چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 17:55
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

مونا ناصرپور

 

ولايت حضرت امير(ع)، شالوده اسلام است

 

اشاره : عيد سعيد غدير خم، بزرگترين عيد شيعيان است. عيدي که در آن حضرت علي (عليه السلام) به عنوان مولاي متقيان و ولي مومنان و وصي حضرت نبي (ص) برگزيده مي شود. فرا رسيدن اين عيد فرخنده بهانه اي شد، تا با حجت الاسلام والمسلمين سيد محمدرضا آقاميري عضو هيئت مديره و قائم مقام موسسه فرهنگي اطلاع رساني تبيان گفتگويي داشته باشيم.

حجت الاسلام والمسلمين آقاميري ضمن تبريک اعياد فرخنده غدير و قربان افزود : «عيد سعيد غدير که در حقيقت عيد تکميل دين و تتمع توحيد است ، اگر عيد قربان را عيد توحيد و عقوبيت الهي بدانيم و آغاز دينداري بدانيم ، تکميل دينداري در عيد غدير خم اتفاق مي افتد . ولايت اميرالمومنين علي ابن ابي طالب (ع ) که شالوده دين مبين اسلام است و اسلام بدون ولايت معنا ندارد در آن روز به تمام مومنان معرفي مي شود ». ماموريتي بود براي حضرت رسول که بايد حتما انجام مي داد بر طبق اين آيه شريفه خداوند مي فرمايد : اي پيامبر گرامي آنچه به تو گفته شده تبليغ کن و اگر انجام ندهي تمام آن کارهايي که از ابتدا بعثت تا آن موقع رخ داده بي فايده بوده ، اگر به وظيفه خودت عمل نکردي انگار تو براي رسالت خودت اقدام موثري انجام ندادي اين آيه شريفه مي گويد : شالوده دين محمدي (ص) همين ولايت امير المومنين(ع) است . اگر ولايت امير المومنين(ع) نباشد آن توحيد و عبوديت خدا معنا ندارد تا مسير عرفان و حقيقت خدا هم با همه ولايت باشد آن عرفان هم بي معناست . خدا مي خواهد که شناخته شود از طريق علي ابن ابي طالب( ع )يعني اين ولايت و اين جانشيني و رسالتي که پيامبر ختمي مرتبت(ص)، اميرالمومنين (ع) را معرفي کرده اين مکمل دين است» .

حجت الاسلام آقاميري در پاسخ به اين سوال که« واقعه غدير چيست پاسخ داد؟» گفت : «در سالهاي آخر عمر پيامبر اسلام(ع) اوايل سال هجري قمري با محرم شروع و صفر دومين است ، در سال 10 هجري قمري در 18 ذي الحجه آخرين حج پيامبر حجه الوداع بعد از آن چند ماه بيشتر زنده نبودند. مومنان حج انجام دادند و همه از مکه به سمت مدينه حرکت کردند چون حضرت محور کل مسلمانان بود مدينه پر جمعيت ترين شهر مسلمانان بود چون اسلام پيروز شده بود و قريشي ها که خيلي اذيت مي کردند در اقليت بودند و شايد برخي از آنان مثل ابوسفيان و ... در مکه تعدادي بودند براي کليد داري کعبه ولي تمرکز در شهر مدينه بود به همين خاطر به ان مدينه النبي مي گفتند شهري که خود پيامبر آن را بنيان نهاد به همين خاطر به آن شهر پيامبر مي گفتند . حج تمام شد اعمال عمره تمتع تمام شد. اعمال حج انجام شد. مسلمانان همه حج آوردند و به سمت مدينه حرکت کردند و در سرزمين پهناوري که مانند برکه بي آبي بود ،جبرائيل بر پيامبر ختمي مرتبت (ص) نازل شد و گفت : تو يک پيامي را بايد به مسلمانان برساني و اينجا مکانش است و اگر نرساني تمام کارهايي که از ابتداي بعثت تا به حال انجام دادي به هدر مي رود . روايات بر اينکه چند نفر همراه پيامبر بودند متغير بين 7000 تا 120000 نفر بودند 30 راوي سني واقعه غدير را روايت کردند . وقتي امير المومنين شهيد شد جريان حکومت دست معاويه افتاد و معاويه زمامدار حکومت اسلامي شد ابتدا به دلايل سياسي اقدام نکرد ولي وقتي پايه حکومتش محکم تر شد تمام مظاهر و جلوه هاي دين اسلام را از بطن حذف کرد در زمان عمر و عثمان هم افتاد نقل حديث نشود سوزاندن قرآن - مظاهر دين حقيقي اسلام را از بين برد و حديث کذب نقل کرد به مدح خودش و بر عليه حضرت علي (ع )به طوري که در زمان معاويه همه به حضرت علي (ع)لعن و نفرين مي کردند و حتي روايات است که اهالي يکي از شهر ها مي گفتند : نمازي که در آن جسارت به حضرت علي نباشد نماز درست نيست .

و جعل حديث در مدح خاندان معاويه با اين وجود که 1000 ماه به خاندان علي ابن ابي طالب فشار آوردند و دشنام گفتند و فقط مدت کوتاهي در زمان عمرابن عبدالعزيز کم شد به طوري که اگر کسي در مدح حضرت علي حديثي روايت مي کرد حتما سرش را مي زدند سلمان عمش از شيعياني بود که نزد اهل سنت نيز داراي مقام بود در زمان عباسيان منصور آن را خواست و وقتي نزد آن رفت بوي کافور مي داد و منصور از او سوال کرد که چرا بوي مرگ مي دهي ؟ سليمان گفت :«تو که من را خواستي گفتم ،حتما مي خواهي در مدح علي ابن ابي طالب (ع) مطلب بگويم و من هم بگم و تو سرم را از تنم جدا کني براي همين غسل زيارت کردم و سدر و کافور زدم »

و در روايت است که منصور به مدح و ستايش حضرت علي (ع) پرداخت . در 25 سال خانه نشيني اين خفقان بوده و فقط حدود 6 سال با امام حسن مجتبي (ع)حکومت طول کشيد که در همين 6 سال مدح حضرت گفته مي شد . تمام کتابهايي که در خصوص حضرت علي(ع) بود بسته مي شد . با وجود اين حديث غدير از 30 اهل سنت هم نقل شد و اين نشانگر محکم بودن اين حديث است و شان نزول اين آيه که « يا ايهالرسول .....» هنگامي که حضرت به منطقه غدير رسيد به همراهانشان گفتند بايستيد و همه را جمع کردند و يک منبر از جهاز شترها درست کردند. بسيار گرم بود .زمين تفتيده بود و آتش روز تابستان مي باريد .که حضرت بالاي جهاز شتر ها رفت تا همه جمعيت را ببينند و خطبه خواندند و حضرت فرمود :«خدا سزاوارتر از همه به خودشان است »و گفتند همه اين مطالب را قبول داريد؟

آخرت، بهشت ،جهنم همه قبول کردند و حضرت از همه اعتراف گرفتند به وحدانيت خدا ياران همه شهادت دادند به اين مطلب و فرمودند: «ان تارکم فيکم ثقلين» « من در نزد شما دو سنگ گرانقدر قرار دادم ثقل اکبر که قرآن است چراغ راه شما شما هر وقت به آن تمسک بجوييد هيچ وقت گمراه نمي شويد و ثقل اصغر عترت و خاندان من است . شما اگر به اين دو شي گران سنگ تمسک بجوييد هيچ وقت گمراه نمي شويد »و فرمودند: « تا روز رستاخيز اين دو از هم جدا نمي شوند »

قائم مقام موسسه تبيان با توصيف کامل واقعه غدير به اين نکته اشاره کرد: «بحث غدير بسيار مهم است و غدير را بايد پديده اي براي تکميل دين و پيدا شدن حقيقت شريعت محمدي دانست. ما بايد در نظر بگيريم و بدانيم مسئله غدير اين اندازه مهم است. چون خدا يک رحمت و مغفرت بسيار بالايي دارد و خودش گفته است که با من ارتباط برقرار کنيد .از آن طرف ما بايد ارتباطمان با خدا يک ارتباط حساب شده باشد و آن هم از طريق اهل بيت است و بهتر است ما از طريق اهل بيت(ع) با خدا ارتباط برقرار مي کنيم .اين سلسله ولايت الهي است چون معصومين همه امتحانات را پس داده اند و بهترين بندگان خدا شده اند سلسله اي که در غدير خم برايمان تعريف شده همين است . اگر ما به اين ريسمان چنگ بزنيم هيچ وقت گمراه نمي شويم »

وي در پايان افزود: «لازم است ما به عنوان کساني که شعار تمسک به ولايت علوي را مي دهيم بايد مراقب باشيم که معصيت و آميختن با شيطان را از خودمان دور کنيم و بنده خدا باشيم .»

 

 

يكشنبه 22 آبان 1390 - 10:22


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری