پنجشنبه 12 تير 1399 - 11:18
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

علي الله سليمي

 

عرضه يکجا همه آثار يک نويسنده

 


همگام با اجراي طرح تجميع آثار نويسندگان در انتشارت سوره مهر

                                                                              

صنعت نشر در کشور ما هنوز به جايگاه واقعي خود به عنوان يک چرخه صنعتي متعادل نرسيده و بسياري از فعالان اين حوزه از تخصص لازم براي ورود حرفه اي به اين حيطه صنعتي برخوردار نيستند. البته اين شرايط به عوامل متعددي بستگي دارد که تنها يکي از آنها مهارت پايين برخي ناشران در اين حرفه محسوب مي شود.

نبود سرمايه لازم، يکي ديگر از عوامل بازدارنده در حرفه اي شدن يک ناشر است که باعث کندي کار شده و عملا دست و پاي ناشر ياد شده براي ورود به عرصه حرفه اي نشر را مي بندد. بنابر اين، کمتر ناشري در کشور ما پيدا مي شود که حاضر شود همه آثار يک نويسنده را به صورت منظم چاپ و منتشر کند. به بيان ديگر، موضوعي با عنوان«طرح تجميع آثار نويسندگان» در کشور ما طرح چندان شناخته شده اي نيست. هر چند از چندي پيش برخي از ناشران، از جمله انتشارات سوره مهر حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي توانسته در اين راه گام هايي را بردارد و آثار تعدادي از نويسندگان شاخص کشورمان را در قالب اين طرح منتشر و روانه بازار کتاب بکند.    

محمد حمزه زاده، مدير انتشارات سوره مهر در اين باره مي گويد:« واقعيت اين است كه معدود آثار هر يک از نويسندگان ما در حوزه ادبيات داستاني، بين ناشران متعددي توزيع شده است. رسم درستي كه درنشر دنيا به خوبي رعايت مي ‌شود اين است كه بخش عمده از آثار يک نويسنده، معمولاً توسط يک ناشر منتشر مي‌شود. اين موضوع سبب مي ‌شود كه اگر آثار نويسنده با اقبال مواجه شد، مديريت تجديد چاپ و توزيع و ارائه خدمات اطلاع‌رساني، توسط يك ناشر صورت پذيرد.»
به گفته اين فعال حوزه صنعت نشر، چنين است كه ناشر موصوف، باتوجه به استقبال خوانندگان و شرايط اقتصادي نشر، هميشه درانبار خود، عناوين متنوع آثار يک نويسنده را در حد نياز بازار دارد و هيچ وقت، ويترين كتاب‌فروشي ‌ها از كتاب‌هاي نويسنده مورد نظر خالي نمي ‌شود. در اين وضعيت، طبيعي است كه اگر خواننده‌اي به هر دليل با يكي از آثار نويسنده، ارتباط برقرار كرد، به راحتي بتواند به آثار ديگرش دسترس داشته باشد و به طور طبيعي، سير مطالعاتي منطقي شكل بگيرد.
اين رويکرد حرفه اي در صنعت نشر کشور ما نگاه تازه اي است که براي رسيدن به يک رويکرد همگاني در ميان ناشران فعال کشور به زمان نياز دارد، چرا که زير ساخت آن فراهم نيست و تا به امروز اغلب نويسندگان با ناشران متعدد کار کرده اند و اگر قرار باشد طرح تجميع آثار نويسندگان کشور به صورت جدي و فراگير اجرايي شود، نياز به تواقعات اوليه بين ناشران مختلف است که از نويسندگان مختلف آثاري را تا به امروز چاپ و منتشر کرده اند و به نوعي از برخي امتيازات قانوني در اين زمينه برخوردارند.  

مدير انتشارات سوره مهر در اين باره مي گويد:«اين نكته بديهي كه در عرضه نشر دنيا از اصول اوليه توزيع و فروش است، در كشور ما رعايت نشده و نمي ‌شود. نويسندگاني داريم كه به تعداد آثاري كه نوشته‌اند، ناشر دارند! وضع نا به سامان فعاليت ناشران عمدتاً غير حرفه‌اي نيز سبب شده كه آثار اين نويسندگان در زندان‌هاي انفرادي حبس شود و گاهي تا سال‌ها روي تجديد چاپ و بازار را به خود نبيند.
حال اگر خواننده‌اي بر حسب معرفي كسي يا به طور تصادفي، يكي از با آثار يک نويسنده آشنا شود و علاقه‌مند خواندن كتاب‌هاي ديگري از همين قلم شد، تحت هيچ شرايطي نتواند به آن‌ها دست يابد.»

مسئله پراکندگي آثار نويسندگان از دير باز جزو مباحث مطرح در اين حوزه است و بسياري از کارشناسان راهکار منطقي اين مسئله را اجراي همين طرح تجميع آثار نويسندگان مي دانند. به باور متخصصان صنعت نشر، تا زماني که يک ناشر نتواند روي همه نوشته هاي يک نويسنده به صورت منظم و پيوسته سرمايه گذاري کند، حلقه ارتباط نويسنده و ناشر به شکل طبيعي صورت نمي گيرد و چه بسا گاهي باعث اختلافات عميق بين اين دو(ناشر و نويسنده) شود، چرا که ممکن است بعضي از آثار يک نويسنده از بازار خوبي در ميان مخاطبان برخوردار باشد و اين کتاب توسط ناشر ديگري چاپ شده باشد و کتاب ديگر همين نويسنده که مخاطب کمتري در بازار کتاب دارد در دست ناشر ديگر باعث ايجاد مسئله بشود.

محمد حمزه زاده هم به دلايل اين مسئله اشاره مي کند و مي گويد:« شايد يكي از عمده‌ترين دلايل حرفه‌اي نشدن نويسندگي در كشور ما، همين پراكندگي آثار و عدم تجميع آن‌ها نزديک ناشر باشد.
چه بسا كتاب‌هاي خوبي كه پس از يک يا دو چاپ، شانس ارائه مجدد را از دست داده‌اند و در فرايندي كه از يك غيبت طولاني در بازار شروع مي ‌شود، به بوته فراموشي سپرده‌ شده‌اند.
كم نيستند داستان‌هاي كوتاه و بلندي كه در زمان انتشار، با استقبال خاص و عام مواجه شده‌اند و حتي جوايز ريز و درشتي را نيز نصيب خود كرده‌‌اند، اما جايشان در ويترين كتاب‌فروشي ها خالي است.»
مدير انتشارات سوره مهر مي گويد:«بر اساس اين استدالال و با توجه به تجربه توزيع و فروش كتاب‌هاي متعدد از يک نويسنده كه معمولاً با توفيق همراه بوده، دست كم دو راه پيش روي ماست.
اول: گروه‌هايي از ناشران كه آثار نويسندگان مشتركي را منتشر كرده‌اند دور هم جمع شوند و در يک هماهنگي حساب شده، سعي كنند تا حد ممكن، همه آثار يک نويسنده را در يک زمان تجديد چاپ كنند و نسبت به حفظ موجودي كتاب در بازار حساس باشند.
دوم، تجميع آثار يک نويسنده توسط يک ناشر.»
به گفته اين فعال حوزه نشر در کشور، شركت انتشارات سوره مهر، در همكاري با تعدادي از ناشران، در سال هاي گذشته، گروه‌هايي از كتاب‌ها را جمع‌آوري كرده و راه اول را تا حد خوبي پيموده است.»

پيمودن راه دوم هم از چندي پيش در شرکت انتشارت سوره مهر شروع شده و با هماهنگي هاي صورت گرفته با تعدادي از نويسندگان تا به حال کتاب هايي از سيد حسن حسيني، شاعر معاصر، عماد افروغ، نويسنده و محمدرضا سرشار، نويسنده جمع آوري و باز نشر شده که استقبال خوبي هم از سوي مخاطبان از اين آثار صورت گرفته است.

 

 

 

دوشنبه 30 آبان 1390 - 12:57


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری