چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 10:21
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

نگاهي ويژه‌ به «خيزش اسلامي»

 

گزارشي از برنامه هاي پنجمين جشنواره سينما حقيقت

 

از صبح دوشنبه (16 آبان‌ماه 1390) و همزمان با عيد سعيد قربان، جشنواره‌ سينما حقيقت آغاز شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از روابط عمومي جشنواره بين‌المللي سينماحقيقت، پنجمين جشنواره بين‌المللي «سينماحقيقت» طي روزهاي 16 تا 21 آبان‌ماه 1390، در سينما فلسطين و سينما سپيده تهران برگزار خواهد شد.

حضور در جشنواره بين‌المللي «سينماحقيقت» و تماشاي تمامي فيلم‌هاي مستند منتخب جشنواره كه روي پرده‌ي سينما فلسطين و سينما سپيده خواهد رفت، براي عموم علاقمندان آزاد و رايگان است و ستاد برگزاري جشنواره از ساعت 10 صبح لغايت 22 شب روزهاي 16 تا 21 آبان‌ماه 1390، پذيراي هنرمندان،‌ اصحاب رسانه و دوستداران سينماي مستند در جشن بزرگ مستندسازان سينماي ايران خواهد بود.

نگاه ويژه‌ جشنواره سينما حقيقت به «خيزش اسلامي»:

به گزارش خبرگزاري فارس نظر به اهميت خيزش اسلامي مسلمانان، بخش ويژه بين‌المللي پنجمين جشنواره «سينماحقيقت» به استقبال نمايش فيلم‌هاي مستند ايراني و خارجي مرتبط با «بيداري اسلامي» و «توطئه‌هاي استکباري» خواهد رفت.

شفيع آقامحمديان مدير جشنواره بين‌المللي سينماحقيقت ضمن اعلام اين خبر تصريح کرد: اهميت بحث «خيزش اسلامي» در منطقه که پيام‌آور بيداري ملل مسلمان در مقابله با حکومت‌هاي وابسته است، ستاد برگزاري جشنواره بين‌المللي سينماحقيقت را بر آن داشت تا به بخش آثار مرتبط با بيداري اسلامي و توطئه استکباري، توجه خاصي شود.

وي افزود: در اين بخش، 9 فيلم مستند ايراني و خارجي به رقابت با هم خواهند پرداخت که اسامي آثار منتخب به شرح ذيل است:

18 روز در مصر (احمد صلاح‌سوني و رمضان صلاح- مصر)، اشک‌هاي غزه (ويبک لاکبرگ- نروژ)، پيشاهنگان المهدي (برونو اولمر- فرانسه و لبنان)، چرا جنگ؟ (عابدين مهدوي – ايران)، جعبه ‌سياه 11 سپتامبر (محمدرضا اسلاملو- ايران)، صورت‌جلسه و من (نوين شالابي- مصر)، قلمرو زنان (واحنا ابوراحمه- لبنان)، 8- کريم (محسن برمهاني- ايران)، 9- وطن (آيدا شيفر، اکرم فريد- مصر)

آقامحمديان در خصوص جوايز بخش ويژه «بيداري اسلامي» جشنواره نيز اظهار داشت که سه جايزه 2500، 1500 و 1000 يورويي با عناوين «فيلم برگزيده»، «جايزه ويژه هيئت ‌داوران» و «بهترين پژوهش»، به منتخبان هيئت ‌داوري اين بخش جشنواره متشکل از وحيد جليلي، حميدرضا مدقق و محمود عبداللهي اهدا خواهد شد.

آقامحمديان در پايان اذعان داشت: تلاش کرديم تا در زمينه جنبش‌هاي اجتماعي در آمريکا و اروپا و به خصوص وال‌استريت، فيلم‌هايي را تهيه و در جشنواره امسال به نمايش درآوريم، ليکن به دليل به حد نصاب نرسيدن، نمايش اين‌گونه فيلم‌ها را به برنامه‌هاي آتي موکول کرديم.

پيام جواد شمقدري به جشنواره:

به گزارش خبرگزاري ايرنا از جشنواره بين‌المللي سينماحقيقت، جواد شمقدري در اين پيام آورده است: در گستره‌ هنر و حقيقت يا همان سينماحقيقت توقع بزرگي نيست اگر سينماگر را آن كسي بدانيم كه مي‌تواند خاك را به نظر كيميا كند. عرصه‌ هنر و به خصوص سينما عرصه‌ درشت‌نمايي و به معرض ديد گذاشتن است. اگر فيلمساز با نگاه ژرف و خلاق خود موضوع يا آسيب و معضلي را ببيند و آن‌ را هنرمندانه و همراه تحليل روشنگر، به مخاطب عرضه كند، قطعا كار كيمياگري انجام داده است. البته كار خوب و جذاب و هنرمندانه در سينماحقيقت قطعا با معرفت بدست مي‌آيد و اينگونه نيست كه تنها انتخاب موضوع و علاقه و جانبداري از آن، جوابگوي يك فيلم خوب و كارآمد باشد.

معاون وزير ارشاد در اين پيام يادآورشد: امروزه مقوله سينما و سينماحقيقت به‌ عنوان يك پديده‌ علمي و فرهنگي شناخته مي‌شود كه اين خود نشان از اهميت و ارزش تحقيق و پژوهش و داشتن دانش لازم در موضوع مي‌تواند باشد. قطعاً حاصل مقوله يك اثر هنري است.

شمقدري افزود: چنانكه در تطبيق با قالب‌هاي شعر فارسي يك اثر خوب سينمايي يا مستند، همپاي يك قصيده و يا يك غزل است، حتي ممكن است بُرد آن از سروده‌اي در اين باب افزون‌تر باشد. اما صداقت و معرفت براي تجلي قويتر حقيقت در يك اثر سينمايي از لوازم ضروري است.

معاون امور سينمايي در اين پيام افزود: ممكن است اين سوال مطرح شود كه جايگاه، منظر و نقطه‌نظر فيلمساز در اين ميان كجاست؟ در اين زمينه اين نكته قابل ذكر است كه منظر يك فيلمساز از دانش و اندوخته‌هاي فرهنگي و هنري او نشأت مي‌گيرد. لذا يك سينماگر بخصوص در عرصه سينماحقيقت بايد به استنباط رسيده باشد. همانگونه كه در حوزه‌هاي علميه مرسوم است، اين توانايي را به‌ عنوان اجتهاد مي‌شناسند و مجتهد قادر است احكام شرعي را براساس اندوخته‌ها و توانايي خود براي مسلمانان استخراج و اعلام كند.

معاون سينمايي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تاكيد كرد كه يك سينماگر فهيم در اين عرصه مانند يك كارشناس مي‌تواند در موضوع‌هايي چون جامعه، مردم، مسايل فرهنگي، خانوادگي، حتي مباحث جدي و بحث‌انگيز تاريخي نظر و تحليل خود را ارائه دهد و اين دستاورد فيلمسازي در شكل مطلوب، مي‌تواند مبناي حل مشكلات مردم باشد. چرا كه نگاه ژرف و تيزبينانه سازنده فيلم، به اموري دست مي‌يابد كه معمولا از ديد بقيه پوشيده است. لذا جا دارد تا در اين مقطع تاريخ‌ساز و تعيين كننده كه از پيچ‌هاي بزرگ تاريخ معاصر است و حوادث اين ايام كه ريشه در مقاومت ملت بزرگ ايران و بيداري اسلامي و وجدان‌هاي پاك بشري دارد، زمينه‌ساز واقعه‌ي عظيم ظهور گردد. شايسته‌ است سينماحقيقت و فيلمسازان آنرا جدي‌تر بگيريم.

نمايش مستند «مسلمانان بريتانيا»:

فيلم مستند سياسي «مسلمانان بريتانيا» به کارگرداني «سيّدرضا شيرازي»، در گونه «مستند سياسي» و در بخش «مسابقه ملي» پنجمين جشنواره بين‌المللي سينماحقيقت روي پرده خواهد رفت.

 به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي جشنواره بين‌المللي سينماحقيقت، در خلاصه فيلم مستند بلند «مسلمانان بريتانيا» آمده است: مسلمانان در بريتانيا، سابقه‌اي طولاني دارند که در گذشته و حال، کمتر به آنها توجه شده است. اين فيلم مستند،‌ نگاهي به تاثير مسلمانان در جامعه بريتانيا دارد...

بر پايه اين گزارش، عوامل توليد فيلم مستند 76 دقيقه‌اي «مسلمانان بريتانيا» به اين شرح هستند:

نويسنده و پژوهشگر: سوسن نوري، صدابردار، تدوينگر و کارگردان: سيّدرضا شيرازي، تصويربرداران: ميشل کاريگان و ‌سيّدرضا شيرازي، صداگذار: جان لوپز، آهنگساز: سعيد انصاري، گوينده: ناديا شيخ، مديرتوليد: احمد جان ميرزايي، مجري طرح: سيّدرضا شيرازي، تهيه‌کننده: مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي- مديا آرت.

اين گزارش مي‌افزايد: سيّدرضا شيرازي متولد سال 1342 در شهر مقدس مشهد و داراي مدرک تحصيلي دکتراي سينما از دانشگاه بيرمنگام انگلستان است و در کارنامه فيلمسازي او،‌ کارگرداني آثاري چون: تجربه‌هاي زندگي (1385)، هفت مرحله تا شمال (1386) و... به چشم مي‌خورد.

«استاکس نت» در جشنواره سينماحقيقت:

به گزارش ايرنا از جشنواره بين المللي سينماحقيقت، اين فيلم، مستندي درباره ويروس رايانه اي استاكس نت است كه در تابستان 1389 به نيروگاه اتمي بوشهر حمله كرد...

فيلم مستند 33 دقيقه اي «استاكس نت: جنگ سايبري» در سال 1390 توليد شده است. دهقاني كارگردان اين فيلم دانش آموخته رشته مهندسي كامپيوتر از دانشگاه علم و صنعت است و در كارنامه فيلمسازي او، آثاري چون: «شما يك ميليون دلار برنده شديد» و «يك درجه» به چشم مي خورد.

 

 

چهارشنبه 18 آبان 1390 - 10:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری