پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 5:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

رويکردي جديد به هنر ايراني-اسلامي

 

گزارشي از رونمايي 100 نمآهنگ در سازمان صدا و سيما


 مراسم رونمايي از 100 اثر نماهنگ که به معرفي تاريخ،‌ تمدن، فرهنگ و هويت اسلامي ايراني در قالب تصوير و موسيقي تک‌نوازي و محلي مي‌پردازد، صبح سه‌شنبه، 10 آبان در محل اين سازمان برگزار شد.

به گزارش همشهري‌آنلاين به نقل از ايسنا، اين نماهنگ‌ها با عنوان «شوق زندگي» در تايم‌هاي دو تا دو و نيم دقيقه‌اي و در قالب چهار دي وي دي تنظيم شده است.

در اين مراسم سيد عزت‌الله ضرغامي (رييس سازمان صدا و سيما)، حسين تقي پور (رييس مرکز موسيقي و سرود سازمان صدا و سيما)، ‌دکتر ولايتي (مشاور عالي مقام معظم رهبري)،‌ مجيد انتظامي، ‌مجيد اخشابي، هادي منتظري، محمد بيگلري پور و جمعي از آهنگسازان حضور داشتند.

در اين مراسم عزت‌الله ضرغامي، رييس سازمان صدا و سيما عنوان کرد: بسياري از بزرگان موسيقي عضو شوراي موسيقي سازمان هستند و به خاطر وجود آنها اطمينان خاطر پيدا مي‌کنيم که اين کارهاي ارزشمند توليد مي‌شود.

رييس سازمان صدا و سيما به تشريح يک مشکل بزرگ درباره‌ موسيقي سازمان صدا و سيما پرداخت و گفت: اين مشکل اکنون حل شده اما زماني مرکز موسيقي تقريبا به صورت يک جزيره‌ي مستقل کارهايي انجام مي‌داد و اصل کار که استفاده از اين موسيقي‌ها و رفتن روي آنتن بود، مورد غفلت قرار مي‌گرفت؛ به همين دليل دوستان استفاده‌کننده‌ ما از اين موسيقي‌ها در آنتن، مي‌گفتند که مرکز موسيقي نيازهاي ما را پاسخ نمي‌دهد و از سويي مرکز موسيقي هم اشکال مي‌گرفت که از توليدات ما درست استفاده نمي‌شود. اما در حال حاضر بخش اعظم پخش موسيقي آنتن ما از مرکز موسيقي تامين مي‌شود و برخي شبکه‌ها پخش موسيقي غير از توليد اين مرکز را از دستور خارج کرده‌اند.

وي تاکيد کرد: در حال حاضر توليدات خوب و قابل قبولي در مرکز موسيقي داريم و اين مرکز به توليد انواع موسيقي مي‌پردازد. حتي مرکز موسيقي بر اشعار و تيتراژها نيز نظارت دارد که اين مسئله خيلي ارزشمند است و خيال من را راحت مي‌کند. از اين جهت يک گشايش صورت گرفته و انگيزه‌ها مضاعف شده است.

ضرغامي با اشاره به نماهنگ‌هاي شوق زندگي، آن‌را يک نوآوري دانست و گفت: اين کاري که انجام گرفته در نوع خود يک نوآوري است. کارهاي خوب در مرکز زياد شده و موسيقي‌هاي فاخر و خوب زياد داريم اما اين مجموعه که با 100 اثر رونمايي مي‌شود و بعدها با همين رويکرد مي‌تواند افزايش پيدا کند يک نوآوري است. توليد اين آثار در ابتدا يک ايده بود و جزو استثنائاتي بود که چيزي به ذهن من رسيد و در عمل از حداقل‌هايي که در ذهنم بود بهتر شد.

وي همچنين خاطرنشان کرد: اين نماهنگ‌ها آثاري برجسته هستند که باعث مي‌شوند يادي از نوازندگان بزرگ زنده و آثار آنها نهادينه شود؛ با اين کار، اين آثار برجسته نهادينه مي‌شوند و تداوم پيدا مي‌کنند.

رييس سازمان صدا و سيما همچنين با اشاره به تصويرسازي‌هايي که در اين نماهنگ‌ها انجام شده، عنوان کرد: سابق بر اين تصويرسازي‌ها را شبکه انجام مي‌داد و نوعي بي‌سليقگي در آنها مي‌ديديم. حتي برخي از اين نماهنگ‌ها با موسيقي‌اي که پخش مي شد بي ارتباط بود اما مرکز موسيقي باعث شده، کارهاي خوب و تصاوير خوبي جمع شود که متناسب با هر نماهنگ تصاوير زيادي را در دسترس قرار داده و قابليت‌هاي ما را بالا برده است؛ مثلا در سفر اخير مقام معظم رهبري به کرمانشاه يکي از کارهاي خوبي که انجام شد همين موسيقي بود که هفت نماهنگ خوب در زبان‌هاي مختلف و زبان‌هاي محلي

توليد شد و فضاي عاطفي در جامعه ايجاد کرد. در حال حاضر فرآيند توليد روي غلتک افتاده و آثاري که توليد مي‌شود به قدري خوب است که نياز به سفارش ندارد و از طرف شبکه‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

ضرغامي با بيان اينکه در توليد اين نماهنگ‌ها دو رويکرد دنبال مي‌شود، گفت: هنر ايراني اسلامي از صنايع دستي گرفته تا مشاغلي که در بين مردم رو به فراموشي است و از بين مي‌رود؛ مثل چادربافي و ساير مشاغل تا سفالگري در اين نماهنگ‌ها وجود دارند. تصاوير به زيبايي هرچه تمام‌تر توليد شده و فيلمبرداري فاخر و با موسيقي مرتبط است. در کنار هنر و صنايع دستي موضوع آشنايي با نقاط کشور و جغرافياي کشور هم جريان ديگري است که در اين نماهنگ‌ها روي آن کار شده است؛ مثلا کوير نائين يا زندگي عشايري موضوعاتي هستند که در اين نماهنگ‌ها به آنها پرداخته شده است.

وي تاکيد کرد: توليد اين 100 اثر شروع کار است و مي‌تواند افزايش پيدا کند؛ در واقع ما بايد در حوزه موسيقي نوآوري داشته باشيم که ايده‌هاي مختلف را به گونه‌اي بياوريم که نوآوري در آنها وجود داشته باشد. کارهاي خوب وقتي تکرار شود تبديل به فرهنگ و زمزمه مردم مي‌شود. بايد بتوانيم از اين موسيقي‌ها و ملودي‌ها طوري استفاده کنيم که نهادينه شوند. توقع ما نيز از مرکز موسيقي اين است که توليدات اينگونه داشته باشد.

رييس رسانه ملي در ادامه سخنانش به نظرات فقهي و سخنان مقام معظم رهبري درباره‌ توليد موسيقي اشاره کرد و گفت: در حدود 30 صفحه‌اي که ما از مجموع اين سخنان جمع کرده بوديم به نظر مي‌رسد براي توليد آثار موسيقي فاخر، ماندگار ديني و ملي، تضادي با شرع وجود ندارد.

ضرغامي در پايان سخنانش گفت: به اعتقاد من مجموعه اين نماهنگ‌ها که توليد شده به سرعت جهاني مي‌شود و قرار شده شبکه‌هاي خارجي ما هم اين نماهنگ‌ها را پخش کنند.

وي همچنين پيشنهاد داد که نماهنگ‌هاي توليد شده براي استفاده‌ي سريعتر و بهتر کدگذاري شوند.

 در ابتداي اين مراسم حسين تقي پور با اشاره به رونمايي 100 اثر نماهنگ تحت عنوان «شوق زندگي» در مرکز موسيقي سازمان صدا و سيما، گفت: با توجه به اينکه ايران زادگاه تمدن‌هاي بزرگ و ديرينه است و سهم بسياري در فرهنگ جهاني دارد و گنجينه‌هاي بزرگي از تاريخ و تمدن را در دست داريم بر آن شديم تا توليداتي را در قالب نماهنگ با عنوان شوق زندگي ارائه کنيم.

وي ادامه داد: وجه تسميه اين آثار به خاطر فرهنگ و کار و تلاش و جلوه‌هاي زيباي زندگي ايرانيان در طول تاريخ بشريت است. مجموعه اين نماهنگ‌ها از تصاوير شاد و باکيفيتي سرشار است و زماني به اوج مي‌رسد که با موسيقي از جنس تک نوازي پيوند لطيف و مبارکي خورده باشد.

رئيس مرکز موسيقي سازمان صدا و سيما با بيان اينکه ايده اين کار توسط عزت الله ضرغامي ارائه شده است، توضيح داد: رئيس سازمان صدا و سيما قريب چهار يا پنج ماه پيش با بيان اين ايده، گفت خوب است که اين موضوع دنبال شود. يک ماه پيش هم تاکيد کرد که دغدغه‌اش اين آثار است. ثمره‌ اين دستور، امروز در قالب نماهنگ‌هايي ويژه رونمايي مي‌شود.

تقي پور همچنين عنوان کرد: اين نماهنگ‌ها موضوعات مختلفي دارد؛ مثل مشاغلي که فراموش شده يا در دست فراموشي است. صنايع دستي اقوام مختلف که به طرز باشکوهي به تصوير کشيده شده و شايد خيلي از افراد نسل جوان ما نسبت به آنها بيگانه باشند، طبيعت روح‌افزا، اماکن مذهبي و تاريخي و جاذبه‌هاي گردشگري سراسر کشور، سرزمين‌هاي مختلف از سراسر کشور، مفاخر و مشاهير ايران زمين و زندگي روح بخش روستايي.

در ادامه اين نشست، دکتر علي اکبر ولايتي، مشاور عالي مقام معظم رهبري با اشاره به موضوع فرهنگ و تمدن اسلام و ايران، آن ‌را يک موضوع اساسي دانست که مدت نسبتا طولاني مغفول واقع شده و افزود: از زماني گروهي کمر همت بستند تا ابعاد اين فرهنگ و تمدن را به فرزندان اين مرز و بوم بشناسانند و يک بازشناسي مجدد داشته باشند؛ در اين زمينه کتاب‌هايي هم نوشته شد.

ولايتي ادامه داد: يکي از کمبودهاي ما طي 150 سال اخير در مراکز آموزشي پرداختن به موضوع علم، فرهنگ، تمدن در حوزه خودي اعم از ايراني و اسلامي بوده است. هر آنچه دانش آموزان در مدرسه مي‌آموزند ترکيبي است از نام و کار افراد ديگر که در کشورهاي ديگر و عمدتا غربي کار کرده‌اند حتي اگر از يک دانش‌آموز بخواهيم نام چند دانشمند را بگويد حتما تعداد نام‌هاي غيراسلامي و غيرايراني را بيشتر مي‌داند تا نام‌هاي خودي را؛ حتي شاهد بوده‌ايم که بسياري از دانشمندان ما براي تحصيل کرده‌هايمان نيز ناشناخته هستند.

وي سپس به بيان مثالي در اين باره پرداخت و به يک دانشمند روسي اشاره کرد که فهرستي از 1100 رياضي‌دان ايراني و اسلامي را تهيه کرده است و ادامه داد: ما اين کتاب را خريده‌ايم و 200 نام ديگر نيز به آن اضافه کرديم که به زودي آن را منتشر خواهيم کرد.

مشاور عالي مقام معظم رهبري در ادامه‌ سخنانش تعداد کتبي که در حوزه‌ پزشکي نوشته شده‌اند را 13 هزار عنوان بيان کرد و با ذکر مثال‌هايي درباره‌ فرهنگ و دانش انديشمندان اسلامي و ايراني، تاريخچه‌اي از هنر موسيقي و اهميت اين هنر را که در فرهنگ و هنر اسلامي در بين دانشمندان در زير شاخه رياضيات مورد بررسي قرار مي‌گرفته ارائه داد.

در پايان مراسم رونمايي از نماهنگ‌ هاي شوق زندگي چند نماهنگ پخش شد و با حضور ضرغامي و دکتر ولايتي به تعدادي از افرادي که تلاش زيادي براي توليد اين نماهنگ‌ها انجام داده بودند لوح تقدير اهدا شد.

 

چهارشنبه 18 آبان 1390 - 10:26


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری