چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 1:16
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان ايلام

 

چرا بايد زيارت عاشورا بخوانيم؟

 

حضرت امام صادق(ع) فرموده: هرکس بوسيله خواندن زيارت عاشورا، جدم حسين(ع) را زيارت کند " چه از راه دور يا نزديک" به خدا قسم خداوند هر حاجت مادي و معنوي داشته باشد به او مي دهد. چند نکته در رابطه با اين حديث قابل ذکر مي باشد:اول اينکه گوينده مطلب يک امام معصوم است، بنابراين خيلي قابل اهميت مي باشد. دوم اينکه امام معصوم قسم مي خورد که اين تأکيدي براينکه حتماٌ حاجت اين شخص را خداوند خواهد داد.سوم اينکه مي توان در صورتي که امکان نداشته باشد از نزديک امام حسين(ع) را بوسيله خواندن زيارت عاشورا زيارت کند، از راه دور اين کار را انجام دهد.چهارم اينکه حاجات مادي و معنوي بوسيله اين زيارت توسط خداوند برآورده مي گردد. 

براي رسيدن به مقام قرب الهي نيز وسائل گوناگون وجود دارد ولي وسيله مطمئن، راحت، سريع و ... براي رسيدن به خداوند عشق به امام حسين(ع) مي باشد.با عشق و ارادت به سالار شهيدان کربلا مي توان سريعتر و مطمئن به هدف رسيد  براي رسيدن به محبت و عشق و علاقه امام حسين(ع) نيز راههاي گوناگون وجود دارد ولي راهي که سريعتر انسان مي تواند بوسيله آن به بارگاه امام حسين(ع) راه يابد، و جزو شيفتگان و عشاق سيدالشهداء گردد، از طريق خواندن زيارت عاشورا و خصوصاٌ مداومت به خواندن اين زيارت شريف مي باشد.    دلايل مختلفي براي اثبات اين ادعا وجود دارد که عبارتند از :

1- زيارت عاشورا از احاديث قدسي مي باشد. روايت صفوان در مورد زيارت عاشورا بيان کننده اين امر است که جبرئيل امين اين زيارت را از طريق خداوند متعال براي پيامبر(ص) قرائت نمود و اين زيارت از طريق معصومين به امام باقر(ع) رسيد و از طريق اين امام معصوم به دست شيعيان و دوستداران اهل بيت عصمت و طهارت(ع) رسيده است.

2- ائمه ما شيعيان خصوصاٌ امام زمان(ع) تأکيد به خواندن و مداومت به خواندن اين زيارت شريف داشته اند، چنانچه در ملاقاتي که سيد رشتي با امام زمان(ع) داشته اند، امام زمان به سيد رشتي مي فرمايند: که چرا عاشورا نمي خوانيد و بعد سه بار مي فرمايند عاشورا، عاشورا، عاشورا.(مفاتيح الجنان- شيخ عباس قمي)

3- علماء وبزرگان ما نيز برخواندن عاشورا و مداومت به آن تأکيدفراوان داشته اند و خود نيز اين کار را انجام مي داده اند و يکي از علل موفقيت اکثر بزرگان و علماء خواندن زيارت عاشورا بوده است.

    چه بسيار زيبا است که انسان يا هرروز يا  در روز پنجشنبه  صبح چند دقيقه از وقت خود را براي سالار شهيدان و زيارت عاشورا قرار دهد. چه صبح و روز زيبائي خواهد بود روزي که با نام و ياد عزيز زهرا(س) شروع شود.

   مطمئن باشيد که امام حسين(ع) جواب سلام شما را مي دهد. فقط بايد دل را پاک کرد تا جواب سلام امام را شنيد و يقين داشته باشيد که جواب سلام را امام حسين(ع) مي دهد، چون جواب سلام واجب است و امام معصوم محال است ترک واجب نمايد. فقط بايد گوش ما شنوا و لايق شنيدن جواب سلام ايشان باش........ 

 

  مهدي مداح جلالي

 

 

دوشنبه 30 آبان 1390 - 13:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری