سه‌شنبه 24 تير 1399 - 2:5
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ستاره سعادت

 

باران غدير پايان گرفت

 

دومين همايش بين‌المللي «باران غدير» سال 90، در تالار سوره مهر حوزه هنري با حضور شاعران و شركت‌كنندگان خارجي و داخلي برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، رييس حوزه هنري در آغاز اين همايش بين المللي با تشكر از شركت كنندگان خارجي و داخلي حاضر در اين همايش و افرادي كه براي برگزاري اين مراسم اهتمام ورزيده بودند، عنوان كرد: نام مبارك حضرت علي (ع) يادآور تمام خوبي‌ها و آرزوها و صفات خوباست كه آدمي همواره آرزومند آن بوده است.  

محسن مومني افزود: حضرت علي(ع) و رسول اكرم (ص) هديه خداوند بر بشريت محسوب مي شوند و ما خوب است همواه در انديشه و در عمل تلاش كنيم توفيق خدمت گزاري به اين خاندان را از دست ندهيم و بيشتر روي سخنم با هنرمندان جوان است.

حجت‌الاسلام محمدرضا زائري، دبير همايش بين‌المللي «باران غدير»، نيز اين همايش را فرصتي براي دانستن گستردگي رحمت حضرت علي (ع) خواند و يادآور شد: كتاب اولين همايش بين‌المللي «باران غدير» و همچنين كتابچه معرفي مهمانان دومين همايش به چاپ رسيده است.

در  ادامه اين نشست،علي موسوي گرمارودي، شاعر و محقق، در سخناني با تأكيد بر پرهيز از به كاربرد بردن اشعار غلوآميز در مدح ائمه (ع)، گفت: حضرت علي (ع) ما را با توحيد آشنا كرد و اين توحيد سرآغاز شناخت ما از ائمه (ع) و بزرگان شد تا در ورطه اغراق نيفتيم. اگر امام علي (ع) در اين همايش حضور داشتند و شعري غلوآميز در مدح ايشان خوانده مي‌شد، حتما ناراحت مي‌شدند.

موسوي گرمارودي علامه اميني را يكي از بزرگ‌ترين كساني دانست كه خدمتي بلند به ساحت امام علي (ع) كرده است، و گفت: علامه اميني با كتاب «الغدير» خود حضرت علي (ع) را به كشورهاي ديگر شناساند و متأسفانه ما براي او كاري انجام نداده‌ايم و در همين‌جا پيشنهاد مي‌كنم برنامه‌اي بين المللي به نام او برگزار شود.

در ادامه اين برنامه، همچنين پروفسور محمود عالم، گوبيند پراسار از هند، جرجي طرباي، عبدالقادر يوسف ترنيني از لبنان، احمد الطويلي از تونس، بنيامين دروغوار از تركيه، سحر انوار مقبول انصاري از پاكستان، علي موسوي گرمارودي از ايران و سهراب سيرت از افغانستان به شعر خواني پرداختند.

عنايت شهير هم درباره حضرت علي (ع) گفت: هيچ شاعر ايراني نيست كه براي اميرالمومنين شعري نگفته باشد و در اين باره فرقي نمي كند شاعر براي كدام كشور و مذهب است چرا كه شاعران اهل سنت و مذاهب ديگر با خواندن زندگي نامه اين امام عاشق او شده اند. 

اين شاعر افغان درباره اين همايش هم گفت: اين همايش بي ترديد تاثيرات مثبت و زيادي دارد كه يكي از اين دستاوردها نزديكي شاعران كشورهاي مختلف با مذاهب مختلف است كه در اين مكان فرصت تبادل افكار و تجربيات خود را مي يابند و معنويت گرايي بيش از مسائل ديگر مورد توجه قرار مي گيرد.

به گفته نيامين درغوار، برگزاري چنين همايش هايي باعث نزديكي شركت كنندگان و ايجاد يك رابطه نزديك و دوستي ميان آنها مي شود.

اين شاعر و مدرس تركيه اي، بنيامين تاكنون بيش از 9 مجموعه شعر را منتشر كرده است و " شخصيت والاي علي (ع) عنوان شعري بود كه اين شاعر در مدح آن حضرت سرود.

حجت‌الاسلام والمسلمين محمدرضا زائري در جايگاه دبير اين همايش برنامه‌ها و اهداف آن را در جمع خبرنگاران با اشاره به ايشان در كتاب الغدير خود به ثبت و انتشار آثاري پرداخت كه درباره غدير سروده و نوشته شده بودند و شما پس از چند دهه از انتشار اين اثر بازتاب آن را حتي در كتاب يك انديشمند مسيحي مي‌بينيد و اميدواريم همايش باران‌غدير امتداد حركت علامه اميني باشد.

او با بيان اين كه 3 رويكرد اصلي در همايش باران‌غدير مورد توجه قرار گرفته است، ادامه داد: نخستين فعاليت ما در اين همايش اين است كه از زاويه نگاه ادبي به بازخواني وصاياي پيامبر درباره جانشيني حضرت علي(ع) مي‌پردازيم و دومين نكته بازخواني شخصيت علي(ع) از نگاه غيرمسلمانان و اهل سنت است.

زائري درباره سومين رويكرد اين همايش هم توضيح داد: گرايش به بيداري اسلامي نكته ديگري است كه ايران و جهان را در حوزه ادب و هنر به يكديگر نزديك‌ كرده و اين همايش مي‌تواند زمينه ارتباط ايرانيان را با انديشمندان خارجي فراهم كند.

به گفته حبيب ايل‌بيگي، مدير كل روابط عمومي و امور بين‌الملل حوزه هنري در اين دوره از همايش، با احتساب ايران 8 كشور حضور داشتند كه از تونس 2 مهمان، از پاكستان 2 نفر، از تركيه 2 نفر، از مصر يك نفر، از لبنان 2 مهمان يكي از اهل سنت و ديگري مسيحي، از هند 3 نفر و از افغانستان 4 مهمان دعوت شده بودند كه يكي از اين مهمانان رئيس اداره فرهنگ و هنر بلخ بود. از ايران هم دكتر علي موسوي گرمارودي و مشفق كاشاني مهمانان خارجي را همراهي كردند.

حجت‌الاسلام زائري همچنين در گفت‌وگو با «جام‌جم» درباره مهم‌ترين دستاوردهايي كه اين همايش در سال گذشته داشته است، گفت: خروجي همايش باران غدير كتابي است كه مجموعه آثار ارائه شده در هر سال در آن گردآوري مي‌شود و كتاب همايش سال گذشته نيز به 3 زبان فارسي، عربي و انگليسي اكنون آماده چاپ است.

زائري با بيان اين‌كه 2 كتاب تحت تاثير برگزاري نخستين جشنواره باران غدير در لبنان به چاپ رسيده است، گفت: پيش‌بيني ما اين است كه حوزه فعاليت اين همايش سال به سال گسترده‌تر شود تا جايي كه شايد در سال آينده به حوزه موسيقي و هنرهاي تجسمي هم وارد شويم.

در پايان مراسم نيز از شاعران حاضر در برنامه تجليل و قدرداني شد و لوح تقدير و تنديس همايش از سوي محسن مؤمني شريف، حجت‌الاسلام زائري و مجتبي رحماندوست به هنرمندان ميهمان اهدا شد و طاها حسني، ترانه‌اي را به دو زبان عربي و انگليسي خواند.

آيين گشايش دومين همايش «باران غدير» عصر يكشنبه 22 آبان در تالار سوره حوزه هنري برپا شد و اين همايش پس از 2 روز و همزمان با فرارسيدن عيد غدير در شيراز ادامه يافت.

گفتني است، روز عيد غدير همايش در شيراز پيگيري شد كه شعرخواني 2 شاعر مهمان در دانشگاه شيراز و محوطه حافظيه، زيارت بارگاه شاهچراغ و ديدار با علماي شيراز از جمله برنامه‌هاي همايش بود.

 

 

 

شنبه 28 آبان 1390 - 12:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری