سه‌شنبه 17 تير 1399 - 21:37
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

حضور بانوان در فعاليت‌هاي قرآني جدي‌تر گرفته مي‌شود

 

اولين نشست هم‌انديشي اساتيد و کارشناسان قرآني خواهر شهر تهران با هدف تعامل بيشتر و تبادل نظر با اساتيد قرآني در راستاي نشر و گسترش فعاليت‌هاي قرآني کشور و استفاده از ظرفيت هاي موجود در جهت توسعه فرهنگ غني قرآن كريم، همچنين هماهنگي بيشتر جهت اجراي منسجم تر برنامه هاي قرآني و رفع خلأهاي موجود برگزار شد.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در اين نشست كه حدود 30 نفر از بانوان فعال در عرصه‌هاي قرآني شامل؛ داوران مسابقات قرآن، حفاظ و قراء و مسئولان تشكل‌هاي قرآني بانوان حضور داشتند.

اين گرد‌همايي ساعت 14:30 با تلاوت آياتي از كلام‌الله مجيد آغاز شد و تا ساعت 17 به طول انجاميد و علاوه بر بيان نكاتي از سوي مهدي قره‌شيخلو، رئيس سازمان دارالقرآن كريم و محمدرضا پورمعين، فعال قرآني و مشاور رئيس سازمان دارالقرآن، تعدادي از بانوان نيز پيشنهادات و نكاتي را در جمع مسئولان اين سازمان مطرح كردند كه در ادامه اين گزارش به بررسي آن‌‌ها خواهيم پرداخت.

رييس سازمان دارالقرآن الكريم با اشاره به اينكه بانوان حضور خود را بيشتر در برنامه‌هاي تبليغي و ترويجي قرآن مصروف كردند، گفت: حضور بانوان در فعاليت‌هاي قرآني از سوي اين سازمان به ويژه در بخش كادرسازي و تربيت نيروي انساني جدي‌تر گرفته مي‌شود.

قره‌شيخلو با بيان اين مطلب كه بخش عمده‌اي از مخاطبان فعاليت‌هاي قرآني كشور و استقبال‌كنندگان از آن بانوان هستند، به بيان مثال‌‌هايي در اين زمينه پرداخت و افزود: بالاترين ميزان شركت در آزمون اعطاي مدرك تخصصي به حفاظ مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي كه هر ساله از سوي اين سازمان برپا مي‌شود به بانوان حافظ قرآن اختصاص دارد.

وي افزود: طي شش دوره برگزاري اين آزمون از 12 هزار نفر شركت‌كننده، بيش از 80 درصد از آنها را بانوان تشكيل دادند و نيز 70 درصد از ثبت نام‌كنندگان در آزمون تفسير قرآن «نورالهدي» ــ كه مدت چهار سال است اين آزمون برپا مي‌شود ــ بانوان هستند و حتي بيشترين حاضران در كلاس‌هاي آموزش حضوري در سطوح مختلف نيز بانوان هستند.

رئيس سازمان دارالقرآن گفت: با توجه به اين حجم مخاطب متأسفانه تا به امروز، ارتباط كاري و دقيقي با بانوان كارشناس و صاحب‌نظر در فعاليت‌هاي قرآن نداشتيم و با برپايي اين هم‌انديشي برآنيم تا اين خلاً جبران شود.

وي تأكيد كرد: تلاش مي‌شود، حضور بانوان در فعاليت‌هاي قرآني از سوي اين سازمان جدي‌تر گرفته شود به ويژه در بخش كادرسازي و تربيت نيروي انساني، اما متأسفانه شاهديم كه بانوان بيشتر حضورشان را در عرصه‌هاي تبليغي و ترويجي و شركت در مسابقات قرآن مصروف كردند، هر چند كه حضور در اين رقابت‌ها از درجه اهميت بالايي برخوردار است، اما بايد تلاش شود اين حضور به سمت فراگيري آموزش‌هاي تخصصي قرآن كريم و تربيت نيروي انساني سوق داده شود.

قره‌شيخلو گفت: اين آمادگي وجود دارد تا تعدادي از بانوان حاضر در اين نشست به نمايندگي از ديگر بانوان فعال قرآني در محل سازمان دارالقرآن حضور يافته و ضمن مطالعه و مشاهده نحوه اجراي طرح‌هاي قرآني با بيان نقطه‌نظرات خود مسئولان اين سازمان را براي ادامه كار همراهي كنند.

وي همچنين از آغاز ارائه طرح و برنامه براي سال 91 خبر داد و از بانوان صاحب‌نظر و كارشناس قرآني خواست تا در اين زمينه نيز ياريگر اين سازمان قرآني باشند.

حضور كمرنگ بانوان در تصميم‌گري امور قرآني بي‌توجهي نهادهاست

در ادامه اين نشست، محمدرضا پورمعين، فعال قرآني و مشاور رئيس سازمان دارالقرآن الكريم با بيان اين مطلب كه ضعف فعاليت‌هاي قرآني بانوان بسيار بيشتر و مشهودتر از ضعف‌ فعاليت‌هاي قرآني در بخش آقايان است، گفت: البته وجود اين نقايص، به دليل قصوري از سوي بانوان نيست، بلكه جامعه توجه كمتري را به حضور جدي بانوان داشته است.

وي افزود: هم‌اكنون در نهادي قرآني مانند سازمان دارالقرآن و يا ديگر دلسوزان امور قرآني كشور، همگي به دنبال رفع نقايص كار و آسيب‌شناسي هستند و هميشه من اين وضعيت را به مانند كشتي توصيف مي‌كنم كه در وسط دريا دچار مشكل شده است و قصد آن را نداريم كه اين كشتي در راه حركت را متوقف كرده و به ساحل بياوريم، بلكه در حال حركت در حال تعمير آن هستيم.

اين فعال قرآني تصريح كرد: بانوان براي برطرف ساختن ضعف كارشان در عرصه‌هاي قرآني بايد به ابزار روز دنيا مجهز شوند و آموزش‌هاي مناسب و اصولي را دريافت كنند.

پورمعين عنوان كرد: كار ما فعالان قرآني از جنس معني و مفهوم است و مسئولان نهادهاي قرآني بايد به دنبال مشاركت و پشتيباني باشند و اصل كار را به خود اعضاي اين جامعه واگذار كنند.

وي با بيان اينكه حدود 100 فعاليت رسمي در امور قرآني در سطح كشورمان در حال انجام است، افزود: وجود همين سازمان دارالقرآن يا راه‌اندازي يك خبرگزاري تخصصي قرآني، شبكه قرآن راديويي و تلويزيوني و يا تشكيل فراكسيون قرآن و عترت مجلس شوراي اسلامي ازجمله مواردي است كه مي‌توان جزء اين 100 مورد به حساب آورد.

پورمعين تأكيد كرد: با اينكه حضور بانوان در برنامه‌هاي تبليغي و ترويجي قرآن مانند مسابقات و ... چشم‌گير است، اما بين پنج تا 10 درصد از بانوان در اين 100 فعاليت حضور دارند و اصلاً در عرصه‌هاي قرآني نقش تصميم‌گيري و تصميم‌سازي ندارند، البته بانواني بودند كه در اين مسير قدم برداشتند، اما ماندن در پيچ و خم كار آنها را از ادامه مسير بازداشته است.

همچنين در ادامه اين نشست يك روزه، هر يك از اساتيد و کارشناسان قرآني به طرح نظرات و پيشنهاد‌هاي خود در راستاي نشر و گسترش طرح ها و فعاليت هاي قرآني پرداختند.

در پايان نشست هم‌انديشي بانوان استاد و كارشناس قرآن شهر تهران جي‌شريف، معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن، داود تك‌فلاح، معاون آموزش و پژوهش و محمدمهدي بحرالعلوم، معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن الكريم حضور داشتند و هر يك نكاتي را مطرح كردند.

گفتني است، اولين نشست هم‌انديشي اساتيد و کارشناسان قرآني خواهر شهر تهران چهارشنبه 25 آبان‌ به‌همت سازمان دارالقرآن‌ الكريم برگزار شد. 

 

 

 

يكشنبه 29 آبان 1390 - 13:18


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر