شنبه 10 خرداد 1399 - 19:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

متبرک به نام حضرت علي(ع)

 

«گزارشي از مراسم افتتاحيه و اختتاميه بيست و پنجمين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان»«افتتاحيه جشنواره»:

به گزارش روابط عمومي جشنواره فيلم کودک، در اين مراسم که از ساعت ۱۹ روز دوشنبه ۲۳ آبان ماه سال جاري با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاون سينمايي، دبير جشنواره، استاندار، شهردار و رييس شوراي شهر اصفهان در سالن گل نرگس اين شهر آغاز شد، ضمن بزرگداشت تعدادي از هنرمندان سينماي کودک، جوايز بخش هاي مسابقه فيلمنامه نويسي و عکس جشنواره فيلم کودک اهدا شد.

در ابتداي اين مراسم که اجراي آن برعهده عليرضا خمسه بازيگر شناخته شده سينماي کشور بود پرچم بارگاه امير المومنين حضرت علي (ع) توسط فريبا کوثري بازيگر سينما به نمايندگي از سينماي ايران به محل مراسم افتتاحيه آورده شد و طي مراسمي در اين مکان افراشته تا اين رويداد از برکات آن حضرت بهره مند شود.

با افراشته شدن اين پرچم فضاي معنوي خاصي بر مراسم حاکم شد و اين فضا همه را تحت تاثير قرار داد و همه مخاطبان به احترام اين پرچم ايستادند.

سپس دبير جشنواره فيلم کودک به روي صحنه آمد تا گزارشي از روند برگزاري جشنواره فيلم کودک ارايه دهد.

سيد احمد ميرعلايي ضمن گراميداشت عيد غدير خم گفت: به اين مساله فکر مي کردم که اگر خداوند روزي را بخواهد جشن بگيرد اين روز چه روزي است؟ قطعا روزي که نام علي (ع) پيوند خورده، کسي که در خانه خدا به دنيا آمد و در محراب به شهادت رسيد.

وي ادامه داد: اين جشنواره به نام علي(ع) پيوند خورده و به نوعي ما از برکات آن حضرت در اين رويداد بهره مي گيريم. به همين دليل بايد اين جشنواره را عشقواره بناميم چون کساني در آن فعاليت مي کنند که دغدغه و عشق ارايه آثاري پاک و انساني براي کودکان را در دل دارند و از سوي ديگر زندگي ما ايراني ها با نام علي (ع) عجين شده و تنها پرچمي که به خود اجازه مي دهيم بر بالاي پرچم ايران قرار گيرد پرچم بارگاه آن حضرت بزرگوار است و به دليل اين برکات، من جشنواره را عشقواره اي براي کودکان و نوجوانان اين سرزمين مي دانم.

وي ادامه داد: پرچم بارگاه حضرت علي (ع) توسط خادمين آن حضرت به سينماي ايران اهدا شد و خانم کوثري اين پرچم را به نمايندگي از سينماي ايران دريافت کرد. اين پرچم پس از عبور از شهرهاي مطهر مشهد و قم به اصفهان و محل برگزاري جشنواره فيلم کودک رسيد.

وي ضمن قدرداني از زحمات تمامي مسئولان جشنواره گفت: وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و معاون سينمايي در همه لحظه ها با ما بودند و زمينه لازم براي برگزاري اين رويداد را فراهم کردند همچنين بايد از استاندار و شهردار محترم اصفهان و ساير مسئولان اين استان و مديران ستادي جشنواره در استان و تهران و ديگر همکاراني که در برگزاري اين رويداد زحمت کشيدند تشکر کنم.

وي خاطر نشان کرد: جشنواره بيست و پنجم فيلم کودک رويدادي متفاوت نسبت به بقيه دوره هاست و به نوعي بايد از تلاش هنرمندان سينماي کشور براي رسيدن ۱۹ فيلم به اين رويداد قدرداني کنيم برگزاري همزمان اين جشنواره در ۱۱ استان کشور نيز از جمله ويژگي هاي منحصر به فرد اين دوره از جشنواره است. جشنواره بيست و پنجم فيلم کودک به لحاظ تعدد آثار، تعدد نوبت هاي نمايش و تعداد مخاطبان تمامي رکوردها را شکسته است.

وي در پايان تصريح کرد: جشنواره را به نام حضرت علي (ع)  متبرک کرديم و اميدوارم در آينده اي نزديک پرچم حضرت صاحب الزمان (ع) در کشور و در همه دنيا برافراشته شود.

تقدير از هنرمندان عرصه دوبله از ديگر بخش هاي مراسم افتتاحيه بود که با پخش کليپي در اين خصوص صورت گرفت. در اين مراسم از ناصر ممدوح، جلال مقامي، پرويز ربيعي، مهوش افشاري، خسرو خسروشاهي، شوکت حجت و مريم رادپور با حضور دبير جشنواره تقدير به عمل آمد.

پرويز ربيعي به نمايندگي از اين هنرمندان به روي صحنه آمد و به ذکر خاطراتي در خصوص دوبله همزمان آثار سينمايي در جشنواره فيلم کودک پرداخت.

در ادامه مراسم با حضور دبير جشنواره و آقاي حاجي رسولي رييس شوراي شهر اصفهان و مهدي فرجي مدير شبکه يک جوايز بخش عکس فيلم جشنواره اهدا شد.

در اين بخش ۳ ديپلم افتخار به رضا عباسي براي فيلم شير تو شير، علي باقري براي فيلم خانه امن است، محمد گلچين و حميد کشاني براي باد و مه اهدا شد و پروانه زرين بهترين عکس به جواد جلالي براي فيلم خواب هاي دنباله دار اختصاص يافت.

در اين بخش جواد جلالي از هيات داوران يعني عليرضا زرين دست ، مرتضي پورصمدي و ساعد نيک زاد تشکر و قدرداني کرد.

بزرگداشت غلامرضا رمضاني ديگر بخش مراسم افتتاحيه جشنواره فيلم کودک بود که با پخش کليپي از اين هنرمند برگزار شد. در اين بخش آثار رمضاني مرور شد و اين هنرمند روي صحنه آمد.

رمضاني گفت: من علاقمندم که سال هاي سال در سينماي کودک فعاليت کنم و آثاري بسازم که در نزد مخاطبان محبوب تر باشد.

دکتر سيد مرتضي سقايان نژاد شهردار اصفهان نيز در اين مراسم گفت: حضور پرفيض همه بزرگواران و هنرمندان سينماي کشور را در آيين افتتاحيه جشنواره خير مقدم مي گويم و توفيق حاصله و افتخار ميزباني اين جمع باشکوه را به درگاه خداوند بزرگ شاکر و سپاسگزارم.

وي ادامه داد: در ابتدا برخود فرض مي دانم عيد سعيد غدير و ايام دهه امامت و ولايت را تبريک گويم و حسن تقارن اين رويداد فرهنگي و هنري را با عيد الله اکبر و روز اکمال دين به فال نيک گرفته و روز ۲۵ آبان، روز حماسه ايثار اصفهان که يادآور مجاهدت ايثارگران و الامقام عمليات محرم و توصيف گوهر بار امام عظيم الشان از اين ديار است که فرمودند: شما در کجاي دنيا مي توانيد جايي مثل اصفهان را پيدا کنيد روز پيش فقط در شهر اصفهان حدود سيصد و هفتاد نفر را تشيع کردند. را گرامي مي دارم.

بزرگداشت وحيد نيکخواه آزاد ديگر بخش مراسم بود که با اهداي تنديس جشنواره به اين هنرمند و پخش کليپ وي برگزار شد.

در ادامه جوايز بخش فيلمنامه نويسي به آثار برگزيده اهدا شد در اين بخش ۳ ديپلم افتخار به سيد مرتضي سيد نژاد براي فيلم برفي، مرجان رياحي براي فيلمنامه تابستان خود را چگونه گذرانده اند؟، برديا يادگاري براي فيلمنامه عروسک سخنگو اهدا شد و پروانه زرين به سهيلا جبري براي فيلمنامه کوره هاي خاموش اختصاص يافت.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي محمد حسيني نيز طي سخناني گفت: از همه فيلمسازاني که براي شکل گيري دنياي کودکان و نوجوانان تلاش مي کنند تشکر مي کنم خوشبختانه امسال شاهد رشد و شکوفايي جشنواره بوديم.

وي گفت: فيلم هاي اين جشنواره، روز بيست و پنجم آبان در ۹ استان اکران و در۱۱ استان مرزي هزاران بسته فرهنگي اهدا مي شود.

دکتر محمد حسيني خاطر نشان کرد: پيام جشنواره با عنوان صلح و دوستي به کودکان دنيا انعکاس يافت، در حالي که کشورهاي غربي ما را به جنگ تهديد مي کنند کودکان ايراني عشق، دوستي و محبت اميرالمومنين را به جهانيان عرضه مي کنند. آرزو مي کنم  بتوانيم آينده خوبي را براي کودکانمان رقم بزنيم. عمده شخصيت انسان در دوره کودکي شکل مي گيرد و فيلم نقش مهمي در شکل گيري خلاقيت وي دارد.

وزير فرهنگ و ارشاد همچنين با اشاره به شهادت سردار شهيد حسن تهراني مقدم و يارانش گفت: شهادت اين بزرگواران را به همه تسليت مي گويم و از آقاي شمقدري معاون سينمايي کشور مي خواهم در خصوص زندگي سردار سرافراز شهيد خرازي به عنوان يکي از قهرمانان اين سرزمين فيلمي ساخته شود.

وي در پايان تصريح کرد: سلام ويژه رييس جمهور را به شما مي رسانم، قطعا در تشکيل سازمان سينمايي توجه ويژه اي به سينماي کودک و نوجوانان خواهد شد.

در ادامه مراسم بزرگداشت جهانبخش سلطاني برگزار شد. دراين بخش فيلمي در خصوص اين هنرمند و تعلق خاطرش به دنياي کودکان و آروزها و اميدهايش پخش شد. سلطاني طي صحبت هاي کوتاهي در اين مراسم گفت: اميدوارم زمينه حضور نسل جوان در حوزه سينما فراهم شود تا شاهد شکوفايي استعدادها در اين حوزه باشيم.

سپس دکتر عليرضا ذاکر اصفهاني استاندار اصفهان به روي صحنه آمد و پيام رييس جمهور به جشنواره را براي مخاطبان مراسم افتتاحيه خواند.

بزرگداشت محمد کاسبي پايان بخش مراسم افتتاحيه جشنواره فيلم کودک بود که در اين بخش نيز يک کليپ در خصوص اين هنرمند پخش شد.

«حاشيه هاي مراسم افتتاحيه»:

-به گزارش قدس آنلاين به نقل از سينماپرس، مراسم افتتاحيه با نظم و ترتيب فراوان و حفظ انتظامات ولي اما يک ساعت تاخير برگزار شد.

-از ميهمانان افتتاحيه مي توان به وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاون سينمايي، دبير جشنواره، استاندار، شهردار و رييس شوراي شهر اصفهان، مجيد مظفري، احمد نجفي، سيد جواد هاشمي، سيد ضياء هاشمي، جهانبخش سلطاني، محمد کاسبي، محمدرضا شريفي نيا، فريبا کوثري، مائده طهماسبي و مهران احمدي اشاره کرد.

-افتتاحيه بيست و پنجم با حضور جمعيتي بالغ بر 1700 نفر آغاز به کار کرد که اين نشان از رونق بيشتر جشنواره در سال اخير و علاقه مردم اصفهان به حضور جشنواره در شهرشان دارد.

-ناصر ممدوح، احمد نجفي، مجيد مظفري و سيد جواد هاشمي با حضور در جايگاه ويژه معلولان با آن ها خوش و بش کردند و عکس يادگاري گرفتند.

-عليرضا خمسه در ابتداي اين مراسم از موافقت مهدي فرجي؛ مدير شبکه يک سيما با ساخت سري دوم از سريال «پايتخت» و بازي دوباره عليرضا خمسه خبر داد.

-دکور و نورپردازي سالن مناسب با فضاي جشنواره طراحي شده بود و تعداد زيادي از کادر اجرايي براي برقراري نظم در سالن فعاليت داشتند.

-سرازير شدن اشک هاي محمد کاسبي روي سن و به هنگام تقدير باعث خيس شدن بسياري از تماشاگران شد!

-عده اي از ميهمانان به دليل برنامه ريزي فارابي و انتقال به صورت مستقيم از فرودگاه به سالن افتتاحيه گله مند بودند.

-طولاني شدن مراسم موجب خستگي بيش از حد مردم و ترک زود هنگام بسياري از صندلي ها شد. هر چند ساعت خواب استاندارد کودکان پيش از اختتاميه به پايان رسيده بود.

«اختتاميه جشنواره»:

 شب جمعه 27 آبان ماه با حضور هيئت داوران بيست و پنجمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان برگزيدگان اين جشنواره معرفي شدند. مراسم اختتاميه بيست و پنجمين جشنواره بين المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان در سالن گل نرگس استان اصفهان برگزار شد.

معرفي برگزيدگان اين دوره از جشنواره با حضور محمدرضا عرب، گيتي خامنه‌، رسول صدرعاملي، جمال شورجه و غلامرضا رمضاني از اعضاي هيات داوران بخش مسابقه سينماي ايران به انجام رسيد.

در بخش دستاوردهاي فني و هنري فيلم‌هاي "بالابان" به کارگردان سيدرضا صافي ديپلم افتخار گرفت، "سلام بر فرشتگان" به کارگرداني کامران سحرخيز و سيد هادي اسلامي پروانه زرين را از آن خود کرد و "يک فراري از بگبو" ديپلم افتخار را به دليل جلوه‌هاي ويژه نصيب محمد لطفعلي کرد.

بازيگران کودک و نوجوان در دو بخش پسر و دختر تقدير شدند که در بخش بهترين بازيگران دختر ترلان پروانه بازيگر "آهوي پيشوني سفيد" پروانه زرين بهترين بازيگر نوجوان، ياسمين نوروزي بازيگر "پاريس تا پاريس" ديپلم افتخار بهترين بازيگر کودک، کيميا حسيني بازيگر "سلام بر فرشتگان" پروانه زرين بهترين بازيگر کودک و معصومه شکوري بازيگر "باد و مه" ديپلم افتخار بهترين بازيگر نوجوان را از آن خود کردند.

از ميان پسران بازيگر نيز پيام اريس بازيگر "باد و مه" پروانه زرين بهترين بازيگر کودک و علي شادمان بازيگر "روياي سينما" پروانه زرين بهترين بازيگر نوجوان را گرفتند. فه هال اسماعيل بازيگر "مصائب چارلي" ديپلم افتخار بهترين بازيگر کودک را نصيب خود کرد و شاهين حيدري بازيگر "شير تو شير" شايسته دريافت ديپلم افتخار بهترين بازيگر کودک شد.

در بخش بهترين فيلمنامه "سلام بر فرشتگان" به نويسندگي و کارگرداني فرزاد اژدري پروانه زرين بهترين فيلمنامه را از آن خود کرد.

بهترين کارگردانان نيز با اهداي پروانه زرين بهترين کارگرداني علي شاه‏حاتمي و حميد شاه حاتمي براي فيلم "روياي سينما" معرفي شدند و عليرضا سعادت نيا با فيلم "مصائب چارلي" ديپلم افتخار بهترين کارگرداني را گرفت.

همچنين بهترين فيلم جشنواره نيز "سلام بر فرشتگان" به تهيه‌کنندگي حسن عليمرداني و مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي معرفي شد و پروانه زرين بهترين فيلم را از آن خود کرد.

در اين بين جايزه ويژه هيئت داوران به محمدعلي طالبي و ابراهيم فروزش تعلق گرفت.

اين جشنواره در بخش جنبي برگزيدگان نهادها و سازمان‌ها، کانون فيلمنامه نويسان سينماي ايران و دانشکده سينما و تئاتر دانشگاه تهران جوايز خود را به سيدرضا صافي نويسنده فيلمنامه "بالابان" اهدا کردند.

جايزه دوم دانشکده سينما و تئاتر نيز به مهرداد خوشبخت و بابک کايدان نويسندگان فيلمنامه "صداي پاي من" رسيد و جوايز ستاد اقامه نماز به فيلم "روياي سينما" به کارگرداني علي و حميد شاه حاتمي اعطا شد و دبيرخانه شوراي فرهنگ عمومي جايزه خود را به فرزاد اژدي مفرد، نويسنده فيلمنامه "سلام بر فرشتگان" اهدا کرد.

همچنين علي قو‌ي‌تن نويسنده و کارگردان "پرواز بادبادک‌ها" جايزه موسسه آفرينش‌هاي هنري آستان قدس رضوي را از آن خود کرد و جوايز انجمن فيلم کوتاه ايران در بخش آثار کوتاه سينماي ايران به روح الله اکبري کارگردان "من شيريم" و تيمور قادري کارگردان "انار ميوه بهشت است" تعلق گرفت.

سه جايزه نيز به سيدرضا صافي، نويسنده فيلمنامه "بالابان"، علي شاه حاتمي نويسنده فيلم "روياي سينما" و فرزاد اژدري نويسنده فيلمنامه "سلام بر فرشتگان" از سوي جمعيت دفاع از ملت فلسطين و بنياد ادبيات داستاني ايرانيان اعطا شد. جوايز بانک کارآفرين به فيلم "مادر پاييزي" به کارگرداني سيروس رنجبر اهدا شد و انجمن مديران توليد نيز جايزه خود را به هادي انباردار مدير توليد "راه نجات" داد.

راما قويدل براي کارگرداني فيلم "راه نجات"، پوران درخشنده براي فيلمنامه "راه نجات"، علي قوي‌تن براي نويسندگي و کارگرداني "پرواز بادبادک‌ها"، حميد سليمي براي فيلمنامه و حميد سليميان براي کارگرداني "بهشت اينجاست" نيز از بنياد بين‌الملل غدير جايزه گرفتند.

جوايز سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي (دبيرخانه جشنواره بين المللي فيلم رشد) به فيلمنامه فيلم "روياي سينما" به کارگرداني علي شاه حاتمي، کيميا حسيني بازيگر فيلم "سلام بر فرشتگان"، حسين قاسمي هنر بازيگر فيلم "شير تو شير"، علي شادمان و محمد جعفر جعفرپور بازيگران "روياي‏ سينما" و علي قوي‌تن بازيگر فيلم "پرواز بادبادک‌ها" رسيد.

انجمن سينماي جوانان اصفهان نيز جايزه خود را به راما قويدل کارگردان فيلم "راه نجات"، ابراهيم فروزش نويسنده فيلمنامه "شير تو شير" و عليرضا سبط‌احمدي تهيه‌کننده فيلم‌هاي "مصائب چارلي" و "شير تو شير" اهدا کرد. در اين بين موسسه تنظيم و نشر آثار حضرت امام خميني (ره) جوايز خود را به عليرضا سعادت‌نيا کارگردان فيلم سينمايي "مصائب چارلي" و مهرداد خوشبخت کارگردان فيلم "صداي پاي من" اهدا کرد.

انجمن توان‌خواهان ذهني و جسمي فرداي اصفهان نيز شش جايزه خود را به ترتيب به سيد جواد هاشمي کارگردان "آهوي پيشوني سفيد"، ترلان پروانه بازيگر اين فيلم، اباذر فرهادي بازيگر فيلم "صداي پاي من"، فرزاد اژدري مفرد کارگردان فيلم "سلام بر فرشتگان"، کيميا حسيني بازيگر کودک فيلم "سلام بر فرشتگان" و پوران درخشنده نويسنده فيلمنامه فيلم "راه نجات" اختصاص داد.

همچنين اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي اصفهان علي قوي‌تن تهيه‌کننده فيلم "پرواز بادباکها" و محمد صادق آزين تهيه‌کننده فيلم "بهشت اينجاست" را شايسته جايزه دانست و جايزه مرجع ملي حقوق کودک وزارت دادگستري به فيلم "شير تو شير" به کارگرداني ابراهيم فروزش اختصاص يافت.

آسيفا اصفهان انجمن سينمايي فيلمسازان انيميشن ايران نيز انيميشن کوتاه "اين هم پول ماهي" به کارگرداني علي حسين‌خان و مرتضي احمد‌وند را به عنوان فيلم منتخب خود معرفي کرد و جوايز اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان به ابراهيم فروزش کارگردان فيلم "شير تو شير" و سيد مسعود اطيابي تهيه‌کننده "آهوي پيشوني سفيد" رسيد.

«حاشيه هاي مراسم اختتاميه»:

-به گزارش سايت سينماي ما جمعيت بسيار زيادي از مردم در اين مراسم حضور داشتند به طوري که بسياري از آنها با درب‌هاي بسته مواجه شدند. در اين مراسم هنرمندان مطرح سينماي کودک و نوجوان کشور به همراه معاون سينمايي وزير فرهنگ و ارشاد، دبير جشنواره و شهردار و رئيس شوراي شهر اصفهان نيز حضور داشتند. غيبت استاندار اصفهان و مسئولان استانداري در اين جشنواره بين‌المللي از نکات جالب توجه بود.

-اجراي اين مراسم را احسان عليخاني بر عهده داشت که هنگام ورود به روي سن با تشويق شديد حضار مواجه شد و در طول اختتاميه نيز با بداهه‌گويي‌هاي فراوان خود لحظات جذابي را براي کودکان، بزرگسالان و هنرمندان حاضر در مراسم رقم زد و اجازه نداد حضار لحظه‌اي خستگي را حس کنند.

-در ابتداي مراسم داوران کودک به روي صحنه آمدند و احسان عليخاني از يکي از داوران نوجوان پسر خواست که صحبتي با داوران کودک خارجي داشته باشد که وي گفت الان استرس دارم و مي‌ترسم سوتي بدهم. سپس يکي از داوران دختر اين وظيفه را بر عهده گرفت که در بخش‌‌هايي از صحبت‌هاي او به زبان انگليسي حضار دست ‌زدند که عليخاني در اين باره اظهار داشت: همه يعني مي‌خواهند بگويند انگليسي مي‌فهمند؟

-هر چند وقت يک بار احسان عليخاني هنرمندي را در سالن مي‌ديد و نام او را از تريبون اعلام مي‌کرد و بر روي پرده سالن تصوير او به نمايش در آمده همه او دست مي‌زدند. از جمله اين افراد اصغر شاهوردي صدابردار برجسته کشورمان بود که در حين فيلم‌برداري يک فيلم در اثر حادثه‌اي ويلچرنشين شده و قادر به صحبت کردن نيز نيست.

-پس از اينکه عليرضا خمسه و تعدادي از مسئولان جشنواره اصغر شاهوردي را به روي صحنه آوردند تماشاگران تا دقايقي بسيار طولاني به ابراز احساسات براي وي پرداختند که اشک از چشمان وي جاري شد و براي مردم دست تکان داد. همسر شاهوردي که همراه وي به صحنه آمده بود در اين لحظه پشت تريبون قرار گرفت: من همسر اصغر شاهوردي هستم همسر من سبب افتخار من است، اصغر شاهوردي تمام زندگيش را با عشق در سينما گذراند اما الان در سکوت محض به سر مي‌برد، چه سخت است انساني پر از صدا باشد ولي از صحنه خواندن جدا و آن کسي نيست جز اصغر شاهوردي اگر سايه‌اي هست بر سر من و فرزندانم ابتدا مديون خداوند بزرگ هستم و بعد مديون همه بزرگان و برادرانم در عرصه هنر.

-از جمله ديگر افرادي که نام او برخلاف افتتاحيه به ميان آمد بازيگر نقش قصه‌هاي مجيد مهدي باقربيگي بود که همه مدت طولاني او را تشويق کردند و عليخاني نيز رو‌به وي گفت: نسل من هرگز او را از ياد نمي‌برد.

-زماني که 35 داور کودک به روي سن حضور يافتند سرپرست آنها فرزان معظم اظهار داشت: من از صبوري، شکيبايي پدر و مادران و اين گل‌هاي عزيز تشکر مي‌کنم. در اين بخش معظم از راه‌اندازي مدرسه سينمايي کودکان در اصفهان خبر داد.

-در بخشي از مراسم گروه موسيقي پارسه که 70 کودک دختر و پسر را شامل مي‌شدند به روي صحنه آمدند تا موسيقي و شعر ثمين باغچه‌بان را اجرا کنند در طول آماده شدن آنها عليخاني از هنرمندان مختلف حاضر در سالن نام برد و حضار به تشويق آنها پرداختند که از جمله اينها آقا رشيد بود که با توجه به قد کوتاهش چند نفر او را بلند کردند تا بهتر ديده شود. در همين حال عليخاني گفت: البته ما که مي‌دانيم ايشان نصفش در زمين است.

-عليخاني پس از حضور 70 کودک روي صحنه گفت: تا به حال در همه عمرم اين همه بچه را يک جا نديده بودم.

-شمقدري معاون وزير ارشاد در اين مراسم تصريح کرد: پروانه‌هاي جشنواره بار ديگر از همدان به اصفهان پرواز کردند، من سؤالي از بچه‌هاي اصفهان دارم اين است که دوست داريد جشنواره در اصفهان بماند؟ در اين حال همراه تشويق شديد حضار سيد جواد هاشمي نيم خيز شده و با اشتياق شروع به دست زدن کرد. سپس احسان عليخاني با اشاره به اينکه جشنواره بايد در شهري تثبيت شود، گفت: اکنون جشنواره به خاستگاه اصلي خود بازگشته و ثبات آن در يک شهر سبب رشد آن مي‌شود.

-زماني که داوران بخش آثار بلند بر روي صحنه آمدند حضور گيتي خامنه شور و هيجان خاصي بر فضا حاکم کرد و عليخاني گفت: بخش اعظم خاطرات کودکان نسل ما متعلق به ايشان است.

-کليپ معرفي نامزدهاي مختلف اين بخش به صورت زيبايي کارگرداني شده بود بدين شکل که ابتدا نام فرد مورد نظر و اثر او در جشنواره گفته مي‌شد و از يک کودک خواسته مي‌شد اين نام را تکرار کند که اين موضوع و طريقه بيان شيرين و نک‌زباني کودکان و گاه جواب ندادن يا گريه کردنشان لحظات زيبا و سرشار از خنده به وجود مي‌آورد.

-جوايز و پروانه‌هاي اين جشنواره توسط دو کودک دختر و پسر که لباس فرم مدرسه و کوله‌پشتي به همراه داشتند به داوران داده مي‌شد تا آنها به برگزيدگان هر بخش اهدا کنند.

-ياسمين نوروزي که موفق به دريافت ديپلم افتخار بهترين بازيگر کودک براي فيلم "پاريس تا پاريس" شد، هنگام دريافت جايزه خود با لحن شيريني اظهار داشت: ابتدا از داوران تشکر مي‌کنم که مرا انتخاب کردند و بعد از آقاي لطيفي و لبافي و از پدر و مادرم تشکر ويژه کنم و مادربزرگ و پدربزرگم به خصوص.

-پروانه زرين بهترين بازيگر کودک دختر به کيميا حسيني براي "سلام بر فرشتگان" تعلق گرفته بود.

-هنگام اعلام پروانه زرين بهترين بازيگر نوجوان جشنواره همه سالن يک صدا فرياد مي‌زدند: ترلان پروانه که عليخاني بيان داشت: درست گفتيد يعني نظر همه با داوران يکسان بوده؟

-ترلان پروانه از پدر و مادرش تشکر کرد و سپس از بازيگر نقش مقابل خود در فيلم "آهوي پيشوني سفيد" يعني پريا مردانيان خواست به روي سن بيايد و زماني که وي به روي صحنه آمد، گفت: اين لحظه بزرگ‌ترين لحظه زندگي من است. پريا مردانيان براي دو فيلم "روياي سينما" و "آهوي پيشوني سفيد" نامزد دريافت جايزه بهترين بازيگر بود.

-عليخاني در اواسط مراسم با بيان اينکه سيد جواد هاشمي را در ميان حضار ديده، اظهار داشت: ايشان در مقطعي از زمان معلم ما بوده و بسيار هم خوش‌اخلاق بودند.

-ديپلم افتخار بهترين بازيگر پسر کودک به بازيگر کرد عراقي هه فال اسماعيل نوري براي فيلم "مصائب چارلي" اهدا شد که به دليل مشکلات برگه عبور نتوانسته بود در مراسم حاضر شود.

-با توجه به حضور يک نوجوان مبتلا به بيماري ام‌. اس با نام پروين که به خاطر علاقه بسيار به فيلم در اين مراسم حاضر شده بود علي شاه‌ حاتمي زماني که به عنوان کارگردان اول براي فيلم "روياي سينما" روي سن حضور پيدا کرد تاکيد کرد: من قول مي‌دهم تمام هزينه‌هاي درمان پروين را تا زمان خوب شدن او مي‌پردازم. شاه حاتمي همچنين فيلم سيد جواد هاشمي را پديده بيست و پنجمين جشنواره کودک دانست.

-شريفي‌نيا که به خاطر برگزيده ‌شدن "آهوي پيشوني سفيد" از نگاه مردم به روي سن آمده بود با انتقاد از اينکه يک بار ديگر به فيلم‌هاي براي کودک کمتر از فيلم‌هاي درباره کودک اهميت داده شده فيلم سيد جواد هاشمي را از جمله برترين فيلم‌هاي جشنواره ناميد و اظهار داشت: اميدوارم آقاي هاشمي به قهر سالن را ترک نکرده باشند.

-عموهاي فيتيله‌اي که عقب‌تر از ساير هنرمندان در سالن نشسته بودند نيز در تمام مدت مراسم با خوش‌رويي در حال گرفتن عکس با فرزندان خانواده‌هاي مختلف بودند که صبر و حوصله آنها در اين کار ستودني بود.

 

دوشنبه 30 آبان 1390 - 12:40


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری