پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 12:44
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اكرم اماني

 

جهان ما/ آنچه علم مي گويد

 


   - جهان ما/ آنچه علم مي­گويد

- نوريا روکا

- مترجم: نسرين ابراهيمي نصر

- تصويرگر: رزا ماريا کورتو

- انتشارات اميرکبير، کتابهاي شکوفه، چاپ اول 1390

- شابک: 3-672 -300 - 964-978

قيمت: 2700 تومان

کتاب « جهان ما » نوشته­ي نوريا روکا، به کودکان کمک مي­کند تا دانستني­هاي علمي درباره­ي جهان اطرافمان را کسب کنند. نويسنده بخشهاي مختلفي را براي بچه­ها در اين کتاب در نظر گرفته که از آن جمله مي­توان به: خورشيد، کي ستارگان خاموش مي­شوند، سياره­ي همسايه­ي زمين، سياره­هاي اطراف خورشيد، سياره­هاي بسيار بزرگ، هاله­ها و قمرها، دستگاه­هاي فضايي و . . . اشاره کرد.

نگارنده درباره­ي خورشيد به کودکان چنين مي­گويد: تصور کن بتواني به يک ستاره پرواز کني، خواهي ديد هرچه به آن ستاره نزديک­تر ­شوي، نور آن درخشان­تر مي­شود و احساس مي­کني مثل خورشيد داغ و سوزان است. خورشيد نيز يک ستاره است و مانند ستاره­هاي ديگر، يک کره­ي بزرگ تشکيل شده از گاز است که انگار داغ شده است. تأثير متقابل اين گازها بر هم ، گرما و نور عظيمي توليد مي­کند. رنگ خورشيد زرد است، اما روي آن لکه­هاي تيره رنگ و مبهمي وجود دارد. شکل خورشيد پيوسته در حال تغيير است. گاهي اوقات روي سطح خورشيد انفجارهايي روي مي­دهد که در نتيجه زبانه­هاي آتش به اطراف پرتاب مي­شود. خورشيد داراي چنان انرژي بالايي است که گرمايش براي همه­ي سطح زمين کافي است. همچنين درباره­ي شکلهاي مختلف قمر زمين با سؤالي از بچه­ها مي­گويد: آن کره­ي سفيد رنگي که شبها در آسمان نمايان مي­شود چيست؟ آن کره سفيد ماه است که با کمک نور خورشيد درخشان و نوراني ديده مي­شود. اگر مي­توانستيم از روي سطح ماه به زمين نگاه کنيم، آن وقت مي­ديديم که زمين هم نوراني ديده مي­شود . . .

گاهي وقتها ماه به صورت نيم دايره و يا يک پر پرتقال و شبيه حرف «c».

شبها گاهي ماه در آسمان هست و گاهي ناپديد مي­شود. اگر با تلسکوپ به آسمان نگاه کني، شايد بتواني روي آن کوه­ ها و دره­ها و دهانه­هاي آتشفشاني . . . و لکه­هاي تيره­اي که از دور شبيه دريا هستند، ببيني، دوست داشتي يک ستاره شناس بودي؟

 همانطور که از متن کتاب پيداست نگارنده سعي کرده است با کلامي ساده اطلاعات اوليه و مفيدي را به بچه­ها بدهد که يادگيري آن براي هر بچه­اي لازم است. وي گاهي دادن اطلاعات را با يک سؤال آغاز و با سؤالي ديگر به پايان مي­ برد: گاهي خود کودکان را در آن موقعيت قرار مي­دهد و گاهي هم آنها را در قالب داستان مختصري به بچه­ها آموزش مي­دهد، و تاثير اين روشهاي متنوع بروي بچه­ها بيشتر است. وي همچنين از والدين مي­خواهد که با اينگونه شيوه­ها مطالب را به بچه­ها آموزش دهند. نگارنده در ادامه درباره­ي پلوتون سياره­ي اسرارآميز مي­گويد: پلوتون تنها سياره­ي منظومه­ي شمسي است که هيچ­ دستگاه و سفينه­ي فضايي به آن راه پيدا نکرده است و اطلاعات درباره­ي اين سياره بسيار اندک است. پلوتون آنقدر از خورشيد و زمين دور است که مثل يک ستاره­ي بسيار کوچک به نظر مي­آيد. تعدادي عکس گرفته شده از اين سياره وجود دارد، اما اين عکسها از مسافت بسيار دور گرفته شده و به همين دليل در آنها فقط دو نقطه­ي کوچک قابل ديدن است. اين دو نقطه پلوتون و قمرش هارُن است. . .

لازم به ذکر است که کنار اين اطلاعات در هر صفحه عکسها و نقاشيهايي مرتبط با متن آمده که در يادگيري بهتر کودکان تاثير بسزايي دارد ضمن اينکه نقاشيها براي کودکان جذاب هستند و دو صفحه­ي پاياني کتاب نيز عکسها و تصاويري از سياره­هاي مختلف و وسايل فضايي همراه با اسامي آنها براي اطلاع و آموزش بيشتر کودکان آمده است.       

 

 

دوشنبه 30 آبان 1390 - 12:54


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری