده آگاهانه است.

قهرماني در تاييد سخنان آذين اظهار داشت: موسسه شهيد آويني کاري متفاوت از بقيه سازمان‌ها براي توليد اين فيلم انجام داده است، ما تمام تلاش‌مان را انجام داديم تا فيلم تنها جنبه سرگرمي نداشته باشد و ذائقه مخاطب را به سمت و سويي ببريم که خيلي خوب از آن استفاده کنند، در حقيقت اگر فرد به سالن سينما مي‌آيد احساس کند هنگام خروج يک کتاب خوانده و مطالعه‌اي کرده و مطلبي دريافت کرده است.

وي ادامه داد: بايد سالانه 10 الي 15 اثر در چنين قالبي ساخته شود، ما روزهايي را که فيلم‌هايي مي‌ديديم و چند بار ديگر نيز تمايل به ديدن آنها داشته‌ايم را فراموش کرده‌ايم. فيلم‌هايي که با ديدن آن بر روي ديالوگ‌هاي آن فکر مي‌کرديم و راغب به چند بار ديدن آن بوديم.

قهرماني ادامه داد: ذائقه و سليقه مخاطب بايد به اين سمت تغيير يابد. بنده معتقدم جمعيت سينماروي ما دنبال چنين مضمون‌هايي نيستند دنبال سرگرمي صرف هستند. ما بايد به اين جمعيت بياموزيم اگر مي‌خواهيد بر دانسته‌هايتان اضافه شود بايد فيلمي ببينيد که چنين شاخصه‌‌اي داشته باشد. حال اگر فيلم تنها براي اکران داخل ساخته شده بود سيستم آن متفاوت بود اما ما فيلم را طوري ساختيم که براي خارج از کشور هم مناسب باشد و آنها نيز بتوانند با آن ارتباط مد نظر ما را برقرار کنند.

تهيه کننده «شکارچي شنبه» خاطرنشان کرد: در خصوص اکران‌هاي خارجي نيز بايد بگويم در فستيوال‌ برلين حتي به ما اجازه پخش کاتالوگ‌هاي فيلم را ندادند چرا که حرف‌هايي که اين فيلم داشت براي آنها ناخوشايند بود و زماني که براي فستيوال هندوستان يک نسخه از فيلم را فرستاديم ديگر حتي جواب ايميل‌هاي ما را هم ندادند و در اين جشنواره آخري در بغداد، بنياد فارابي به ما گفت که قرار است اين فيلم در بخش جنبي به نمايش درآيد و ما نپذيرفتيم.

 ‌مدير عامل مؤسسه سينمايي شهيد آويني در ادامه بيان داشت: سعي ما براين است که اکران در کشورهاي عربي را با مرکزيت لبنان و عراق انجام دهيم و دوبله اين کار نيز شروع شده است. البته اصرار داشتند که بعد از ماجراي عصر بيداري کشورهاي عربي اکران فيلم انجام شود اما با وجود شرايط پيش آمده فعلا اين کار مقدور نيست.

در ادامه مراسم سيد نظام‌الدين موسوي در خصوص فيلم «شکارچي شنبه» اظهار داشت: ما خود را موظف مي‌دانيم که مبلّغ فيلم‌هاي چون «شکارچي شنبه» باشيم، چراکه اين فيلم‌ها بسيار انگشت‌شمار هستند و با توجه به تعهد و تحليل و موشکافي تمامي آثار هنري بايد بگويم هنرمندان کمي هستند که حاضر باشند در مسائلي چون تبيين فضاي عدالت خواهانه و دفاع از مستضعفين شده ورود پيدا کنند، اما در «شکارچي شنبه» طرح چنين مباحثي به وضوح ديده مي‌شود.

وي ادامه داد: بسياري از افراد در جهان تحت تاثير هژموني خاصي قرار دارند و به رغم تمام شعارهاي بشردوستانه آثاري منطبق با اين شعارها ساخته نمي‌شود. در حقيقت ذائقه مخاطبان ما با آثار مبتذل و پيش پا افتاده عادت کرده است اما طرح‌هايي مانند «شکارچي شنبه» مي‌توانند از تابوها عبور کنند و بايد گفت عوامل سازنده آن دل به دريا مي‌زنند و به گونه‌اي برخلاف جريان آب شنا مي‌کنند و قطعا چنين آثاري ماندگار هستند و خداوند نيز به خالقان آن کمک مي‌کند تا چنين راهي را ادامه دهند.

مديرعامل خبرگزاري فارس در ادامه گفت: هم‌ مسيرهاي شما بايد در شناخت اين مسير تلاش بيشتري کنند. به طور مثال موضوعات روز در لبنان و سوريه و کشورهاي عربي، عصر بيداري اسلامي است بسياري از افراد با وجود آگاهي و توانايي به نوعي سعي کردند خودشان را از اين مسائل دور نگاه دارند و در حوزه مسائل انقلابي وارد نشوند، اما افراد بايد بدانند در واقع اگر پرچم دفاع بلند شود مردم استقبال مي‌کنند.

موسوي در پايان گفت: در حقيقت نحوه ارائه پيام در آثار بسيار مهم است و «شکارچي شنبه» از لحاظ معنا، مفهوم و ساختار حرکت مثبتي در عرصه هنر انجام داده و استمرار اين حرکت مي‌تواند تاثير مثبتي در عرصه هنر جهاني به جا بگذارد.

در ادامه مراسم محمدجواد جعفرپور بازيگر نقش بنيامين در خصوص نحوه ورود خود به عرصه بازيگري بيان داشت: بنده از هشت سالگي با همکاري با آقاي سيدرضا ميرکريمي به عرصه بازيگري وارد شدم.

وي ادامه داد: هم‌ اکنون که 13 سال دارم و بازي در فيلم بزرگي چون «شکارچي شنبه» به خود مي بالم چرا که لطف خدا شامل حال من شد که بتوانم که شانس حضور در فيلم را پيدا کنم و با افراد حرفه‌اي مانند آقايان شيخ‌طادي، نصيريان، همکاري کنم.

وي در خصوص صحنه‌ هاي تيراندازي و شتاب اسلحه گفت: در اين صحنه‌ها آقاي ارجمند به من کمک زيادي کردند چرا که خشاب‌ها دست‌ساز بودند و شتاب کافي را براي پرت کردن نداشتند و آقاي ارجمند در اين باره به من کمک زيادي کرده‌اند.

قهرماني نيز در خصوص بازي محمدجواد جعفرپور اظهار داشت: محمد جواد بسيار خوب بازي مي‌کرد و در صحنه‌اي که بايد حس مي‌گرفت و گريه مي‌کرد ما 6 بار برداشت مکرر داشتيم و وي هر بار گريه مي‌کرد به طوري که من از آقاي شيخ‌طادي پرسيدم آيا براي تکرار اين صحنه‌ها از اشک مصنوعي استفاده مي‌کنيد و وي به من گفت محمدجواد خود حس مي‌گيرد و بازي مي‌کند.

جعفرپور ادامه داد: بازي در در «شکارچي شنبه» نيز با اينکه کار بسيار سختي بود اما آقاي شيخ طادي کارها را آسان کرد چرا که در مورد همه چيز به ما توضيح مي‌داد و دقت ايشان مثال‌زدني است.

 وي در خصوص اين که آيا مي‌خواهد در آينده حرفه بازيگري را دنبال کند يا خير؟ گفت: به من مي‌گويند اگر مي‌خواهي بازيگر شوي، بايد در مقطعي آن را رها کني و يا از تئاتر آغاز کني اما من شغل بازيگري را دوست دارم.

در ادامه اين جلسه جبار آذين در خصوص امتيازات فيلم اظهار داشت: «شکارچي شنبه» شخصيت‌پردازي قوي دارد که براي القاء مفاهيم به مخاطب بسيار خوب کار شده معمولاً در فيلم‌ها شخصيت‌ها سطحي و پرت هستند و ايفاي اين نوع نقش‌ها کار سختي نيست اما زماني که استحاله شخصيتي در يک فرد مانند بنيامين انجام مي‌شود کار بسيار سختي براي بازي گرفتن از آن شروع مي‌شود و اگر کسي موفق شده چنين نقشي را خوب ايفا کند نشان دهنده هوش وي و خالق اثر است و جاي تبريک به کارگردان، بازيگر و تهيه کننده آن دارد.

قهرماني در پايان گفت: «شکارچي شنبه» شروع خوبي است که قصد دارد نحله فرهنگي صهيونيست‌ها را به تصوير بکشد.

اميريل ارجمند نيز در اين نشست، در خصوص مفاهيم خاص فيلم گفت: من از ابتداي نگارش فيلمنامه با آقاي شيخ‌طادي همراه بودم، وي مسائل بسيار حساسي را در فيلم مطرح کرد و مهم‌ترين نکته اين بود که واقعيت صهيونيست را به تصوير کشيد به گونه‌اي که صهيونيست ‌ها ايشان و آقاي قهرماني را به عنوان ضد يهود در شبکه‌هاي ماهواره‌اي معرفي کردند. در ضمن عدم اکران فيلم در فستيوال‌هاي جهاني علي‌رغم داشتن قابليت‌هاي لازم مزيد بر علت است که ما در اين فيلم به انگشت بر روي چه نکته حساسي گذاشته‌ايم. در حقيقت بسياري از افراد هستند که با وجود آگاهي و توانايي ساخت چنين آثاري از آن دوري مي‌کنند و اگر اشخاصي مانند شيخ‌طادي و قهرماني همت کردند و خطر ساخت اثري

مانند «شکارچي شنبه» به جان خريدند بايد آن را به پاي شجاعت آنها نوشت و هرگز لطف خدا را که شامل ساخت اين فيلم از ابتدا تا انتها بود را نبايد فراموش کرد.

در پايان اين مراسم ، سيد نظام‌الدين موسوي؛ مديرعامل خبرگزاري فارس از عوامل فيلم «شکارچي شنبه» با اهداي لوح و هداياي نفيس تقدير به عمل آورد.

 

 

شنبه 5 آذر 1390 - 14:1


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری