پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 16:40
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اكرم اماني

 

دخترها و پسرهاي سراسر جهان

 


- دخترها و پسرهاي سراسر جهان

- نوريا روکا

- مترجم: نسرين ابراهيمي نصر

- تصويرگر: رزا ماريا کورتو

- انتشارات اميرکبير، کتابهاي شکوفه، چاپ اول 1390

- شابک: 8-648 -300 - 964-978

قيمت: 2700 تومان

کتاب « دخترها و پسرهاي سراسر جهان » براي گروه سني «ج و د» نوشته شده است و براي آشنايي بچه­ها با کره زمين و انواع اقوام و زبانهايي که در آن وجود دارد. نويسنده در اين کتاب مي­خواهد سفري کوتاه به دور دنيا داشته باشد تا به بچه­ها نشان دهد که دخترها و پسرهاي همسن خودشان در گوشه­هاي مختلف اين کره­ي خاکي چطور زندگي مي­ کنند؟ در کويرها يا جنگلهاي غيرقابل عبور؟ در يک جزيره­ي کوچک و يا در يک شهر خيلي بزرگ که براي بچه­ها ناآشناست. و قصد اصلي نويسنده اين است که جاهاي مختلف روي کره زمين را به بچه­ها معرفي کند و در ضمن اطلاعاتي هم درباره­ي آنها به کودکان ارائه دهد. نويسنده سعي کرده در هر قسمت با يک عنوان يک اطلاعات مختصري را به کودکان بدهد و در پايان همان بخش سؤال مربوط به آن قسمت را بپرسد. بطور مثال در اولين عنواني که مؤلف بدان پرداخته با نام «چه تعداد آدم روي زمين زندگي مي­کند!» مي­گويد: ميليون­ها ميليون انسان روي زمين زندگي مي­ کنند. آدم­هاي جورواجور که هيچ کدام تکرار نمي­شوند. هرکسي چهره و ظاهر بخصوصي دارد: فرم بيني، حالت چشم­ها، رنگ مو، پوست، قد و . . .

حالا، تو مي­تواني تفاوت­هاي بين آدم­ها را بشماري و نام ببري؟ کاملاً واضح است که نگارنده در ابتدا با دادن اطلاعات مشخص همان سؤال را از خواننده­ي خود مي­پرسد که کودکان با مطالعه­ي کتاب براحتي مي­توانند پاسخگوي سؤالات باشند. عناوين بعدي که مؤلف بدان پرداخته عبارت است از: سياره­ي متنوع، جشن، مدرسه در مسافت دور، ايچيرو، دراگو، زندگي در بيابان، ساز موسيقي، نوال، شهري روي آب، زندگي در جنگلهاي وحشي، همه­ي دنيا خانه­ي ما، بسيار متفاوت بسيار مشابه، درسهاي تجربي و . . .

نگارنده در بخش زندگي در بيابان، بيابان را اينگونه براي کودکان تعريف مي­کند: کاري در منطقه­ي بياباني ناميبيا در آفريقا زندگي مي­کند. کلبه­ي آنها از گل و خاک درست شده است. بيابان جايي است که در آن باران به ندرت و بسيار کم مي­بارد. به همين دليل کاري و قبيله­اش بيشتر وقت­ها مجبور مي­شوند در جست و جوي مراتع و چراگاه­ها از جايي به جايي ديگر بروند تا گوسفندها و بزهايشان غذايي براي  خوردن داشته باشند. در بيابان آن قدر هوا گرم است که لازم نيست کاري، لباس زيادي به تن بکند، اما برعکس، او النگو و زيورآلات زيادي دارد. يا درباره­ي زندگي در جنگل­هاي وحشي چنين مي­گويد: کينو همراه با قبيله­اش در جنگلهاي آمازون زندگي مي­کند. ريش سفيدان قبيله­شان به او ياد مي­ دهد که کدام گياهان سمي و کدام گياهان قابل خوردن هستند. گياهان و درختان در اين جنگلها به قدري بلند و تو در تو هستند که وقتي باران مي­بارد کينو به هيچ وجه خيس نمي­شود و بدنش خشک مي­ماند؛ چون درختان مثل يک چتر بزرگ رويش را مي­پوشانند و از خيس شدنش جلوگيري مي­کنند. نگارنده همچنين درباره­ي «شهري روي آب» چنين مي­نويسد: ژينا در ونيز زندگي مي­کند. پدرش کارمند موزه­ي نقاشي است. موزه­ي نقاشي جايي است که تعداد زيادي تابلو در آن نمايش داده مي­شود. و نيز يک از شهرهاي بسيار زيباي کشور ايتالياست. در آنجا ساختمان­هاي تاريخي فراواني وجود دارد. اما عجيب­ترين چيز در اين شهر، خيابانهايش است. خيابان­هاي اين شهر به کانالهاي پرآب تبديل شده است! مردم براي اينکه خودشان را از يک قسمت شهر به جاي ديگري برسانند، مجبورند از قايق استفاده کنند. البته در ونيز تعدادي خيابان و ميدان معمولي هم وجود دارد؛ ولي خيلي از آنها پر از آب هستند. زماني که آب در خيابانها جاري مي­ شود براي اينکه ساکنين شهر پاهايشان خيس نشود، از چکمه­هاي لاستيکي استفاده مي­کنند.ژينا حتي اين را هم دوست دارد.

با توجه به سطرهاي بالا مي­توان فهميد که نگارنده سعي کرده با کلماتي ساده و لحني روان و با بيان يک داستان بسيار کوتاه و مختصر معنا و مفهوم کلمات را براي کودکان تعريف کند و آنها را با واژه­ها آشنا سازد. چند صفحه­ي پاياني کتاب مربوط به پدرها و مادرها است که نويسنده سعي کرده است توضيحات مختصري درباره­ي بخشهاي مختلف کتاب براي والدين ارائه دهد تا آنها راحت­تر بتوانند مطالب و معاني آنها را براي کودکان توضيح بدهند. بطور مثال درباره­ي بخش جشن نويسنده به والدين چنين مي­گويد: در اين بخش چند نوع غذا از خوراکي­هاي چيني نام برده شده است. در ارتباط با اين موضوع مي­توان درباره­ي غذاهاي سنتي سال نو با بچه­ها حرف زد. در يک کشور ممکن است يک غذا، خوراکي کاملاً معمولي باشد، ولي در کشوري ديگر خيلي عجيب و غريب بنظر آيد. غذاهايي مانند حلزون، مار، گوشت کوسه ماهي، گوشت اسب، مورچه، کرم و غيره . . .

همه­­ي اينها بستگي به اين دارد که آدم­ها از بچگي به چه نوع غذاهايي عادت کرده­اند و چه نوع خوراکي در دسترسشان بوده است.

نگارنده همچنين درباره­ي زندگي در جنگلهاي انبوه اين چنين مي­گويد: براي بچه­ها مي­توان توضيح داد که روي زمين مناطقي وجود دارد که با وجود بارش زياد باران هوا بسيار گرم است، به همين دليل گياهان و درختان در آن مناطق بسيار انبوه و فراوان هستند. به اين مکان­ها جنگل گفته مي­شود. اين جنگلهاي بسيار انبوه در منطقه­ي اکوادور قرار گرفته­اند. در اين جنگلها، حيوانات متفاوتي زندگي مي­کنند و گياهان متنوعي مي­رويند که هنوز هم مورد مطالعه و بررسي قرار نگرفته­اند. . .

بطور کلي هدف نويسنده از نگارش اين کتاب آشنايي بچه­هاي دنيا با يکديگر است.                     

 

 

دوشنبه 30 آبان 1390 - 12:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری